Musím vrátiť náhradné výživné po doplatení otcom?
Dobry den mam otazku byvali mi na dieta neplatil vyzivne a vznikol mi narok na nahradne vyziv.od statu.Kedze ho Upsvar udal na policii za neplnenie si vyzivovacej povinnosti z policii dostal vyzvu na uhradenie inak mu hrozi basa.Takze mi byvali poslal ten rozdiel co mi posielali nah.vyzivne cc 500eur lenze on si nadalej neplni a neplati mi vyzivne ako ma.Ja tieto peniaze co mi poslal ako dlh Uradu prace som uz skoro minula a neviem ako ich vratim ak ma o to vyzve urad prace ...Navyse stale mi dlhuje peniaze ktore sa exekutorovi nadari uz roky vymoct.Ja som teraz vinna za to ze som tie peniaze minula na dieta a on sa bude smiat lebo aj tak sa vyhol base a tak sa moze stale dokola vyhybat aj plateniu vyzivneho .Stale je to on kto je chraneny.Ako sa mozem s tejto situacie dostat ak nebudem mat z coho vratit uradu prace vyzivne ktore tak narychlo poslal mne a preco to rovno neposiela na ucet im ?Mozem byt za to aj odsudena?
Stručné zhrnutie
- Ak povinný rodič neplatí výživné tri mesiace po sebe, štát cez ÚPSVaR môže vyplatiť náhradné výživné, ktoré sa v praxi vypláca maximálne za 3 mesiace dozadu.
- Náhradné výživné je limitované sumou; v diskusii sa uvádza maximálna výška 106,58 EUR (v niektorých príspevkoch sa spomína aj 108 EUR — rozpor v údajoch).
- Príjemca musí nahlasovať všetky platby od povinného a v prípade, že povinný doplatí dlhy, je podľa praxe povinnosťou príjemcu vrátiť ÚPSVaR preplatené sumy; v diskusii sa uvádzajú možnosti splátkových dohôd so sociálnym úradom.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa podáva žiadosť o náhradné výživné?
A: Najčastejšie treba ísť na exekútora s overeným rozsudkom o výživnom, predložiť rodné listy detí, presný prehľad za ktoré mesiace sú dlhy a zaplatiť exekútorský poplatok (v diskusii spomínaný 60 €); po troch mesiacoch exekučného konania sa s potvrdením od exekútora žiadosť predkladá na ÚPSVaR.
Q: Aká je maximálna výška náhradného výživného?
A: V diskusii je uvedené, že náhradné výživné je obmedzené na maximálnu sumu 106,58 EUR mesačne; niektoré príspevky uvádzajú 108 EUR, čo predstavuje nesúlad v údajoch.
Q: Musím vrátiť náhradné výživné, keď mi otec neskôr uhradí dlhy?
A: Áno; podľa praxe treba okamžite nahlásiť prijatú sumu ÚPSVaR a vrátiť sumu, ktorá pokrývala mesiace, za ktoré štát už vyplácal náhradné výživné (príklad z diskusie: ak je súdom určené výživné 150 EUR a štát vypláca 106,58 EUR, pri úhrade povinného sa prepočítavajú mesiace a nadbytočné sumy sa vracajú).
Q: Kedy môžem podať trestné oznámenie alebo ísť na políciu kvôli neplneniu výživy?
A: V diskusii sa uvádza, že políciu možno osloviť po troch celých po sebe idúcich neuhradených výživných; sociálny úrad pri žiadosti o náhradné výživné väčšinou urobí tiež oznámenie, ak je to potrebné.
Q: Čo robiť, ak exekútor vymoží peniaze, ale odpočíta si náklady a províziu?
A: Diskusné skúsenosti ukazujú, že ÚPSVaR môže požadovať vrátenie celej vymoženej sumy, aj keď exekútor z nej odpočítal svoje náklady; v takých prípadoch treba okamžite kontaktovať ÚPSVaR a predkladať doklady o vymožení a poplatkoch (v diskusii ide o častý problém a nesúlad medzi exekútorom a požiadavkami úradu).
Q: Dá sa dohodnúť splátkový kalendár na vrátenie náhradného výživného?
A: Áno; niekoľkí diskutujúci uviedli, že ÚPSVaR umožnil dohodnúť splátkový kalendár a že aj matky s dlhom splácajú mesačne dohodnuté čiastky.
Závery z diskusie
Zhoda
- Náhradné výživné vypláca štát prostredníctvom ÚPSVaR pri dlhodobej neplnení výživnej povinnosti povinnej osoby.
- Príjemca musí nahlasovať všetky príjmy od povinného a vrátiť ÚPSVaR sumy, ktoré sa kryjú s mesiacmi, za ktoré štát už vyplatil náhradné výživné.
- V praxi je bežné riešiť vymáhanie dlhov cez exekútora, políciu a súd a následne predkladať doklady ÚPSVaR pri žiadosti o náhradné výživné.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že maximálna mesačná výška náhradného výživného je 106,58 EUR, iní v diskusii uvádzajú 108 EUR.
- Niektorí tvrdia, že exekútorove poplatky sa majú odpočítať z vymoženej sumy pred tým, než sa od príjemcu požaduje vrátenie, iní uvádzajú, že ÚPSVaR požaduje vrátenie celej sumy bez ohľadu na exekútorove zrážky.
Otvorené otázky
- Kto presne nesie konečnú zodpovednosť za splatenie dlhov na výživnom po dosiahnutí dospelosti dieťaťa, ak dlh zostane nevymožený?
- Ako presne sa v praxi alokuje a účtuje veľká jednorazová platba povinného (doplatok) pri súbehu štátom vyplateného náhradného výživného — existuje jednotný postup?
- Aké sú presné právne následky (vrátane trestného stíhania) pri neohlásení prijatých platieb ÚPSVaR podľa platnej legislatívy (v diskusii sú len praktické skúsenosti)?
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR, úrad práce, sociálka, polícia, exekútor, súd, matrika, ministerstvo
Spomenuté produkty a metódy
náhradné výživné, bežné výživné, exekúcia, splátkový kalendár, trestné oznámenie, overený rozsudok o výživnom, nahlasovanie platieb ÚPSVaR, vrátenie vyplateného náhradného výživného, exekútorský poplatok 60 €, maximálna suma 106,58 EUR, alternatívne uvádzané 108 EUR
Miesta a osoby
žiadne
@vivien1990
Na náhradné výživné by ste mali nárok len vtedy, ak by otec dieťaťa bol zapísaný v RL, mal určenú povinnosť platiť výživné a neplatil ho.
@akrim75
ahoj nevieš prosím ťa ako to je, ak exmanžela polícia nenájde,alebo nebude mať ako splatiť dlh na výživnom štátu,nakoľko nepracuje,budú ho po dovŕšení dospelosti splácať deti alebo ja??? už som počula všeličo,mne dlží za 7 rokov,teda vlastne štátu,nakoľko dostávam náhradné výživné už 9000 eur a ked ich budem musieť štátu nakoniec vrátiť ja alebo moje deti tak ma porazí.Ako to vlastne je?Poradte prosím :(
chcela by som sa poradiť,ked prebieha exekúcia a mám nový rozsudok,a žiadam náhradné výživné od štátu a pani mi zavolala,že treba exekúciu na ten nový rozsudok čo potrebujem urobiť?Pri prvej exekúcii som doniesla rozsudok exekútorovi,ten ma poslal za nejakou právničkou,ktorá spísala návrh na začatie exekúcie a zaplatila som jej za to 42 euro.Poprosím poradiť,dá sa to aj inak a aký je opostup.Za skorú odpoved veľmi pekne dakujem.
ono je to tak že keď ti mesiac nezaplatí musíš ist na úrad a dať to hneď na exekútora a keď ďalej neplatí tak ti dajú za tri mesiace spatne.nahradné a ššte stále čakám.mám mať 200 na dve deti ale zatial už 4 mesiace som nedostala nič a pochubujem že od neho dostanem ale tak to už bude jeho problém možno je to stále dookola riešiť ale keď sa to nerieši tak oni sa možu takým matkám len zasmiať treba isť na nic tvrdo. Nech ich pozvierajú keď nemaju žiadnu zodpovednosť..a aj ked si užívajú raz ich to všetko dobehne.to je pochopitelne ze ked to doplati je nalepsie to hned ist vretatit no a ked nebude dalej platit tak znova rovnaky postup exekutor,policia,urad ....
Ahojte, moj byvaly muz mi neplatil peniaze na dceru, tak som si vybavila nahradne vyzivne, ked poslal byv.muz peniaze, vzdy mi urad o tu sumu naslednujuci mesiac poslal menej, nikdy som nic nemusela vratit, no mam otazku, mam priatela 10r.zijeme spolocnej domacnosti a nikdy som nedokladala jeho prijem, vzdy odo.mna pytali len ci sme manzelia, ci mi prispieva a tak mi dali vypisat prehlasenie a napisali, ze mi prispieva 30€mesacne na dieta, no teraz mame druhe dietatko spolu a na urade mi povedala pani, ze co som nenahlasila, ze spolu zijeme, ze uz pri prvom spolocnom dietatku aj ked nie sme manzelia a len zijeme v spolocnej domacnosti tak nas urad povazuje za rodinu a uz sa preratava nas prijem, ci mi vobec nepresiahne vysku vyzivneho, to ako ked presiahne pridem o vyzivne? Priatelov prijem by podla mna nemali riesit, nie sme manzelia, vopred dakujem za kazdu radu, reakciu,
@gabikka34 no toto aj mna napadlo ja som si chcela priatela raz aj zobrat a to akoze tie pridem o najradne potom?pekna blbost to by nemalo tak byt otec je raz otcom a nema prist o tu zospovednost teda byt slobodny ako keby nic trapne...takze si nemusela doplatit no ja som sa zatial ziadnych penazi od neho nedockala uz 9 mesiacov.takze tak.a musis to niako obnovovat behat po uradoch znova?niako po pol roku s to ma ci ako to je
@nikaa3011 ano ak presiahne, to znamena 2,2zivotne minimum, musis kuk na stranke kolko je zivotne minimum na dospeleho, dieta, my sme 3 dospele osoby, 2deti a ked sme zratali ziv.min.plus moju matersku, jeho plat atd.tak nam to presiahne, tak od tohto mesiaca uz asi vyzivne zanikne
Baby pomooooc ach od 2010 do teraz ciže 2017 je dlžna suma dakych 9000e rieši to exekutor ktory už daku sumu vymohol a prave s exekutorom mam problem. za ten čas tych 7 rokov som od štatu zobrala 4000e nahradneho vyživneho lebo neplatil a to sa ukončilo so štatom mam všetko vyrovnane lenže exekutor od byvaleho vymaha sumu s tym že neodratal tie 4000 čo som dostala od štatu že to ani urobit nemože lebo to nespada pod to konanie. takže vražedny scenar ktory mam pred očami je že do konca roka exekutor vymože dlh lebo byvaly už plati exekucne konanie sa uzavrie a potom čo štat bude odomna pytat tie 4000 ???? prečo exekutor neodrata z dlhu sumu ktoru mi dal štat ? exekutor mi stale vravi že s nim nemam miešat nahradne ale preboha ved odomna to bude niekto pytat. čo spravit ???? chcem to uzavriet a mat klud od exekutora.
@15natalinka18
Exekútor vymáha dlh, žiadne započítanie náhradného výživného a pod nerobí, keďže s tým nemá nič dočinenia. Peniaze, ktoré exekútor vymôže, Vám pošle a Vy ich vrátite štátu. Netuším, čo by na tom malo byť vražedné.
@draik ta logika mi pride chora. Takto sa neznalec moze akurat dobre zadlzit. Je to jeden spis jedno vyzivne tak nechapem naco to takto komplikuju matke. Bola som v tom ze ked to ma nastarosti exekutir vymoze dlh uzavrie to a vybavene nie ze ja budem este hystercit lebo on mi vyplaca viac a potom to vracat. Nevedela som ani ze si musim ja sledovat kedy vymozu cely dlh a potom to zastavit. Lebo exekutor nato neupozorni. Cele ma to prekvapilo ale couz. Dakujem
@15natalinka18
Akým spôsobom sa "neznalec" môže zadĺžiť? Tým, že minie náhradné výživné a ešte aj zameškané výživné, ktoré vymohol exekútor? Teda fakticky minie peniaze, ktoré ani neboli jeho?
@draik ano dobry postreh. exekutor ma vymahat peniaze ktore mi patria nakolko to otca nezaujimalo a ja nechcem ani cent navyše.
@15natalinka18
V danom prípade by ste minuli peniaze, ktoré Vám nepatria. A to je problém.
Ahojte chcem.sa Vas spytat ja som si podavala o nahradne vyzivne v maji tohto roku najorv mi to neschvalili leboze musim dodat papier o vyzivnon na druhe dieta ktore mam s druhym partnerom.Lenze! Som sa odvolala dodala papier ze co ma moj druhy syn s nahradnym vyzivnym na moju dceru.Priznali si samozrejme svoju chybu a len.som dodala papier este ze exekutor nic nevynohol a prislo mi minuly tyzden rozhodnutie ze mi nahradne vyzivne schvalili.Lenze..Na papieri mam napisane ze nahradne vyzivne mam platne od februara tohto roku... Chcem sa spytat vyplatia mi vlastne peniazky do toho februara??? A ked som dostala rozhodbutie 2.11.tak vypkatia mi ho tento mesaic? Vyzivne mam stanovene 100e mesacne.Dakujem
@jankoalaura
Od podania žiadosti, resp. po zvláštnej písomnej žiadosti aj tri mesiace predtým, ak sú splnené podmienky.
Dobrý deň, prosím vás a keď žena poberá náhradné výživné a dieťa sa zamestná tak jej samozrejme náhradné výživné konci... ale kto bude potom vracať peniaze štátu? Matka? Dieťa? Alebo vlastne to celé zanikne a nik?

Otec dietata musi byt zapisany v RL