icon

Som sebecká alebo správne ochraňujem deti a ich budúcnosť?

21. apr 2026

Ahojte, prosím o názor. S manželom sme 15 rokov manželia, dve deti, klasicky vzťah. Nikdy sme sa nehádali, ale to preto že s ním sa hádať nedá, resp niečo riešiť. On vždy prešiel do tichej domácnosti kľudne aj dva týždne, kde som veľmi trpela. Nás rodinný život organizujem len ja, komplet. Teraz sme stavali dom, kde som znova všetko riešila ja, pár mesiacov sme bývali u svokrovcov, keď sme predali nás dom. A tam to asi začalo, začal piť potajomky. V novom bývame štyri mesiace a odkedy sme tu nič neurobil a ani deti nerieši. Po čase som zistila, že pije a dokonca šoféruje a viezol aj syna, o čom som predtým nevedela. Riešiť to so mnou nechcel, neviem prečo s tým začal, je úplne pasívny, cele dni len spí. Ja som sa rozhodla, že deti v tomto žiť nebudú a chcem sa rozviesť. Podľa svokry som všetkému na vine ja a mala by som mu pomôcť. Ja na jednej strane viem, že najviac by mu teraz pomohlo, keby som sa tvárila, že všetko je ok, aj bude a možno to začal riešiť, ale ja to už nechcem, strašne ma sklamal. Neviem ako to cele ešte doriesim, hlavne bývanie a deti ale teda názory okolo mňa sú také, že by som ho mala podržať a byt pri ňom. Len keby mi povedal hneď že ma problém tak by som to riešila inak a pomohla mu, ale takto sa cítim podvedená a ukrivdena.

Strana
z2
anonym_6d39a9
21. apr 2026

@anonym_autor nie nie nie .. ja som bola 6 rokov s patologickým hráčom, odišla som, a tiež mi svokra vravela, že ho mám podržať, nie , stačilo, snažila som sa 6 rokov, dlho mi trvalo moje rozhodnutie, v ich očiach som bola, tá ktorá rozbila rodinu, ale len normalny človek pochopil, že ja som urobila najlepšie rozhodnutie - odísť a nenechať sa ťahať dole

anonym_cbaad5
21. apr 2026

Znicis seba aj deti ak zostanes s nim.On musi sam chciet,bez toho neurobis nic,a ocividne to riesit nechce,lebo by ti to aspon povedal,ze ano chcem to dat do poriadku,chcem prestat pit.Drzim moc palce aj s tichom sa da tryznit,co ta ocividne tryznil dlhe roky,len si o tom nevedela.

anonym_5ac955
21. apr 2026

@anonym_autor Prvoradé sú deti a k tomu, aby boli v pohode, musíš byť aj ty v pohode.Podporit, podržať je možné len človeka, ktorý o to aj sám stojí.

avatar
biba_18
21. apr 2026

sebecká nie si. veď to nie je maličkosť prepána ...
ono by to bolo najlepšie vyriešiť spolu - ale ak vravíš že on nechce a ignoruje rozhovory? akože oni si ako predstavujú tú pomoc od teba?? že budeš všetko za neho ťahať a nezaťažovať ho zodpovednosťou za rodinu a necháš si ho robiť čo chce? veď to predsa robí už teraz .. v čom má podľa nich tá pomoc spočívať?
kamoška má alkoholika. milión šancí mu dávala. ten jej truľo ju ešte aj podvádzal. no ale ona ho miluje (jej slová) ...

avatar
patrike
21. apr 2026

Zrejme ma depresie a tie namiesto lekara a liekov riesi alkoholom. Mas dve moznosti :
- dat mu jedinu sancu, aby nastupil na liecenie a abstinoval
- alebo sa hned rozviest
Pri zvazovani riesenia zohladni aj financie a dom, v podstate peniaze v pripade rozvodu skoncili v ciernej diere, dom musis predat (asi nemate peniaze sa vyplatit navzajom). Jedine, ak by sa svojho podielu vzdal ...
Svokra to mozno mysli tak, ze ked ty si vzdy bola ta aktivna a tahala to cele, tak si ho vlastne ustvala a o on nechcel dom, len nejako prezivat a mat pokoj. Zomlel ho tlak a tempo doby.

avatar
januska12323
21. apr 2026

Ako ho máš ešte podržať? Všetko riešiš za neho a on nie je schopný ani byť slušný otec a manžel. Vráť ho mamičke ak on nechce pomoc nijak mu nepomôžeš.

avatar
patrike
21. apr 2026
@januska12323

Ako ho máš ešte podržať? Všetko riešiš za neho a on nie je schopný ani byť slušný otec a manžel. Vráť ho mamičke ak on nechce pomoc nijak mu nepomôžeš.

@januska12323 Okrem toho pitia sa ho zastanem, ako by sa ti pacilo, aby to bolo opacne a manzel by zenu nechal, ked ochorie na depresu ? Neslubuje sa nahodou "v zdravi aj v chorobe" ?

avatar
sissy27
21. apr 2026

@anonym_autor podrzala by som ho v pripade, ze si prizna problem a nastupi na liecbu - o tomto je pre mna to zname “v dobrom aj v zlom, v zdravi aj v chorobe”.
Ak ale on problem nevidi a vsetko je podla neho v poriadku, tak este dnes podavam ziadost o rozvod. S alkoholikom ja ani moje deti zit nebudeme.

anonym_192283
21. apr 2026
@patrike

@januska12323 Okrem toho pitia sa ho zastanem, ako by sa ti pacilo, aby to bolo opacne a manzel by zenu nechal, ked ochorie na depresu ? Neslubuje sa nahodou "v zdravi aj v chorobe" ?

Akoze mas podrzat alkoholika? Svokre klepe poriadne, nech si riesi syna ona, ty si ries svoje deti...

@patrike depresia a aj alkoholizmus je chorobny stav, samozrejme. Ktory sa LIECIT DA. Ale on nechodi ani na liecenie, ani k psychologovi, neberie lieky. Keby chcel, tak sa pri nom da stat. On soferuje ozraty s malym dietatom v aute.

anonym_6c674f
21. apr 2026

pozri anonymní alkoholici .sk
možno sa ešte niečo zachrániť dá.

avatar
danica2711
21. apr 2026

@anonym_autor nie je pravda, že by si mu najviac pomohla, keby si sa tvárila, že sa nič nedeje, práve naopak. Ja by som mu dala ešte šancu (pravdaže za predpokladu, že k nemu ešte niečo cítiš), ale jedine v prípade, že sa začne liečiť. V tom by som ho podporila, keby som videla úprimnú snahu problém riešiť. Ak ti to už za námahu nestojí, tak sa rozveď, nikto ti nič nemôže vyčítať

anonym_9ee529
21. apr 2026

ak by nepil a zaujímal sa, chcela by si s ním zostať? Tvojho muža pravdepodobne niečo vnútorne žerie - môžu to byť peniaze, alebo ty, alebo ho nenapĺňa rodinný život. Sadni si s ním a otvorene sa porozprávajte. Rozvod nie je vždy najlepšie riešenie. V manželstve sú chvíle, kedy to nie je dobré a kedy naopak to je skvelé. Ja by som si s ním sadla a povedala, že sa chceš porozprávať bez akýchkoľvek hádok - že vieš, že pije, že sa ti zdá, že neprejavuje záujem o rodinu a ako si predstavuje, že sa bude vyvíjať váš spoločný život, lebo nechceš žiť v jednostrannom manželstve. Spýtala by som sa ho, či ho niečo trápi a či ho napĺňa rodinný život. Ak by odpovedal záporne, potom by som mu až navrhla 2 veci 1) prísť na príčinu prečo ho nenapĺňa alebo sa rozviesť a obaja pôjdete vlastnou cestou. Zotrvávať v manželstve ktoré jeden z partnerov nechce a druhý je ochotný doň investovať nemá zmysel. Manželstvo je o dvoch ľuďoch.

avatar
patrike
21. apr 2026
@danica2711

@anonym_autor nie je pravda, že by si mu najviac pomohla, keby si sa tvárila, že sa nič nedeje, práve naopak. Ja by som mu dala ešte šancu (pravdaže za predpokladu, že k nemu ešte niečo cítiš), ale jedine v prípade, že sa začne liečiť. V tom by som ho podporila, keby som videla úprimnú snahu problém riešiť. Ak ti to už za námahu nestojí, tak sa rozveď, nikto ti nič nemôže vyčítať

@danica2711 Ano, takto. Nie extremy ako hned rozvod alebo na druhej strane modlit sa, ved rozvod je hriech a co by povedali susedia.

anonym_40e2c3
21. apr 2026

kedze ho uz poznas, tak vies, ze riesit sa to s nim neda a prestane sa s tebou rozpravat, navyse vsetko riesis len ty, to potom tazko sa hlada energia, aby si pomahala este aj muzovi, ved to on vas uplne zradil, ze hladal takyto unik, na teba je toho az-az, tiez si si mohla hladat jednoduchsiu cestu

anonym_5ba57f
21. apr 2026

Ja si myslím, že vašich problémov bolo viac (jeho pasivita, trestanie ťa tichou domácnosťou, jeho nezáujem riešiť, postupný nezáujem o deti atď) a to pitie bola len posledná kvapka. Ja si myslím, že si dobre urobila, že sa chceš rozviesť. A inak ja si ešte myslím, že pil už oveľa dlhšie, len u tej svokry si mala možno viac času, možno menej životného priestoru, mala si ho viac na očiach a preto si si to až tam všimla. A takto nejako by som to aj svokre povedala, slušne, že nech sa do toho nestará, lebo ona vidí len špičku ľadovca. Ja si myslím, že z manželstva netreba utekať hneď pri prvom probléme, aj keď je vážny. Ale u vás je to viacero problémov a dlhodobo. Keby ON prišiel, že to chce zachrániť a že poďme to riešiť, dobre, bola by som ochotná dať tomu šancu. Inač nie.

avatar
januska12323
21. apr 2026
@patrike

@januska12323 Okrem toho pitia sa ho zastanem, ako by sa ti pacilo, aby to bolo opacne a manzel by zenu nechal, ked ochorie na depresu ? Neslubuje sa nahodou "v zdravi aj v chorobe" ?

@patrike vyzerá, že sa chce liečiť?

avatar
katkazatka
21. apr 2026
@anonym_9ee529

ak by nepil a zaujímal sa, chcela by si s ním zostať? Tvojho muža pravdepodobne niečo vnútorne žerie - môžu to byť peniaze, alebo ty, alebo ho nenapĺňa rodinný život. Sadni si s ním a otvorene sa porozprávajte. Rozvod nie je vždy najlepšie riešenie. V manželstve sú chvíle, kedy to nie je dobré a kedy naopak to je skvelé. Ja by som si s ním sadla a povedala, že sa chceš porozprávať bez akýchkoľvek hádok - že vieš, že pije, že sa ti zdá, že neprejavuje záujem o rodinu a ako si predstavuje, že sa bude vyvíjať váš spoločný život, lebo nechceš žiť v jednostrannom manželstve. Spýtala by som sa ho, či ho niečo trápi a či ho napĺňa rodinný život. Ak by odpovedal záporne, potom by som mu až navrhla 2 veci 1) prísť na príčinu prečo ho nenapĺňa alebo sa rozviesť a obaja pôjdete vlastnou cestou. Zotrvávať v manželstve ktoré jeden z partnerov nechce a druhý je ochotný doň investovať nemá zmysel. Manželstvo je o dvoch ľuďoch.

@patrike
@danica2711
@anonym_9ee529 podla mna sa autorka opakovane rozpravala a chcela riesit. Nikto sa nerozvadza zo dna na den. Urcite riesili jeho depresie, pitie..boli sluby..vyhrazky..Ako to pri alkoholikoch byva. Ak opakovane stroskotali vsetky moznosti, tak v zavere je najrozumnejsie riesenie rozvod. Treba brat do uvahy nielen zniceny zivot manzelky, ale hlavne deti.

anonym_9ee529
21. apr 2026
@katkazatka

@patrike
@danica2711
@anonym_9ee529 podla mna sa autorka opakovane rozpravala a chcela riesit. Nikto sa nerozvadza zo dna na den. Urcite riesili jeho depresie, pitie..boli sluby..vyhrazky..Ako to pri alkoholikoch byva. Ak opakovane stroskotali vsetky moznosti, tak v zavere je najrozumnejsie riesenie rozvod. Treba brat do uvahy nielen zniceny zivot manzelky, ale hlavne deti.

@katkazatka to nepíše, či sa rozprávali. Ak zlyhajú všetky možnosti, potom je na rade rozvod, súhlasím

avatar
katkazatka
21. apr 2026
@anonym_9ee529

@katkazatka to nepíše, či sa rozprávali. Ak zlyhajú všetky možnosti, potom je na rade rozvod, súhlasím

@anonym_9ee529 ja logicky predpokladam , ze situaciu sa snazili riesit minimalne rozhovorom. Nepoznam nikoho, kto by sa rano zobudil s tym, ze sa chce rozviest. Vacsinou to byva posledna kvapka po XY rozhovoroch a sluboch. Podla mna sa to kazdy snazi najprv riesit a ked vidi, ze druha strana to ma u prdele, tak co s tym? Zbytocna pritaz. Ona sa stara o vsetko, on o nic. Ani len o deti nie.

anonym_cc7727
21. apr 2026

Ako chces problem riesit keď jeden z dvojice to ma na haku a ešte k tomu ta tresta tichom?
Keď rozhovory zlyhali jedina moznost je rozvod.Alebo sa hrat na matku Terezu a obetovať sa…toto by som nerobila kvoli detom aby nevyrastali v tom chórom prostredi

anonym_ce5472
21. apr 2026

@anonym_autor Rozumiem, prečo sa cítiš tak, ako sa cítiš. Toto nie je len o tom, že „začal piť“. Je to o dlhodobom vzorci, kde si veci ťahala sama, nemala si partnera na skutočné riešenie problémov a teraz sa k tomu pridalo niečo, čo ohrozuje aj deti. To, že si vyčerpaná, sklamaná a cítiš krivdu, je úplne pochopiteľné.

To, čo sa často zvonka zjednodušuje na „mala by si ho podržať“, zvnútra vyzerá úplne inak. Podržať niekoho neznamená zniesť všetko, zavrieť oči a tváriť sa, že sa nič nedeje. Najmä nie v situácii, keď ide o alkohol, klamstvo a dokonca šoférovanie s dieťaťom. Tam už nejde len o partnerský problém, ale o bezpečie a hranice.

Zároveň je pravda, že človek, ktorý začne takto piť a uzatvára sa, má pravdepodobne svoj problém, bolesť alebo tlak, ktorý nezvláda. Ale to neznamená, že ty máš niesť následky jeho rozhodnutí alebo že je tvojou povinnosťou „zachrániť ho“ za cenu vlastného zdravia a stability detí. Pomoc má zmysel vtedy, keď ju ten druhý chce prijať. Ak s tebou nechce komunikovať, odmieta riešiť situáciu a zatvára sa do pasivity, ty to sama nezmeníš, nech by si sa snažila akokoľvek.

To, že uvažuješ nad rozvodom, neznamená, že si zlá alebo že si zlyhala. Znamená to, že si začala brať vážne realitu, v ktorej žiješ, a ochranu detí. To je zodpovednosť, nie zrada. A zároveň – rozhodnutie nemusíš urobiť v emócii zo dňa na deň. Môžeš si dať čas, nastaviť jasné hranice, napríklad že alkohol a šoférovanie s deťmi je absolútne neprijateľné, a sledovať, či je ochota niečo meniť.

To, čo si prežila – tichá domácnosť, všetko na tvojich pleciach, teraz klamstvo – by vyčerpalo kohokoľvek. Máš právo byť unavená a mať dosť. A máš právo chcieť vzťah, kde nie si na všetko sama.

Možno najdôležitejšie teraz je, aby si nebola sama ani ty. Nájsť si niekoho, s kým sa dá otvorene hovoriť – či už blízkeho človeka, alebo odborníka. Aby si mala oporu pri rozhodovaní, ktoré nebude ľahké.

Nech sa rozhodneš akokoľvek, malo by to vychádzať z pravdy o tom, čo reálne žiješ – nie z tlaku okolia alebo pocitu viny, ktorý ti niekto podsúva. Ty tú situáciu žiješ každý deň, ty najlepšie vieš, čo je ešte únosné a čo už nie.

avatar
sova7
21. apr 2026

Na názor okolia a svokry sa vyser. Deti žijú s alkoholikom co nerobí nič len vyspava opicu. Nech si ho vezme svokra a pomáha mu keď si myslí že je to možné. Máš povinnosť ochrániť seba a hlavne deti lebo ak budú takto vyrastat zničí ich to a aj teba. Pomôcť niekomu kto sám nechce je cesta do pekla. Pomôž sebe a deťom. A debatuj a hľadaj podporu len u ľudi ktorý ti pomôžu s toho von.

anonym_8ed0ad
21. apr 2026

Kryt alkoholika, pomahat alkoholikovi - nikdy. To zhorsi jeho pitie. Hned teraz si najdi na webe, co je spoluzavislost. A aj milej svokre vytlac clanok. Bohuzial zavislost moze vyriesit len a len on sam, nik iny. On to musi vnimat ako problem a chciet ho riesit.

avatar
unknowname
21. apr 2026

@anonym_autor Takže inej cesty niet ..áno 15 rokov manželstvo tak to rovno vyhodme von to sa nedá riešiť poradne nie....porozprávať sa úprimne nie...ja som oklamaná ja som podvedená 🙂 Úprimne ? Je mi vás veľmi ľúto vás viac ako jeho a viete prečo ? Lebo ste sa vzdala! Čo takto aspoň sa ho opýtať čo sa deje s tebou ? Prečo piješ čo ťa trápi ? Nerobil si to predtým si nešťastný ? Pýtala ste sa ho na to aké boli odpovede ? Nevieme... My len vieme že ste nespokojná a vašim riešením je miesto opraviť hneď vyhodiť také ľahké no a samozrejme nemôžme zabudnúť na ženskú typickú vlastnosť ...vypočítavosť....čo bude so mnou s deťmi ako to vyriešiť ochrániť sa 🙂

avatar
sova7
21. apr 2026
@unknowname

@anonym_autor Takže inej cesty niet ..áno 15 rokov manželstvo tak to rovno vyhodme von to sa nedá riešiť poradne nie....porozprávať sa úprimne nie...ja som oklamaná ja som podvedená 🙂 Úprimne ? Je mi vás veľmi ľúto vás viac ako jeho a viete prečo ? Lebo ste sa vzdala! Čo takto aspoň sa ho opýtať čo sa deje s tebou ? Prečo piješ čo ťa trápi ? Nerobil si to predtým si nešťastný ? Pýtala ste sa ho na to aké boli odpovede ? Nevieme... My len vieme že ste nespokojná a vašim riešením je miesto opraviť hneď vyhodiť také ľahké no a samozrejme nemôžme zabudnúť na ženskú typickú vlastnosť ...vypočítavosť....čo bude so mnou s deťmi ako to vyriešiť ochrániť sa 🙂

@unknowname nevieš o čom hovorís !

avatar
simca06022011
21. apr 2026

@anonym_autor nie je vsetko ok, ma problemy s alkoholom, myslim, ze aj nejaak depresia k tomu (a mozno prave ta vyvolala toto popijanie). Bud pojde k odbornikovi a bude na tom pracovat (psycholog, psychiater) alebo dovi. Svokra nech syna usmerni a nie teba poucuje. Ci jej je fuk, ze jej syn nie je ok? Co ako navrhuje aby ste vy robili doma okolo pana? tvarili sa ze nic a robili za neho? Inak toto sledujem, ze je pri aktivnych zenach castejsie.

autor
21. apr 2026

Ďakujem všetkým za názory, s niektorými 100% súhlasím. Toto sa deje dlho, je to ťažká situácia. Mali sme problémy aj predtým, ale kvôli deťom som neodišla ale nebolo to dobre riešenie, ja mu pomôcť chcem keď si nechá, ale ja už som rozhodnutá odísť, pretože ma to ničí.

avatar
sova7
21. apr 2026
@anonym_autor

Ďakujem všetkým za názory, s niektorými 100% súhlasím. Toto sa deje dlho, je to ťažká situácia. Mali sme problémy aj predtým, ale kvôli deťom som neodišla ale nebolo to dobre riešenie, ja mu pomôcť chcem keď si nechá, ale ja už som rozhodnutá odísť, pretože ma to ničí.

@anonym_autor kvoly deťom sa z chorého vzťahu a od opilca odchádza. Ak sa nič nezmenilo ani po tvojej snahe ani za 15 r je načase pomáhať deťom a sebe a konečne nasmerovat energiu tam kde to bude mať zmysel

anonym_65b2d4
21. apr 2026

Jasné, typické mk. Posielať hneď každú sa rozviesť, odísť, odstrihnúť. Lenže vy nikdy nie ste v koží tej dotyčnej osoby ktorá sa tu príde posťažovať. Sa vám cez monitor ľahko rozdávajú rady čo?

avatar
sova7
21. apr 2026
@anonym_65b2d4

Jasné, typické mk. Posielať hneď každú sa rozviesť, odísť, odstrihnúť. Lenže vy nikdy nie ste v koží tej dotyčnej osoby ktorá sa tu príde posťažovať. Sa vám cez monitor ľahko rozdávajú rady čo?

@anonym_65b2d4 som dieťa alkoholika. Viem prečo jej radim aby ochránila deti a seba.

Strana
z2