Ako riešiť rozchod, keď máme spoločnú hypotéku?

24. sep 2023

Chcem sa rozísť s priateľom ale máme spoločnú hypotéku, o ten byt nechcem prísť ako by ste to riešili? Je reálne, že sa s ním dohodnem, že mu budem splácať jeho polovicu a časom to odkúpim? Nemám toľko aby som ho vyplatila hneď naraz

zmrzlinka2021
24. sep 2023

Podla mna za neho nic nesplacaj, kym to nemate "papierovo" doriesene a ty nie si jeho jedina majitelka.
Nie som pravnicka, ale tak z toho, co ste zaplatili uz, mu asi prinalezi polovica (nie som si ista, kedze nie ste manzelia) a on nech na teba prepise svoju cast bytu. A pravdaze nech sa mu vrati to, co do bytu na zaciatku vlozit.

vsetkounas
24. sep 2023

Tu je žiaľ najlepšie riešenie predať byt splatiť hypo a zvyšok si rozdeliť .Potom si to už jedine medzi sebou poriešiť ústne .Na teba to neprepise aj tak kým je tam hypo .Jedine že by si si sama zobrala hypo a vyplatila ho .

syslik81
24. sep 2023

v prvom rade sa spytat v banke ci je realne prepisat cely uvet na teba - nie vzdy to banka povoli ... ak nie mas smolu .. potom je otazne ci bude suhlasit aby si mu splatila len to co do toho dal alebo bude chciet nanovo ohodnotit byt a doplatit rozdiel aky byt casom nadobudol hodnotu ..nieje to take jednoduche ako si predstavujes.. ielane predat vyplatit uver a zvysok si rozdelit

domkakvet
24. sep 2023

Vsetko treba papierovo a predpokladam, ze bude chciet ohodnotit byt na novo, lebo keby to neurobil, bol by poriadne hlupy, nakolko ceny bytov isli hore.

svetlonos
24. sep 2023

Ak je to realne z financneho hladiska pre teba - chod do banky a daj si prehodnotit, ci je mozne hypo prepisat len na teba. A zaroven ju navysit o sumu, ktoru mas vyplatil (ex) priatelivi. To je papierovo idealne. Samozrejme prepisat tu nehnutelnist uz vylucne len na teba !

petamich
24. sep 2023

no asi mas len tri moznosti - ak mas dostatocne vysoky prijem, dohodnut sa so skoro ex, ze prepisete hypoteku na teba + mu vyplatis polovicu uz zaplatenych splatok (pripadne aj ak nieco investoval do bytu), druha moznost je, ze on si byt necha a vyplati ta, ak dostatocnu bonitu nemas/pripadne on, tak byt predat a vysporiadat

len teda samozrejme moze ziadat o opatovne ohodnotenie. ak cena nehnutelnosti nahodou stupla

autor
26. sep 2023

A mala by som mu vyplatiť to čo dal do bytu? Splatili sme 10 tisíc už, mám mu z toho polovicu vrátiť? To by žil tie roky zadarmo vlastne. Alebo čo mu mám spätne vrátiť čo dal do bytu, tomu nerozumiem. Viete mi to prosím vysvetliť?

syslik81
26. sep 2023

po spravnosti by s amal nanovo ohodnotit dom .. odpocitat hypo a to co ostane dat na polovicu- tu mu vyplatit plus 5000 jeho uz splatenych .. a ano ak do domu vrazil z vlastneho aj to ak na to ma dokazy ... a ci tam zil zadarmo? keby sa to predalo tak rovnako by si bola vyplatena ty

petamich
26. sep 2023

ak cokolvek investoval do bytu = zariadenie, prerabka, malovka...tak to je to co je myslene pod pojmom "co dal do bytu" a na vysporiadani ostatneho sa uz musite dohodnut, ak je to preukazatelne ma narok na polovicu uz zaplatenych splatok (to aj pri vysporiadani BSM a nikoho nezaujima, ci a ze niekto zil zadarmo), ak je s nim debata mozes mu navrhut, ze z tej polovice mu odpocitas 50% najomneho/.... za dane obdobie ale nemusi s tym suhlasit - moze ti povedat okej tak to predajme, splatme hypo a uvidime ci zostane nieci na rozdelenie

autor
26. sep 2023

Veď toto, že mi ide aby mi nehnuteľnost ostala a nie predala. Nuž tak sa mi predraží to bývanie. A všetko som kupovala ja, mám na to doklady. Dokonca sa zakladala aj nehnuteľnost z mojej rodiny, čiže sme nedávali ani tých 20% do toho.