Ako sa vysporiadať so spoločným bytom po rozchode?

Zodpovedané
1. apr 2021

Dobrý deň,

s bývalým priateľom máme spoločný byt a hypotéku. Zistila som, že ma podvádza už 1,5 roka. V podstate od času ako som otehotnela.

Viac s ním v jednej domácnosti bývať nechcem. On však chce v byte bývať s tým, že si bude platiť hypotéku a aj všetky náklady. Pre mňa to je neprijateľné.

Ak nebude súhlasiť s tým, že sa byt predá tretej osoby, ako ho k tomu donútim?

Príjem nemá.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade existujú len 2 riešenia a to: pokúsiť sa či už sama alebo prostredníctvom tretej osoby s bývalým priateľom dohodnúť alebo podať žalobu na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Tu však upozorňujem, že súdne konanie je finančne náročné.

V rámci dohody, mediátor osloví Vášho bývalého partnera, vysvetlí mu situáciu, poprípade sa stretnete všetci za jedným stolom.

V prípade, žeby chcel bývalý priateľ byt do jeho výlučného vlastníctva, musel by samozrejme na seba prevziať aj hypotéku a Vás pomerne vyplatiť. Vzhľadom na to, že nemá príjem sa obávam, že nebude mať dostatočnú bonitu u banky a hypotéku mu banka neschváli.

V tomto prípade, pokiaľ by ste byt nechcela Vy do výlučného vlastníctva, je ideálny predaj, vyplatenie hypotéky a rozdelenie zvyšku medzi Vás.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk