Finančné vyrovnanie po rozchode

29. apr 2024

Ahojte, chcela by som poznať váš názor. S priateľom sme spolu 6 rokov a momentálne sme na pokraji rozchodu. Jedná sa o to, že sa mi "vyhráža", že zo mňa vytlčie peniaze súdnou cestou. Pre vysvetlenie - bývame spolu cca 5 rokov, v "prístavbe" (1 a pol izby a kúpeľňa) na pozemku jeho rodičov. Dom je ich, bez hypotéky, nikdy od nás nič nepýtali. Tento priestor sa predtým využíval ako úložisko rôznych vecí, priateľ to začal prerábať skôr ako sme sa dali dokopy.. jedná sa o to, že som mu viackrát navrhla, že budem prispievať nejakou sumou, napr na energie, ale vždy odmietol. Najprv podľa jeho slov kvôli tomu, že som bola ešte študentka. Keď som po vš nastúpila do práce zas odmietol, neriešila som už, predsa nakupujem potraviny, má k dispozícii moje auto, upratujem, na výletoch si platí každý sám, resp na striedačku atď. No a teraz keď sme prišli do štádia že už spolu nechceme byť mi začal vykrikovať, že kvôli mne utrpel finančnú ujmu a chce aby som mu vyplatila 250 euro za každý mesiac, čo sme spolu bývali, teda cca 15 000 €. Príde mi to úplne nereálne, že takú vec vôbec žiada, on bol ten, ktorý inicioval, aby som išla k nemu bývať, nebola som na to nikdy odkázaná ani nič podobné. Neviem, som z toho dosť znechutená, čo si o tom myslíte?

autor
29. apr 2024

@simoncik len je tam ten strach z mojej strany, že aj keď teda prekonám tú prvotnú bariéru v mojej hlave, zbalím sa a odídem k rodičom, tak ma bude prenasledovať a nedá mi pokoj

autor
29. apr 2024

@simoncik presne to je ten problém.. počas tohto vzťahu sa už viackrát schyľovalo k tomu, že odídem.. mali sme viac veľmi nepríjemných hádok, ktoré samozrejme inicioval on, z môjho pohľadu z nepodstatných vecí, ktoré dokázal vyhrotiť do neúnosných rozmerov a keď som sa zbalila, že teda odchádzam, bude nám bez seba lepšie (išla som na to vyslovene takto, keďže on mi vždy pri hádke vykrikuje, že ma už nechce, že by bral už aj mladšiu/krajšiu frajerku - mám 25, on 26 a teda nemyslím, ze som sa vzhľadom nejako veľmi zmenila ale to je nepodstatné) tak nakoniec sa to otočí o 180 stupňov a nikam ma nepustí a dušuje sa ako sa všetko zmení, že popracujeme na vzťahu a bude to super.. potom je nejaký čas ok a potom zas za niečo vybuchne

autor
29. apr 2024

@sevrin on ma tým kvázi chce udržať pri sebe, keďže to berie takže že má nadomnou moc tým, že mi "zabezpečoval" bývanie niekoľko rokov

kaktusik007
29. apr 2024

jemine dievca - zbal sa ty konecne a ukonci to, tohto magora v zivote naozaj mat nepotrebujes

autor
29. apr 2024

@pehavcek aj ja poznám také prípady, kde reálne išlo len o prázdne slová a nakoniec nič z toho, ale zas sú aj prípady, kedy partner/ka neskončí dobre a práve z toho mám strach, že si v kútiku duše myslím, že by možno bol schopný mi ublížiť aj fyzicky, nielen psychicky ako to dlhodobo robí

michelle567
29. apr 2024

Reálne ten dom nie je jeho. Je jeho rodičov. Na súd by ťa museli dať oni. Nemali ste žiadnu zmluvu atď.. Nebála by som sa jeho rečí. On nemá čo od teba pýtať

autor
29. apr 2024

@personality ono zrejme si ma týmito svojimi výplodmi fantázie chce udržať, aj keď vážne nerozumiem prečo, keďže mi hocikedy povie rôzne nepríjemné veci, že ma už nechce a podobne.. ono veľa vecí viedlo k tomu, že som voči nemu ochladla a trvalo to dosť dlho.. som s ním od 19, je to prvý taký vážnejší vzťah a mnoho som prehliadla a odpustila, pretože som názoru, že netreba hneď všetko vzdať a zahodiť, ale teraz už mam vyslovene pocit, že jeho prítomnosť v mojom živote mi len ubližuje a nechápem preco ma chce stále na silu držať pri sebe a hocijakym spôsobom ma vydierať, len aby vzťah neskončil.. koľkokrát som si povedala že najlepšie ore mňa by bolo, keby si on našiel niekoho iného aby sám inicioval koniec, ale nič také som nepostrehla

simoncik
29. apr 2024

Mozes sa odstahovat k rodicom?podporujes ho sama svojim strachom z neho.odstahuj sa.najhorsi je prvy krok.musis.raz musis cim skor tym lepsie.uz to myslim zaslo niekolkokrat dost daleko.si mlada.nenic si zivot vo vztahu bez buducnosti

alickapusinka
29. apr 2024

@vevapeto presne tak máš úplnú pravdu súhlasim s tebou.

alickapusinka
29. apr 2024

Bez papiera na súd čosi však právnik mu povie čo ešte predtým ak nemá žiaden papier v ruke. A okrem toho čo žobre ON však píšeš že byt je jeho rodičov. Dement chorý na hlavu.

autor
29. apr 2024

@simoncik môžem, naši žijú v dome, majú tam miesta dosť, aj vzťahy s nimi mám v pohode a som jedináčik, len tiež neviem ako by to oni vzalo, keďže som ich nejako nezaťažovala s tým, čo sa u nás deje za zatvorenými dverami

lonely66
29. apr 2024

no to je debílek. keby zapotil sumu 50,- eur za mesiac, ešte by som sa zamyslela, že uhradím a mám s debilom pokoj. samozrejme, úhradu by som si dala zdokladovať notárom.... ale 250 za osobu? za 500 eur nájdeš slušný podnájom (2 izby) snáď aj v krajských mestách. a nie v nejakej diere mať 1 izbu a kúpeľňu. o kuchyni nie je ani reč... je to trapko, ignoruj ho. nič ti nezmôže. ak by šiel do fyzických útokov alebo vyhrážok fyzickým útokom, dokladuj a okamžite podávaj TO. s takým somárom treba zatočiť hneď v úvode....

lonely66
29. apr 2024

no a ak máš kam ísť, niet o čom. čím skôr, tým lepšie. neboj, on si nájde nejakú hlupaňu, pri ktorej bude "múdrejší" a začne kasírovať hneď od začiatku 😀

luccija
29. apr 2024

Prečo?no preto, aby ťa mohol ničiť ponižovať a zastrašovať.Zbal sa čím skôr a choď je to uboziak aj s tým čo vymyslel, že máš zaplatiť Nic ti nemôže a,.keď ťa bude otravovať tak mu niekto môže dať aj po hube.Hlavne si s ním nepisat, nehadať to on potrebuje záujem, urážať ta a pod...si mladá baba nenechaj sa tyranizovat

muchotrafka298
29. apr 2024

Vrat sa k rodicom, nemusis im nic vysvetlovat, ak nechces. Povies, ze vztah nevysiel bez nejakych detailov. Jemu povedz,ze kludne Ta moze dat na sud. Bojis sa ze Ti ublizi? Pises, ze Ti sam povedal, ze chce krajsiu a mladsiu frajerku, v momente by som bola zbalena a adios muchachos. On chce peniaze za byvanie v jednej kutici u rodicov v dome, co jemu ani nepatri? Takto som sa dlho dobre nebavila....Len aby neskoncil za 20 rokov tak, ze bude sam niekde cakat na 18 rocnu modelecku, co ho bude chciet.....lebo ja takych machov poznam. Ze maju skoro 50 a chceli by mladu peknu a este najlepsie aj bohatu frajerku, co ich zivit bude.

pehavcek
29. apr 2024

Rozumiem, ze mas strach.A ano stava sa aj to.No to, ze ostanes neznamena, ze ti nieco nespravi.A percentualne je to menej pravdepodobne ako to, ze ti ublixi ked ostanes.Ja viem, ze strach je veľký pan, a on to vyuziva a cielene v tebe vyvolava strach.No mas kam odist, tak chod.Rodicom sa mozes zdoverit aj teraz.Odid ked nebude doma a potom uz len sebavedomo komunikuj.Nie si jeho majetok.Nepatris mu.A ak si narokuje na peniaze nech to riesi cez prislysne institucie.

maminkadeticiek
29. apr 2024

Toooolko kecov ohladom rozchodu s chlapom s ktorym nemas ziadne zavazky???Fakt nechapem co tam este robis a preco to este riesis?Vobec nechapem.

autor
29. apr 2024

@lonely66 keby chce 2-3000 tak reálne by som mu ich rada dala s tým, že by podpísal u notára papier, že už voči mne nemá žiadne pohľadávky a dal by mi pokoj, lenže on to naschvál prestrelil, keďže toľko mu nie som schopná dať, ešte nepracujem tak dlho aby som mala toľko nasporené a teda ani to nieje zrovna investícia, kde by som chcela dať všetky peniaze, keby aj toľko voľných mám 😐 čo sa týka kuchyne tak áno nieje spomenutá, máme chladničku, mikrovlnku, kanvicu, ale keď chcem variť musím vedla k jeho rodičom do kuchyne, keďže zariadenie sľubuje už pár rokov a nejde sa k tomu dostať a teda podotýkam, že tu som bola ochotná prispieť, aby som mohla variť v kľude

autor
29. apr 2024

@maminkadeticiek no jediná vec za ktorú som fakt vďačná je, že tam tie záväzky (dieťa) nie sú, pretože to už naozaj neviem ako by som z tejto situácie vyšla.. takto sa snažím pozbierať odvahu a odísť, keďže Ema nič okrem toho strachu nedrží

maminkadeticiek
29. apr 2024

Musis byt velmi krehka osoba ked si stale tam a tvrdis ze sa bojis hoci je jasne ze nemas coho.A on to vie preto ta zastrasuje.Chode.Zbal sa a chod odtial prev.Hned zajtra.

muchotrafka298
29. apr 2024

Ty mu nedavaj nic, zbal si veci a dovidenia. Nie si povinna mu nic platit. Za co? On Ta chce len zastrasit, aby si od neho neodisla. On Ta odkopne sam, ked najde niekoho ineho, kedze Ti uz povedal, ze chce niekoho mladsieho a krajsieho.

autor
29. apr 2024

Ďakujem každému, kto prispel do tejto diskusie. Najprv som nemala dobrý pocit z toho, že sem idem napísať, čo ma trápi, ale teraz som rada, pretože som to už potrebovala dostať von a vaše odpovede mi pomáhajú si uvedomiť, že takto to naozaj nemôže ďalej fungovať 🙂

pehavcek
29. apr 2024

Vies co?Chod za nejakym pravnikom.My sme tak urobili.Vedeli sme, ze to co po nas dotycny pozaduje je do neba volajuca blbost ale takto naruseny clovek ta proste uplne rozhodi a zneisti.No a po návšteve pravnika sme uz boli opat tam kde sme mali byt.Ja viem presne co s tebou robi.Aj ked u mna to nebol partner.

bluka2
29. apr 2024

Ja by som mu nič nedala, sú to plané kecy. Čudujem sa, že si myslíš, že niekto len tak dodatočne môže pýtať peniaze, že vôbec s tým ma nejakú šancu niekde

autor
29. apr 2024

@pehavcek to je dobrý nápad, ďakujem 🙂

autor
29. apr 2024

@bluka2 skôr ide o tie vyhrážky, keď mi nedáš, tak... každý si môže doplniť podľa ľubovôle

muchotrafka298
29. apr 2024

A realne co spravi? On len robi machra, ze sa Ti vyhraza. Lebo vie, pozna Ta, ze sa ho bojis a zaplatis mu co bude chciet. Nerob toto prosim Ta, chod od neho prec. Lebo on dobre vie, ze sa ho bojis a toto vyuziva a bude vyuzivat aj nadalej. Realne si nemyslim, ze by Ti nieco spravil, lebo riskuje, ze pojde sediet.

sashka22
29. apr 2024

Neplať mu nič, radšej si zaplať dovolenku a vybehni ku moru oddýchnuť. Ešte sa ho môžeš spýtať, či odvádzal dane za prenájom tie roky čo od Teba pozaduje zaplatiť,lebo ak nie, tak má väčší problém ako si myslí 😘 uži si balenie a smelo do toho!

sevrin
29. apr 2024

AUTORKA tu máš návod ako to celé ukončiť, neviem prečo som si práve teraz na to spomenul 😂
https://www.facebook.com/reel/377607018570556/

som_realistka
30. apr 2024

Zbal sa a odid. Hoc aj na ubytovňu. Hovoríš ze si nakupovala komplet potraviny, tak mu povedz ze chceš mesačne za potraviny 150 a 250 za prácu gazdiny v domácnosti a to mu ešte dávaš zľavu, ale ak sa mu nepáči tak 150 + 400, a nech ti vyplatí amortizaciu auta. Mimochodom, takýto prasteny návrh súd neprijme bez podkladov a okrem toho, ak niečo chce vymáhať musí zaplatiť súdny poplatok, takže z jeho strany plane vyhrážky. Bývaláa si tam ako frajerka, a podľa lokality, neviem ci hodnota 1,5 izby bez kuchyne je 500E mesačne (bývali ste tam dvaja) 😀😀😀😀😀😀. Proste východnej skúša, už si tam dávno nemala byť, čím dlhšie si tam, tým viac ta ovláda.