Hypotéka po rozvode

3. okt 2022

Prosím poraďte aktuálne sme rozvedený ako to je s hypotékou?máme spoločnú hypotéku na byt ešte splatit treba 50 000 keď neprebehlo majetkopravne a není hypoteka zatiaľ ani na jedného tak to musíme platiť spoločne? BSM bude až v januári tak dovtedy sme obaja to povinný platiť?

sasa1310
3. okt 2022

nerozumiem otázke. A čo čakáš, že kto bude za vás platiť?

solange7
3. okt 2022

A kto ju za vas platil doteraz?

mogaa
3. okt 2022

v podstate je to o dohode...ono finančne sa to vyrovná pri BSM....platiť by mal ten komu ostane nehnuteľnosť, resp,tam býva.....rovnkao obaja si môžete povedať že budete čakať do BSM a hypo sa vám riadne predraží🙂

autor
3. okt 2022

Zle som otázku asi položila platíme ju spoločne ale ja sa pýtam kvôli mužovi ci je povinný ju platiť pokiaľ neprebehne bsm

slovenka753
3. okt 2022

Tu si treba uvedomiť ze aj keď prebehne BSM dlžníci budete stále obaja. Iba ak by ste sa dohodli priamo s bankou a jedného dlžníka vyhnali zo zmluvy - neviem aká je prax, ale nemyslím si ze je to jednoduché. Inak je to na vašej dohode, kto kedy a kolko.

mogaa
3. okt 2022

kto býva v nehnuteľnosti? ak sa odsťahoval, tak samozrejme že nebude platiť hypotéku keďže nehnuteľnosť ostane tebe...ono sa to nakoniec vyrovná v BSM...ale povinný platiť nie je, teda nemáš ho ako prinútiť ak sa odsťahoval a nehnuteľnosť je na teba........na koho je hypo? ak na oboch, banku nezaujíma kto jej splátku vyplatí, ale ak jeden z vás časť nezaplatí, rieši oboch .....finančné vyrovnanie včetne nehnuteľmosti samej a aj vysporiadania hypo je vecou BSM? ale ty nemáš ako donútiť manžela aby časť hypo platil kým prebehne BSM.....

mogaa
3. okt 2022

On ak sa odsťahoval a nehnuteľnosť je na teba, bol by hlúpy keby ju platil...ty ho jednoducho nevieš donútiť aby ju platil...teoreticky ak je ručiteľ na hypotéke a ty prestaneš platiť, tam dlh budú vymáhať od neho...ale to naozaj záleží ako máte postavenú hypotéku.....naozaj záleží na koho je nehnuteľnosť a aj hypotéka, kto ju reálne využíva, finančné vyrovnanie sa robí do času rozvodu(samozrejme po rozvode), takže po rozvode pokiaľ nie je BSM a nehnuteľnosť je tvoja, tak platiť nemusí....vyrovná sa to v BSM....ale to je len môj laický názor, pozerám sa na to sedliackou logikou, nie som právnik....

draik
3. okt 2022

@mogaa
Sorry, ale píšete hlúposti. Obaja dlžníci sú zaviazaní voči banke spoločne a nerozdielne, medzi sebou sa vyporiadajú z plnenia voči banke 1:1, ak niet medzi nimi inej dohody. Okrem toho BSM nebolo vyporiadané.
Inak rovnaká téma tu bola pár dní dozadu, dokonca by som si tipol, že to píše tá istá osoba, ktorá ma kontaktovala cez SS.

aduskatt
3. okt 2022

Banke je jedno, kto to bude platiť, ale musí to byť zaplatené, ste obaja dlžníci a tak to ostane, kým si nevysporiadate BSM