Je trestné, keď neudám otca dieťaťa?

monikax12
18. dec 2011

Ahojte mamičky,chcela by som sa poradiť s vami,ak máte podobnú situáciu ako ja-ide o to že nechcem udať otca dieťaťa pretože si nedokážem predstaviť že ten človek by mi chytil na ruky môjho malého,o nás aj keď som bola tehotná nejavil záujem,čo mne aj vyhovovalo-lebo s tým človekom po všetkých tých klamstvách a odrboch si ja nemám čo povedať!Prosím nepíšte mi o aké veľké peniaze prichádzam..ten človek má strašne veľa dlhov a exekúcií takže neviem čo by som vysúdila-max 30 eur a za 900 korún mi vážne nestojí o tie nervy a stresy že by bol z maličkým...Môj konkrétny problém je,že ak ho neudám za otca dieťaťa urobila som niečo trestné? ako to vlastne celé prebieha?ďakujem vám

diabolico
18. dec 2011

No jednoducho povieš že nevieš kto je otcom a určite to nieje trestné.

franina
18. dec 2011

určite to nie je trestné !

martina2001
18. dec 2011

jedine žeby sa v tom začal vrtať, ale ty povieš že si si nebola istá a ani si potom nikdy nepátrala

heln
18. dec 2011

nuž, akú kašu si si navarila, takú si zješ, nezávidím, určite to nie je ľahké. z písaného predpokladám, že bábätko sa ešte asi nenarodilo, že? po pôrode sa Ťa budú pýtať na otca, pokiaľ nechceš, uviesť ho nemusíš a nemusíš ani nikomu vysvetľovať dôvody, trestné to naozaj nie je. áno, prídeš o peniaze, ale myslím si, že ten pokoj, ktorý budeš mať bude na nezaplatenie. ono, niekedy tí "ockovia", čo nemajú záujem, sa o pár rokov preberú a nárokujú si na dieťa, keď nebude uvedený v rodnom liste, nebude mať na dieťa žiadne práva. Želám veľa šťastia a hlavne radosti z bábätka.

stardust
18. dec 2011

ze si "nepamatas", to nie je trestne 😉

pici
18. dec 2011

nie je to trestne. mas pravdu, neuvadzaj... zbytocne mu vzniknu nie len povinnosti ale aj prava.. a to kedze nechces, tak sa tomu vyhnes...

lili_mia
18. dec 2011

naozaj je to na tebe, či ho uvedieš ako otca dieťaťa, či nie .. len si treba pozrieť v zákone o rodine, sama tam teraz presne neviem, ale ak sa otec dieťaťa neozve do niekoľkých rokov a nenárokuje si na jeho spoločnú výchovu atd, neviem či je to do 2 alebo 3rokov rokov veku dieťaťa, možno aj viac, tak ten nárok mu zaniká úplne

katarinajurikova
18. dec 2011

Ahoj ,trestne to nie je,iba ze on by sa dotoho zacal starat a vynutil si testy otcovstva.

jahodka11
18. dec 2011

no aj mna napadli testy otcovstva, ak by si ich on narokoval, co potom? vie niekto poradit? lebo podla mna je to dost dolezite....a samozrejme, ak nechces (a dovody su viac ako vazne), otca urcite neuvadzaj, nie je to tvoja povinnost 🙂

vefi89
18. dec 2011

@jahodka11
@katarinajurikova myslím si, že ak by si nárokoval na tieto testy, tak by sa stále vedela obrátiť na jeho nezáujem, nenápomocnosť a podobne a súdom by si vedela vydobiť zákaz styku...

biba07
18. dec 2011

monikax12 to jak keby ja pisem o svojom dementovi, tiez exekucii a kadecoho plno,ale ja ked sa male narodi dam si tu namahu dat ho na sud, nebojim sa toho ze by chodil ku mne a chcel si dieta brat lebo take jeho ani nezaujima, ale tiez nemam chut mat s nim uz akekolvek docinenie ale tak asi sa tomu clovek nevyhne :o(

katarinajurikova
18. dec 2011

@vefi89 ja som tak zila so synom 6 rokov...nemal o neho zaujem ... zivila som ho sama ,teraz pred dvoma rokmi ,sme si nasli tatinka osvojil si ho,resp.vyhlasil za svojeho a je to...Ziadny opletacky s debilom.

anitab
18. dec 2011

@monikax12 trestne to nie je, mozes ho neuviest...testy otcovstva su dost drahe, musel by si ich on zaplatit...

kaktusik007
19. dec 2011

@biba07 aby si sa nepreratala...
@monikax12
ono je to takto:
ty ho ako otca uviest mozes, no nemusis, nedopustas sa tym nicim zleho...

ak bude totiz otec v rodnom liste, tak to ma nie len aktiva (platit vyzivne, dedit po nom bude tvoje dieta) tak aj pasiva (vzdy bude mat na dieta narok, v pripade najdenia partnera neskor ineho moze robit problemy s adopciou, uz len z principu bude byvalej partnerke strpcovat zivot)...

ak dieta v rodnom liste otca uvedeneho mat nebude, v pripade dalsieho sobasa matky je mozna adopcia len na zaklade jej rozhodnutia, rovnako aj aspon zmena priezviska na rovnake, ako bude mat matka.... matka sa moze kedykolvek vystahovat do zahranicia a nebude povinna o to ziadat....

k praktickej veci ohladne premlcania naroku na uplatnenie materstva/otcovstva:
je to dva roky odo dna, kedy sa dotycny DOZVEDEL, ze ma dieta.. u matky je to zvycajne den porodu, mozu byt atypicke situacie (koma) kedy je tento datum neskor....
lenze v pripade otcovstva to ma prave hacik - pravo na priznanie uplynie dva roky odo dna, kedy sa to, ze je otec, preukazatelne dozvedel.... inymi slovami, aj v 14tich si narok na otcovstvo moze uplatnit....

ako by som tuto situaciu riesila ja, ak by som chcela mat dozivotny pokoj od otca dietata a rozhodla by som sa neuvadzat ho v rodnom liste:

z praktickeho hladiska potrebujes uznanie otcovstva pred matrikou, pretoze predpokladam, ze nie si vydata a ak si rozvedena, odo dna nadobudnutia pravoplatnosti rozsudku o rozvode do dna narodenia sa dietata uplynie viac ako 300 dni - hooodne dolezite podmienky, ak nie su splnene, s otcom dietata v rodnom liste nespravis nic!!!!!!!!
preukazatelne by som teda partnerovi napisala ze nase dieta sa vola tak a tak a narodilo sa tam a tam vtedy a vtedy - treba mu to poslat s DORUCENKOU - aby si mala dokaz

teraz zacina plynut dvojrocna lehota - pretoze odo dna, ked si prevezme dorucenku zacina plynut... pocas ktorej si on moze uplatnit narok otcovstva na sude.... ak tak urobi, tak smola... ale aj tak ti dieta nevezme, pretoze nebude mat citove vazby na otca... ale - ak tak neurobi, tak uplynutim dvoch rokov od toho dna aj keby tak urobil, ty mozes namietat premlcanie a tou dorucenkou (odloz si aj kopiu toho listu co si mu napisala) dokazes svoju pravdu a na tvoje dieta dotycny proste straca narok, aj ked testy dna ukazu, ze je otcom dietata!!!

musis mat proste dokaz o tom, ze on vedel, ze sa stal otcom!!!! a od toho dna su tie dva roky.... viem, budes trpnut, ale myslim ze to stoji za to... ina cesta nie je

mozes sice hrat teraz mrtveho chrobaka, mozes mat pokoj 5-6 rokov, ale co ked mu slahne v bedni ako sa hovori a ked dieta bude mat 10 si zacne svoj narok uplatnovat????

monikax12
autor
19. dec 2011

@kaktusik007 ďakujem,ale s toho mám chaos čo si mi napísala :( som slobodná a to musím mu dať vedieť tak či tak že sa maličké narodilo?

alexandra
19. dec 2011

Je este ina moznost.. Nechat to tak, a jedneho dna, ked si najdete tatina, dat zapisat do RL dietata prave meno tohto noveho partnera. Potom biologicky otec moze kricat ze je bio otcom kolko chce, ked raz bude v RL partner matky, nebudu ho mazat 😉

kaktusik007
19. dec 2011

@monikax12 ak mu nedas preukazatelne vediet ze male je na svete, tak ti moze spravit zo zivota peklo hocikedy... ak mu to das vediet, tak moze to peklo robit "iba" dva roky odo dna, kedy sa to dozvedel.... potom uz mas do konca svojho zivota pokoj

@alexandra ano, nebudu mazat... ALE.... a co ak si do 6tich rokov napr nenajde partnera, ale bio zacne robit zle ked male bude mat styri???

alexandra
20. dec 2011

@kaktusik007 Ano, ale piseme vsetky moznosti 😉 Na druhej strane, podla mna je vacsia pravdepodobnost ze bio bude robit zle ked bude informovany, ako ked si aj matka nenajde partnera, ale bio nebude informovany... Preto je to na kazdeho zvazeni, ako sa rozhodne, a co pre neho/nich bude v danej situacii najlepsie.

(ja osobne by som ale situaciu riesila tak, ako si navrhla Ty)

skeptik
20. dec 2011

@kaktusik007 To je blbost - ze jej moze robit peklo ina "2 roky" - proste pocas tych dvoch rokov ho moze kedykolvek uznat za svoje a bude mat peklo dozivotne, urcite je lepsie, aby povedala, ze nevie kto je otec, ze prichadza viac ludi do uvahy a on by musel vyvijat aktivitu na dokazovanie.

kaktusik007
20. dec 2011

@skeptik ja nevravim ze ho ma uznat v rodnom liste!!! ja len vravim, aby nehrala mrtveho chrobaka a dala mu preukazatelne vediet ze je otcom, aby si bola ista, ze plynie premlcacia doba dva roky... ak si pocas tych dvoch rokov na sude uplatni otcovstvo, tak hold smola... ak si ale to otcovstvo neuplatni pocas tych dvoch rokov, DOZIVOTNE straca toto pravo!!! proste uz sa nemoze stat, ze si zmysli v 10tich rokoch ze moment, tato bola so mnou tehotna, ja na to dieta mam pravo, ved som biologicky otec!!!
ak mu to totiz neda vediet (a nebude vediet preukazat ze mu to dala vediet) tak sa moze stat, ze mily otecko bude tvrdit, ze to, ze je otcom, sa dozvedel az teraz, ked ma male desat.... potom by ona tazko dokazovala na sude ze aha, to je premlcane!!!

sashabb
21. dec 2011

@biba07 ako nič v zlom, ale v čom si pomôžeš keď ho dáš na súd? Podľa mňa si len zle narobíš. Pokiaľ má dlhy a exekúcie a je taký "dement" ako si napísala, tak z neho nič nebudeš mať. Nakoľko aj keď bude mať určené výživné, nemusí ti nič poslať aj celé roky. Ty si potom môžeš nájsť nového partnera a on ti jedine začne robiť prieky. Čiže dobré by bolo ak by si sa na to vykašlala a radšej ho do rodného listu nepísala.