Kedy môžu matke zobrať dieťa?

elli333
24. jan 2013

Cisto hypoteticka otazka. Aku moznost ma ktokolvek vziat matke dieta? Na zaklade coho? Co musi matka spravit zle aby jej vzali dieta? Ak ma napriklad problemove manzelstvo alebo je dieta viac uplakane moze sa niekomu podarit vziat jej dieta? ako sa moze matka branit ak ma podozrenie ze niekto chce nieco take spravit?

sympa1
24. jan 2013

musela by to byt alkoholicka alebo na drogach, alebo psychicky narusena aby jej vzali dieta...inak nie...ak myslis pri rozvode ze chlap by si narokoval zobrat zene dieta..nema sancu pokial nieje zena taka ako som uz spominala

zuzana909
24. jan 2013

Záleží od toho v akej krajine žiješ. Tu na Slovensku to môže byť:
- drogová, alkoholová závislosť
- duševná porucha
- zanedbanie starostlivosti dieťaťa, neprospieva je bité, podvyživené, ...

tak na to aby ti mohli zobrať dieťa musí prebehnúť súd a šetrenie kolíznej opatrovníčky, ktorá preverí všetky skutočnosti v rodine.

lea641981
24. jan 2013

no tak najdu sa vseliaki blazni ktori si dokazu vselico vymysliet a zalezi kolkych ludi mas na svojej strane svedkov a aky ma dieta vek a hlavne slovo ma dieta 😲 nemusis byt ani to co popisali ale moze sa proti tebe postavit tvoj chlap otec dietata ale aj stari rodicia dietata,mozu zo byt ludia ktorym doverujes a vedia o tebe vsetko 😲 by si sa cudovala ako sa dokaze karta hned obratit a aj vo chvily ked sa ludia zlaknu sudov su schopni zapierat klamat odsudit ta na zaklade klamstva 😲 alebo zo strachu pred tym co nepoznaju comu nerozumeju 😲

inak nechapem co touto otazkou sledujes 🙄 kde to zijes??

zobrat ako zobrat dieta 😖

nechapem uz dnes nic 😀 😀 😀 😀 😀 😀

klincek
24. jan 2013

elli, velmi vseobecna otazka. no ale postupne:
aby matke odobrali dieta a dali ho do nahradnej vychovy, musela by to byt fakt hrozna matka, toho by som sa velmi nebala. pokial by mal byt dovod len uplakanost dietata, tak moje deti by uz boli davno nutene adoptovane! 😕
pokial je to matka, ktora sa o dieta normalne stara, tak pravdepodobnost, ze dieta napr. pri rozvode dostane otec, je velmi mala (max. sud nariadi striedavu starostlivost, ale aj to zavisi od konkretnych okolnosti)
no a pokial by si na dieta robil naroky este niekto dalsi (napr. stari rodicia), pricom matka sa on riadne stara, tam je ich sanca na uspech skoro nulova.
branit sa neda vopred-teda jedine ak hrozi rozvod, mozes poziadat o zverenie dietata do osobnej starostlivosti na cas do rozvodu. pokial by si sa bala unosu, tak treba poziadat aj o upravu styku otca s dietatom v tom zmysle, ze styk bude prebiehat len za tvojej pritomnosti.

nikolkas
26. jan 2013

viem o tom svoje aj ja mne taktiež moj ex si tiež zmyslel že chce malu do svojej starostlivosti a robi pre to všetko chodi ku mojim rodičom vyratúvať ako mu ja bránim malú aká som zákerná , keďže naši nesúhlasia s rozvodom tak mu nadržiavajú a dokonca aj malej / 5ročnej / balamutia hlavu . Každý deň s malou telefonujú aj keď malá nechce tak jej hovorím že to jej tatino aby nebol smutný a potom všetko obráti proti mne takže žiadne obmedzovanie otca doteraz jej nedal ani korunu od mája ani jej nič nekúpil takže na predbežko si ju berie v tom čom ju dám ja a donesie tak isto v tom čom ju zobral nič nedonesie že nové pyžamko alebo knihu nič , mi máme určené pedops.vyšetrenie a potom sa uvidí že čo a ako trvá to už od mája a len same zákernosti
úplne ťa chápem ☹

citlivymuz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
patria1
14. feb 2013

a ako to je ked matka pracuje mimo trvaleho pobytu a dieta je s otcom,no medzitym podal navrh na rozvod a dieta zije s nim v domacnosti,akoze sa stara o neho.Vtedy komu sud prideli dieta do starostlivosti?

lienka565
15. feb 2013

hmm alkoholička, drogovo závislá... nie na Slovenku môžeš byť aj vzornou matkou.. a dieťa ti aj tak zoberú. Ja sa práve rozvádzam a môj zatiaľ manžel mi zobral nášho syna... a súd mu ho dal do opatery...do skončenia súdu... malý má len 4 roky... jeho otec mi nedovolí sa s ním stretávať už 8 mesiacov... takže naozaj človek nikdy nevie...a dieťa mu zoberú ☹

nice202
15. feb 2013

mozu jej vziat dieta aj vtedy, ak ma jeden z rodicov /konkretne otec/ svojich rodicov sudcu a pravnicku. Poznam konkretny pripad. Zena /moja znama/ fakt spolahliva super zena, bez vaznych excesov, ziadna alkoholicka, ani nevyrovnana osoba a dieta jej vzali a priklepli otcovi, ktory po rozvode byva u svojich rodicov. Pravdy sa nedovolala nikde

mijatom
21. apr 2014

Ahojte som v rozvodovom konani,s manzelom sme si napisali navrh a aj rodicovsku dohodu na striedavu,boli sme pozvani aj na psychologicke vysetrenie u znalkyni ktoru nam urcil sud.oporucila nam striedavu no aj na stvrtom pojednavani to nedopadlo dobre zas odrocene som s toho unavena,stale ma udava u koliznej ze sa mu vyhrazam a hluposti dookola on by chcel dieta do osobnej a ja neobmedzeny styk co je chore lebo sa nezmieril s posudkom na striedavu a pritom zijem sama ,robim a malu mam kazdy tyzden druhy mame tyzdnovu striedavku ktoru on nedodrzuje sleduje nas,na silu mi pear krat zobral dieta ani neviete co prezivam

danielaa9
5. jún 2016

A ak je matka neplnoletá?

betqa
21. feb 2017

Ahoj..žiadam o radu o pomoc o cokolvek..s priatelom sme sa rozisli zili sme spolu rok mame 2.5 ročneho chlapčeka mame určene od sudu viživne samozrejme neplati a ja ako slobodna matka som sa zamestnala v zahraniči konkretne v cz -republike .. Moje dieta ostalo pri mojej matke.. Nechala pracu aby mi snim mohla byt a ja sa teraz staram.. Sama kedze to inak nejde .. Ale on si zmyslel ze si maleho zoberie on ale kedze chodi do prace na 4 zmenu prevacku tak to nieje mozne prakticky len dva az tri krat do tyzdna je to tak urcene aj sudom .. Teraz je moje dieta u jeho matky akoze nechapem preco ked ona sa oneho vobec ale vobec postarat nievie a to mislim do slova.. Teraz vas ziadam ake on ma na toto pravo kedze ja niesom doma? Mam zavolat policajtov aby moje dieta stade vzaly zo sprievodom mojej matky ..stim vedomim ze urady otom vedia ze o moje dieta sa stara moja mama... Kedze sa vihraza celej rodine tak mu maleho museli dat ale preca to takto nejde taaak vass prosiim poradte mi co mam robyt na koho sa mam obratit som 1000km od mojho dietata a newiem si pomoctt

adagust
7. máj 2017

@lienka565 moja skusenost tiez, zial. 3-rocneho este dojceneho synceka dali otcovi a odo mna pozaduju psychologicke a psychiatricke vysetrenia, lebo tam so sestrou doktorkou naklamal, ze som vraj pre dieta, o ktore som sa riadne starala nebezpecna. :((( preboha, kde to zijeme!!!

viktoria0148
29. máj 2017

Moze mi manzel po narodeni dieta vziat?

ivana232
25. jún 2017

Dobry den. Chcela by som sa spytat aj ja. S priatelom a s dcerkou byvame v podnajme. Obaja pracujeme. Niesme zobrati. Mame vztah v ktorom sa samozrejme sem tam pohadame. Blizka rodina sa mi ale vyhraza,ze ma da na sud aby dcerka bola pridela im. Vraj je zanedbana,nestarame sa o nu a vraj porusujem zakon tym ze chodim do prace a nevenujem sa dcere tak ako by som sa mala. Nedrogujem,nepijem,dcerka je stale cista,napapana,upravena a samozrejme nieje tyrana. Viete mi prosim poradit ? Nechcem o dcerku prist. Milujem ju nadovšetko. Dakujem

alexandrakasikova
5. sep 2017

Dobrý deň ženy, som matka rok a pol ročného dievčatka mám takú otázku.
Dcérku mám vo svojej starostlivosti už pol roka lebo sme sa s priatelom rozisli. Jeho matka mi nedá pokoj neustále ma ponižuje atď. Povedala mi s krikom, že mi da odobrať dieťa aj keď sa o malú príkladne starám, milukem ju dávam jej všetko,nepijem nefajčím nechodím po nociach nefetujem. S Bývalym priateľom sme neboli zobratý... Ďakujem

adagust
5. sep 2017

Ak máš dieťatko vo svojej starostlivosti a nie je tam žiadne "psychiatrické" ochorenie alebo trestné konanie na tvojej strane, nemôžu ti ho len tak vziať. Pokoj 🙂

peter2404
19. okt 2017

dost dobre nerozumiem co znamena "vziat dieta"..
vziat ti mozu len nieco co ti patri a dieta ti jednoznacne nepatri, dieta nepatri nikomu a ma samo pravo na vychovu od oboch rodicov..
ak teda otazka stoji tak, ze ci je mozne, aby sud zveril otcovi dieta a nie matke tak odpoved je jednoznacna - ano, je to mozne..
samozrejme pravdepodobnost zavisi od mnohych faktorov, v nizsom veku je to pravdepodobne velmi malo, vo vyssom veku sud skuma aj nazor samotnych deti, tam je pravdepodobnost velmi slusna...

nihava
1. nov 2017

Co sa povazuje za alkoholicku??

nihava
1. nov 2017

@sympa1
@sympa1 a co je psychicky narusena zena matka??

adagust
1. nov 2017

@peter2404 l
Samozrejme, že dieťa nie je majetok...ale...a teraz nehovorím hypoteticky, ale reálne o našom prípade..
Otec dá matku zavrieť na psychiatriu a naklame im...(o pol noci vtrhli k nám domov a nasilu ma odvliekli...lekár samozrejme nikde, takže ma prijali...a museli ma nechať 2 týždne na pozorovanie...do toho Vianoce a natiahlo sa to na mesiac).

Hneď na druhý deň podá na súd dočasko. Všetko pekne vopred pripravené... To mu hneď odklepnú, lebo však matka je v nemocnici a vymyslí si ešte pre istotu, že starí rodičia chcú ukradnúť nášho syna...Odvolanie na dočasko trvalo 6 mesiacov, aj to súd iba potvrdil, že rozhodnutie bolo správne...aj keď matka dávno vonku a otec robí zlobu... Takže jedine čakať, kým súd nerozhodne vo veci samej.

Svoje dieťa som 4 mesiace skoro vôbec nevidela a to sa jednalo o 3 ročného stále ráno večer dojčeného chlapca!!! Na sociálke iba povedali, že on má papier v ruke a nič nezmôžu!!!
To znamená VZIAŤ DIEŤA. Celoživotná trauma pre dieťa aj matku...nuž už je to za nami. Odvtedy som sa stretla s množstvom žien, s ktorými zdieľame podobný osud...teda nejedná sa o ojedinelý prípad.

Dnes už je to u nás lepšie, aj keď súd ešte nerozhodol...zatiaľ skúšobná striedavka cez mediačné centrum. Malý - teraz 4 roky - má však jasnú preferenciu u mamy... Otvorene ju komunikuje otcovi, sociálke, mediačnému centru....ale nikoho to nezaujíma...je príliš malý nato, aby zohľadnili jeho názor :((

Teda v konečnom dôsledku DIEŤA SKONČILO AKO MAJETOK - ty polku, ja polku, a čo že na silu. Traumu z toho ako ma zavreli "do klietky" - ako nemocnicu nazval - má doteraz. Dojčíme sa stále aj z dôvodu prekonania tejto nedávnej traumy...už samozrejme iba nasucho...malý si vymýšľa, že ide mliečko ;)

Štandardne je matka na materskej a muž zarába. Ja som popri starostlivosti o malého robila z domu a platila si všetky výdaje sama - bývanie, hypotéku, stravu...všetko. Teda AK BY SA JEDNALO REÁLNE O MAJETOK, TAK JE MOJICH 90%, lebo to sú moje reálne investície za tie 3 roky do projektu "dieťa".

Nehľadí sa na matkin podieľ na doterajšej starostlivosti, ani na preferencie dieťaťa. Alibisticky sa odklepne striedavka...teda na tému " práv" by som už vôbec nezačínala...

bloomberg
10. dec 2017

Ahojte.S mazelom sa chceme rozviest a on mi malu4-rocnu dcerku chce zobrat.
Tvrdi ze mi sud neprideli malu lebo robim na try smeny.Ja by som to neprezila.Povedal ze spravi vsetko preto aby mi ju zobral😭

adagust
19. dec 2017

@bloomberg
dieťa Ti nezoberú, lebo pracuješ na 3 smeny. Pokiaľ si to vieš zariadiť - dohodneš sa s maminou a pod., aby o dieťa bolo riadne postarané, idete do striedavky.

bloomberg
22. dec 2017

@adagust ahoj.lenze mi mamina byva daleko ja tu nemam nikoho musela by som najst nejaku cudziu osobu ktora by mi postrazila dieta a stym manzel urcite nebude suhlasit vsetko poobkruca jak sa mu to hodi.ja uz neviem co mam robit

adagust
22. dec 2017

@bloomberg na súde v súčasnosti "panuje" striedavka v rámci hesla dieťa potrebuje matku aj otca. Hotovo. Zváž samozrejme aj zmenu zamestnania, pokiaľ je tá možnosť. To že si nájdeš výpomoc počas tvojej starostlivosti o dieťa je naopak iba plus a dôkaz toho, že máš záujem dieťaťu poskytnúť riadnu starostlivosť. To, že s tým otec nesúhlasí, nie je dostatočný dôvod.

nili
29. dec 2017

Čo v prípade, keď manželia sa chcú rozviesť, ale manželka už pár rokov žije a pracuje v zahraniči (vyše 1000 km), manžel žije a pracuje na Slovensku. Spoločné dieťa, takmer dospelé, žije so starými rodičmi matky. Otec pravidelne prispieva, platí poistku, dáva vreckové. Dieťa avšak nechce žiť s otcom, hlavne z dôvodu, že by sa mal riadiť nejakými pravidlami. Môže byť dieťa zverené matke? Otec je zabezpečený, starostlivý, nepije, nefajčí.

bloomberg
2. jan 2018

@adagust lenze ja striedavku nechcem a manzel iba kvoli tomu trva na tom aby mi nemusel platit alimenty.je to dost smutne ze takto rozmysla👎

adagust
3. jan 2018

@bloomberg mno toť na výber moc nemáš...u nás rovnako...až keď je dieťa väčšie, tak budú brať do úvahy aj jeho názor. Dovtedy ak majú záujem obaja rodičia a vedia sa postarať, tak ide striedavka. Iba ak by tam bolo súdne stíhanie alebo psychiatria... Proste nikto sa nepostaví zato, aby dieťa prisúdil jednej strane...ako majetok ide sa fifty fifty.

Na druhej strane musím uznať, že keby som mala mať malého sama, tak si nemôžem dovoliť zamestnanie na plný úväzok...takto mám väčšiu šancu sebarealizácie...teda na niečo to dobré je, aj keď v žiadnom prípade v prospech malého dieťaťa viazaného viac na matku.

zuzanka252
6. jan 2018

Ja mam otazku nebyvam s chlapom on byva v Polsku socialne pride kvoli otcovi.Oco sa mi vyhraza centrom je to mozne take daco urobit

hena80
4. jún 2018

Ahojte. Ja viem, ze to tu uz bolo ale znova sa opytam. Rozchadzam sa s priatelom. Nie sme zosobaseny, ale maly ma jeho meno. Moze mi ho zobrat? Ma viac penazi ako ja a aj lepsie znamosti. Ja sa o maleho dobre staram. Nepijem, nedrogujem, mam pracu. Ak som v praci je o maleho postarane. Ma iba 2 roky. Moze mi ho zobrat? Prosim poradte. Velmi sa bojim