Má otec šancu vyhrať súd?

li2
4. feb 2024

Ahojte mam na Vas otazku. Mam 4 rocneho syna o ktoreho sa jeho otec vobec nezaujimal a teraz ma dal na sud aby si ho mohol brat k sebe. Myslite si, ze ma sancu vyhrat sud ked sa doteraz nijako nestaral a ani za nim nechodil?

mogaa
4. feb 2024

@li2 otec má právo na stretávanie sa so synom, nie je to však povinnosť...ono to funguje tak aj keď bude mať určený styk s dieťaťom, môže preň prísť a ty mu ho musíš dať, ale ak nepríde, nič sa nestane....ak platí výživné, tak mu určite nejaký styk s dieťaťom súd určí.....

deti95060810
4. feb 2024

ak platí - nejaké hodiny na zač. dostane...
je dôležité aby si povedala na súde že doteraz sa o dieťa vôbec nezaujímal.... platí na dieťa?

pribinak
4. feb 2024

Áno, má šancu vyhrať. Neuvadzas totiž žiadny dôvod prečo by sa so synom nemal stretávať, čím by ho ohrozil

Ty môžeš uviesť, že nemajú spolu vzťah keďže doteraz sa o syna nezaujímal
Väčšinou je styk v takýchto prípadoch len ten základný a to každý druhy víkend

Stretávať sa s dieťaťom je jeho právo a dieťa má tiež právo na druhého rodiča
Žiaľ deti často doplácajú na zle vzťahy a urazené ega rodičov (netvrdím že je to tsk u vás)

li2
autor
4. feb 2024

@deti95060810 nie... Doteraz ani cent, nikdy sa o neho nezaujimal a nikdy s nim nezil. Ja som od neho odisla ste pocas tehotenstva.

pribinak
4. feb 2024

@deti95060810 styk bude určený ak aj otec neplatí.
To si musí matka riešiť v inom konaní

deti95060810
4. feb 2024

@li2 je zapísaný v rod. liste? prečo si nepožiadala o žiadne eurá?

miggy
4. feb 2024

@li2 nám v podobnej situácii upravili styk výlučne za mojej prítomnosti.

ovaaa
4. feb 2024

Ak je zapísaný v rodnom liste požiadaj si o výživné na seba, počas tehotenstva aj za celé obdobie ako sa malý narodil. Je otcom takže súd mu určí stretávanie, maximálne by som navrhla za tvojej účasti, keďže ho malý ani nepozná. Ak nie je v rodnom liste zapísaný tak najskôr musia byť DNA testy a potom zvyšok.

cacianka
4. feb 2024

Šancu na výhru má váš syn. Že bude mať nielen matku, ale aj otca.
Avšak - môžeš argumentovať, aký "záujem " mal biootec doteraz. Súd to bude brať do úvahy, môže dať do rozsudku že na začiatok iba v tvojej prítomnosti, kým si zvyknú na seba. A tiež sa môže stať, že otec záujem stratí, bude ho to obťažovať a na stretnutia chodiť časom nebude. Netušíme čo je zač, prečo ste sa rozišli, ak by si ho z nejakého vážneho dôvodu nechcela mať v živote dieťaťa, skús mu napísať že budeš žiadať preplatenie všetkých nákladov na tehotenstvo, pôrod aj kompletnú výbavu pre dieťa od narodenia doteraz, a takisto všetko výživné. Na súde to síce neprejde, ale za pokus odstrašiť biootca to možno stojí.

cacianka
4. feb 2024

@ovaaa to je už premlčané, ale ...

pribinak
4. feb 2024

@ovaaa dieťa má 4 roky, takze dávky pre matku sú už neaktuálne

tehotna40
4. feb 2024

Ano má a veľmi veľkú. Hlavne ty bud v kľudne a nerob potom zo stretiek synovy stresy a traumy. Postupne, pomaly aby si zvykol. Ideál sa dohodnúť mimo socialky, co najmenej stresovat dieta. Je tu x y takých tém, skus pohľadať prečítať.

veselo_neveselo
4. feb 2024

@li2 Ak on ziada o upravu styku s dietatom, tak ty ziadaj o vyzivne na dieta, aj spatnr za minule roky (ak sa to da)
Aby si uvedomil, ze ma nielen prava ale aj povinnosti.

xenyja
5. feb 2024

@veselo_neveselo áno výživné sa dá aj spätne, pokiaľ viem výživné sa nedá premlcat. Takže byť autorkou príspevku, hneď by som riešila tento protinávrh. Na základe exekučného konania by mu mesačne sťahovalo až 2/3 čistej mzdy.

cacianka
5. feb 2024

@xenyja nepremlcuje sa iba výživné stanovené súdom , spätne max 3 roky ak sú padne dôvody môže žiadať aj len teraz podáva návrh.
Mmch stačí čítať rady a postupy v skupine Právne poradenstvo (nie poradňa), aj hneď v úvode sú základné rady v rôznych oblastiach práva od renomovanej právničky