Je šanca, že súd zmení dieťaťu priezvisko aj vtedy, keď otec nedal na to súhlas?

Zodpovedané
21. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho dvojročného syna. Jeho otec ho nevidel pol roka a ani neposlal výživné i napriek tomu, že to má určené súdom.

Syn má priezvisko po otcovi a ja mu ho chcem zmeniť. Môj bývalý partner mi však súhlas na zmenu nedá.

Je šanca, že by súd mojej žiadosti o zmenu priezviska vyhovel?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

k otázke zmeny priezviska som riešila podobný spor tomu Vášmu.

Po niekoľkých mediačných stretnutiach, vysvetlení príčin všetkých problémov a návrhov na konštruktívne riešenie rodičia uzatvorili mediačnú dohodu, ktorá bola potvrdená súdom.

To, že otec nevidel polroka dieťa a neposlal výživné nemusí byť na súde relevantný dôvod na zmenu jeho priezviska. Nesmiete však zabúdať, že zmenou priezviska otca s rodného listu nevymažete.

Skúste osloviť mediátora v okolí, ktorý osloví otca dieťaťa a spor Vám pomôže vyriešiť.

S pozdravom,

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk