Môžem požiadať o zvýšenie vyživného?

20. jan 2024

Dobrý deň. Mam 2 chlapcov (3 a 5 no už bude mať v maji 6 a od septembra do školy), ex plati naozaj poctivo vo výške 270€ na 3ročneho 120€ a na 5ročneĥo 150€ .........
Lenze, ja platim za neho 110€ dlh (nemam nič spísane tak to proste platim ja) ..

On sa teraz stal znovu otcom,
ja som momentalne na rizikovom, cize nepracujem.

Mam pockat do septembra ? Alebo si už teraz mozem pzoiadat o vyzivne ? Aj keby to bolo nejak o 100€? Ci menej radsej ?

Ďakujem.

doriiis
20. jan 2024

To,že ty platis dobrovoľne dlhy svojho ex je tvoja hlúposť a výživné s tým nič nemá.Vyzivne je na deti a nie na dlhy.
S tým,že si opäť tehotná a nepracujes tiež nie je problém výživného a tvojho ex.
Otecko terajšieho dieťaťa je kde?

melanta
20. jan 2024

Môžeš žiadať, ak preukážeš v tejto chvíli reálne vyššie výdavky na deti. Nemôžeš žiadať teraz zvýšenie výživného pretože dieťa pôjde pravdepodobne do školy za 7 mesiacov. To, že platíš dlhy za ex - zrejme je dlh na tvoje meno, takže irelevantné, to bolo tvoje rozhodnutie urobiť takúto vec, s výživným to nemá súvislosť. To, že si na rizikovom - poberáš PN, takže bez príjmu nie si a keby aj, nič to nemení na fakte, že máš taktiež vyživovaciu povinnosť na svoje deti. Nefunguje to tak, že keď si bez príjmu, tak požiadaš o vyššie výživné na deti.

autor
20. jan 2024

Ano platim to, lebo mu niekto z mojej rodiny pozical bez toho aby si to zaistil, a je to len moja dobra vôla, že to vraciam ja...
To ze som napísala ze som tehotna a ze nepracujem nema s tym nic spolocne, tak isto ako som zabezpecena ja a moje deti m, je aj bude aj to co sa ma narodit, to s tym nic nema spolocne.. otazka znela, ci mam pockat az pokym nezacne navstevovat skolku, alebo to uz mam urobit teraz, ak som správne pochopila, vydaje na obe deti sa mi zvysia az od septembra, pri zavedeni vyzivneho ani mladsi vtedy nechodil do skolky, cize sa to nezohladnovalo...

sense
20. jan 2024

Ak sa ti zvýšili náklady na deti tak môžeš žiadať výživné, rovnako ako on môže žiadať zníženie keďže ma vyzivovaciu povinnosť na ďalšie dieta
Ak chceš žiada výživné vyššie len na základe toho ze si tehotná tak ti súd vyhovieť nemusí.

melanta
20. jan 2024

Ak sú náklady vyššie už teraz, môžeš žiadať aj teraz. Preukážeš že sú náklady vyššie a hotovo. Ja osobne by som počkala do septembra. A žiadala potom zvýšenie výživného na obe deti plus preplatenie polovice nákladov, ktoré budú potrebné pri nástupe do školy. A zároveň vo výživnom žiadaj, aby mal povinnosť platiť polovicu vyšších nákladov v budúcnosti ako sú strojček na zuby, škola v prírode, lyžiarsky, krúžky.

januska12323
20. jan 2024

O to nenarodené dieťa sa má starať jeho otec a aktuálne aj o teba keď nepracuješ. Dlh nerieš to je tvoja dobrá vôľa. Ak sa výdavky na deti zvýšili môžeš požiadať ale skôr to vidím na september keď budú reálne zvýšené.

draik
20. jan 2024

Počítajte s tým, že výživné sa zvýši (ak sú na to dôvody) menej, keďže on má ďalšiu vyživovaciu povinnosť. Z tohto dôvodu sa výživné zároveň nezníži.

autor
20. jan 2024

Vobec ste nepochopili ... to ze som spomenula moju situaciu nema nic spolocne s vyzivnym ... prosim citajte s porozumenim ... moje tretie dieta a maju praceneschopnost eraz absolutne neriesim a nic s tym to nema spolocne ....

Tak od septembra sa urcite naklady zvýsia, lebo aj ich poistenie sa zdvihlo, mladsieho školka i obedy, a vtedy to nebolo zaratane lebo nechodil do skolky...

@melanta a to som nevedela ze o to tiez mozem ziadat aby sme sa na to skladali, bola som v tom, ze je to v ramci vyzivneho