Môžem vymáhať výživné ak otec nie je v rodnom liste?

miriam17
26. dec 2006

ahojte maminy mozem vymahat vyzivne na svoje dieta ked na rodnom leiti nenei napisany otec dietata??.......

tami_tami
16. aug 2010

u nas je to prve pojednavanie ohladom vyzivneho...

mariro
16. aug 2010

@tami_tami -tak to je super,ze mas dobru pravnicku.Ja to mam uz 3 pojednavanie s odstupom casu.Teda akoze o zvysenie.

monaart
16. aug 2010

katrin21-
kludne napis ze reagujes aj na mna...... 😖 ja som napisala k tomu svoje a dufam ze na jedneho mrňusa dostanem aspon tých 100 max 150E! 😒
mariro,krasnulka...
ja som tiez bola prekvapena ze mi to skoro poslali...poslala som to 10.8. a 1.pojednavanie mame na 6.9.vraj je to od toho ake velke su deti.moji maju 2.roky. a este aj od "velkosti" mesta...resp. mnozstva ziadosti.
ahojte

mariro
16. aug 2010

@monaart -zrejme maju nejaky kluc podla ktoreho postupuju...hlavne ze vytycili termin ihned 😉

monaart
16. aug 2010

@mariro
ahoj.v odatelni elektornicky...ja som hned vedela koho mi priradili...a teda asi aj potom sami si to zaraduju podla "potreby" vravim mne hned pani povedala ze ked su malolete deticky, tak to posuria... 😕

mariro
16. aug 2010

@monaart -to ano, okamzite je prideleny sudca, to som mala i ja.Podavala som 1.7.2010.A sudca si potom vytycuje pojednavania sam.A to som teda minuly tyzden dostala postou oznam , ze teda 6.9. 2010 bude pojednavanie. 😉

tami_tami
16. aug 2010

no moj maly mal v case podania 6 mesiacov... tak som tiez myslela ze to pojde rychlo kedze ja som ako studentka dostala len najnizsi RP co s pridavkami robi 186eur...

monaart
16. aug 2010

@mariro
tak to mame rovnako!!!pochopila som?
a ako sa chystas"pripravit?hlavne okrem psychiky??? 😒

@tami_tami
dik za ip-odpoviem najblizsie...ja mam na dvojicky 164...€a tiez som si ziadala aj prepisat rodinne kedze s nami uz nezije...teda "ocko" ☹

monaart
16. aug 2010

@tami_tami
inak tiez pekny podraz...6mesacne babo nechat! a moji dvojrocni su hotovi z tolkych zmien. ☹ strasne citat akí "haj....ci" su medzi nami a hraju sa na niekoho... 😠

mariro
17. aug 2010

@monaart - nejako extra sa nemusim pripravovat,pretoze poznam uz ako bude ex excelovat,nie je to prve sedenie,takze ho poznam ako stary peniaz.Vsetky bloky co som teraz kupovala chalanom do skoly mam nachystane.Lebo ten jeden ide na Hotelku a tam nam dali zoznam kde osatenie a ostatne pomocky ma stali okolo 180€.A to nevravim ak nastupia a budu cestovat,ze bude cestovne novy vydavok, vecsie vreckove,vydaje v skole uz nam vraveli,takze nejdem si tam vymyslat,ale len ukazat doklady co su zo skol, ake budu zvysene vydaje.
Nemam nejako extra obavy,skor sa tam budem musiet hambit za ex,ako tam bude zasa vymyslat ako nema z coho platit a podobne dristy.Je to smutne a trapne pocuvat taketo reci od ich vlastneho otca.Ale pojde so mnou aj moj manzel terajsi, bude sediet ako obecenstvo,tak som zvedava ci sa nebude ex hambit,pred nim rozpravat o tom ako nema peniaze.Pretoze manzel mi pomaha s vydajmi na chalanov.
Uvidime.
Hlavne si priprav vsetky argumenty,zhruba si popis ake mas vydaje na deti,jedlo ,oblecenie,hracky,vylety ,lekar atd.

katrin21
17. aug 2010

@monaart
nemyslela som nikoho konkretneho odtialto.. hovorila som o kamoskach a znamych, aj muzoch, co dostavaju vyzivne alebo ho platia... 😉

mariro
17. aug 2010

@katrin21 - mozno teraz ked mas mensie dieta a ti zdaju vyssie sumy prehnane,ale uvidis,ked bude mat dcerka pubertalny vek a nastupi na strednu skolu, ze tie vydaje budu vyssie.
Ja sa snazim zabezpecit pre chalanov co sa da,dokonca mam este bocnu pracu,tak preco by som od pana ex co pracuje v rakusku nemohla pytat peniaze,ktore su potrebne.Ja nezarabam zle, deti si ziju dobre,len sa snazim im zabezpecit nejaku uroven,ktoru mam ja a takisto ich otec.
Chcu ist na vylet,do kina,mat nejake vreckove, a to ho zas nemaju velke.3€ na tyzden zas nie je prepych myslim.Co pocuvam kolegine,tak sme daleko pozadu.Ale chalani sa nestazuju.Lenze na strednu ked pojdu a budu cestovat tak 3€ budu velmi malo.
Chcu sa nejako slusne obliect,byt navonany skratka mladi teenedzeri.Viem o com hovorim, a to nechodim nakupovat po nejakych super obchodoch drahych.A v konecnom dosledku strava.Ja kazdy den varim,nejeme maslovy chlieb.Chalani cvicia a teda aj poriadne zjedia.Takze neposudzujme jedna druhu,pretoze kazda z nas vie preco pyta tolko alebo tolko.A napokon su tu od toho sudcovia aby zvazili ci dana suma je adekvatna alebo nie.Kazda rodina ma svoje zvlastne okolnosti podla ktorych sa posudzuje.
Nikto nema pravo sudit druheho.Mozeme si tu len poradit a jedna druhu povzbudit. 😉
Len tolko som chcela dodat a nikoho sa tym samozrejme nechcem dotknut.
Ved bojujeme za svoje deti.

maminuska
17. aug 2010

ahojte , ja tiež idem podávať o zvýšenie výživného, a tiež viem ako môj ex bude vymýšľať, že som ho vyhodila z domu , že má s deťmi citový vzťah - vidí ich tak max.2-3 krát za pol rok na 4 hod, a že 3500 na 15 ročné dievča a 2000 na 10ročného je až až, a že však ja sa mám dobre, tak čo pýtam.
Mne ide o princíp, ano zarobím tak aby sme slušne žili ale prečo by som veci ktoré deti na normálny život mala s 70 % hradiť ja ? veď ani on nevyberá kontajnery, o deti sa nezaujíma, tak nech aspoň platí úmerne svojmu príjmu 35 tis mesačne a ked nechce dávať mne nech tvorí rezervu - šetrí im.
ja som v týchto veciach zasa nekompromisná a už sa mi tedá vôbec zdá na hlavu postavené aby sa skúmal príjem druhého partnera, mne vyslovene krajský súd napísal že príjem terajšieho manžela sa skúmat nebude lebo nemá voči nim vyživovaciu povinnosť.

maminuska
17. aug 2010

a viete ako sa veľmi na tom súde hanbím za to akého otca som im vybrala. Je mi trapné ked vykrikuje na moju právničku, sudca ho musí stále napomínať a hrozit pokutami.

mariro
17. aug 2010

@maminuska - no ja dufam ze nejako extra nebudu posudzovat manzelov prijem,pretoze sud ziadal i jeho prijem.No prispievat na deti prinalezi predovsetkym ex.Tiez nevybera kontajnery ako ty pises.. 😉 ,tak nech sa uvedomi.
Nariekat ako nema peniaze a pred detmi tajit dovolenku v Egypte mi pride totalne trapne, hanba takemu cloveku.

katrin21
17. aug 2010

@mariro
dcera ma 10rokov skoro a viem si predstavit vydavky, ake su... podla mna je to skor otazka prijmu matky.. ja si zarobim slusne a teda nie som odkazana na prachy od muza a som rada , ze to tak je..... ale samozrejme, keby som prisla o pracu,alebo cosi take, je to ine.. ved aj tu co su baby, nebudu vecne na MD 🙂 🙂 teda dufam 🙂 samozrejme chalanu su chalani, hlavne co sa jedla tyka,ale zase baby chcu viac oblecko.... a tych topanok.. chalan ma 1 tenisky a je vybaveny... moja dcema momentalne asi 9 parov 😀 😀ale su tam aj take obycajne cinske platenky a sandale, ale tak ratam aj to.... 😀 tento rok sme sa trochu odrthli, bud., rok sa polepsime..asi nam mierne siblo 😀

s tym prijmom, ze nebudu skumat partnera- je to blbost, budu !! lebo to sa berie do uvahy, dokonca sa berie do uvahy aj prijem partnera ne-manzela/lky , ked zije v spolocnej domacnosti..ale nie smerom dole, ale smerom hore- cize ak sa muz vyhovara, ze nema - povedia ze zije so zenou, kt. zaraba tolko a tolko a teda spolu maju.... takto to funguje...

maminuska
17. aug 2010

@katrin21 napísala som len to čo mne napísal krajský súd a mne neskúmal príjem partnera- manžela, prečo by sa on mal podieĺať na výžive detí exmanžela ? Veď ani ja neuvádzam plné výdavky na byt nájomné ale len polovičku, fakt to asi záleží od súdu.
to ako znamená že keď som si zobrala slušne zarábajúceho manžela, tak môj ex nemusí prispievať na svoje deti úmerne svojmu príjmu?

maminuska
17. aug 2010

mne to asi tak pripadá že čím viac sa snaží matka, tak tým viac sa odbremeňuje biootec. Samozrejme platí to aj opačne, pritom obidvaja rodičia by sa mali snažiť aby ich deti žili pokiaĺ čo možno najlepšie.

mariro
17. aug 2010

@katrin21 - ja tiez nie som odkazana v plnej miere na ex,ale preco by nemal prispievat v takej miere ako mu prinalezi.Ja som na dovolenku s terajsim manzelom sama neisla bez chalanov, on s tym nemal problem.
Radsej sme podnikali vylety vselikde po Slovensku, na kupaliska , do Tatier a tak,skratka za menej penazi ako je Egypt ale vsetci spolu.A teda chalani uz idu na jazera sa kupat sami,nepotrebuju nas mat stale za zadkom ako sa povie 🙂 , idu so svojimi kamaratmi a tiez ich neposles s 1 €.
A by si sa cudovala,veru 1 tenisky nemaju za to ze su chalani,maju minimalne 3 a este aj topanky slusacke ako tomu oni vravia 🙂 .Hold je to na vkuse kazdeho.A na druhej strane som rada , ze o seba dbaju, ze im nie je lahostajne ako vyzeraju a co maju oblecene.Su aj taki chlapci ze nosia jedni tenisky jedni rifle a tricko.
A taky koncorocny skolsky vylet v sume 80€ na jedneho,povedz im ze nepojdu.A idu obaja naraz kedze su dvojcata.
Nemienim ex zdierat do posledneho eura,len to co treba.A pisem to preto,lebo viem, ze im vzdy dal a mal na to ,tak preco nie i teraz.Tym , ze sme sa rozviedli ,sa rozviedol so mnou nie s detmi.
A ked moze dotovat svoju priatelku ,ktora tento rok maturovala a je s nou od jej 15 rokov , tak nech si uvedomi , ze ma deti a potom nech si ide aj na Hawaj s nou.Mna nezaujima jeho vztah,neriesim ho,to len na margo objasnenia.To by bolo na dlho.Preto pisem stale, ze kazda z nas ma svoje dovody,preco tak postupuje, vela dovodov , ktore sa tu nespomenu,lebo by to bolo na dlhe pisanie a objasnovanie.
Nie som z tych zien, ze na seba neviem co zavesit a deti budu chodit ako chudence a nebudu mat co jest.Skratka nejaka rovnovaha musi byt.
A nech posudzuju prijem manzela,ja mam svoje zdovodnenia, na zaklade ktorych ziadam vyssie vyzivne.

tami_tami
17. aug 2010

@monaart on nenechal 6 mesacne babo ja som vtedy len podavala o vyzivne on to babo ani nevidel on ma nechal este ako tehotnu a to bolo dieta planovane a z jeho strany naslubovane az az... ale uz neriesim je mi dobre samej...

livijja
17. aug 2010

@tami_tami jasne ze je vam dobre ja som tiez slobodna maminka ale zas som dost svina co sa tyka vyzivneho , ja som hned jed som vysla z nemocnice dala na sud otca sud trval rok koli tomu ze ziadal testy otcovstva koli jeho milenke no jasne ze bol otec tak stale pred sudom sa dal vyhodit z roboty a mysle si ze bude platit minimum tych 20 euro no nevedel debilek ze budu mat jeho vypysi z uctu a mal krasne peniaze tak som aj dostala krasne vyzivne a teraz sme sa prestahovali byvam s malym sama ide do skolky tak zas budem ziadat o zvysenie na o som mrcha ked sa nestara nech plati hajzel jeden takym co nechaju dieta len gule vystrielat sory za vyraz ale som na to hakliva

mariro
17. aug 2010

@livijja - spravne suhlasim s Tebou 😉

livijja
17. aug 2010

@mariro dakujem krasne , zivot je boj ja som mladunka mam 22 rokov ale akosi stale padam dole , stale dostavam facky od zivoa co nechapem , nezmaturovala som az na druhy krat a od vtedy len dole a dole, nakoniec som odysla pracovat do ba koli tomu ze priatel co som s nim bola 5 rokov ma mlati , tam v ba som si nasla priatela uplne idealny vztah mali sme sa brat no ostala som tehotna a ma nechal pre ciganku spinu jednu , tak som ostala sama nechcem mu nic zle priat ale toto sa nerobi , moj maly ma uz aj sestru je medzi nimi min rozdiel a ani o jedno dieta sa nestara , vyzivne neplati ani on ale jeho otec na obe deti , a ked pride tak na narodeniny meniny a vianoce a toto vsjo, ale chvala bohu ze viac nechodi malemu poviem akeho ma tatika ked bude mat vek na to aby to pochopil, mame teraz druheho tatula a sme stastni maximalne byvame spolu lubime sa a mame aj vyzivne pravidelne chodi chvala bohu , ked sa maly narodil bolo to tazke lebo ked sa tiskal von zablokoval mi krize cize som sa musela ucit odznova chodit a nik mi nepomahal lebo rodinka sa mi otocila chrbtom ze som prespanka ale zvladla som to aj sama nechvalim sa tyam len konstatujem , som hrda na to co mam aj ked zijeme skormne ale ked chce maly nanuk ma ho chce brumika ma ho je obleceny nie je hladny a to je podstatne

kazda mamicka ma pravo bojovat o peniaze dietata , ja osobne co dostavam vyzivne ani korunu neberiem davam malemu na vkladnu knizku , poistenie zivone mu platim a taktiez som mu zaviedla stavebne sporenie a zijeme len z materskej ale da sa to maly je krasny zlatusik a som naozaj hrda na to ze prave ja som jeho maminkou

mariro
17. aug 2010

@livijja - drzim Ti palce a verim ,ze to zvladnes,lebo ked clovek chce , tak dokaze vselico.Tiez som si vselico preskakala ale nikdy som sa nevzdala.A vsetko zle ,co sa mi v zivote udialo ma len posunulo dalej.Takze nezufaj ,raz sa to aj na dobre obrati 😉 .Mas preco zit,preco sa snazit.Dakuj ,ze si sa toho zleho zbavila a ides do lepsieho.To ze si zmaturovala na 2 krat,nie je podstatne.Zmaturovala si a basta.Niekto nedokazal vobec zmaturovat a ty si to zvladla za podmienok ake si mala.
Hrdo vykroc vpred,synacik bude pysny na maminku. 🙂

livijja
17. aug 2010

@mariro dakujem krasne za krasne slova vazim si to , teraz som na materskej a som aj na vysokej skole idem do druheho rocnika , tesi ma ze su tu take maminky s ktorymi sa da podelit o skusenosti ktore vedia poradit povzbudit naozaj velmi dakujem

mariro
17. aug 2010

@livijja -no super,fandim Ti velmi 🙂 ,take zienky ako ty ambiociozne vela dokazu,neboj sa ,uver sama sebe ze to zvladnes a tak to aj bude.
Ja mam takisto kopu aktivit a snazim sa pre chalanov len to najlepsie zabezpecit,ale nikdy som nestala v kute,aj ked ex neplatil dlho,vydrzala som to a prezili sme.Tiez to boli casy vselijake,sama som to dokazala a som na to hrda. 🙂

A nemienim nechat ex ,aby neplatil alebo len minimalne,tolko kolko treba nech plati.

livijja
17. aug 2010

@mariro presne tak ja mam aj pravnicku ja som ho tak vydrbkala ze konec a so na to hrda , a je pravda ja som typ cloveka ked si nieco zaumienim idem za tym nemozem predsta stat na jednom mieste , ak chcem aby sa mal synator dobre musim ist dopredu a nie len cuvat a cuvat

maminuska
17. aug 2010

@livijja ja som si všimla že ty si hodne silná osobnosť. Schudla si , osmostatnila sa, študuješ a venuješ sa malému, odolala si tlaku rodiny .... 🙂, no len tak ďalej.
Ešte chcem podotknút ja nechcem zodrať bývalého, ja chcem aby moje deti mali to čo im z jeho príjmu patrí, to ostatné nech si minie podĺa svojho uváženia.Platím deťom poistky , stavebné sporenie a myslíš že on na ne myslí po tejto stránke?
Keď som raz hodila reč s jeho priateľkou o tejto veci ona mi povedala že potrebuje čas, čas na čo ?Nato keď deti vyrastú a on príde a povie : no deti ja som váš tata 😠

tami_tami
17. aug 2010

@livijja no ja to mam o to lahsie ze som ho namotala pred porodom aby podpisal otcovstvo 😉

maminuska
17. aug 2010

ja teda neviem ale zdá sa vám úmerné aby chlap na dve deti - 15 ročné dievča a 10 ročného chlapca pri príjme 35 tis v čistom platil 3500 a 2000 Sk ?