Musím platiť výživné, ak je dieťa už 4. mesiac so mnou?

adko226
7. júl 2013

Dobrý deň
Chcel by som sa Vás opýtať, či musím platiť výživné na dieťa, ak dieťa je už 4 mesiace pri mne, lebo s matkou sa o tom nedá rozprávať.
Matka sa o neho po celý čas nestará a nemá žiadné výdavky.
Na súde sa to stále iba preťahuje a ja nemám z čoho žiť.

Môže ma exmanželka udať, ak nezaplatím výživné 1 mesiac, pritom to patrí dieťaťu a dieťa je teraz pri mne.

Ďakujem za odpovede

19misiatko93
7. júl 2013

to je divnee...podla mna ked mate ras dieta vy tak ziadne peniaze nemate preco platit...ale ak som to spravne pochopila tak dieta ma v opatere ona aj ma sudom urcene vyzivne.....maly by ste sa opytat na socialke alebo niakej kuratorky co mate robit....

petula8
7. júl 2013

a komu bolo dieťa zverené do výchovy? Ak tvoja ex nejaví záujem o dieťa tak ti odporučím podať návrh na súd, aby tebe zverili dieťa do výchovy , ďalej aby dieťaťu bolo určené výživné ( ak je dieťa u teba tak súd zaviaže platiť výživné tvojej ex), a bolo by dobré aby si si odkladal bločky čo všetko si kúpil dieťaťu ty zo svojich peňazí a kópiu týchto dokladov dolož k návrhu na súd. Ešte by som ti poradila, ak tvoja ex nejaví záujem tak sa poopytuj na úrade práce ( v mieste tvojho trvalého bydliska) u kurátoriek ako postupovať v tvojom prípade a žiadaj aj o návštevu u teba, aby spísali záznam ako sa ty staráš o dieťa a tak. Držím palce 🙂

kaktusik007
7. júl 2013

no, musis.... vies hodnoverne preukazat, ze dieta zije s tebou v domacnosti a ze ty sa on staras??? dal si navrh na vyzivne odo dna, ked sa dieta k tebe nastahovalo???

ako... ja beriem ze je to za hlavu pritiahnuta situacia.... a aj preto by ti najlepsie poradila kolizna pracovnicka... ale pokial je sudom urcene ze dieta zije s matkou, a ty ako otec si povinny platit vyzivne, tak by to tak malo byt....

pretoze ak som spravne pochopila, dieta nemas zverene v tvojej staroslivosti.... a to, ze je u teba, je - dobra vola matky??? aj tak by som to nazvala...

v kazdom pripade si myslim, ze za cas, kedy platis vyzivne matke a dieta preukazatelne zije s tebou v domacnosti - budes mat narok na vratenie vyzivneho plus ak si podal navrh na vyzivne, tak na to, aby ti ONA este aj platila vyzivne navyse... teda doplatila spatne.... ak aj nie v tomto konani, co ta caka, tak v konani druhom....

vela stastia, je to narocne...

kolko ma dieta??? ak ma 18 - mas pravo vyzivne davat na ucet dietatu, nie jeho matke

adko226
autor
8. júl 2013

Tak dieťa je zverené do staroatlivosti matky, ale dieťa nechce byť pri nej.
Je pri mne už 4 mesiace.

Podal som aj na súd zverejnenie dieťaťa do osobnej starostlivosti, ale súd už 4 mesiace odkladá pojednávania.
Preto sa chcem spýtať, či musím platiť matke výživné, ak dieťa ju ani nenávštevuje.

Dieťa má 13 rokov.

cecil36
8. júl 2013

@adko226 musis platit, pokial sud nerozhodne inak. Potom si to mozes od matky vymahat. Nastiv socialku, aby si mal potvrdene, ze dieta zije s tebou, dieta sa tam tiez moze vyjadrit. Ziadaj papier, ze si tam bol a v akej veci. Podaj predbezko na zverenie do vychovy.

victory1
18. júl 2013

@cecil36 Aj ked zije dieta u otca preukazatelne, nespotrebovane vyzivne sa u maloletych deti nevracia...

A pre @adko226 :
Skor odporucam neplatit vyzivne. Ak to dobre dopadne, co si myslim, ze dopadne, predpokladam, ze dieta bude zverene do vychovy otca. A sud v tom rozhodnuti zaviaze matku platit vyzivne na dieta a to samozrejme aj spatne, odo dna podania navrhu. V tomto rozhodnuti by mal sud rozhodnut aj o zrudsení vyzivovacej povinnosti otca a to taktiez ku dnu podania navrhu..cize jemu by ziadny dlh na vyzivnom nevznikol.