Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

draik
6. jan 2014

Zostáva ti len podať žalobu na súd, ako som uviedol uz skôr. Spísať návrh nie je problém, protistrana možno bude žiadať priznanie výživného.
Ja ťa nekritizujem, len hovorím, že 50 e na zabezpečenie potrieb dieťaťa nie je veľa.

tajomna21
6. jan 2014

@juro7777 nevadi, ze ste nemali ziaden sud ... ty ako otec podas navrh a sud by ti mal priznat nejaky ten cas s dietatom .... bud samostatne, alebo za pritomnosti matky napr. .... to, ze das navrh na sud neber ako komplikaciu jej zivota, ved predsa ide o tvoje dieta .... a co na to hovoria jej rodicia? ani s nimi nie si v styku?

v kazdom pripade ta na sude bude pravdepodobne ociernovat, na to sa musis pripravit ... a pre istotu si nechavaj vsetky blocky toho, co malemu kupis, pripadne si pofot aj tie veci, aby si mal dokazy, ze okrem vyzivneho si mu aj navyse dal podla svojich moznosti ....

a naozaj tak urob co najskor, pretoze ten malicky si ta nebude absolutne pamätat .... a na druhej strane ked vyrastie, mohol by ti to raz aj vytknut, ze si sa nechal odbyt a nesnazil si sa

juro7777
6. jan 2014

Draik......ja z vyzivnym nebudem mat problem dam kolko budem moct , teda kolko my urci sud , ale preco ona teda nepodala navrh ako hovorila este vseptembri na sud, o vyzivne, nechapem , neni su jej nezmyselne slova o tom ze nie je odomna pravdive? uz netusim comu mam verit.

juro7777
6. jan 2014

tajomna21 nechcem tu na nic hadzat spinu , ale jej veria vsetko co im natara , vraj som zacal pit, chodim za kur...,fetujem atd , este ma obvinal pred nimi ze som ukradol nejake peniaze, ale aj tak jej otec len o sroboch rozprava , jej mama je strasne svate uz len to im vadilo ze ja nie som pokrsteni, jej rodicia su proste divni , to snima robila inaksie poriadky, mame dala z papucov po hlave ,ked som to videl ostal som v nemom uzase,fakt toto sa vymislet neda. Nie som snimy v styku, vraj ked sa objavim pred ich domom zavolaju zandarov.Ja viem ze namna nahadze vsetku spinu ved to my aj povedala aze vraj ona je mamtka jej na sude uveria vsetko aj priznaju a mne neuveria nic , ze my je zbytocne tam chodit citujem .Len stale nechapem preco uz nepodala od septembra tu ziadost o vizivne. dakujem za vsetky odpovede aj rady, budem informovat ako som pochodil, Dakujem

tajomna21
6. jan 2014

@juro7777 tak to, ze nepodala, asi ju to netlaci, kedze aspon nejake eurace jej posielas ... to, ci to je tvoj syn vie len ona (ak to ozaj vie), ale kedze si zapisany v RL, tak mas ako otec aj urcite prava .... to, ze jej budu vsetko verit a tebe nic, to je nezmysel .... to, ci pijes, fetujes sa da preukazat, minimalne ten fet, takze ak sud si vyziada odb.posudky - vysetrenia ....
proste asi je to autoritativna osoba, zastrasuje ta a na druhej strane ako sa hovori, pes ktory steka nehryzie ....

takze proste vsetko, co sa tyka syna a kontaktu s jeho matkou si nechavaj ako dokaz, aj SMSky, vsetko ....

tajik
18. jan 2014

@odbornicka pekne pozdravujem.chcem sa opytat ako sa da co najrychlejsie vysporiadat s BSM po rozvode?da sa to aj ked sme len v rozvod.konani?surne potrebujem byvanie.
dakujem

terka258
19. jan 2014

ahoj🙂 prosim Vas ja som sa rozviedla s mojim manzelom niesme spolu uz vyse roka ,za malym absolutne nechodi a meno ma po nom ,chcem sa opytat ze ked mu chcem pridat este jedno meno teraz sa vola adrian a chcem mu pridat este pred to meno adrian,meno samuel, mam podpisany suhlas od manzela ale nemam to overene na urade bude to problem?absolutne sa netretavame a neviem ci by som teraz dosiahla to ze by isiel na urad to dat overit,myslite ze mi to na obvodnom urade prejde?

kaktusik007
19. jan 2014

@tajik vyboriadat bsm sa da az vtedy, ked bsm neexistuje. A to je dnom pravoplatnosti rozsudku o rozvode.

ankavz
21. jan 2014

Pekny den.Potrebujem radu ☹ Budem sa rozvadzat a mam 16 mesacnu dcerku ktora ma nie velmi dobry vztah s otcom a jeho rodinou.Uz s nami nezije a stale chce malu domov k jeho rodicom.Bojim sa mu ju dat lebo viem ze byt tam je pre nu horor.Stale sa mi vyhraza ze na mna poda trestne oznamenie.Moze za nou prist kedy chce a na kolko chce ale on ju chce mat proste tam.Ako to mam riesit.Ja a mala mame rovnaky trvaly pobyt a on ho ma u svojich rodocou moze to nejako zavazit?Dakujem

kia241
24. jan 2014

ahoj,potrebovala by som pomoc ale nie pre seba ale pre maminu🙂 chce dat navrh na zrusenie najmu druzstevneho bytu a urcenie jej za jedinu najomnicku,viete mi poslat prosim vzor?ako by to malo vyzerat a co vsetko ma obsahovat ,nie su rozvedeny ziju spolocnej domacnosti,ale mama plati najomne cely zivot a v zivote jej neprispel.dakujem

mozem
27. jan 2014

Mozem sa aj ja otazku??? Mam dieta s kamaratkou nie sme manzelia...po porode ked sa nam narodila cera tak zistili zr pred porodom uzila drogy....v 16 rok bola 1 rok na liecbe.v marci 2013 jej zadrzali vodicsky preukaz ked jezdila pod vplivom drog.2 krat ju vyradili z uradu prace.jej otec je alkoholik na ktoreho podala aj trestne oznamenie minuli rok...ale teraz je uz medzi nim8 vsedtko ok.v decembri sa nam narodila cera a ona somnou nechce zit a ja nechcem a bojim sa ze sa vrati znova k drogam no neverim moc ze prestala.a nechxem aby vyrastala ani pri jej otcovi ktori stale pije a vecer robi bordel...dal som ziadost o zverenie a aj predbezne zverenie do opateri....a vsedko som tam napisal .aku mam sancu ze mi moju ceru zveria do osobnej starostlivosti.???Dakujem.

draik
27. jan 2014

@kia241
V manželstve nie je "moje" a tvoje", ale majetok je spoločný, teda aj príjmy. Z akého dôvodu by mal byť zrušený spoločný nájom bytu?

kia241
27. jan 2014

no plati najomne cely zivot sama neprispieva jej na domacnost ani nanic...je ako privesok..tak to je dovod

1didi
28. jan 2014

Ahojte,viete mi poradit kolko si mam pytat vyzivne na 8mes dcerku?moj ex robi taxikara na cierno kde zarobi cca 600-700e mesacne.Vo vlastnictve ma iba auto.Ako mam dokazat jeho prijem ? Odkeplnu mi aspon 130e? S nim sa dohodnut neda, povedal ze mi da max 50€.Len za tyzden dostal 2 pokuty vhodnote 70€ ze jazdil jak idiot.

kvietocek01
29. jan 2014

Dobrý deň, viete mi poradiť ohladom žiadosti na rozvod...Môj muž asi 2 týždnami odišiel, že niečo si vybavuje, ešte v ten deň mi povedal, že ma vypnutý telefon, začali po mne hladať jeho šef, aj ludia , ktorým on dlží..Hrá sa na mrtvého chrobáka...Tento mesiac mi nechal 50 € a moje príjmy sú 200 € + prídavky na 2 deti , čo mi nekryjú náklady..vlastne a jeho výdavky zo živnosti nie sú tento mesiac zaplatené, má aj lizing na auto , kt. tiež nie je zaplatené ...Bola som u sociálnej kurátorky, tá ma odbila nech idem domov a napíšem žiadosť o rozvod...ked som sa opýtala, ako si mám poradiť od podania rozvodu až po rozvod , s manželovými nedoplatkami , ona nič nemá s tým dočinenia, či nechápem aby som išla domov si napísať rozvod a dcéra je plnoletá , má viac ako 18 rokov nech napíše žiadosť o výživne...poprosím či by ste neposlali nejaký vzor žiadosti o rozvod a výživné..Či spolu s dcérou si to mám vybaviť alebo osobitné lebo mám aj 5 ročného syna ..A aký dopad bude mať , či manželové výdavky so mnou súvisia alebo nie....Na nič som nedostala odpoved..

nikulkawillko
2. feb 2014

Dobrí den prosím pomoc. Mám 16 mesačného syna s angličanom, žijeme už rok na slovensku. Otec dieťaťa mi dal písomný súhlas že nás syn môže somnou žiť na slovensku. Ale len taký že to nacmaral na papier a podpísal. Nehlásil sa k nemu ani Ho nebol navštíviť. Môže mi Ho jeden den len tak prist zobrať? Ďakujem

tajomna21
2. feb 2014

@nikulkawillko neviem to presne, ale co viem, u dietata v medzinarodnom prave sa posudzuje obvykly pobyt dietata ... t.j. kde dieta zije väcsinu, co v tvojom pripade je SR ... okrem toho mas suhlas otca ... ale asi by som na tvojom mieste predsa len kontaktovala centrum, vid link .... maju aj poradnu cez internet, podla mna to mas naj odpoved, pripadne ta nasmeruju, co robit http://cipc.sk/poradna/?

nikulkawillko
2. feb 2014

Ďakujem veľmi pekne. Hneď sa idem na to pozret

nikoleta2011
4. feb 2014

Dobry den. Chcela by som sa opytat v mene mojho brata. S byvalou priatelkou zili v dome, po nasich starych rodicoch, dom bol napisany na moju mamu. Ona tam bola prihlasena na prechodnom pobyte a po 4 rokoch spoluzitia si narokuje na nejaky financny podiel z domu, nakolko ho spolu "obhospodarovali". Vyhraza sa mu pravnikmi, preto sa pýtam, či je právne vymožiteľná takáto požiadavka zo strany byvalej partnerky. Ďakujem

draik
4. feb 2014

Nárok na kompenzáciu z titulu prechodného pobytu nemá, ibaže by zo svojich peňazí investovala do opravy domu. Ale to by jej bolo možné na oplátku účtovať nájomné.

nikoleta2011
5. feb 2014

@draik ďakujem

lubica2
5. feb 2014

Dobrý deň, mám otázočku či treba vymeniť občianský po rozvode aj ak sa nemenila adresa ani meno. Lebo by som chcela vycestovať do zahraničia, tak aby neboli problémy. Viem, že tam nieje stav uvedený, ale dole je taká šifra či kód alebo ako to mám nazvať či tam to nieje uvedené.

monika1507
6. feb 2014

dobry večer ked ste pravnička mohli by ste mi poradiť čaka ma sud .... rozvod .. mame 5mesačnu dcerku on sa mi stale vyhraža že mi malu zoberie nikdy ju nevuvidim ... na moju rodinu nadava ,,,, pred vianocami sa na nas vykašlal s malou mi nepomohol vobec povedal že radšej keby že sme na činžaku tak by bol radšej stale v roboote ako keby mi mal pomoct s malou....... dostala som žčnikovy zachvat a viete čo mi povedal že zdochni .... on mi malu neodniesol ... veci čo dostala z jeho rodiny všetky jej ich pobral....Mne sa vyhraža že ma zabije... zahnal sa na mna,, sotil ma na zem..... a o malu nema vobec zaujem ked chcem ja len ked on chce........ ako by som dosiahla aby moje dieťa bolo snim len za pritomnosti otca ako jeho????dakujem vam pekne .....

tajomna21
6. feb 2014

@monika1507 tak rozvodovy sud - pojednavanie, toto vsetko mozte povedat pred sudcom ... najlepsie by bolo, keby to bolo ako dokazat (SMSky, mail, svedkovia) ... najmä tu vyhrazku ze ta zabije a malu neuvidis, to su dost vazne slova urcite na sude povedz .... ziadat styk len za pritomnosti matky mozes, kedze je malicka taka mala, zrejme ju aj este kojis, mohol by to sud zohladnit
kym prebehne sud, vsetko si zapisuj, aj s datumami, SMSky odkladaj, maily tiez .... ak uz mate vytycene pojednavanie, mali by ste mat urcenu aj koliznu opatrovnicku, ktora by mala obhajovat zaujmy dietata ... treba sa s nou spojit a vsetko jej povedat ... ona by mala preskumat teba aj jeho

monika1507
8. feb 2014

@tajomna21 no dakujem praveže v sms to nemam ale v emailoch niektore spravy mam len nemám že mi malu zoberie a že ma zabije .... je malička ma len 5 mmesiačikov bohužial nekojim ale chcela by som ale neda sa .. kedže ja by som chcela len za pritomnosti mna aby bol snou pretože on ju nevie nakrmiť on jej nevie dať čaj on ju nevie prebaliť on nevie nič ....... kolizna opatrovatelka ..... to je vlastne ona pride pred sudnym pojednavanim domou ako tam kde malička byva? a čo take by som jej všetko mala povedať prosim vás ................ a preskumať jeho ako a mna ? ja som steho taka zmetená

tajomna21
8. feb 2014

@monika1507 no kolizna by mala (ale nemusi, napr. u nas nebola, mozno preto, ze sme obaja suhlasili s rozvodom a boli sme dohodnuti na vsetkom) prist aj ku tebe domov, aj ku nemu a mala by preskumat, v akych podmienkach dieta zije, aky mate spolu vztah, ake su financne prostriedky a proste vsetko, co sa dietata tyka ... a u neho to iste, ci ju ma kde zobrat, co pre nu ma pripravene, kedze je taka malicka atd .... je ozaj este velmi malicka, tak si myslim, ze aj ked nekojis, bude to v tvojej pritomnosti schvalene ... urcite to tak pozaduj na sude

flower2
8. feb 2014

Ahoj, tak aj ja by som mala otazocku.... Prosim Ta, je mozne sudne znenit synovi priezvisko (ma po ex a chcem aby mal po mne, ale ex nesuhlasi). Chlapec ma 3 roky a o rok pojde spolu s mladsim bratom(ten ma moje priezvisko) do skolky, ex chodi za nim sporadicky, plati pravidelne vyzivne... naposledy sme mali nezhody, hadky, a od vtedy nebol, napisal mi sms, ze uz nebude chodit....
Aka je sanca, ze by som na sude so zmenou priezviska uspela?

A este otazka, je pravda, ze ked nie je otec dietata uvedeny v rodnom liste, tak po 3 roku zivota dietat aho tam uz nieje nozne zapisat a vymahat vyzivne?? Ako postupovat ak sa chcem vyhnut sudom?

Este posledna.... Ak sa otec dietata nezaujima o dieta dlhsiu dobu, ...pol roka, rok , 2, 3..... a potom si zmysli ze chce dieta bravat k sebe na vikendy, vyhovie sud takejto jeho poziadavke?
Vopred DAKUJEM za odpovede! Pekny den

jahodecka
11. feb 2014

dobry den...chcela by som sa spytat ako je to s danovym bonusom na dieta....priatel ho berie od vtedy ako sme spolu zili a narodila sa nam dcerka....teraz nezijeme spolu,ziadala som ho on,aby mi ho vyplacal,no nerobil tak...po prvom sude mi tvrdil,ze si ho dal zrusit,asi si to predstavoval tak ze ked ja nemam nech ani dieta nema nic navyse od statu.....no po druhom sude som zistila,ze ten danovy bonus si zrusit nedal,nadalej ho pobera,no nevyplaca mi ho....u jeho zamestnavatela mi povedali,ze na moju ziadost ho zrusit nemozu,na danovom urade s tym nic nemaju a na policii,ked som chcela podat trestne oznamenie za nevyplacenie tohoto bonusu,povedali mi ze neni dvovod na podanie trestneho oznamenia.....na sude ohladom zverenia malej mi sudkyna povedala ze to nieje v ich kompetencii riesit bonus na dieta....tak ja uz fakt neviem....na jednom sude si ma kuratorka zastala a jasne mu povedala ze mi ho ma vyplacat,ze to patri malej a na druhom tvrdi sudkyna ine,ze s tym nic nemaju....pomozte mi,som bezradna....dakujem

hckosice
14. feb 2014

byvame v s manzelkou a detmi v byte po manzelkinej mame a jej mama je majitelka bytu ale byt teda najomne a inkaso platim ja chceme sa rozviest a manzelka ma chce vyhodit z bytu ma na to pravo este pred rozvodom

helka107
14. feb 2014

dobrý večer, potrebujem zistit pre jedného známeho, je ženatý s manželkou nie je v kontakte už cez 3 roky, chcel by sa rozviesť, no ani jej matka nevie kde je, no nik ju ako nezvestnu zatial nenahlásil, šlo o alkoholičku, proste nevie jej trvalé bydlisko a chcem sa spýtať ako má postupovať,aaby ich rozviedli a hlavne či je možné že by ich rozviedli aj ak ju nebudu vedieť nájsť, či sa to nebude tahať roky..dakujem