Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

janulka98
6. máj 2014

@kadulka co sa tyka vyzivneho plati, ze ide o tzv. predbezne vykonatelny rozsudok, a teda lehota na plnenie plynie odo dňa doručenia. tedy výživné by mal platiť už odo dňa, kedy mu bol rozsudok doručený.
pokiaľ ide o úpravu styku, môžeš to zatiaľ riešiť návrhom na predbežné opatrenie, čo sa týka rozhodovania súdov, je to veľmi individuálne, podla toho na ktorom súde to máš, ako je zaťažený.....

janulka98
6. máj 2014

@00sasenka ahoj, odporúčam podať návrh na nariadenie prebežného opatrenia na súd - to by mal rozhodúť max. do 30 dní - to je len predbežné opatrenie do času rozhodnutia vo veci samej - teda do kedy rozhodne o tvojom už podanom návrhu

janulka98
6. máj 2014

@vladislava podaj si návrh na manželské výživné (vzor nájdeš tu http://pravnerady.wbl.sk/Podania-na-sud---rodin... pod názvom Návrh na určenie výživného na manželku) - to podaj co najskôr, lebo len odo dňa podania ti môže súd výživné priznať.

erika131722
7. máj 2014

@janulka98 dakujem 🙂

zdenko11
12. máj 2014

Dobry den, chcela by som sa poradit mamželovi som ziztila ,že ma milenku slubil, ze sa snou rozide sme spolu 15 rokov mame 2 deti spolu a hypoteku na 19 rokov. Ako sa taketo situacie riesia aby som ja pri rozvode neodisla s prazdnimy rukami.dakujem

claudinka2008
12. máj 2014

@zdenko11 ahoj, no najlahsia rada.. Nechaj mu milnku aj uver na 19rokov nech sa s nim drhnu a na deti si pytaj vyzivne, a do svojej opateri..a budes mat svaty pokoj.. Ale nerozvadzaj sa lebo skor prides o majetok a takto nemoze nic spravit.. A samozrjme mas zo vsetkeho polovicu.. Bud ho vyplatis alebo on teba a ked nie tak drazba na dom kedby ze sa neviete dohodnut ale na to nemate.. No vela stastia..

zdenko11
12. máj 2014

@claudinka2008 dakujem velmi asi to tak spravim, len som psychicky uplne neviem co poriadne robit muz to spravil ked mal syncek 4 mesiace a to mu neodpustim, sme spolu 15 rokov

hepa
20. máj 2014

Ahojte. Som uz par mesiacov po rozvode. Teraz sa zberam podat navrh na vyporiadanie majetku. Exmanzel bohuzial nesuhlasi s mojim navrhom na dohodu. Potrebovala by som poradit nejakeho dobreho pravnika v DK. Je ich tu tolko, ze neviem ako a ktoreho si vybrat. Mate niektora s niekym dobre skusenosti? Dakujem.

aduuus
21. máj 2014

@odbornicka ahoj prosim ta mam taku otazku, moja dcerka ma 6 mesiacov, pred mesiacom som odisla od ex, s ktorym som nebola zobrata. prve dva tyzdne nejavil zaujem, potom sa ozval, ja som nebranila v styku ale za mojej pritomnosti (malu dojcim) a chodil takmer kazdy druhy den ku nam, po veceroch ju kupal, avsak ked mu prisli papiere zo sudu, zacal sa znova spravat ku mne hrubo, stale mi nieco vytyka ohladne malej, vadi mu co jej davam papat a podobne hluposti, dva krat som ho z bytu vyhodila, nakoniec som povedala ze u mna viac s malou nebude, ze len vonku. naposledy pred ludmi vonku bol na mna hruby, odsotil ma od kocika, robil cirkus..zobrala som malu a odisla domov...potom som mu poslala sms ze tento tyzden sa mozeme ist prejst dnes od 14-16 do mesta a za pritomnosti dalsej osoby...dva dni nereagoval a dnes mi napisal ze :
cau.velmi si vazim ze mi umoznujes sa stretavat s malou v pracovnom case a za podmienok ake si stanovujes ty sama..no neviem na zaklade coho..ja mam zaujem sa s tebou dohodnut o tom v akom case sa budem s malou stretavat, kde a v akych intervaloch a tatktiez o vyske vyzivneho na malu. Ak ti zalezi na zdravom vyvoji a stasti Kristinky tak dufam, ze budes rozumna a porozpravame sa o tom este pred sudom. Mohlo by to byt aj tvoje PLUS.
co mam robit podla teba? do dnes sa nechcel dohodnut, ked prisiel, iba oznamil ze pride, alebo dokonca prisiel neohlasene, na malu nedal do dnes ani cent...na socialke ma ociernoval ze sa vraj zle staram, a ze ma kvoli mne infekciu a pod.bludy, uz mam aj lekarsku spravu od lekarky ze mala je v abs.poriadku...chce sa s nou stretavat 2-3x do tyzdna plus vikendy a vyzivne len minimum....-to povedal koliznej
ja som bola posl.dni stale v strese ked sme boli spolu, ze co zas zacne, alebo urobi :(

aduuus
21. máj 2014

@odbornicka a vlasnte zaujimalo by ma aj to ze cez pracovne dni ako mu musim umoznit stretavanie, on bude urcite chciet po 17 hodine...co ja nechem, lebo to by asi muselo byt u nas doma a ja ho doma nechcem...podotykam ze on ma volny pracovny cas...ako si ho zadeli, tak ma...moze byt aj cele dni doma!!

koalka123
1. jún 2014

dobry den chcem velmi pekne poprosit o radu.najskor sa chcem spytat ci nahodou neni v zakone nejaka skulinka ohladom zrusenia otcovstva ak by s tym otec suhlasil? A este poprosim o radu ako napisat ziadost o vyzivne a zverenie do starostlivosti ako sformulovat napisat uplne vsetko? Som slobodna mamicka on uz jednu dceru ma tak kolko vyzivnd?dakujem moc mi to pomoze bo na socialke mi neporadili ☹

fidorka7
3. jún 2014

koalka123 nie nie je možnosť zrušiť otcovstvo tak ako to opisuješ v iných svojich témach.,
Mám dojem, že keďže to nejde tak, ako si to ty predstavuješ, tak na vine sú iní, ktorí "neporadili".
Ak si naozaj natrafila na neochotného úradníka, domáhaj sa svojich práv a sťažuj sa, od toho tam sú aby Ti pomohli a poradili (aj spísať návrh). Zbytočne zakladáš ďalšie témy, lebo odpoveď je stále rovnaká: nemôžete sa dohodnúť že zrušíte otcovstvo, to sa NEDÁ.

anavi85
17. jún 2014

Ahojte dievcata,dnes som mala rozvod a upp. Nerozviedol nas,ale poslal do poradne,co nema vyznam,ale radsej tam pojdem. Co sa tyka upp, tak ja som na rodicovskom a muz robi on novembra pre dopravcu v DHL,no peniaze dostava na ruku, dnes doniesol na sud papier,ze on bol zamestnany do februara ubyvaleho zamestnavatela,lebo on je na urady a papiere lajdak (to znamena,ze v novej praci robil na cierno) a naviac vraj bol nezamestnany,ale nebol sa nahlasit na urade a doniesol zmluvu,ze v tej DHL robil od 10,6,2014 a zarobi minimalku....ako mam dokazat,ze klame a ze budu klamat aj ty svedkovia...

draik
17. jún 2014

Tieto "finty" niektorych sudcov a sudkýň s poradňou nie sú úplnou raritou. Koniec koncov sami od seba by to nemuseli robiť, keby zákon nepredpokladal skúmanie, či je skutočný rozvrat manželstva.
Ak papierovo dostáva nízku mzdu a peniaze, čo dostáva na ruku, neukladá na účet resp. si nekupuje extra drahé veci, tak opak sa prakticky dokázať nedá.

zoly1
2. júl 2014

dobrý deň, chcela by som sa poradiť.či môže matka vycestovať na dovolenku s dieťaťom cez prázdniny aj v čase ked ma sudom určený styk otec..dakujem za radu

suezee
2. júl 2014

Moze, ale musi dat otcovi nahradny termin, pisomne vopred. Skoro ma porazilo, chodime na last minute a nikdy dopredu neviem kedy odletime na dovolenku

zoly1
3. júl 2014

Dakujem pekne za radu,ale s tým terminom musi otec suhlasit ci si mozem dat hocikedy ked mne to vyhovuje.lebo on tiez uz ma nieco cez tie prazdniny.

draik
3. júl 2014

Mali by ste sa dohodnúť, nemôžte jednostranne meniť súdom určené pravidlá.

meric75
4. júl 2014

Dobrý deň

Chcem sa spýtať na Váš názor:
Priateľka sa rozviedla a ich dve deti (9r a 17r) majú v striedavej starostlivosti.
Z viacerých dôvodov však chce aby súd zveril 17ročnú dcéru do otcovej starostlivosti.
Ona zarába cca 450€ v čistom aj so stravnými lístkami a on zarába o cca 300€ viacej + bokovky čo má.
Viete mi povedať aké približne veľké výživné by jej súd mohol určiť?A ak by jej súd určil priveľké výživné je možné sa odvolať?

Ďakujem

tina2213
5. júl 2014

@odbornicka ahoj.potrebujem radu.nie sme zobraty amame spolu dieťa. Chcem od neho odísť.stale ma uráža nadáva a ked tá.hádka vyvrcholí tak ma aj udrie a to rovno päsťou. Teraz si našiel novú prácu a má tam mať cca 1300 hrubom. Je to práca na živnosť ale zamestnávateľa má. Povedal mi že on si môže ako živnostník vykázať minimálnu mzdu.teraz neviem čo robiť.ako to bude s výživným. On zarobí reálne cca 800€ ale ja na základe papierov trapnych 20€??? Žije s rodicmi nedáva im ani cent na domacnost a ani iné deti nemá.prosím pomôžte.ďakujem

suezee
5. júl 2014

@zoly1 napis mu doporuceny lust, ze mu zamienas jeho vikend. Ked s tym nebude suhlasit je to jeho problem, kludne chod na dovolenku s dietatom, nahradny termin si mu ponukla. Takto mi to povedali na sude a takto to aj robim. A miesto vikendu som ponukla aj pracovne dni, len som prepocitala hodiny kvoli skole, aby som dodrzala otcov cas straveny s dietatom( napr: sobota od 10hod do nedela 16hod som zamenila za streda 15hod do piatka rana odvozu do skoly).

zoly1
5. júl 2014

@suezee Dakujem pekne za radu už to máme poriešené.dúfam že to už bude OK

zoly1
6. júl 2014

@suezee chcela by so sa este opýtať ked spisem dohodu s otcom na jeden mesiac inak ci plati aj to predchadzajuce rozhodnutie co mame.

andrejqqqa
6. júl 2014

Dobrý deň mám 20 rokov maturitu pred.sebou 4 mesačnú dcérku A manzela Z ktorym nám to.neklape... Vyhráža sa mi že dosiahne.aby mu dali dcérku po rozvode... Nemám ukončenu ešte školu no mám vhodné podmienky pre malú má všetko A môj muž je papierovo nezamestnaný A má dlh 22 000 eur... Je možné že by mu malú prisudili kvôli tomu že ešte nemám školu

suezee
6. júl 2014

@zoly1 dohoda plati len na obdobie, ktore tam presne vymedzis. Otec s tym nemusi suhlasit, ale pokial ty budes mat podaci listok z post, ze si mu navrh-dohodu poslala, tak to je pre neho zavezne a ked si pre dieta nepride v case, ktory si tam uviedla ma smolu a ty kludne chod na dovolenku. Samozrejme, ze mu nemozes menit cas stretnutia s dietatom kazdy tyzden a zneuzivat to takymto sposobom.

zoly1
6. júl 2014

@suezee ja som sa s ním dohodla že bude mať malu v čase ked ju nema mať a ja pojdem na cely mesiac na dovolenku.len neviem ci bude platit aj to co ma v sudnom rozhodnuti a aj ta nasa dohoda

suezee
7. júl 2014

@zoly1 pocas toho obdobia plati Vasa dohoda, sudne rozhodnutie po dohode automaticky plati.

zoly1
7. júl 2014

@suezee a ako ma vyzerať ta dohoda a to stačí dať potvrdiť u notára a tak to bude platiť

suezee
7. júl 2014

@zoly1 staci spisat volnou formou a potvrdit aj na matrike ( overit podpis otca). U notara zbytocne vela zaplatis za overenie podpisu

zoly1
7. júl 2014

@suezee dobre Dakujem pekne