Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

bejkar
3. mar 2016

Dobrý deň. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Podala som žiadosť o rozvod. Chcem sa s 5 ročným synom odsťahovať do iného mesta vzdialeného 350 km, ale ešte nemáme vytýčený termín pojednávania a ani netuším ako dlho to ešte potrvá. Môžete mi poradiť čo mám urobiť aby som sa s ním mohla odsťahovať? Keby som spísala dohodu ktorú by sme podpísali obaja že súhlasíme s odsťahovaním na miestom úrade (kvôli overeniu podpisov) bol by to právoplatný dôkaz na súde? Alebo môžete mi poradiť čo by som mala urobiť, aby ma muž nemohol udať z únosu dieťaťa?

tajomna21
3. mar 2016

@bejkar v ramci slovenskaby neslo o unos .... o unos ide iba vtedy, keby si opustila SR ... odstahovat sa mozes, samozrejme je to dost velka vzdialenost, ktora obmedzi pripadne stykanie syna s otcom .... preto zrejme by bolo fajn sa s buducim ex dohodnut na nejakych pravidlach .... mozte to spisat do rodicovskej dohody, ktoru ked podpisete, aby bola pravne zavazna musi ju schvalit sud .... inak je to len zdrap papiera

pistalkas
30. mar 2016

Ahoj, potrebovala by som radu, s mojim expartnerom sme neboli zosobaseni, teda neviem aky je platny zakon pre otca ohladom vyzivneho. Mame dve deti a on je cudzinec, zijuci na Slovensku, zatial ma trvaly pobyt u nas doma. Podla coho sa urcuje vyska vyzivneho, ak nema staly prijem- robi pre mimovladku a tiez sa chcem opytat, ake ma prava, ked zatial ma trvaly pobyt u nas a taktiez sidlo organizacie. Ako mozem postupovat?

laskamoja123
4. apr 2016

@odbornicka ako zacat s rozvodom?

draik
4. apr 2016

@pistalkas
Podľa príjmu a majetkovej situácie, alternatívne podľa toho, koľko by mohol zarábať.

rebeca02
28. apr 2016

Dobrý deň,já by som vás tiež poprosila o radu,som rozvedená už rok,mám dve deti v mojej opatere,ale bývalý býva stále u nás,chodí aj za priateľkou na týždeň,alebo ako mu to vyhovuje,ale trvalý pobyt má stále tu,nakoľko ešte neprebehlo majetkoprávne vysporiadanie,len je tu problém,spolu nadobudnutý majetok postupne odnáša za mojím chrbtom,naše spoločné auto mi za celý rok nedal,jednoducho rozkráda náš spoločný majetok,prosím poraďte mi,neviem na koho sa obrátiť,ďakujem.

jumperde
29. apr 2016

Dobrý deň, chcem sa opýtať, je možné predložiť súdu na pojednávaní o výživnom aj kúpno-predajnú zmluvu napríklad od kočiara? Či súd zohľadňuje len ,,bločky,,.
Ďakujem za odpoveď.

vladkas4
22. aug 2016

Ahoj, potrebovala by som poradiť....
Krajský súd rozhodol, že ex má ma vyplatiť 1/2 spoločného bytu, na súde preukázal, že fin. Prostriedky na to má. Moja otázka znie, ako postupovať, ked ma do tých 3dní, čo súd určil nevyplatí. A či mu na základe rozsudku môžu prepísať tú moju polovicu na katastri.
Dakujem pekne

85paulinka85
22. aug 2016

Dobry den chcela by som sa opytat da sa zmenit kuratela ktora je voci mne zaujata a skace ako ex piska a pomaha jemu a nie mne z malou?

vegetka27
30. aug 2016

Ahoj, prosím o informáciu. Som rozvedená a s ex vysporiadaná. Nie však s mojou právnou zástupkyňou. Neuhradila som jej poslednú platbu, ktorú odo mňa žiadala a to z dôvodov: Myslím, že jej môj bývalý zaplatil, donútila ma podpísať niečo, s čím som nesúhlasila, s jej "pomocou" som o všetko prišla - skrátka oklamala ma. Zaplatila som jej 700,- € a pýta ďalších 400,-€. Samozrejme o žiadnej platbe mi nedala nikdy doklad. To som jej odmietla zaplatiť, napísala som jej mail s dôvodmi a čo si myslím. Ten som jej posielala 4.7.2016 a zaplatila 10,-€ na jej bankový účet. Do dnešného dňa mi neodpovedala. Môže mi prísť exekúcia bez upozornenia, že som jej niečo dlžná? Ďakujem.

sykorka21
30. aug 2016

ahojte kocky potrebujem pomoct ale ze fakt surne .... potrebovala by som spísať dohodu o starostlivosti mojich deti ktore budu opatere mojich rodicov urciti cas nakolko ja som nutena odcestovat za pracou do zahranicia / kvoli exovi narobil mi nehorazne dlhy / kuratorka mi poradila spisat tuto dohodu ale nikde na nete nemozem najst ako by to malo vyzerat a ja som na prasky bo moj byvali je cisty ... a musi to byt dobre vopred dakujem za pomoc ...

draik
30. aug 2016

@sykorka21
Nemôžte preniesť rodičovské práva na svojich rodičov len z vlastnej vôle, teda nemôžte sama od seba zveriť Vaše deti do osobnej starostlivosti Vašich rodičov. Ak nebudete vykonávať rodičovské práva, môže otec detí dať návrh na súd na ich úpravu.

veron1982
1. sep 2016

@janettesc pokial viem existuje sudny exekutor. Ak chlap neplati vyzivne alebo aj zaplati menej da sa to cez neho vymahat. Staci doniest rozsudok a ini to od neho budu vymahat aj s pokutou. Kamaratka to tak urobila a hned jej chlap zaplatil co mal

zoly1
6. sep 2016

Dobry den.chcem sa spytat ci niekto nepozna pravnika za rozumnu cenu.najlepsie michalovce.dakujem vopred

anjelik17
11. sep 2016

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať čo robiť v prípade,ak som na rodičovskej dovolenke s 2 ročným synom a manžel mi neprispieva na domácnosť a ani sa nestará o syna. Bývame v podnájme,ktorý manžel zaplatí a hotovo,ostatné peniaze si nechá pre seba a ja z mojho rodičovského príspevku platím všetko ostatné ( potraviny,drogéria,oblečenie a pod) a ešte mi z toho sťahujú 30 e na auto ktoré splácame. Trvá to asi pol roka. K tomu sa pridali aj hádky,lebo sa do nás začali miešať aj jeho sestry,ktorých názor je pre mojho manžela dOležitejší ako moj. A to už nehovorím o tých vyhrážkach že skončím s holým zadkom alebo že sa postará aby som skončila na psychiatrii a pod.Okrem toho mi pravidelne kontroluje mobil a chodí na zoznamku kde v profile uviedol že nemá deti. Už som uvažovala aj o rozvode.

veron1982
11. sep 2016

@anjelik17 Nenechaj sa od neho vydierat. Aj ked ste manzelia mozes dat na sud, aby ti daval peniaze. Alebo sa rozved a pytaj vyzivne na dieta a potom aj na seba. Musis si premysliet co je pre teba a dieta najlepsie. Drzim palce

jajami
13. sep 2016

@anjelik17 takých bolo, čo sa vyhražali, mala som to tiež v priamom prenose. 2 mesiace som rozvedená, postavila som sa na vlastne nohy, aj ked uz rok zijem sama so synom, je nam dobre, mam pokoj,klud a navratilo sa mi sebavedomie, ktoré som pri nom uplne stratila. Odputaj sa od neho, nezmení sa a načo je takyto zivot plny trápenia. Vyzivne na dieta,na seba,kedze si na materskej, trochu sa pozbierať a bude dobre. Neboj vsetko sa da zvladnut. Drzim palce.

85paulinka85
13. sep 2016

@anjelik17 predtym ako das na rozvod si vsetko zdokumentuj co je na papiery plati.aj to ze sa nezaujima o maleho ze sa ti vyhraza lebo ked pridu k sudu a prejavi zaujem o maleho moze byt aj striedavka...nikoho nezaujima ze sa napr dva roky nezaujimal ale ked na sude prejavi zaujem tak bude boh...ver mi.....aj ja sa sudim teraztiez to bolo ako u vas len sme neboli zobraty.a este aj kuratela je s nim nie z matkou a dietatom

sysa37
13. sep 2016

Dobrý, po rozvode boli deti pridelené mne a bývalý manžel na ne platil. Teraz som sa znovu vydala a tým som si zmenila priezvisko(ale deťom ostalo to staré) a neviem, či stačí bývalému oznámiť moju zmenu priezviska (pre posielanie výživného) len ústne, alebo to musím spraviť nejakou písomnou formou. Máte stým niekto skúsenosť?

melisska242
26. sep 2016

Da sa tu este pytat?Odbornicka odpoveda?Dakujem

anjelik17
28. sep 2016

@melisska242 mne zatiaľ neodpovedala tak neviem

tajomna21
28. sep 2016

@anjelik17 zakladatelka uz raz pisala, ze nestiha, neviem, ci vobec este prispieva ... najlepsie mate, ked sa opytate v skupine "Pravne poradenstvo" ... https://www.modrykonik.sk/group/1900/

tajomna21
28. sep 2016

@melisska242 odporucam skupinu pravne poradenstvo https://www.modrykonik.sk/group/1900/

standab
28. sep 2016

Dobry vecer chcem sa opytat. Mam z ex striedavu starostlivost po tyzdni. Uz to trva 6r. Ale coraz viac zistujem ze uz to dietatu ublizuje. Ako sa to da zmenit aby bol len v mojej starostlivosti. Staci zajat na sud? Alebo aky je postup. Vopred dakujem

melisska242
29. sep 2016

@tajomna21 dakujemmm

lubicapsejova
29. sep 2016

@odbornicka
Zdravím.
Chcela by som sa spýtať, akým spôsobom sa vypočítava výživné na maloleté dieťa, ak otec má dlhy (požičky), ktoré musí splácať a zostane PN alebo nezamestnaný. Je v tomto prípade uprednostnené dieťa alebo banky? Sme manželia žijúci v jednej domácnosti so zrošeným bezpodielovým vlastníctvom. Ďakujem

tajomna21
29. sep 2016

@lubicapsejova kedze ste manzelia, v spolocnej domacnosti, mate narok poziadat na sude aj prispevok na domacnost, ak teda neprispieva ... najnizsie mozne vyzivne je vo vyske 27,13 €, urcuje sa hlavne podla prijmu otca, moze byt aj 30% z prijmu ... dnes uz sudy prihliadaju aj na to, ci je otec zdravy a schopny pracovat, a len umyselne tymto sposobom chce marit vyzivne, alebo naozaj nie je schopny pracovat ... ak uz je sudom priznane vyzivne a nezaplati co i len 1 cent, mozte sa obratit na exekutora ... vyzivne ma prednost pred inymi dlhmi .. okrem toho mozte na otca, ktory neplati vyzivne podat aj trestne oznamenie, ak dlzi za 3 mesiace v obdobi 2 rokov, nemusia byt tieto tri mesiace po sebe ...

suzette
30. sep 2016

Ahojte, prosim vas o hociaku skusenost s tyzdennou striedavou starostlivostou . Ja s tym nesuhlasim. Doteraz sme nemali problem,ale nova priatelka mojho ex nie mazela len otca ma ine privilegia. Maly je zvyknuty uz 6 rokov na system cely tyzden u mna a kazdy druhy vikend u tata.(alebo cez den si ho zobral siel na kruzok ucil sa ale vecer ho doniesol) Kedze jeho otec robi nocne inak to ani neslo .Teraz ho chce nechat svojej priatelke a s jej dvoma detmi. Tyzden je pre mna vela a zijeme dost rozdielne zivoty. Doteraz sme sa vzdy dohodli. :(

zuzka2203
12. jan 2017

Dobrý deň, chcela by som Vas poprosiť o radu. Môj priateľ ma 2 deti s exmanzelkou, ta mu brani v styku s deťmi na ktoré platí vyzivne vo vyske 250€. Ako môže postupovať, pripadne ma nárok na znizenie alebo zrusenie vyzivneho ked matka nedovoľuje detom stýkať sa s nim ani so starymi rodicmi? Ďakujem

bratislavcankanm
13. jan 2017

@zuzka2203 na znizenie ani zrusenie vyzivneho narok nema (vyzivne su peniaze pre potreby deti, nie je to odmena pre ex manzelku za to, ze dovoli detom stykat sa s ich otcom🙂 ). Exmanzelka by mala dodrziavat sudne rozhodnutie o styku otca s detmi - ak taketo stretavanie sa nie je sudom presne urcene (cize je to ponechane na dohode exmanzelov), tak potom poziadat sud o takuto upravu, sud stanovi, kedy/ako casto je ona povinna nechat deti otcovi.