Priebeh pojednávania pri zverení dieťaťa do opatery

tilda
25. máj 2015

Dobry vecer,prosim vas,ako prebieha pojednavanie tykajuce sa zmeny zverenia dietata do opatery? Dakujem (neviem moc,co od toho cakat,najma mam strach z pravneho zastupcu mojho ex)

tilda
autor
26. máj 2015

@nebicko2 no dufam...ja sa strasne bojim manipulacie a agresivity mojho ex aj jeho pravnika...

pribinak
26. máj 2015

@nebicko2 nechcem byt pesimista, ale vyzivne cez 1200eur, no neverim, ze to sudkyna odklepne

Poznam baby co dostali fakt dobre vyzivne, ale deti mali rozne poruchy, ci specificke diagnozy, alebo matka sa nedokazala kvoli potrebam dietata zamestnat

Akoze drzim palce, ale nemyslim, ze je takato suma realna

nebicko2
26. máj 2015

@tilda nebojte sa, nájdite oporu vo svojom pravnikovi, určite nájde vhodnú argumentáciu aj proti jeho pravnikovi...

nebicko2
26. máj 2015

@pribinak nehovorím o tom,že to dostane matka do rúk, sud môže určiť časť peňazí do rúk matke a časť na sporenie, životná úroveň a príjem otca a zákon nepustí...

guinevre
26. máj 2015

@nebicko2 Rozvdeni kolegovia co zarabaju cca 2000e maju sudom urcene okolo 200e, niektori 150, niektori 250, takze, tie percenta neviem odkial mate. Mne povedali ze to je zvacsa okolo 15%. Matka vycisli kolko mina na dieta, a sud otcovi urci polovicu z toho, okrem ked zaraba nejaku fantasticku sumu (ako na priklad 7000e 🙂 )

nebicko2
26. máj 2015

@guinevre tie percenta mám z praxe, som advokátka v rodinnom práve, a okrem toho v oblasti Bratislavy a Trnavy to ustalili krajské súdy. A v Bratislave sa napr.sudca vyjadril,že otec by sa mal na nákladoch podieľať vo viac ako polovici ale to bola len jeho rozhodovacia prax. Záleží aj od toho či boli matky právne zastúpené.

pribinak
26. máj 2015

@guinevre je fakt, ze vyzivne sa urcuje cca 25 percent z prijmu otca, ale zavisi to od viacerych faktorov, napr ine vyzivovacie povinnosti, vydavky otca na byvanie atd

Ale nemyslim, ze dostane viac ako 500e aj so sporenim, sudca si urcite vypocuje naklady matky na dieta a nemyslim, ze to pojde od 300e prudko hore

nebicko2
26. máj 2015

@pribinak No pravda je taká, že treba mať šťastie na sudcu, správne postavenú argumentáciu, podporu kolizneho opatrovníka a nič nie je nemožné... Ak by bol sudca trúba tak sa dá ešte odvolanie... A treba myslieť 3 kroky dopredu, nie je problém urobiť na dieťa aj 700 eurove náklady... Ale plne súhlasím, že všetko je ovplyvnené viacerými faktormi...

guinevre
27. máj 2015

@nebicko2 No, neviem ale u styroch kolegov viem, ze to urcite nie je ani 20% z ich prijmu, ale okolo 10-15%, mozno preto lebo to nie je jedina vyzivovacia povinnost, ale maju vyz. povinnost aj k dalsiemu dietatu/detom. Ked clovek ma, dve deti, tak 50% svojho platu ma dat na vyzivne? Tolko nedava ani ked zije spolu s matkou. To ze otec plati viac ako polovicu nakladov sa moze stat len ked otec zaraba ovela, ovela viac ako matka, inak (tiez podla slov pravnicky) nie, V rodine mame sudkinu, takze "from the horse's mouth", aj pri prijme cca 2000e, a v pripaed, ze dieta nema nejake vazne diagnozy, viac ako 250e zriedkavo vraj odklepnu.

nebicko2
27. máj 2015

@guinevre jasné keď má viac vyzivovacich povinností tak to má vplyv.

tilda
autor
27. máj 2015

No nakydal na mna riadne-este aj davnu tragediu z nasej rodiny vytiahol...neuzavrelo sa to...

andrej001
27. máj 2015

@tilda chudak... zalezi mu na dcere ci na pletkach???

tilda
autor
27. máj 2015

@andrej001 nedala som sa do toho vtiahnut,ale mam pocit akoby som sa vykupala v zumpe...

andrej001
27. máj 2015

@tilda To ti verim ze prijemne to urcite nebolo...

nebicko2
27. máj 2015

@tilda Tak dalo sa predpokladať, že bude nepríjemný a nebude hrať čistú hru. Súd by na veci dávno minulé nemal prihliadať. Tie prve pojednávania byvaju zväčša také aby sa sudca lepšie oboznámil so stavom prípadu a urobil si aký taký prehľad. Tvoja advokátka aspoň vie s čím môže nabudúce počítať a ako sa pripraviť. Tak určite nie sú také pojednávania príjemné a hlavne je to dosť záťaž na psychiku ale keď tam človek nie je sám je to ako tak vydržateľné. Mne skoro každý klient povie, že nemohol ani jesť ani spať a pod. čo je uplne pochopiteľné. Čo sa mňa týka tak ja som sa nechala zastupovať kolegyňou na prvom a druhom pojednávaní, pretoože je dosť ťažké zvládnuť právnu stránku veci a ešte aj tú emocionálnu, a preto viem pochopiť každého kto má takúto skúsenosť. Určite by sa každý z nás obišiel takýchto životných skúseností ale ako sa hovorí, čo ťa nezabije to ťa posilní 🙂

citronade
20. jún 2015

@pribinak ahoj, pises, ze mas skusenosti so znalcami... mozem vediet konkretne, myslis z oblasti psychologie, psychiatrie?ako to prebieha?

pribinak
20. jún 2015

@citronade ked sudca nariadi vyšetrenie u súdneho znalca, tak urči aj otázky, ktoré chce mat od znalca zodpovedané
U maloletých deti sa to odporúča tak od 3 roku zivota, ale velmi silne to zavisi od prípadu k prípadu, súdny znalec sa s dietatom rozpráva, môžu si spolu kreslit a rozoberať nieco z reálneho zivota, môže sa normálne pýtať ako zo u nich fo a v teda, vo ktorý rodič robí, alebo ako s rodicmi trávi voľný cas. Pýta sa na zážitky s rodičmi ci na konkrétne udalosti
Menšie deti, ktoré nevedia este viac súvisle rozprávať, alebo je téma pre nich traumatizujúca môžu kreslit.

Netreba sa toho báť, nie je to prísny rozhovor s ujom ci tetou v bielom plášti, ktorí budu dieta ci rodiča špikovat az do kosti a vŕtať sa v traumach
Z rozhovoru je vyhotovená sprava, ktorú dostanú sudca a rodicia dietata a právny zástupca, je tam zhodnotená osobnosť "vyšetrovaného" teda dietata, môže byt aj rodicov, ich vzájomne väzby a štruktúra rodiny. Su tam odpovede na sudcove otázky a konečne odporúčanie pre danú situáciu

Co ja mam skúsenosti, tak su to vačšinou klinicki psychológovia ci pedopsychiatri

citronade
20. jún 2015

@pribinak dik, no myslela som skor ako pracuju znalci s rodicmi,,resp.otcom dietata ktory napr.nieco podobne ako v tejto teme, ( si poda ziadost na dokazanie otcovstva, dajme tomu v 3r veku dietata)s tym, ze dieta nikdy predtym nevidel dokaze sa otcovstvo a vyplynu okrem povinnosti aj prava kde by som chcela namietat ako sa tu pise tiez, ze je to osobnost taka a taka a su tendencie k manipulacii, apod... dokaze sudny znalec odhalit takuto osobnost, ako pracuju, nevies? Osobnost je silne mamipulativna, znevazuje psychologicky vzdelanych ludi, ,, som vzdy krok pred nimi,, atd... aj toto by som eventuelne mala spomenut?

pribinak
20. jún 2015

@citronade no pozri sa, raz ho zena vybrala ako otca svojho dietata, takze veci sa maju tak, ze jednoducho mu prinalezaju nejake tie rodicovske prava
Je to na zodpovednosti kazdej zeny, akeho partnera si ako buduceho otca svojich deti vyberie

Pri rozhovore mozes povedat vsetky veci, ktore suvisia s pripadom. Sudca moze poziadat znalca o zhodnotenie ososbnosti jedneho ci oboch rodicov, na to su robene standardizovane testy, ale ciastocne sa ta osobnost toho rodica prejavi uz pocas rozhovoru, hodnoti sa nielen verbalna ale aj neverbalna komunikacia (teda gesta, miminka, ton a vyska hlasu, pouzivanie ruk, postavenie tela, drzanie hlavy, ....)
Ak je ta osobnost agresivne strukturovana, tak sa to prejavi
Niekedy moze znalec len tak na zahriatie dat nejaky maly testik, napr s farbami a uz tam sa vselico ukaze

Ako som pisala, su to bud psychiatri ci klinicki psychologovia a urcite nieco na tej ososbnosti ak je patologicka vybadaju a svoje prvotne postrehy este potvrdzuju ci vyvyracaju roznymi pracovnymi technikami