Rozvod - kolízny opatrovník

27. sep 2022

Určite ste tu viaceré, ktoré máte skúsenosti s rozvodom. Rada by som sa s vami poradila. Vždy súd ustanovuje opatrovníka deťom? A tento ich pred pojednávaním navštívi v domácnosti? Alebo to závisí od toho čo je v návrhu na rozvod uvedené? Ak styk nie je upravovaný a je ponechaný na dohodu medzi rodičmi, vtedy s deťmi nerieši nikto nič? Iba keď návrh na rozvod manželstva obsahuje návrh na úpravu styku s deťmi je to s nimi riešené? Ďakujem za každú info.

kaktusik007
27. sep 2022

deti vzdy zastupuje kolizna lebo kedze jedini zakonni zastupcovia dietata idu v spore proti sebe - nesmu ho v tomto konani rodicia zastupovat.

ohladne ostatneho -- to je velmi individualne

hipuska
27. sep 2022

Ako pislala vyššie. To, či s deťmi rieši súd, veľmi záleží od veku detí a od toho, či je spor medzi rodičmi ohľadom zverenia. Ak napr.chcu obaja rodičia detí do starostlivosti - vtedy súd prihliada na názor deti ..(ak sú deti staršie, môžu vypovedat pred súdom, ak sú mladšie vtedy poverí kolizneho, ktorý má za úlohu toto zistiť). Ale, je podľa mňa super, že je realizácia podľa dohody rodičov, rodičia s tým obaja súhlasia, vtedy deti veľmi neriesia. Jedine, žeby po čase to nefungovalo a jeden z rodičov sa obrátil na súd, tak vtedy

autor
27. sep 2022

díky, ostala som nemilo prekvapená, keď ma kontaktovala kolízna a chcela si dohodnúť stretnutie s deťmi u nás doma, deti samozrejme nechcú, aby sme sa rozviedli, nechcú sa rozprávať so žiadnou cudzou ženou, majú z toho stres
žiadosť podal muž bez môjho vedomia, dosť sa tam rozpísal ohľadne starostlivosti, tak som myslela, že ak by to stiahol a potom dal novú žiadosť bez omáčiek ohľadne starostlivosti o deti, nech nie je určený styk, že to bude iba na našej dohode, či by sme sa nevyhli tomu stretnutiu

autor
27. sep 2022

zhodou okolností mám dve rozvedené kolegyne, ktoré boli prekvapené, že nejaká kolízna nás chce navštíviť, obidve nemali riešený styk s deťmi na súde, ale rozvádzali sa dávno, tak mohlo sa v tomto smere aj niečo zmeniť
mne ide o to, aby deti mali čo najmenší stres z toho celého a ak sa dá, aby do toho neboli vôbec zaťahované

ibrunova
27. sep 2022

U mojich dvoch kamošiek tiež takto bola, tesne pred rozvodom. Ale žiadne násilné rozhovory s nimi nerobila.

hipuska
27. sep 2022

Nie, nevyhnete. Ona.musi podať správu. Všetko záleží od danej osoby. Ako bude k tomu pristupovať. My sme mali veľmi príjemnú pani a ochotnú. Vôbec netlacila. Ani nerozoberala rozvod. Pýtala sa na to, ktorá je ich izba, kde spia, na školu, kde sa učia....takú klasiku. Koľko majú deti rokov? Deťom to musíš vysvetliť, nedá sa schovávať. Musíš im povedať, že sa rozvádzate, že prechádza tomu isty proces, že ona príde aby zisitla ako sa majú....atď. Mne odporučili nakúpiť jogurty, ovocie na misu aby bolo vidno, že majú čo jesť ale teda, nepozerala ani do chladničky....(že niektoré snoria)
Nestresuj sa z toho, v prvom rade, ty si matka. Takže na deti netlac, nech su slobodne. Keď sa nebudú chcieť s ňou rozprávať nevadí. U nás bola potom asi 3x neohlásene. Akurát som dopiekla buchty s deťmi, zobrali si voľno, ja tiež, urobila som si kávu a sadla.....takže u nás to bolo v kuchyni jak po 3 tej svetovej, všade múka, hračky po zemi (najmladší využil chvíľu a poroztahoval) ja som sedela a kávu píla, deti gemblili na mobiloch (pustil ju syn, tak ma doslova našla "ležať na gauči"). No, skoro som sa rozplakala. A vies čo ona povedala: ako vám tu krásne voňajú buchty. 🙂

danusskaaa
27. sep 2022

Nevyhnete sa tomu, nech je žiadosť o rozvod napísaná akokoľvek. Aj keby sa muž vzdal na akejkoľvek starostlivosti, či styku - kolúzna vždy zastupuje deti. Práve si tým prechádzame, kolúzna chodí s nami na dohovory i pojednavania.

autor
27. sep 2022

16 a 9 majú, vedia, že sa rozvádzame, no nechcú, je to na nich veľa, pred polrokom sa dozvedeli, že majú nevlastného súrodenca (niekoľkoročného), už vtedy sa muž chcel rozvádzať, ale staršia bola na tom veľmi zle, tak to nechal tak, no nie na dlho a prekvapil nás
mne je to jedno, fungujeme len ako spolubývajúci, v podstate na pár konfliktov v kľudnej atmosfére

mondolina
27. sep 2022

ak deti nezvládajú pochopiť rozchod, rozvod rodičov treba zvoliť psychológa.

autor
27. sep 2022

zvládame, keďže vedia, že sa rozvádzame, tak si postupne na to "zvykli" aj keď to nechcú
len šok bol keď som im oznámila najlepšie ako som vedela, že mi volala pani, popísala som im aká, že sa chce s nimi porozprávať, že si chce s nami dohodnúť stretnutie u nás doma, tak zase stres pre nich a plač, že nechcú sa s nikým rozprávať

autor
27. sep 2022

@kaktusik007
@hipuska
@ibrunova
@danusskaaa
@mondolina
díky baby za odpovede, budú to musieť teda nejako zvládnuť, až mi srdce trhá keď vidím ako sa trápia, hádam už nič iné s nimi nebude nikto riešiť

mariet24
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
27. sep 2022

@mariet24 tak toto nikdy nepochopím, rozdeliť súrodencov, ale aj mne sa muž týmto "vyhrážal", že si staršiu zoberie, keď to tak zle znáša, vôbec mu nedošlo, že ona chce byť s nami všetkými doma, nie s ním niekde v tramtárii
zaujímavé, že im stačilo byť všetkým naraz na upsvar, aj keď v našom prípade je to jedno, nechcú sa s ňou stretnúť, rozprávať nikde

mariet24
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
27. sep 2022

@mariet24 skoro ako u nás, ja obe a muž len preto, že mu nešlo všetko ako po masle, navrhol geniálny nápad, zobrať si iba jednu so sebou
našťastie do žiadosti o rozvod napísal, že navrhuje, aby boli zverené mne

hipuska
27. sep 2022

A ak sa smiem spýtať, to tvoj muz ťahal naraz dva vzťahy? Či neodchádza k tej žene, čo má s ňou dieta?

autor
28. sep 2022

@hipuska v podstate áno, aj keď mňa ako ženu začal odmietať, čiže aspoň aká taká útecha, že sme neboli na striedačku
tušila som, že sa asi niečo také deje, zapieral, až si vyrobil dôkaz
neviem kam pôjde, sem tam z neho niečo vylezie z čoho mám pocit, že ani u nej to nemá nejaké isté, no mne je to jedno

hipuska
28. sep 2022

No tak to je sila. Ako môže taký človek v pokoji spávať

autor
28. sep 2022

@hipuska tak to je, spáva asi v pohode, nemám pocit, že by sa nejako trápil, zrejme vyoperované svedomie
skôr ja som tá čo sa trápi, kvôli deťom

mamkalentedkova
28. sep 2022

@autor nezatiahnut do toho deti asi nepôjde ...už len tým,že sa im rozvádzajú rodičia sú do toho zatiahnuté viac ako dosť .Veď sa im rozpadne rodina ,nebudú mať oboch rodičov pokope ,lebo predpokladám,že po rozvode spolu žiť nedostanete.Vela veci sa zmení ,aj keď sa budeš čo najviac snažiť ,aby to tak nebolo .Kolízna opatrovnícka ich bude zastupovať počas procesu,je to bežná prax .Neviem ,ako staré sú deti,nečítala som všetky komentáre ,ale určite sa ich bude pýtať ,aký vzťah majú s rodičmi a ako si to predstavujú .S kým by chceli byť,samozrejme veku primerane .Ja by som nevylucovala.aninoomunikaviu so psychologickou ,aby im uľahčila zvyknúť si na novú situáciu a vám tiež ukázala ,ako to všetko ustáť ,lebo verím,že je to ťažké ako pre deti tak aj pre teba .Veľa šťastia 🍀

autor
28. sep 2022

@mamkalentedkova áno, toto všetko, že sa rozpadne rodina máme už "preplakané" ku psychologičke zatiaľ nie je dôvod a opäť je to cudzia osoba, čiže zase stres pre deti
samozrejme ak by som videla, že je to potrebné alebo v budúcnosti by bolo nevylučujem to
ďakujem za podporu