Spoločný úver počas manželstva - ako je to po rozvode?

bulaby
13. jan 2019

Mile zienky, chcem Vas poprosit o radu. Mam s byvalym manzelom spolocny uver, v ktorom som bola ja ziadatel a exmanzel spoluziadatel, uver brany pocas manzelstva. Este sme nemali BSM ko. Ako je to v pripade, ked sud rozhodne ze mame splacat uver na polovicu, a manzel neplati a v podstate je nevymozitelny lebo nema prijem, ani trvale bydlisko a exekutor ho urci ako nevymozotelneho? Bude chciet banka odomna plnu sumu, alebo mi bude odpustena polovica dlhu? Dakujem za rady.

duun
13. jan 2019

@bulaby To sú otázky skôr na banku, čo bude robiť. Ako laik to ale vidím dosť zle, banka sa nebude chcieť dať "okradnúť" o polovicu peňazí, ak má spoludlžníka ako dojnú kravičku :( V podobných dlhoch zvyčajne postihnutý ale solventný musí posplácať všetko a môže si nespravodlivo zaplatenú polovicu vymáhať od exmanžela, ktorý neplatil. Závisí aký to je úver? Byt, auto? Nedá sa predmet úveru nejak predať, speňažiť a úver vyplatiť? Ak je nemajetný :( asi ho ťažko donútiš, aby si vzal on samostatne úver a tebe dal tú polovicu :(

sissy27
13. jan 2019

@bulaby samozrejme, že banka bude chcieť plnú sumu a je im úplne jedno kto to vyplatí. A platiť bude ten z vás, ktorý nechce mať exekúciu a ďalšie problémy, takže ty. Banku nemajú prečo zaujímať vaše ťahanice. To by už dávno všetky banky skrachovali, keby len tak odpustili polovicu dlhu kvôli rozvodu.

bulaby
autor
13. jan 2019

Dakujem za odpovede, je to stavebny uver od PSS. Pytam sa prero, lebo ma priatel presviedca, ze ak je sudom stanovene ze mame platit uver na polovicu, a ex neplati a ako som pisala vyssie v podstate nevymozitelny, tak ja mam platit len tu polovicu a nikto odomna nemoze vymahat tu druhu caat za exmanzela, co sa mi vobec nezda...

danielahamar
13. jan 2019

Je to tvoj úver, nie jeho, takže bohužiaľ platiť plnú sumu musíš ty, teba budú naháňať a o aký majetok sa jedna? Teda skôr, je ten majetok aj jeho?

mogaa
13. jan 2019

Ano, ale pre banku to nie je podstatné....Splácať to musí jeden z vás....Ty to potom súdne musíš žiadať od ex...Ale napadlo ma že keď je tam aj súdne rozhodnutie a ex neplatí či by si to ty nemohla riešiť ďaľšou exekúciou na ex.....ale ono ti to veľmi nepomôže lebo banka ak neplatí žiadateľ tak vymáha od ručiteľa - vy ste boli spolužiadatelia....Musíš to platiť ty a potom si to súdne vymôcť od ex....

laska201
13. jan 2019

A stavebko je este horsie.v rodine si jeden vybavil osobny bankrot mal uver zo stavebka kde mu bola rucit jeho priatelka.Jeho oslobodili od platenia od exekutorov a od priatelky chceli celu dlznu sumu naraz vyplatit.takto to bude fungovat aj s tymto proste spoludlznik musi zaplatit celu splatku.