Stretávanie otca s dieťaťom

trinastka
29. dec 2011

co myslite maminy? sme necely rok rozvedeni,sudom je dane stratavanie otca s dietatom,nebranim tomu....ani som nebranila.... Otec hrdinsky rozpraval ako chce pre dceru len to naj..... potom pisal sms,obhajoval sa tym,ze sa s nou chce stretavat,aby nanho nezabudla...... ibaze mala jeho pristupom ze si sam dirigoval kedy on chce byt s nou,atd. zacala odmietat ist s nim (teraz uz ma 3 roky),nehovorim o protestoch spat u neho,co sa odzrkadlilo na istu dobu v jej hroznych snoch,vykrikoch a podob. moment. nespava unho,lebo nechce.....takze je taka kludnejsia .....Ale to som chcela: otec akosi, mam pocit, si z urcenych dni a hodin robi dobry den. priviezol ju bud neskor alebo skor,napisal sms,ze na miesto zajtrajska si pride po malu az pozajtra. a mala by byt do 2.januara u neho. Ja sa musim zariadit presne na tie stanovene dni a casy,na co som si uz aj zvykla. A ON? ma to v paži ako vidim. prejde ho to?

janemari
31. dec 2011

@lenka311 A ako je to z vyživovacou povinnosťou voči partnerovi po rozvode. Ked je nezamestnaný nepýta od teba peniaze?Ja sa tiež obávam,aby nezostal nezamestnaný,len preto,aby nemusel na malú platiť. Inak môj by tiež vrátil malú v tom čo som mu ju dala,lebo jeho názor je máš rodičovský,platím ti alimenty tak sa staraj.

lenka311
31. dec 2011

@janemari My sme neboli zobratí, ale Ty si môžeš požiadať o výživné na Teba neobmedene až pokiaľ Ti dieťa bude chodiť do školy - tj. do 25rokov aj s vysokou/ak pôjde/. Tvoj ex si tiež môže podať o výživné na seba, ale toto mu neprejde, hlavne kým si na rodičáku a ani potom, občas to dávajú chlapom ktorí sú nejako postihnutý - na vozíku alebo podobne a Ty by si mala vysoký príjem, tak sa neboj, ale ja byť Tebou podám si skôr výživné na seba... Aj keď nebude robiť je zdraví, v tomto sudcovia vychádzajú v ústrety, môjmu ex povedala sudkyňa, že má ruky nohy, má ísť robiť, keď sa bránil aj proti výživnému na dieťa.. Na mňa mi dali tiež nejakú sumu, ale to sa odvolal, nemám to ukončené, ešte neviem či to vyhrám, ale mám na to ako nevydatá žena nárok len do dvoch rokov malej a to je za tri mesiace...

janemari
31. dec 2011

@lenka311 jasné,že to mne musí tak isto platiť,len koľko to bude je otázne. Aj na dieťa mi dával cca 6 mesiacov len to minimum 28eur chudáčik,lebo on zarobí len cez 500 eur mesačne. Ale k tomu sa radšej nebudem vyjadrovať,lebo podľa tohto vzorného otecka mi na dieťa prispieva štát a ked mi je málo majú mi vypomôcť rodičia. Pýtať od neho peniaze a celkovo žobroniť na súdoch je také ponižujúce.Keby som mala inú možnosť kašlem na to.

renatka737
2. jan 2012

@trinastka mas toho vela. skus si vybavit styk pod dohladom. skus sa informovat u tej kol.opatrovatelky a psychologa urcite ti poradia ako. Drzim palce

lujza123
2. jan 2012

@janemari 28 eur mu vyratali s 500 ? To ma byt akoze tych 15 - 20% s platu? Alebo klasika na sk papierovo vyplata minimalna a vsetky prachy bokom. Ja toto nechapem kolkokrat chlapik ma akoze 300 EUR na vyplatu ale to ze splaca auto po 150 , najom za byt 300, chodi v znackovom, fajci krabicku malboriek denne, kazdu chvilu na dovolenke a cele wikendy v bare kde pozyva vsetkych jedna radost to nikoho na sude nezaujma kde na to bere..no chudacik nemaa tak ho nebudu trapit nejakymi platbami ze. Vsak mama sa postara nie za tie svoje 2stovky uuplne v pohode....nevadi ze si nemoze ani privirobit kedze jej nema kto postrazit dieta, jasle stoja 300+, opatrovatelka este viac ..nehovoriac o u nas dost beznej situacii ze po 3 rokoch uz ziadny rodicovsky prispevok nebude skolky zufalo preplnene ze zena moze byt rada ked jej tam vezmu predskolaka a otvorene do 4 tej co ani kancelarske pozicie koncia o pol5tej.

lujza123
2. jan 2012

@lenka311 no hej na kazdeho zabera nieco ine...len som chcela povedat ze treba niekedy (bohuzial ) zahodit vsetku svoju hrdost a hladat cesticky kde sa da aby clovek toho zduteho jesitneho chlapika ( a to oni su po rozchode ze) dostal kam potrebuje...ako to pises aj s tymi plienkami..skvely napad...neverim ze ked ju ma tak by sa namahal s pranim latkoviek a tych par eur isto niekde nahrabal
Inac ked je chlap tupec niekedy sa daju spracovat jeho rodicia...ty byvaju bezbranny co sa tyka vnucata ...mne napriklad jeho mama dost pomaha, aj postrazi ked je treba, aj ponakupuje nejake veci ( sice to najlacnejsie od cinana co sa da zohnat...ale ako sa vravi darovanemu konovi na zuby nepozeraj)

lujza123
2. jan 2012

@trinastka keby ho skusis vziat za tou psychologickou spolu s vami? asi tam nebude chciet ist ale od nezavislej osoby skor vezme nejake rady ako od teba...jej by mozno veril ze takyto pristup malickej ublizuje, od teba to mozno bere len ako utok na seba a snahu mu zobrat a postvat proti nemu jeho dieta

trinastka
autor
2. jan 2012

@lujza123 veru on to tak berie-utok iba nanho. a psychol.? boli sme tam raz,aj to som si pripadala ako .... tam sa tiez tak hrdinsky tvaril,mal ma na posmech.... A ideme zase teraz v januari. On ale ziadne vhodne nazory druhych neprijima.uvidim ako sa bude tvarit teraz,hm.... pochybujem ze by pristupil na nieco,co by bolo vhodne skrz dcerku

janemari
2. jan 2012

@lujza123 nie teraz dáva 80 eur,ale musela som to dať na sú,lebo dával len 28 eur čo je životné minimum čo musel dať,aby nemal opletačky.
@trinastka aj u nás je to podobne,mala hysáky po stretnutiach ale nikto mi neveril.Našťastie sa to dnes končne aspoň ščasti poriešilo.Soc.kurátorka videla ako malá reaguje na ocka a upravila styk otca s malou po dohode s nami dvoma,skrátila mu čas a stretnutie len za mojej prítomnosti. A navrhla mu aby dal na súd na úpravu styku na menej kedže má problémy prísť 3 krát do týždna a to sa dožadoval dennodenneho kontaktu.

wrok
2. jan 2012

hmm, baby ako toto vlakno citam hambim sa za muzov...
na druhej strane je vela muzov co sa chcu starat o svoje deti, byt s nimi v normalnom kontakte a matky ich deti im to neumoznuju, vydieraju ich, pouzivaju deti ako nastroj na dosahovanie svojich cielov a ublizovanie ...

trinastka
autor
2. jan 2012

@janemari boze a to mas ako malinku....a to mi niektori povedali,aby som sa nebala,ved dcerka je este malá (mala nieco po dvoch rockoch),nevnima to...hm,vnimala a tvoja to tiez vnima paradne. a na na tom je to najhorsie,ze tie deti su pouzite ako pokusni kralici.... cim vsetkym musia prechadzat
@wrok hej,su aj taki otcovia,ktori by mohli byt vzorom a neodvazim si povedat ake male percento je ich,ale bohuzial je prevaha tych nezodpovednych sebcov ktori chcu strasne dokazat druhej strane aki su dokonali,vsetko zvladnu lavou zadnou a mozu si dirigovat....ved su "utlacani"

lujza123
3. jan 2012

@wrok ono je to obojstranne myslim, ludia si casto riesia svoje rozcarovanie s rozchodu prave cez deti. Mam vela znamych kt. su rozvedeny/rozideny a my s ex sme siroko daleko jediny co sa zatial vieme jakstaks dohodnut na striedavke aj bez sudu

janemari
3. jan 2012

@wrok samozrejme nehádžeme mužov do jedného vreca.Ver mi,že aj nám matkám by bodlo,mať čas aj samé pre seba.Ale pokiaľ vieme,že dieťa nieje spokojné pri otcovi ani mi nie sme kľudné.Niekto si myslí,že ženy sa rozvádza z rozmaru,ale ked je tam už dieťa je to ťažké rozhodnutie a byť na dieťa sama nieje žiadna výhra.A ked to ešte komplikuje "vzorný otecko" tak je to až nezvládnuteľné.Lebo pokiaľ má otec úprimný záujem o dieťa tak sa dá bez problémov dohodnúť.Ale pokiaľ žena vie,že muž to len hrá ten záujem,je ťažké o tom presvedčiť tých čo o tom rozhodujú,kedže má rovnaké práva ako matka. A v konečnom dôsledku sa neubližuje matke ,ale dieťaťu. Otec si na seba dieťa naviaže a po čase ho otcovstvo prestane baviť a ako to potom vysvetliť dieťaťu?
@trinastka takto rozhodli ked mala cca 5 mesiacov. Aj mne hovorili,neboj sa do 3 rokov ju nedostane bez tvojej prítomnosti.A vidíš ako to dopadlo a to nehovorím koľko preplakaných nocí máme za sebou po stretnutí s otcom.

trinastka
autor
3. jan 2012

@janemari je to neludske voci tym detickam. nemozu za to....a musia tym prechadzat ☹

janemari
3. jan 2012

@trinastka ja si myslím,že rozhodovať by sa malo včase,ked si už dieťa uvedomuje kto je otec,kto je mama a ked sa vie samo rozhodnúť či chce byť s rodičom,alebo nie.Takto je tlačené do toho či chce alebo nie.Samozrejme iné je ked dieťa nejaký čas žije s oboma v domácnosti,ale moja malá otca videla len pár krát a je to pre ňu cudzí človek a napriek tomu,že za ňou chodí tak ho odmieta,asi dobre vie,že všetko č osi vytrpela počas tehotenstva jej spôsobil on.

ootaznik
4. jan 2012

ano, rozhodnut by sa dieta malo samo a nie aby o tom rozhodoval niekto uplne iny, kto vie vsetky okolnosti len na zaklade toho, ze niekto povedal.......a to sa ma diat vsetko v zaujme dietata, preco sa to potom tak nerobi?

santine
4. jan 2012

vie prosim niekto, od akeho veku sa berie do uvahy rozhodnutie dietata, s ktorym rodicom a kedy chce byt?

janemari
4. jan 2012

@santine pokial viem tak ked dieta vie prejavit svoju volu tak to beru do uvahy.Ale riesi to psycholog.

wrok
5. jan 2012

@trinastka hlasim sa k mensine, nikdy som netvrdil,z e viem vsetko spravit, vzdy som zdoraznoval, ze polovicka je na tieto veci lepsie pripravena, ma nastudovane, vzdy som sa pytal a bol ochotny ucit sa...

wrok
5. jan 2012

@lujza123 hmm, tak u nas to tak nevyzera, ze by sme sa dohodli, u nas od zaciatku bola prave dcerka pouzivana proti mne...

wrok
5. jan 2012

@janemari tak moja osobna skusenost je, ze som si vzdy priznaval, ze nie som az taky dobry ako polovicka, ale chcel som, najskor nemala problem, potom sa vsak obajvil syndrom o ktorom sa tak casto nerozprava - ze ked mamicka zacne citit,z e dieta nema problem aj s ockom tak zacne az tak ziarlit, ze ho oteckovi uz neda... potom prislo obmedzenie v kontakte, zabranenie mi vidiet dceru, ja som to riesil, ekdze sa nedalo komunikovat ziadostou o predbezne a rozvod, samozrjme ja som bol oznaceny za toho co sa vykaslal... a samozrejme mi nedovoli ziaden iny kontakt ako ma nariadene sudom. Napriek tomu, ze ja prejavujem zaujem, chcem, ona mi prezentuje,z e otravujem, nahlas vsak tvrdi, ze mi nebrani... kalendar mam cely farebny co si znacim kedy som chcel, kedy som mohol... Manzelka mne tvrdi,z e je nevyspata, chronicky unavena, ma ine zdravotne problemy, ale mne dceru neda. Som jej ponukal, ze si dceru ja zoberiem aby sa vyspala, ze jej zaplatim plavaren / zumbu a budem v tom case s dcerou, aby isla relaxovat, ze zaplatim opatrovatelku / jasle vsetko ostalo bez akejkolvek reakcie... takze asi tak.. a to mi este vycita, ze ziadam od sudu aby presne definoval kedy budem s dcerou, aby ma nemohla obmedzit.. ona by chcela aby som akceptoval neobmedzeny kontakt, ale ako to mam akceptovat ked vidim pri predbeznom opatreni, ze mi nic navyse neumozni... ze kona proti zaujmom dcery....

wrok
5. jan 2012

a len dodavam - dcerka ma ma rada, tesi sa ked ma vidi.. stale chyta ruky tak mne ako aj mojej manzelke, takze sa tvarime ako trojke prepojena dcerkou... nemame s dcerkou ziaden problem, teda okrem toho, ze ma jej mama od nej totalne distancuje, nedovoli mi s nou byt samemu, nezdiela so mnou informacie o dcere, takze na sude uz ja skutocne nebudem v realnom obraze o dcerke, ale nie pre moj nezaujem, ale pre ucelove konanie mojej manzelky...

lili_mia
5. jan 2012

@janemari neber to ako zapáranie, ale ked si podáš na súd žiadosť o novú úpravu styku otca s dcérou a odôvôdníš to tým, v akom stave ti ju vracia, rozrušená, zle spáva a podobne, tak to neprejde? čo mne vravel kamarát, má dvojročnú dcéru a po návštevách "vláči" aj svoju ex, pretože ona si určila, že stretávanie podľa dohody minimálne deň vopred a s ňou, pretože teraz cez leto nedal pozor na čelenku na hlave, teda že si ju strhla a on jej nedal naspäť a malá bola potom zasoplená, čiže jej ju vrátil chorú .. u sudkyne to prešlo, čo na tom, že je to chlap a nechápal, načo je dobré mať na hlave počas leta aspoň čelenku ktorá zakrýva čelo.. ja mám také info, že mu ani sama od seba nepovie, načo má dávať pozor, všeobecne vie, že aby nepapala piesok a tak, ale aj po narodení nechápal, že prečo musí mať novorodenec na hlave čiapočku, ked sa pýtal, že nech si zistí .. ťažko povedať, kto je na koho zlý

janemari
5. jan 2012

@lili_mia ja momentálne nejdem dávať nič na súd. A čo sa týka konania ocka bez komentára. Stačí ked poviem,že malá mala 12 dní a už podal sťažnosť,že sa s malou nemôže stretávať pričom bol za ňou 3 krát v pôrodnici a nikdy som mu nepovedala ,že nemôže prísť. Ale pre neho je úplne normálne,že ja musím skákať ako píska,to že som bola ubolená po pôrode a potrebovala som sa dať do poriadku ho nezaujímalo,že som musela behať po úradoch ho tak isto nezaujímalo a ani nepomohol.KEd mal prísť za malou mala 2 týždne tak chcel vedieť presne na sekundu kedy má prísť.Ked som mu povedala ,že cca o koľkej hodine,ale že mu neviem zaručiť,lebo bude záležať ako dlho bude spať a že potom ju musím nakojiť tak mi odpovedal,že sa nemám vyhovárať na potreby malej.Potom išiel s ňou von a nechal ju prudkom slnku 2 hodiny,ked som mu povedala,že nech ide do chládku aby sa malá neprehriala odpovedal,že všade svieti slnko,naveľa sa presunul a to asi tak,že on si sadol do chládku a kočík s malou nechal na slnku. A takýchto príkladov je veľa. Ked sa malej niečo stane kto bude niesť zodpovednosť?
@wrok tak si otec výnimka. Môj ex mi posielal na malú po narodení živ.minimum čo musel aby nebol stíhaný,na výbavičku nedal ani cent,musela som si výživné vysúdiť a teraz mi vykrikuje,že mi dáva peniaze. Ked som mu povedala koľko malá zje,tak povedal,že si vymýšľam a on vyrátal koľko môže zjesť, koľko plienok môže minúť a pod. Ked som mu povedala,že s malou nevyžijem nakoľko príjem mám necelých 300€ on má sám pre seba cca 500€ tak povedal,že to je môj problém. Kvôli nemu som prišla o mlieko a nemohla malú kojiť. Tak teraz mi povedz či si zasluhuje titulovať sa oslovením otec. 😖

trinastka
autor
5. jan 2012

@wrok u nas presne tento neobmedzeny styk bol sudom potvrdeny kedze sme sa tak my dvaja dohodli,ale bohuzial to nefungovalo,a presne ako v tvojom pripade,ibaze opacne....ex si robil co chcel,ako mu to vyhovovalo,a ja stale len vo vsetkom ustupovala,nebranila som....no ale zacal to zneuzivat....a ked som raz ci dva razy povedala ze bohuzial teraz nie,pretoze tam bol problem,otocil to proti mne,ze v tom branim,ze mala nechce ist ,atd.(co nebol absol. u mna problem) brala som to tak ze je otec,nebudem im v tom branit,ale nebudem predsa malu zneuzivat na nieco,a pouzivat ju ako na spagatiku.a to ze jej to on tymto sposobom zneprijemnoval,ona ho odmietala,ja s tym nei nenarobim.mala som s nou a este mam problemy.a to je len zaciatok.... bojim sa normalne tych jej vycitavych otazok,ktore ma cakaju.pretoze uz teraz mi naznacuje svojim spravanim ako by som za to vsetko mohla,ze tatino nie je s nami ....

janemari
5. jan 2012

@trinastka ja sa tiež toho bojím,ešte som len bola tehotná a už sa mi vyhrážal,že dieťa sa otočí proti mne,že ma opustí a podobne.A kedže viem,ako manipulovali iné deti v rodine tak to očakávam. Ale bude to len dočasne,kým dieťa nepochopí kde je pravda a o to viac ho bude bolieť sklamanie. Ja tomu nezabránim,nemôžem ho uchrániť pred všetkým. Naletela som mu ja, tak prečo nie aj jeho vlastné dieťa.Bude ma to bolieť ako matku,ale nemám možnosť tomu zabrániť a dnešné zákony mi to ani neumožnujú. Nemusí mi nikto veriť,aký je to človek, ľudia čo ho zažili ako sa ku mne choval vedia kde je pravda,ja viem čím som si prešla a zato,že mi neveria úrady ja už nemôžem. Dcéra je ešte malá veľa vecí nechápe,ale čím bude staršia bude to tažšie a čokoľvek jej poviem,ocko to otočí voči mne. Ked bude dospelá a bude mať záujem dám jej x dôkazov aká je pravda ako veci boli. Dovtedy si budem musieť vytrpieť tie otázky a to že ma bude odcudzovať ako tvoja. A možno nie,že bude rozumná a veľi rýchlo pochopí ako sa veci majú.

trinastka
autor
5. jan 2012

@janemari bodaj by sa tvoje slova naplnili...aj u teba ,aj u mna

lili_mia
6. jan 2012

@trinastka
@janemari ja si myslím, že sa to naplní a deti pochopia, akých majú otcov .. tento príbeh mám len z rozprávania, ale mladá mala 15rokov, ked sa konečne dočkala súdneho zákazu styku s otcom .. neviem presne kedy sa jej matka s jej otcom rozviedli, ale on už má novú ženu a dve ďalšie deti .. každý druhý víkend musela k nemu chodiť na celý víkend, mladá mala z toho stresy .. mamička auparková pipenka, deti nechali mladej na starosť a rodičia si išli užívať voľno .. až raz otec podal návrh, aby dieťa bolo u nich, matka pracuje na vysokom poste v poisťovni, takže čakal aj vysoké výživné ... našťastie sa vyjadriť mohla aj mladá o tom, u koho chce byť, neviem či do toho bola zapojená aj kolízna pracovníčka, ale je rozdiel, ak dieťa žije samo s matkou v dome na okraji mesta, kde má aj vlastnú izbu, aj v trojizbáku, kde by malo mať spoločnú izbu s mladšími chalanmi, vydobila si aj súdny zákaz kontaktu s otcom ... chápem, že dieťa sa dá ľahko nalákať sladkosťami a tými rôznymi akciami ako napr vláčik, či výlet do zoo, ale som si istá, že raz bude stačiť, aby sa dieťa potklo a ak nedostane takú starostlivosť na akú je zvyknutú od mami, začne pochybovať .. neprivolávam nič zlé, ale videla som, ako sa pri oteckovi dieťa buchlo, len pohladkal a že to prejde a nastal rev, lebo maminka aj pofúka, aj objíme a on je zlý tato ... uvidíte baby, v tomto vám držím palce, aby vaše deti pochopili, kde je pravda, puberta bude aj bez toho ťažká, ja sama mám občas obavy, že čo ked ja narazím na magora, ktorý bude fajn, ale po pôrode sa zmení na diktatora, ved ked vtáčka lapajú ..

wrok
6. jan 2012

@janemari nemyslim si,z e som vynimka, skor patrim do mensej skupiny muzov, otcov, ktori to nevzdaju a nechcu o svoje dieta prist, nech robi mama ich idetata cokolvek proti nim... reku ano vztah dospelych krachol, ale o svoju krv, moju dceru... je to moz zivot...
co sa tyka penazi, je to relativne a zlozite... niekto by mohol povedat, ze aj ja davam na malu malo..., ako ma manzelka opustila a nedovolila mi vidiet malu tak som jej prachy skruhol a na malu jej posielam uz len 150Eur, na manzelku neposielam ani Euro, preco aj... zije pri rodicoch zadarmo... mala je dost velka na to aby jej mama mohla ist pracovat... pravda je vsak taka, ze to skor vyzera na to, ze ona ocakava, ze ja budem zivit obe a ona bude mat vylozene nohy na stole a este sa bude nechavat lutovat, ze ja som ich opustil... ale za to si mozem sam, to mas tak ked zacnes este len priatelku financne podporovat.., potom si ona 8 mesiacov pred tehotenstvom v BA nevie najst pracu lebo ona ine ako chce robit nebude... potom tehotenstvo a teraz toto... a aby to bolo uplne dodam, ze aj ked ma manzelka opustila, ja stale platim mesacne aj za nu za nas byt, tak hypoteku ako aj najom.. toto sa jej nejako nehodi spominat, ze uz mi povedala,z e bude chciet vyplatit polovicu z bytu aj ked donho ona a jej rodina nedali ani Euro...

wrok
6. jan 2012

@trinastka hmm, tiez ti nezavidim... ja som na tom tak, ze mi neodpoveda na maily, sms; mne tvrdi, ze je zle bud malej, alebo jej, moje ponuky na to, ze budem s malou ignoruje; ponuky, ze mozme ist niekam spolu na celodenne vylety rovnako ignoruje; na druhu stranu ona s nou chodi po vyletoch, aktivitach, zobrala ju bez mojho vedomia do zahranicia!!!.. dufam, len, ze ked bude dcerka vecsia tak pochopi ked jej ukazem mailovu komunikaciu, kalendar kedy som ja chcel a kedy mi jej mama dovolila....