Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Stretávanie sa otca s dieťaťom

andreaa1996
22. nov 2020

Pekný deň mamičky.
Som slobodná mamička mám o mesiac ročne dieťa. S otcom môjho dieťaťa sme sa rozišli pred pol rokom.
Zatial nie je súdne zverena do mojej starostlivosti ( na sud mame podaný navrh uz pol roka ale kvoli korone sa to oddialuje) .
Problém je ten ze nase vzťahy nie su najlepšie a nevieme sa dohodnúť na tom ako casto by si ju mal k sebe brať. Na začiatku som s tym nemala problem aby si ju bral kedy on chcel ..ale nikdy nedodržal nasu dohodu o tom kedy mi ju donesie domov. Musim podotknúť ze este stale kojim. Podla jeho slov sam sa vyjadril ze on s nou nedokáže byt sam takze si ju berie iba vtedy ked je prítomná jeho matka . ďalšia vec je ta ze na malú mi neprispieva pol roka ani cent ked sa jedna o peniaze tak sa mi neozve iba sľubuje ...napriek tomu si malú pýta.
Bola by som rada ak by sa vyjadrili mamicky ktore maju podobne skúsenosti .
Ďakujem pekne

mandarinka555
22. nov 2020

@andreaa1996 Rozišli ste sa pred polrokom, prečo si hneď vtedy nepodala návrh na výživné a na zverenie dieťaťa do opatery ?

rachel36a
22. nov 2020

@mandarinka555 ved pise ze uz pol roka ma podane na sude...

andreaa1996
autor
22. nov 2020

Navrh som podávala ihneď ..sud sme mali mat 11.11. ..ale kvoli pandemii zrušili pojednávanie a zatial nie je urcene kedy bude az ked sa situácia na slovensku polepší.

cacianka
22. nov 2020

Tak podaj neodkladne opatrenie, to súd moze rozhodnut aj bez pojednávania.pozri si skupinu Pravne poradenstvo, hned v uvode je fundovany prispevok od judr.

andreaa1996
autor
22. nov 2020

Zabudla som dodať ze nikdy mi neda dopredu vediet kedy si chce malu zobrať .napise mi v ten den ráno ze za par hodin je u mna . alebo sa stalo ze mi napísal v noci ze na druhy den si berie malú k sebe.

andreaa1996
autor
22. nov 2020

@cacianka dakujem

cacianka
22. nov 2020

@andreaa1996 napíš mu doporučene list.
Vyzvy ho v ňom, aby prispieval na výživu svojho dieťaťa, je to jeho povinnosť zo zákona(precitaj si z.o rodine).
Taktiež napíš, aby ste si dohodli terminy (dni a hodiny) mesiac vopred. Alebo aspon tyzdenne.
Lebo aj ty máš svoje povinnosti a program s dcérou. A nemusis ich kvoli nemu menit.
Aj navrhni. Napr. 2x tyzdenne 2hodiny, utorok a štvrtok. Potom jednu sobotu 3h o týždeň nedelu 3h.alebo kazdy druhy vikend.
Budeš aj krytá pred sudcon, ze si sa snažila.

andy_tami
22. nov 2020

Ja by som mu ročné dieťa nedávala aby si ho bral k sebe, nakoľko nie je schopný ti dať peniaze tak by som mu dovolila styk iba za tvojej prítomnosti. Užívať si dieťa to áno, ale plniť si povinnosti to nie. Skús sa snim nejako dohodnúť, veď aj súd mu môže určiť presne kedy môže chodiť , nebude to hocikedy ako on si zmyslí. A nech sa pripraví , že to vyzivne bude musieť aj tak spatne doplatiť tak nech si začne odkladať.

cacianka
22. nov 2020

@andy_tami dieta nie je tovar, matka ho dá až ked zaplati. Vyzivne a stretavanie nie je podmienene, to takto neplati/nefunguje. Aj bohužiaľ...

andy_tami
22. nov 2020

@cacianka jasné ale môže to fungovať štýlom ,že otecko si zmyslí kedy chce a príde. A ako píše autorka berie si dieťa ak tam má otec aj svoju mamu, o čom to vypovedá? Že sa o dieťa nevie sám postarať...

cacianka
22. nov 2020

@andy_tami uplne iny problem. Platenie je jedna vec, ci sa vie alebo nie postarat je ina vec. Stretavanie 3.

andreaa1996
autor
23. nov 2020

Problem je ten ze s nim sa dohodnúť neda .. Ked sem pride neohlasene ze si malu berie a ja mu poviem ze to nejde lebo sme mali naplánovany iny program tak sa mi vyhráža políciou ze mu nechcem dat a povoliť styk s jeho dieťaťom...a co sa tyka starostlivosti zakladne veci zvláda ako prebalovanie kŕmenie atd ..ale nastala raz situácia ze malej zabehlo a on si nevedela poradit .. Preto ked som ho raz poprosilaci by si malú nevedel zobrať na par hodintak mi povedal ze nie lebo je sam doma a boji sa ...

andreaa1996
autor
23. nov 2020

Najlepšie na tom všetkom je ze sa mi vyhráža Tym ze bud bude struedava starostlivosť alebo mi malu zoberie uplne ..lebo on si mysli ze to tak funguje ..hlavne za takych podmienok ze si v takej chúlostivej situacii neviem sam poradit

andreaa1996
autor
23. nov 2020

V kazdom pripade baby dakujem za odpovede a a mozne riesenia ..dnes Zavolam na úrad prace aby mi poradili aka je najlepšia moznost ..aj ohladom výživného lebo z rodicaku sa žiť neda

andy_tami
23. nov 2020

Ja neviem čo sa v poslednej dobe roztrhlo vrece s tými oteckami čo sa hrajú na superotcov. Neviem síce ako to u vás bolo so starostlivosťou keď ste ešte boli spolu a dokola počúvam už nejakú dobu že počas vzťahu žiadny záujem o dieťa a keď príde k rozchodu tak všetci chcú zrazu striedavu starostlivosť 🤦asi si myslí že vtedy nemusí platiť. Pozerá tu niekto vôbec na to dieťa? Asi mu ešte nedoslo že to nie je ako pomojkat si na chvíľu. Ale možno mu stačí len raz dopriať aj na celú noc a rýchlo si to rozmyslí ak sa len jednu noc nevyspi 🤷

mogaa
23. nov 2020

@andreaa1996 ešte stále ste obaja rodičia , takže dieťa si naozaj môže brať kedy chce....a ročné dieťa už nie je čisto kojené, takže chcieť po ňom aby ju priniesol po 3hodinách je hlúposť.....to že si ju berie keď mu pomáha mama je tiež ok, nevidím na tom nič zvláštneho.....čo sa týka výživného, ak ste sa nedohodli na čiastke, bude ho doplácať spätne a v sume ktorú mu určí súd....ak aj bude dieťa zverené do starostlivosti otca, pravdepodobne požiada o stanovenie termínov a dieťa mu vtedy musíš dávať....

mogaa
23. nov 2020

@andreaa1996 inak pri takýchto malých deťoch sa striedavka ešte nedáva, možno od 3rokov kedy začne dieťa chodiť aj do škôlky.....a že ti dieťa zoberie, no to sa stáva skôr v prípadoch že matka sa o dieťa nedokáže postarať - či už finančne alebo fyzicky

andreaa1996
autor
23. nov 2020

@mogaa z mojej strany problemy nie su ..prave ze ja trvam na tom aby sa s nasou dcerou stretaval prekaza mi len to akym sposobom to chce docielit a ze to nie je o dohode ale o tom ze on sam si urci kedy ju chce mat ... ani to mi nevadi ked si ju zoberie aj na cely den .. problem je v tom ze ked sa dohodneme ze mi ju donesie domov o 7mej napr aby som ju vedela ulozit spat .. tak sa viac krat stalo ze mi ju doniesol domov aj o 9tej vecer.

andreaa1996
autor
23. nov 2020

@cacianka a chcela by som sa spytat .. ze ten list ktory by som mu napisala by mal byt nejak formalne napisany lebo si to nepredstavujem ako nejaky list len tak medzi nami . .. lebo ujo google mi vyhodil iba vzory dohod medzi dvomi rodicmi .. nie ked navrhuje iba matka otcovi

mogaa
23. nov 2020

@andreaa1996 ono toto sa vyrieši súdom - kedy mu presne stanovia od kedy dokedy má dieťa mať, môže ho dostať aj od piatku do nedele, možno nie ešte v roku ale neskôr určite ano.....takže problém že si ho bude brať hoci kedy odpadne a ak ho vráti o hodinu dve neskôr - osobne by som z toho tragédiu nerobila, stane sa....ale mal by komunikovať, aspom poslať sms že sa zdržali prídu vtedy a vtedy.....treba sa v rámci možností snažiť zachovať dobré vzťahy, lebo ak začneš chodiť do práce aj tebe sa môže stať že práve nebudeš môcť ísť pre dieťa alebo ti zrušia dovolenku a ty nemáš kam dať dieťa lebo škôlka bude zatvorená.....v podstate ten rodič čo získa dieťa do osobnej starostlivosti vždy ťahá za kratší koniec - výživné pokryje len časť výdavkov na dieťa a starostlivosť je na danom rodičovi - čiže len obliekanie pre dieťa je riadna položka , nehovoriac o ostatných nákladoch ako škôlka, lieky, OČR ked je dieťa choré.....druhý rodič zaplatí len výživné a dieťa bude len rozmaznávať blbosťami a ty budeš riešiť že dieťa potrebuje nové pyžamo a papučky do škôlky.....treba sa rozumne dohodnúť a k tomu vám nepomôže žiadny súd....napr.mám susedu jej manžel má dcérku z prvého manželstva, keď je dievčatko choré je vždy u ex (suseda je doma), rovnako keď mama nemôže tak je u nch, ale naopak on si ju môže brať kedy chce.....ak sa všetko hrotí len podľa súdneho rozhodnutia - zaplatí len výživné a ani korunu naviac, dokonca niektorí muži chcú aj veci ani víkend aby im mama dieťaťa nabalila k nemu, takže deti chodia na víkend nabalené ako do tábora😉lebo minimálne 2tepláky, 1pyžamko, papuče, zubná kefka.....

andreaa1996
autor
23. nov 2020

@mogaa tomu vsetkemu rozumiem . . . ano stale som od neho vyzadovala to aby mi napisal aspon sms alebo zavolal keby sa nieco stalo ze sa zdrzi alebo ze nieco mu dotoho prislo lenze z jeho strany to tak nie je .. on mi neda vediet . jednoducho mam pocit ako keby mi robil všetko naschval . doteraz som bola ja ta ktora mu vo vsetkom vyhovela . . . ale zakazdym skakat tak ako on chce sa neda . . . smutne je to ze neviem dokedy sa to bude natahovat s tym sudom lebo zatial nemame ani len dalsi termin a ktovie ako to bude s covidom . .. komunikacia s nim je biedna ci uz ohladom penazi a vsetkeho okolo toho .. stale sa vyhovara len na to ze ma take iste prava ako ja a ze ked to nebudem respektovat bude to riesit policiu.. nemam s tym ziadny problem mu ju dat ide len o to ze ked ma rovnake prava ako ja tak ma aj rovnake povinnosti ako mam ja .. a nie len vtedy sa zaujimat o dceru ked on ma cas a naladu... raz sa stalo ze som suhlasila s tym aby spala mala u neho .. doniesol mi ju vecer o 22:00 ze velmi place a nechce zaspat..

mandarinka555
24. nov 2020

@andreaa1996 Hrá sa na veľkého "superotca" a nevie utíšiť vlastné dieťa....no smutné, že bez matky za zadkom sa nevie postarať vlastne o nič ...alebo vlastne len sa vyhrážať sprostosťami, napríklad striedavkou....chúďa dieťa. Máš to ťažké...

cacianka
25. nov 2020

@andreaa1996 taky formalnejsi, s odobnymi prvkami.
Takto sa mi tazsie radi, na dialku, anonymne, lebo netusim ako to mate.
Niečo v style ze ste obaja rodicia maloletej xy narodena datum......, ste obaja zodpovedni za jej vyvoj a život, tak ste povinny sa obaja postarať o nu po psychickej stranke ale aj po financnej.co znamena ze sa jej budete osobne venovat a preto navrhujes ze budes rada ak si dieta vyzdvihne u teba v utorok 15.00 a odovzda ti ju o 18.00.
Stvrtok detto. V sobotu cca 12.00do 18.00.
Dieta je malolete a pre svoj zdravy a správny vývoj potrebuje mat a dodrziavat denny rezim, ktory si konzultovala aj s detskou lekarkou.
Taktiez dieta potrebuje materialne zabezpecenie na zdravu a pestru stravu, kazdodenne jedlo na 24h/7/31, tiez hygienicke potreby a oblecenie, obuv, a kulturnovzdelavacue potreby. Preto navrhujes aby prispieval 100€(ty vies).
Je to povinnost oboch rodicov prispievat na vyzivu a potreby maloleteho dietata, teda aj jeho - otca, a kludne mu cituj zakon o rodine a §o vyzivnom, co by mohlo byt 1/3 z jeho platu.
Kedze si tuto povinnost platnu zo zakona neplni, vyzyvas ho aby tak urobil dobrovolne a € posielal na účet, aby ste mali obaja doklady.

Nieco v tomto duchu

andreaa1996
autor
26. nov 2020

@cacianka dakujem velmi pekne za rady.. napisala som ten list ale predtym som volala na urad prace kde mi pani kuratorka poradila taku moznost ze by si nas oboch predvolala na urad prace a aj ona mu jasne vysvetli ako to funguje ... zevraj do dvoch tyzdnov by si nas mala zavolat.. a ze ten list si mam kludne priniest a ukazat mu ako si to predstavujem .. pani kuratorka mi povedala ze sa mi moze vyhrazat policiou kolko chce lebo tym nic nedosiahne kedze nemame sudne rozhodnutie.. dnes rano mi otecko stihol napisat sms v style " zajtra rano si pridem pre malu" .. tak som sa ho spytala ci sa ma pyta alebo mi to oznamuje odpisal mi ze mi oznamuje ... samozrejme som sa nehadala a zajtra mu malicku dam 🙂 ale ked budeme mat ten rozhovor s pani kuratorkou ukazem jej ako so mnou komunikuje

luuma
26. nov 2020

Neboj sa toho, že sa ti vyhráža políciou že mu nechceš dat dieťa a povoliť styk s jeho dieťaťom. To sú len reči. Nemáte nič stanovené súdom, teda nemá ísť s čím na políciu. Ty si povinná umožniť stretnutie a to aj robíš. S ohľadom na režim a potreby dieťaťa si urči kedy sa otec môže stretnúť s dieťaťom. Napr. 1xza týždeň rozsahu 2 hod. môže to byť za tvojej prítomnosti alebo bez. Je to na tebe. Hlavne mu ponuku stretnutí daj písomne emailom. Zíde sa ti to na súde.

cacianka
26. nov 2020

@andreaa1996 kludne si mu mohla oponovať a navrhnúť iny den/hodinu. "Termin mi/nam nevyhovuje, mame dohodnuty program.navrhujem dňa... a hod..... " Hotovo.* A tiez dopiš ze ho ziadas, aby ti napísal návrh na terminy aspon na 7 dni vopred, od pondelka 30.11.do nedele 6.12. Ze zvazis vaše moznosti a si otvorena dohode.
Kludne si sms vytlač a budes mat pre koliznu. Tvoje dalsie +
*(aj keby ste doma sedeli na riti😉)

cacianka
26. nov 2020

@luuma presne

andreaa1996
autor
26. nov 2020

Viete ja už vobec nemam silu sa s nim doťahovať. Preto som aj súhlasila s tym aby si ju teda zobral.k sebe . pol roka toto cele trvá pol roka si robi co chce . ja len dufam ze sa toto vsetko co najskor skončí ze bude to súdne pojednávanie ze v tom budeme mat nejaky system. Aj ked by som bola najradšej keby sa z nasho života uplne vytratil...

andreaa1996
autor
26. nov 2020

Lebo s nim sa dohodnúť to je jednoducho nereálne ..

cacianka
26. nov 2020

Ak sa sprava arogantne, uz by som mu len odpísala,
ze nebudeme doma.
mame dohodnuty program
mala je trochu nachladnuta
Pride návšteva
Nabuduce sa ozvi skor a trochu slusnejsie, nemam zaujem o tvoj arogantny oznam ale slusny navrh