Striedavá starostlivosť - rady

b4bule
1. júl 2022

Ahojte, prosim o radu. S mojim dlhorocnym partnerom nam to dlhodobo nefunguje a prichod dietata nas vztah len zhorsil. Syn ma 1,5 roka. Uz sme sa aj bavili ze pojdeme od seba, ale partner pozaduje striedavu starostlivost. Ja si neviem predatavit ze by som bola bez syna co i len jeden den. Na zaklade coho sud rozhoduje o zvereni dietata do striedavej starostlivosti? Na co vsetko prihliada. Partner je cudzinec (Turecko), dlhodobo zije na SK ale nerozprava vobec po slovensky, bojim sa ze kebyze sa nieco stane nebude vediet rychlo najst pomoc a reagovat. Navyse cela starostlivost o maleho je na mne, on sa s nim vie maximalne zahrat. Hovori ze starostlivost sa nauci a vsetko zvladne, ale ja pochybujem. Ked je s nim dlhsie sam (rozumej max 3-4 hodiny ked ja si potrebujem vybavit veci) tak mu musim nachystat jedlo, vodu, co si ma obliect, ako si ma obliect a aj tak na polovicu veci zabudne. Nemyslim si ze by zvladol sam starostlivost o diefa. Je to ale dobry otec, chcem aby s nim bol co najviac, nechcem mu v tom branit len je lepsie ak mam veci pod kontrolou ja. Dakujem za kazdy nazor a postreh

soldi
1. júl 2022

na slovensku do troch rokov nedavaju striedavu starostlivost.
a neboj, cim viac bude so synom travit casu sam, tym lepsie sa onho nauci postarat 🙂

pokial jeden partner striedavu chce a druhy nie, tak sa zvyknu robit znalecke posudky.
ale to ozaj az u starsich deti.

bluka2
1. júl 2022

Ten argument s tým, že nevie reč, je prepáč, ale debilný. Tiež žijem v krajine, ktorej reč ešte neovládam a nemyslím, že by som kvôli tomu nebola schopná sa postarať o deti. To radšej už nespomínaj

maialeo
1. júl 2022

Mna takto ex naťahoval o striedavku, bola som na prášky a na súde som súhlasila... a on sa tej myšlienky zrazu vzdal 😀 Hlavu hore...

diamond007
1. júl 2022

@b4bule keby sa tebe niečo stalo, určite to s dieťaťom zvládne tak nepodcenuj ho, resp.neprecenuj seba 🙂

Kamoš má syna od jeho 2r na cele víkendy piatok-nedela aj nejake dní v týždni a od 3r požaduje striedavu už na sude. Dostali ho na základe toho, že dieťa návštevu jasle. Takže hra tam rolu viacero veci.

sissy27
1. júl 2022

@b4bule nie som zástancom striedavky, ale argument "neviem si predstaviť, že by som mala byť čo len jeden deň bez dieťaťa..." je pre mňa úplne mimo. Ty si to nevieš predstaviť, ale pre druhú stranu to má byť ok?

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
b4bule
autor
1. júl 2022

@boldo87 ja mu odopriet vztah nechcem. Urobim maximum aby boli spolu co najviac. Len nesuhlasim so striedavou starostlivostou

b4bule
autor
1. júl 2022

@sissy27 ano uvedomujem si to, ze ta druha strana to vnima inak.

ada12345
1. júl 2022

@b4bule Dieta je este male, nemyslim, ze teraz sud rozhodne o striedavej starostlivosti, ale nejaky vikend v mesiaci mu uz dat moze. Cim bude starsie, bude vacsia sanca, ze sud rozhodne o striedavke.
Na Tvojom mieste by som sa viac bala, aby mi ex neutiekol niekam do Turecka ci inam aj detmi.

b4bule
autor
1. júl 2022

@bluka2 ja netvrdim ze sa nevie postarat kvoli timu ze nevie rec, su tam ine dovody. Ale zijem s nim uz dost dlho aby som to vedela posudit. Vobec sa to nevztahuje na tvoj pripad. Ty rec ESTE nevies ale asi sa ju planujes naucit. On sa ju naucit nechce

lienka.7
1. júl 2022

@b4bule pri 1,5 ročnom dieťati striedavku? Absolutne nie. Ešte aj cudzinec v podstate.
Poznám také "striedavky" ze matka ale ze komplet všetko nachysta, dieta odvezie dovezie ale chlap je majster sveta👌👌👌 inak samozrejme uplne neschopný.
Píšte si tu co len chcete ale pri tak malom dietati absolútne nie.
V tvojom prípade pozor na to, nech sa nezbali a neodíde s malym kamsi do Turecka...

kassandra25
1. júl 2022

@b4bule musis dospiet a nepisat na MK . Ak nedospejes ani v hlave, ani zakonmi a poznatkami ohladom starostlivosti o dieta, tvoj priatel ti moze povedat aj to, ze ty nemas oci a nevidis, a budes sa to tu pytat.

b4bule
autor
1. júl 2022

@kassandra25 dakujem za tvoj koment, ktoreho vypovedna hodnota pre mna je nula. Pytala som sa na skusenosti a uprimne nevidim nic zle na tom ze sa tu pytam. To neznamena ze sa podla toho zariadim. Len nemam skusenosti a zbieram informacie. Vaetky vyssie komenty maju pre mna velky vyznam a som vdacna aj za tie, ktore zastali otca mojho dietata, lebo maju pravdu. Ak vies plhohodnotne prispiet k tejto diskusii, prosim ale ak si si chcela len kopnut, usetri si to pre ineho. Dakujem

deti95060810
1. júl 2022

pri 1,5 ročnom dieťati ex nedali ani návštevy bez mojej prítomnosti. a keďže ja som odmietla stretávanie s ex, žiadny zákon neexistuje že ma donúti sa s nim stretávať, tak ani nechodil. bol asi 2 krát, dieťa si zobral, syn plakal - nepoznal ho... viac neprišiel.
tiež nedokázal ani len dieťa prebaliť - lebo z toho zápachu by ho drblo...o jedení nemal ani potuchy.
všetko zlé je na niečo dobré.

deti95060810
1. júl 2022

@kassandra25 preboha čo si vlastne chcela povedať s týmto svojim príspevkom...🙄

kassandra25
1. júl 2022

@deti95060810 ze aj najprimitivnejsi debo vie, ze take male dieta do striedavky nepojde a nieto este ku cudzincovi, co slovensky nevie ale bude sa pytat debility

soldi
1. júl 2022

@kassandra25 priznaj sa. Vsak si platena adminmi MK za rozprudenie vasni v diskusiach na fore? 😀
Lebo inak mi je tazko uverit, ze niekto je skutocne tak bezohladny a s prepacenim hlupy ako Ty a este sa za to bude bit do prs. A teraz narazam na Tvoje viacere prispevky, nielen v tejto teme.

modry1985
1. júl 2022

@b4bule Problémom je že chceš mať veci pod kontrolou TY , a nevieš si predstaviť ani den byť bez dieťaťa. Dieťa nie je MAJETOK.....
Ak sa rozhodneš rozviesť , dieťa si si neurobila zo spermobanky , otec dieťa má rád a dieťa ma rado otca , minimálne ( skôr alebo neskôr ) každý druhý víkend dieťa bude u neho.
Také že dieťa do 3 rokov do SS nedávajú je úplna hlúposť ( vlastná skúsenosť ).
Poznám prípady kde aj 2 ročné deti nešli dokonca ani do SS , ale k otcovi.....a matka nebola alkoholička , nefetovala , nedrogovala........
Ak sa na starostlivosti o dieťa nedohodnete , súd može trvať roky , a dieťa bude čoraz viac pripravené na SS , do rozvodu máte obaja na dieťa rovnaké právo. Čiže ak si ho na týžden zoberie on - može , ak na týžden TY , tiež možeš.....
V prípade že on o SS požiada , súd musí skúmať , čo je pre dieťa najlepšie.
Takže , najskôr poradenstvo zo sociálneho , ak je dieťa také malé , potom čakanie na pojednávanie , ak bude mať dobrého právnika , prvé pojednávanie neuzavrú a prejde rok , možno dva.....
Čiže rady z MK počúvať len čiastočne.....súd dnes koná inak ako v roku 2000 .
Dôležité skôr je , jeho záujem.
Či je skutočný a o SS bude bojovať.......aj rok , dva .......

b4bule
autor
1. júl 2022

@modry1985 dakujem. Mas pravdu, postavila som otazku na uplne egoistickych zakladoch. Musime sa dohodnut co bude najlepsie pre maleho

modry1985
1. júl 2022

@b4bule presne tak...dohodnúť sa , súd takmer každú dohodu rodičov odklepne - netrpí tým dieťa - neabsolvuje tu celú mašinériu s Vami - a tá dohoda vôbec nemusí byť bolestivá pre nikoho....rozvodom rodičovstvo nekončí ....peniaze a čas investovať do dieťaťa a nie do súdnej mašinérie....niekedy stačí keď ustúpi EGO na oboch stranách....

maleficent16
3. júl 2022

@b4bule pokial jeden rodic poziada o striedavu starostlivost sud je povinny to zvazit. Dokonca uz podla noveho odsuhlaseneho neexistuje opodstatneny nesuhlas druheho rodica zo striedavkou.
Dieta bude zastupene koliznym opatrovnikom a preveri sa aky maju vztah. U malinkych deti sa postupuje opatrnejsie. Hlavne je aby bolo urobene tak aby to bolo co najlepsie pre dieta. Otec musi mat u seba doma vsetko to co dieta potrebuje bez toho mu striedavku nedaju.

A najhorsie su tieto vyjadrenia neviem si predstavit byt bez dietata a podobne.. Kazdy by si mal uvedomit, ze dieta ma dvoch rodicov. A potrebuje jedneho aj druheho.

Zbytocne vymyslacky zvacsa matiek ako si obi musia zvyknut a podobne len ublizuju detom ked sa musia davat rozne skusobne intervaly a taha sa to.neviem kolko mesiacov az rokov. Nic horise ako neustale zmeny rezimov nie je. Dieta si konecne zvykne napriklad na 2 tam dva tu a potom matka povie okej tak moze byt ale max 3 dni 3dni alebo 4dni.. fakt nie toto je fakt velmi zle. Skusit povedzme 3 dni co je u tak maleho dietatka podla mna fajn ale nerobte mu ze den tu, den tam alebo pol dna 🤦🏻‍♀️

Ja by som Vam odporucila skusit sa s nim dohodnut cez Rodicovsku dohodu na skusku napriklad na 3 mesiace ze bude dieta 3 dni tam a tri dni tam.. a potom uvidite ci aj otec si to sam nerozmysli a mozno budete prekvapena ako sa postara. To, ze je zo zahranicia nevadi. Je plno zmiesanych rodin a jazyk nie je problem. Dieta sa nauci a otec musi nejako komunikovat ked tu zije. Minimalne anglicky.

Velmi dobre zvazte co urobite lebo v konecnom dosledku na to doplati len dieta ak sa budete hadat.
Zial je to tak

A inak ta striedavka nie je taka zla len teda treba vediet komunikovat a hlavne pozerat na dieta a prisposobit to jeho potrebam a veku.

b4bule
autor
3. júl 2022

@maleficent16 dakujem 🙂 ano dieta ma dvoch rodicov a nase nezhody musia ist bokom. Verim ze casom budeme vediet aj lepsie komunikovat

maleficent16
27. júl 2022

@b4bule velmi drzim palce aby vsetko dobre dopadlo. Urcite sa da najst cesta aj ked viem, ze to byva casto velmi tazke.

iva_ab
20. sep 2022

Ako ste to nakoniec vyriešili? Inak ja čo som si čítala ohľadom tak malých detí a môžem to potvrdiť aj pri mojej, tak oni sú v tom veku naviazané väčšinou len na jednu osobu - zväčša matku (čiže to čo píšete podľa mna nie je zo sebeckosti ale prirodzený materský inštinkt) a samozrejme vnímajú aj otca a ostatných ale keď sa niečo deje, tak bezpečie hľadajú u matky. Súvisí to nejako celkovo s psychickým vývojom do 3r. Neviem si predstaviť 1,5r dieťa že by viac ako deň nevidelo matku. Veď niektoré deti sú ešte v takom čase kojené, niektoré nerozprávajú a ich gestám len mama rozumie. Veď nech si otec vezme syna poobede/navečer von a večer Ti ho donesie a keď bude starší, môžete sa pobaviť o striedavej. Držím každopádne prsty 🙂