Súd o znížení výživného

kisi77
20. feb 2015

Milé maminky, chcela by som poznať vašu konkrétnu skúsenosť so súdmi pri rozhodovaní o znižovaní výživného na dieťa/deti či už na strane otca alebo matky. Ako to u vás dopadlo, na ktorú stranu sa súd priklonil, odklepol alebo neodklepol zníženie, ak áno a možte napísať, z akého výživného, na koľko detí a na akú sumu, prípadne aký dovod súd uznal. Nás čoskoro s partnerom takýto súd čaká, tak aby sme vedeli ako to chodí, ďakujem

kisi77
autor
19. mar 2015

fiiiha, ale sa to tu rozbehlo, len chcem podotknut, ze nie sme pripad, ked otec plati minimalne vyzivne z velkeho platu a chcel by ho znizit, je mi jasne, ze deti nieco stoja a maju svoje potreby, ale u nas to vyzera, ze plati vsetky vydaje na deti. Vyzivne dokopy je 600 eur,na dve deti, z vlastnej iniciatívy plati aj sporenie pre ne. Vydaje sa nam vsak zdvihli, nielen narodenim dietata, povodny rozsudok bol na dohode, ktory sud priklepol. Chceme len dosiahnut spravodlivejsie podelenie.

guinevre
15. aug 2015

@kisi77 Ako to u vas dopadlo?

kisi77
autor
18. aug 2015

Ahoj,este nijak. Kedze v lete sudy nepracuju,pojednavanie je stanovene na oktober.

kaktusik007
22. aug 2015

@kisi77 sud bude skumat iba zmenu pomerov - na strane otca, na strane maloletych deti, na strane matky.

kedze matka vykonava celodennu staroslivost, ak aj zarobi viac ako v case dohody, dovod na znizenie vyzivneho otca to nie je - pretoze deti sa automaticky podielaju na zivotnej urovni toho s kym ziju..

na strane deti - je zmena pomerov nie len nastup do skoly, na iny typ skoly (druhy stupen, stredna, vysoka..) ale aj samotne plynutie casu -- cize ak od poslednej upravy vyzivneho uplynuli dva apol a viac rokov, urcite zmena pomerov na upravu vyzivneho nastala.

na strane otca - zmena pomerov nastane akurat tak vzniknutim dalsej vyzivovacej povinnosti - znizenie prijmu aby sud zobral do uvahy, to by museli byt fakt objektivne okolnosti --- typu zrusilo sa miesto kde predtym dosahoval vysoky plat a preto teraz pracuje za menje..... nie ze on odisiel dohodou, ale jeho vyhodili....

prelozene do normalnej reci -- ak sa dohodol dobrovolne ze bude platit po 300 eur na kazde dieta, je to pre neho zavazne uz na stalo... nemal sa tak dohodnut.

guinevre
28. aug 2015

@kaktusik007 Myslim si ale, ze ked matka nepracovala v case ked sud urcil (alebo sa dohodli) vysku vyzivneho, a teraz pracuje - to do uvahy budu brat. Mozno nie ako jediny faktor, ale ked sa mu aj narodilo dieta, tak k tomu urcite pripisu aj zmenu na ex strane. A je to aj fer.

kaktusik007
29. aug 2015

@guinevre preco by to mali brat do uvahy? Akoze tym mi chces naznacit, ze tym vyzivnzm na deti zivil aj ju??? Lebo iny zaver tvoja logika nedava!

draik
29. aug 2015

@kaktusik007
Myslela tým zjavne zmenu pomerov na strane matky, a to vyšší príjem.

kaktusik007
29. aug 2015

@draik vyssi prijem matky je dovodom na znizenie vyzivneho od otca? Trochu divna logika..

draik
29. aug 2015

@kaktusik007
Dieťa sa podieľa na životnej úrovni oboch rodičov. Ak jeden z rodičov nemal príjem a zrazu zarába napr. nadštandardne, tak je to jeden z dôvodov na posúdenie existujúcej výšky výživného.

kaktusik007
30. aug 2015

@draik ano. Ale tu sa bavime o rodicovi, s ktorym to dieta zije a ze tomu sa zvysil prijem. Ved ked dieta s nim zije, automaticky sa mu zivotna uroven zlepsi. A predsa by sa mu tiez mala zlepsit vyrazne a nie ze bude od druheho rodica, s ktorym nezije, zrazu preto dostavat polovicu toho co dostavalo, napridklad.... A ma to zaujima aj osobne - dva dni dozadu som podala odvolanie na kraj, pretoze moj mozog mi naozaj to, ze dovodom na znizenie vyzivneho od povinneho je nova praca matky dietata, fakt nedokaze spracovat...

jani_uk
30. aug 2015

@kaktusik007 Toto co tu pises, je iba TVOJA logika, lebo by ti mozno tak vyhovovalo. Ale sud prihliada na pomery na oboch stranach. A, ano, ked matka nemala robotu pred tromi rokmi, ale teraz ju ma a ma teda aj prijem, tak ro sa urcite berie do uvahy.

draik
30. aug 2015

@kaktusik007
Každý prípad je vysoko individuálny a vo výhode je ten z rodičov, ktorý vykonáva osobnú starostlivosť o maloleté dieťa. Preto som písal, že je to jeden z dôvodov na posúdenie výšky výživného, nie automaticky na zníženie výživného.

mirica
30. aug 2015

@draik ..ja by som skôr povedala, že je to čisto na sudcovi, čo vezme do úvahy a čo nie...a vždy sa to dá podložiť, nejakými paragrafmi či už z jednej alebo z druhej strany.....a dokonca aj rovnaké podklady vedia dva súdy vyhodnotiť rozdielne......

andrejkavid92
28. jún 2017

@kisi77 Ahoj, ako to u vás dopadlo? Ja mám podobný prípad, len ešte nie je aktuálny. Ak chceš, môžeš sa k nemu vyjadriť, uvítam každý názor. 🙂
https://www.modrykonik.sk/forum/rozvod-a-sudy/vyzivne-na-dvojrocne-dieta-a-jeho-znizenie/