Vysporiadanie majetku po rozvode

ajka2323
20. apr 2012

Ahojte ako vysporiadat dodatočne majetok?
Som rozvedena skoro 5 rokov a neviem ako dalej...
Pomôže mi niekto ?

draik
18. jan 2015

@hanka3010
S veľkou pravdepodobnosťou, ak ste investovali do majetku cudzej osoby zo svojho ešte pred uzatvorením manželstva, by bol daný nárok už premlčaný.

michaela02
19. feb 2015

Dobry den. Chcela by som sa opytat..nasi sa rozviedli pre 6 rokmi. Matka odisla do Ciech a ja som dostala mladsieho brata do starostlivosti a byvali sme v podnajme..jedine co sme si vzali bolo oblecenie..otcovi ostalo cele zariadenie bytu. Otec si v tom case pred rozvodom vzal pozicku a teraz sa vyhraza ze to poda na sud,lebo to platil sam a pritom si to bral v manzelstve. Ako v takomto pripade by postupoval sud..je to premlcane alebo by sme tzv. mali bojovat? Dakujem moc za odpoved

draik
19. feb 2015

Je to bezpredmetné, pretože BSM je po troch rokoch vysporiadané zo zákona.

sverige
22. sep 2015

Ako je to s majetkom, ktory si clovek nadobudol pred vstupom do manzelstva? Ja som mala velky 2 izbovy, kompletne zariadeny byt, manzel hypotekou zatazeny 1 izbovy. Byty sme vymenili za sucasny 4 izbovy. Berie sa do uvahy pri vysporiadani moj majetok pred uzavretim manzelstva, kedze moj prinos bol neporovnatelne vacsi a moj byt rozhodujuci pri vymene. Obaja sme boli a aj teraz sme clenmi toho isteho druzstva.

lubobubo
19. nov 2015

Ahoj,som rozvedení a niesme este majetkovo vysporiadaní byt mame 1/1.Otáska je ze neprajem si aby bývala kohokolvek vodila do bytu,mám pravo zakazat vstup do bytu?Za skorú odpoved dakujem

aneta1333
30. nov 2015

Ahojte chcela by som sa spýtať. Som rozvedená a spoločný majetok sme nenadobudli ale týždeň pred svadbou sme dostali od mojho deda svadobný dar 5 000€, zariadili sme za to dom ex manzelovych rodicov kde sme mali bývať. Po pôrode nasho syna sme sa rozišli a nemala som z tých penazi nič. Myslíte ze mam na nieco nárok ked nemam ani ziadne doklady kde tie peniaze isli? Ďakujem

sona110
30. dec 2015

Ahojte,chcela by som sa informovať,moj brat sa ide rozvádzať po 25rokoch spolužitia,jasne že sa nevedia dohodnuť na majetku.Maju 2-izb.byt,auto,chatu.Ako sa deli potom majetok?všetko na polovicu?su tam 2-deti,21ročné a 12ročné.

zalka
30. dec 2015

@sona110 samozrejme, že na polovicu sa delí majetok v BSM, ak sa nevedia dohodnúť tka po rozvode môžu riešiť rozdelenie majetku súdom .. ak majú na to financie .. lebo sa platí 6% tuším z hodnoty majetku súdny poplatok .. tj. pri majetku 100 000 eur .. zaplatia štátu 6000 eur teda súdu aby im majetok rozdelil ...
deti nemajú nárok na majetok v BSM, to nie je dedičstvo ... majetok si delia rodičia ... a ak sa nevedia dohodnúť nech všetko napíšu na deti ...

mirica
30. dec 2015

@sona110@zalka ....úplne také jednoznačné to nie je. Záleží na tom, ako bol majetok nadobudnutý.

zalka
30. dec 2015

@mirica a v čom sa mýlim? ja píšem o majetku v BSM,
ja nepíšem o majetku vo výhradnom vlastníctve niektorého z manželov, ktorý dostal darom, alebo zdedil ...
ja píšem o majetku v BSM

mirica
31. dec 2015

@zalka ...zohľadňujú sa viaceré veci, skopírovala som časť : každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho osobného majetku vynaložil na spoločný majetok, a súčasne je povinný nahradiť to, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Súd rovnako prihliada na záujmy maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a obstarávanie spoločnej domácnosti. ,

zalka
31. dec 2015

@mirica vieš na komplexnejšiu odpoved treba trošku viac info, ty ani ja nevieme či brat danej zadávateľky dostal auto od svojich rodičov .. alebo dostal chatu abo čo ja viem čo .. proste dala som všeobecný pohľad na vec,

a dalšia vec, nemám pocit, že súd je tá správna cesta, lebo po takom vyjadrení, že sa zohľadnuje to i to je vecou súdu, ja som poukázala hlavne na to, že ak sa nedohododnú tak dá nedohoda ich výjde strašne draho, ... a tie peniaze čo dajú štátu im budú chýbať ...

sona110
31. dec 2015

@zalka
@mirica Milé dievčatá,ďakujem Vám veľmi pekne za radu,nemala som ani šajnu ako sa to rieši.Takže najjednoduchšie je sa dohodnuť.Ďakujem ešte raz a prajem všetko dobré do Noveho roku.

mirica
31. dec 2015

@zalka ...ja sa nehádam, nie je dostatok informácii,a práve preto som písala, že sa zohľadňuje viac vecí.
sona110 už ale písala,že sa nevedia dohodnúť, tak by som povedala , že sa bez pomoci nezaobídu. Ja by som povedala, že v takom prípade je lepšie riešiť to cez mediatora...ten by im mohol poskytnúť nezaujaté informácie , ako by postupoval súd a aj čo by ich to stálo. Tiež zastávam názor, že je lepšie a lacnejšie sa dohodnúť, ale niekedy sa lahšie dohaduje , ked im to vysvetlí niekto tretí.

zalka
31. dec 2015

@mirica súhlasím s tebou, vidím to teraz v okolí ... chlap cocotko strečkuje, vyhrážal sa kamoške súdom , že predá ich spoločný byt a tak ... a ak mu ona povedala, koľko sa platí za návrh na súd na vysporiadanie majetku .. tak jej neveril, ... ale právničke zaplatil 500 eur .. a ona mu to vysvetlila že by ho to s álo pár tisíc eur .. tak skrotol zrazu, ... ale naozaj pravda niektorím debilom nedohovorí nik ..

fildzo
23. jan 2016

Ahojte.Chcem sa opytat ci to na zmysel davat na sud uz som rozvedena a pocas manzelstva som si zobrala pozicky v hodnote 6000€ ktore mi rodicia vyplatili a ja im to splacam kedze sme boli manzelia mam narok ziadat polovicu?

draik
23. jan 2016

@fildzo
Pôžičky ste si brali iba Vy, dlh je teda iba Váš.

bublinka28
25. jan 2016

Ahojte tak moc prosím o radu, ja som v takejto situácii rozvedena skoro rok chcem podať majetkové ale formou dohody nechcem to riešiť cez súd, čo sme spoločne nadobudli tak to boli také veci na chod domácnosti mikrovlnka, stôl, stolíky, skriňa, pracka, podlahy v jednej izbe, proste len takéto veci ktoré on užíva,on mal zobrate dva úvery o ktorých som sa dozvedela až počas manželstva čiže som ich tiež platila zo spoločných peňazí, ako by ste sa vysporiadali vy?ja by som chcela až mi vyplatí všetko keďže to on užíva,lenže určite povie ze nemá z čoho vyplatiť keď spláca úvery a malemu dáva výživné, čo tom prípade?

silvincek
12. aug 2016

Ahojte, ak by mi niekto vedel poradit bola by som rada. S byvalým sme rozvedený uz 10 rokov. Z hnutelnym majetkom sme sa rozdelili hned porozvode. Byval so mnou v dome ktory mi darovala moja matka. Este pocas manzelstva pristavil na cierno k domu taku pristavbu, akoze to mala byt obyvacka a chodbicka. Ziadne stavebne povolenie, ziadne plany od architekta, nic k tomu nebolo. Bola to len hruba stavba, strecha a okna. Nikde ani na katastri su neni ziadne zaznamy. Teraz mi prisiel od neho vyhrazny list, ze aby som mu vyplatila polovicu z toho- 4000eur. Z byvalym priatelom sme si minuly rok brali hypoteku a museli sme to zburat, lebo by nam ju nedali. Aj tak to nebolo dobre postavene. Ja som este mohla mat opletacky zo stavebnym uradom a mohla som za to dostat aj pokutu. Ma na to pravo ziadat odo mna peniaze za tu pristavbu ? A dat to na sud ? Dakujem za odpoved, ak sa niekto najde, co by mi vedel poradit.

silvincek
12. aug 2016

Pardon "s terajsim" priatelom sme si brali hypoteku 🙂

alex49
12. aug 2016

nemá právo na nič, ved to tam papierovo ani nestálo, ako dokáže, že tam volačo za takú sumu postavil? Na súde ho akurát vysmejú

silvincek
12. aug 2016

To si myslim aj ja, lebo aj potrebuju na sude ohodnoteny ten majetok a nemaju vlastne co ohodnotit. Potrebovala som take uistenie od druhych ludi co si o tom myslia 🙂

draik
12. aug 2016

@silvincek
10 r. po rozvode niečo žiadať je premlčané, ak už bolo BSM vyporiadané.

pactum
19. aug 2016

Viem že aj v prípade premlčania sa dá BSM rozumne vysporiadať. Skúšali ste už mediáciu? ak nie, ozvite sa, vysvetlim vam to v sprave🙂

mk539
21. aug 2016

ahojte chcela by som poprosit o radu.Chcem sa rozviest.s manzelom byvame v obecnom najomnom byte.chcem aby po rozvode odisiel z bytu.Stale sa mi vyhraza ze ked sa s nim rozvediem budem musiet odist ja.Mame syna ktoreho mam ja uz sudnou cestou vo vychove a on mi platy vyzivne prosim poradte dakujem

mirecek585
4. okt 2016

Prosim o radu rozvadzam sa a teras som u rodicou zrusila mi trvali pobyt v našom dome vymenila zámku a nastahovala si tam jeho jedna sa o dom prerobený a aj s podnajemnikama s predu ako mam postupovať dakujem

cipox
1. nov 2016

Dobry den
Vlastnym majetok :

Pozemok, ktoreho som vlastnikom iba ja a je bez vecneho bremena.

Rodinny dom, ktory stoji prave na tom pozemku, ale so svojou byvalou svokrou na polovicu.

Na dome ma exmanzelka vecne bremeno dozivotneho uzivania.

Dom je teda nepredajny, nakolko exmanzelka neni ochotna odist.

Vedel by som pravne docielit aby ma dakto vyplatil?

draik
1. nov 2016

@cipox
Druhá spoluvlastníčka (exsvokra). Vecné bremeno však znižuje hodnotu nehnuteľnosti, teda aj Vášho podielu.

mirecek585
1. nov 2016

@mirecek585 dom je pisani namna a ex pol na pol ale ja uš tam niesom dva mesiace
platim plin elektrinu stale

draik
2. nov 2016

@mirecek585
Nemohla Vám ako spoluvlastníkovi zrušiť trvalý pobyt. Ak nehnuteľnosť neužívate, máte od druhého užívajúceho spluvlastníka nárok na tzv. nájomné. Zároveň môžte žiadať, aby Vás vyplatila z Vášho podielu.