Vysporiadanie majetku po rozvode

7. jan 2022

Ahojte zienky.Potrebovala by som poradit.Minuly rok som sa odstahovala od manzela/alkohol,psychicke tyranie atd/,odisla som aj s detmi od neho,podala som o rozvod a uz sme aj rozvedeni.Byt v ktorom sme byvali si on kupil na hypoteku este pred manzelstvom.Chvilku po svadbe sme byvali u svokrovcov-cakalo sa na koladaudaciu a potom sme tam odisli byvat.Ja som normalne prispievala na chod domacnosti,platila som plyn,elektrinu a tak.Kolegyne v robote mi hovoria ze aj ked ho mal kupeny predtym mam narok na nejaku cast penazi aby mi vyplatil ze urcite mam oslovit nejakeho pravnika.Chcem sa spytat mate niekto skusenost s takouot situaciou,ze ci mam ist vobec do toho? Dakujem.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkasarka
7. jan 2022

Nápis do skupiny právne poradenstvo. Podaria Ti advokáti.

autor
7. jan 2022

@viestta dakujem

autor
7. jan 2022

@lenkasarka dakujem

sissy27
7. jan 2022

@viestta to nie je tak úplne pravda, keďže hypotéka sa splácala zo spoločných peňazí (nadobudnutých počas manželstva ), takže prispievala aj na splátku hypo.
Pre autorku: obráť sa na právnika, ale mala by si mať nárok na polovicu splátok hypo zaplatených počas trvania manželstva, keďže to išlo zo spoločných peňazí.

pribinak
7. jan 2022

Nemáš. Môžeš sa deliť o veci ktoré ste kúpili do bytu, ale o byt nie

maciatkolulu
7. jan 2022

@viestta nie je pravda, pokiaľ sa platila hypo počas manželstva, treba osloviť pravnika

autor
7. jan 2022

@sissy27 tak mi hovorili aj v praci,dakujem skusim sa spytat v tej skupine alebo oslovim nejakeho pravnika.

maciatkolulu
7. jan 2022

@pribinak tzn, aj o časť zaplatenej hypo....

autor
7. jan 2022

@maciatkolulu dakujem

lenkasarka
7. jan 2022

@draik dovolím si označiť. Možno Ti odpovie aj tu

romea
7. jan 2022

Ahojky, moja, sestra rieši niečo podobné, ale opačne ona nadobudla byť pred manželstvom na hypotéku, on chce od nej že prispieval na hypotéku, teraz to majú na súde, lebo jeden právnik hovorí to a druhy to, ona mu nechce dať, že prispieval na nájom nie na hypotéku, on zas tvrdí že aj na hypotéku prispieval, no uvidíme koncom januára ako rozhodne súd, ja osobne som táto aby mu dala za tých 7 rokov 12 mesiacov polovicu toho co sa dalo na hypotéku je to podľa mňa fér, lebo sa to platí zo spoločných príjmov, xaj som sa so sestrou kvôli tomu pohádala, xale aké sú zákony a ako rozhodne súd som zvedavá, príde mi to však logické

autor
7. jan 2022

@romea dakujem za odpoved

eeffka
7. jan 2022

@romea nie len ze fer ale tak to aj ma byt, ak sa za napr 10r platilo mesacne 100e nech sa dobre pocita t.j. 1200 rocne,12000 za 10r tak manzela vyplatit 6000e a cau

romea
7. jan 2022

@eeffka ano aj podľa mňa som sa so sestrou aj po vadila, ja, by, som to neurobila, my sa teraz tiež s exom odhaduje o bsmko a teda presne fér play pol na pol aj u právnika som rak bola a naliehavá nech je to spravodlivé dnrs akurat podal žalobu na súd, lebo els exmanzelom sa nedá dohodnúť teda, aj som znížila svoje požiadavky aj tak sa mu nelubilo, ctak som ho musela dat na, sud

draik
7. jan 2022

@romea
Za trvania manželstva sú bežné príjmy spoločné, patria teda do BSM. Ak majetok v BSM (v tomto prípade peniaze) bol použitý na úhradu výlučného majetku/záväzkov atď. jedného z manželov (v tomto prípade úveru), tak sa to pri vyporiadaní BSM zohľadní. Konkrétne, ako je uvedené vyššie, druhý manžel má nárok na polovicu splátok hypo uhradených za manželstva.

romea
7. jan 2022

@draik no som zvedavá ako im rozhodne sud

eeffka
7. jan 2022

@draik mna by este zaujimalo ci sa jedna cisto o matematicke pocty alebo sa zohladnuje aj medzirocny narast hodnoty nehnutelnoati. Dakujem

21oktober
7. jan 2022

tam ešte sa treba pozrieť na to v akom štádiu bol byt pred uzavretím manželstva , keď píšeš že ku kolaudácii prišlo až v manželstvo . Ešte tam môže byť celkom problém či ten byt spadá alebo nespadá do BSM.

draik
7. jan 2022

@21oktober
Kolaudácia nie je rozhodujúca.

@eeffka
Spravidla matematicky.

21oktober
7. jan 2022

@draik za určitých okolností je , na to sú rozsudky NS. Ale nechce sa mi to teraz hľadať. Už sme taký prípad mali .Dôležité je v akom štádiu rozostavanosti bola nehnuteľnosť.

21oktober
7. jan 2022

pred uzatvorením manželstva.

draik
7. jan 2022

@21oktober
Ste si sama zodpovedali, závisí od stupňa rozostavanosti, nie kolaudácie.

21oktober
7. jan 2022

@draik myslím že to prekrúcaš lebo si jednoducho odpovedal zle.

toto som napísala ja .
tam ešte sa treba pozrieť na to v akom štádiu bol byt pred uzavretím manželstva , keď píšeš že ku kolaudácii prišlo až v manželstvo . Ešte tam môže byť celkom problém či ten byt spadá alebo nespadá do BSM.

a ty si mi napísal že na kolaudácia nie je rozhodujúca. Kolaudácia je rozhodujúca ak bola urobená počas manželstva. Ona je momentom a bodom kedy sa skúma rozpracovanosť stavby. Prvá otázka každého advokáta ktorý by zastupoval zakladateľku či bola kolaudácia počas manželstva alebo po ňom

obidvaja sme právnici ale sme aj ľudia , nikto nevie všetko .Jednoducho si zle odpovedal.

21oktober
7. jan 2022

počas manželstva alebo po ňom
opravujem na pred ním .

draik
7. jan 2022

@21oktober
Skúste si to naštudovať, prosím. Je na to aj rozhodnutie NS SR.

21oktober
7. jan 2022

@draik naštudované a odpraxované na súde to mám až až.

mirica
8. jan 2022

@viestta to nie je pravda, ak nemali zrušené BSM, tak všetky finančné prostriedky, ktoré v čase manželstva zarobili ,do BSM spadali a je jedno kto koľko zarábal a čo platil. Ak sa však počas manželstva splacala hypotéka na byt, ktorý je vo vlastníctve len jedného z manželov, tak pri vysporiadaní BSM má ten druhý nárok na polovicu splátok hypotéky , ktoré boli uhradené počas manželstva. Mal by aj na polovicu prostriedkov , ktoré sa počas manželstva vynaložili na zveľadenie, rekonštrukciu bytu a podobne.