Výživné a návrh na súd, aby manžel prispieval na domácnosť

deliher
24. feb 2015

Ahoj kocky,nasa situacia uz ide do extremu,nechcem rozpytvavat,potrebujem konkretne rady z vasej priamej skusenosti...dakujem

takze manzel (zatial sa nerozvadzame)...prestal prispievat -UPLNE na domacnost,najom,deti....trva to 3 mesiace .....prosim,ako mam podat navrh na sud,aby prispieval do spolocnej domacnosti.......resp. ako to vypocitat? mame 2 male deti,mam komplet celu sumu ktoru potrebujem na stravu,najom,....atd..dat deleno 4 a nech mi dava 1/4....alebo deleno 2 (ako dvaja dospely) a nech mi dava polovicu a zaroven podat navrh na vyzivne pre deti.....a ako to mam sformulovat......

a na deti mam pytat ake vysoke vyzivne..........kedze ja zarobim 400 €....najom (mame prenajaty byt) sa plati 380 €.....cize na to padne cela moja vyplata a mne neostane ani na svoje zakladne potreby,nie to strava,deti...atd... a ako sud berie,teda kolko si mam ja aby som sla podla zakona ,oddelit svoje potreby...to je to zivotne minimum???

nemame ziadne specialne vydavky,myslim tym lieky..ani nic ine...len klasika...

manzel od isteho casu prestal prispievat,teraz ma novu robotu,mohol by zarobit podla odrobenych hodin minimalne 1200 € v cistom .....len ja sa bojim,ze mu zase prepne a nebude platit vobec....

momentalne som na tom tak,ze neplatim najom,len aby som zo svojich 400 € stravovala seba a deti a zatial manzela,lebo pracujem na smeny a cez moje pobedne je s nimi on....

takze ked MM zarobi 1200 e,kolko z toho si mozem vypytat vyzivne na dve deti ?

na pravnika nemam...dakujem

radsej_knihu
24. feb 2015

Neviem v akom stadiu rozvratenosti je vas vztah, ak to dospelo do takehoto bodu, tak je to asi dost zle. Rozumne sa s nim bavit vobec neda? Sadnut si a s kludom povedat nieco na styl, "byvas tu, deti su aj tvoje, takze 500 mesacne prosim za najom a na vydavky na deti. V opacnom pripade nemam problem to od teba vymahat sudnou cestou. Mozme sa dohodnut a budes mi platit, alebo sa nedohodneme a budes platit pravnikovi, sudne poplatky a nakoniec aj tak mne, lebo sud mi narok uzna"

Dalsia vec, ste manzelia, nemate spolocny ucet? Vramci BSM to nie su jeho peniaze, ale vase peniaze. Nevies sa k nim nijako dostat?

radsej_knihu
24. feb 2015

Este prepac, ak som neodpovedala priamo na tvoje otazky, ale na sud by som s tymto sla az ako uplne poslednu moznost, lebo z mojej skusenosti podobne sudne spory stoja peniaze, taha sa to dost dlho a vysledok je neisty - napr. ak aj sud rozhodne v tvoj prospech, manzel odmietne platit, ty podas navrh na exekuciu, no a on ak nic nehnutelne nevlastni staci ze si da posielat vyplatu k nejakemu rodinnemu prislusnikovi a len tazko nieco od neho uvidis. Lepsie je vzdy sa dohodnut mimo sudy.

lajlilinka
24. feb 2015

odporúčam ti kontaktovať miestne príslušný ÚPSVaR - oddelenie sociálno právnej ochrany detí a sociálne kurately, kde ti poradia odborne. Ich náplňou práce je spisovanie návrhov vo vzťahu k maloletým deťom. (samozrejme zadarmo) Vzhľadom k tomu, že bývate v spoločnej domácnosti, je možné podať návrh na "Určenie výživného na maloleté dieťa."
Je lepšie, keď to budeš počuť osobne a mať možnosť pýtať sa, je to dosť obšírne, aby som ti to tu všetko mohla napísať 😒

Keďže som odborník v danej veci, skôr odporúčam ísť súdnou cestou, lebo rozhodnutie je vymáhateľné. A to že súdne spory stoja peniaze, je úplne scestné... (reagujem na vyššie uvedené) Pokiaľ si nenajmeš právnika, kt. je niekedy skôr na škodu ako osoh, nebude ťa to stať prakticky nič. Dieťaťu bude zo strany ÚPSVaR ustanovený kolízny opatrovník, čo je v podstate "právnik" dieťaťa a bude zastupovať jeho záujmy, ak narazíš naozaj na kvalitného, tak bude za dieťa bojovať viac ako právnik...

lubicaregecova
24. feb 2015

skús mediáciu, až potom súd...

lajlilinka
25. feb 2015

@lubicaregecova Pozor, pri maloletých deťoch musí byť aj mediačná dohoda schválená súdom! A s mediáciou musí súhlasiť aj druhá strana, v tomto prípade, pokiaľ muž už teraz nekoná v záujme maloletých detí, je minimálna šanca, že ho donúti niečo iné ako súdne rozhodnutie...
Mediácia je skôr pre strany, kde sú obidve strany "inteligenti"... čo tento prípad asi nie je...