Výživné ako postupovať

pumperlik
1. aug 2019
Dobrý deň ,ako mam postupovať ked chcem.podať na sud o vyzivne.Dieťa ma uz 7 rokov, doteraz sme mali len dohodou ze mi posielal peniaze.
veronikaszabova
1. aug 2019
@pumperlik socialna kuratela- so vsetkym pomozu
pumperlik
autor
1. aug 2019
@veronikaszabova potrebujem aj blocky
cacianka
2. aug 2019
Blocky nie su 130% nutne ale vhodne ano.ved si snad sponenue co a kolko potrebujes a kolko si musela nakupit.napíš si to a zrataj
lenka311
4. aug 2019
@pumperlik Normálne si napíš hlavičku so svojím menom a adresou, v pravo súd podľa miesta bydliska, potom daj názov Žiadosť o určenie výživného. Pod to napíš Matka (meno adresa) pod to Otec (meno adresa) pod to DieťaDieťa (meno adresa) a potom to rozpíš. Že žiadaš súd o výživné na maloleté dieťa (meno) narodené (dátum) odo dňa podania vo výške (suma - radím Ti dať 150EUR). A potom rozpíš mesačné náklady. Za bývanie, smeti, strava (približne a len na dieťa), oblečenie, šeky do školy, poplatky za prípadné krúžky. Na konci napíš - Žiadam Vážený Súd aby vydal toto rozhodnutie: Výživné na maloleté dieťa sa určujevo výške 150EUR k rukám matky vždy do 15. dňa v mesiaci a to odo dňa podania návrhu.
Naspodu sa podpíš. Treba to poslať tri krát. Jedno je pre sociálku, jedno pre Tvojho ex a jedno pre súd.
Ak Ti náhodou neplatí už dlhšie môžeš výživné žiadať aj spätne.
Čo sa týka bločkov prefoť a pošli šeky, prípadne ich vezmi so sebou až na súd. Stravu a oblečebie dokladovať nemusíš. Ak je dieťa choré a pravidelne potrebuje lieky, tak od nich bloček.
Uf. Snáď som pomohla.
satky123
4. aug 2019
@lenka311 vraj spatne vyzivne nejde pokual nieje opodstatneny dovod preco sa on neziadalo uz vtedy.. ide vraj len od podania navrhu (tak som aspon bola poucena advokatkou)
lenka311
5. aug 2019
@satky123 Väčšinou ho dávajú od poeania žiadosti. Ex chcel znížiť dva roky spätne. Tiež mu to dala od podania návrhu. Ale pižiadať si môže. Záleží od sudcu. Lebo aj môjmu ex to zvažovala. On totiž skončil na invalidke a má dosť vážnu diagnózu. Ale potom usúdila že mal ešte odstupné z práce, pol roka pomerne vysokú podporu, takže na základe tohoto mu to dala takto. Ale keďže to zvažovala, tak si myslím, že to ide...
satky123
6. aug 2019
@lenka311 vraj dovody spatne su napr vazny zdravotny stav a pod., na zaklade ktoreho to nebolo mozne riesit skorej
pumperlik
autor
12. aug 2019
@lenka311 ďakujem
pumperlik
autor
12. aug 2019
Mali ma uz 7 rokov, doteraz sme mali len ustne dohodu o plateni, chcela by som dat sudne viac ale on nechce silou mocou lebo ze zaraba malo.a byva sam v podnajme
cacianka
13. aug 2019
ak smiem - koľko ti prispieva ? postačuje ti jeho príspevok a tvoj príjem na bežný život ? lebo sa veľmi prihliada na príjmy oboch rodičov, ich majetok, na nutné výdavky, ale najviac na potreby dieťaťa.
je pekné ked ste sa vedeli dohodnúť ústne, ale pre teba a tvoje dieťa nevýhodné. ak otecko platí OK, ale ak by odrazu prestal , tak nemáš v rukách takmer nič relevantné, aby si ho mohla naháňať. dieťa musí byť zverené do tvojej opateri súdom, musela by si súdnou cestou požiadať o stanovenie výživného, keby sa on štorcoval tak to naťahuje že nepríde, je chorý, požiada o testy DNA , odvolá sa a kým to dotiahneš k nejakému uspokojivému koncu tak prejde pár rokov.
ale ak teraz podáš návrh na súd o určenie výživného môže sa to aj tak stať, ale máš predsa nejaké doklady že ti prispieva, výpis z účtu, šek z pošty, tak by to mohlo ísť rýchlo, a najmä keby si podala návrh na neodkladné opatrenie do riadneho pojednávania a rozhodnutiu súdu. neodkladné opatrenie súd rieši do 7-10 dní, najmä keby si napísala odôvodnené obavy a nedostatočný príjem. výhodu však máš v tom že ked budeš mať súdom určené výživné, môžeš ak bude otecko neplatič hned riešiť s exekútorom, políciou, dať zobrať vodičský preukaz, prípadne požiadať o náhradné výživné. bez súdneho rozhodnutia by si toto nemohla. a ako sa hovorí - co je psáno to je dáno
či on chce či silou mocou nechce nie je veľmi podstatné, rozhoduje súd podľa všetkých okolností. že zarába málo - záleží aké má vzdelanie, profesiu a možnosť v jeho bydlisku sa zamestnať, prípadne ísť inde a zarobiť viac. pokiaľ nemá zdravotný hendikep, má možnosť zarobiť viac.
takže je to na ňom. skús mu navrhnúť rodičovskú dohodu, kde si to spíšete ako a koľko bude platiť, prispievať na nielen pravidelné platby, ale aj nečakané a jednorázové platby (škola v prírode, plavecký, lyžiarsky, okuliare, výlet a iné) a tú stačí potom len dať správoplatniť na súde, bez vašej prítomnosti. ak nie tak ti nezostáva iné iba riadne súdne konanie.
držím palce. napísala som len všeobecne podľa tvojich krátkych informácií.
pumperlik
autor
14. aug 2019
Dával mi 33€ mesacne lebo dlho študoval.teraz mi dáva 50€ mesacne
mogaa
14. aug 2019
@pumperlik ako študentovi by mu viac ani neschválili, teraz keď pracuje - žiadaj viac....
cacianka
14. aug 2019
ked tak dlho študoval, tak by mala mať dobré vzdelanie a to sa rovná šanca na dobrý príjem. osobne nám sudkyňa povedala že môže nariadiť aj 30% z otcovho príjmu. z platu cca 650aj 200 €. takže ak aj má menej (čo by bolo veeeeľmi divné) tak kľudne daj do návrhu na súd 100-150 €. ved dieťa musíš z niečoho živiť šatiť, platiť rôzne aktivity na jeho rozvoj, a kedže otec sa nestará odśobne ako ty, tak by mal platiť viac ako ty. pretože ty si to odmakáš osobne (pranie , žehlenie, varenie, nákupy, program, lekári, škôlka škola, skrátka celý servis)
súd rozhodne podľa potrieb dieťaťa, jeho príjmu a tvojho príjmu
pumperlik
autor
14. aug 2019
@mogaa to viem, preto sme sa len tak dohodli.
mogaa
14. aug 2019
@pumperlik ako tu už bolo spomenuté, choď na sociálnu kuratelu pomôžu ti so žiadosťou a vysvetlia ti ako postupovať.....alebo potom to riešiť cez právnika....ono záleží aj od príjmu otca, ale prihliada sa aj na jeho náklady rovnako na tvoj príjem a tvoje náklady, ale smerodatné sú reálne náklady na dieťa(preto sú tam dobré tie bločky) a na nákladoch sa majú podielať obaja rodičia

Tu začni písať odpoveď...

Odošli