Výživné na 5 ročné dieťa

otecko35
24. apr 2014

ahojte,chcem sa spytat ohladom vyzivneho...s ex mam syna 5rocneho a platim na neho 180eu.vyzivne platim uz 5.rok kedze ex ma kopla do zadku ked mal syn pol roka....ale moja situacia sa zmenila.ked som zil s ex tak mi narobila dlhy ktore doteraz splacam.bol som donuteny odist do zahranicia kde zarabam 1500eu.tu som sa ozenil a cakame dieta.chcem poziadat o znizenie vyzivneho pretoze zijem naozaj velmi tazko..byvanie platim 550eu,mesiac 50eu co sa tu musi platit dan,vyzivne 180eu a dlzoby co mam platim po 300eu...viem ze niektore mamicky si povedia ze tak ti treba a plat este viac.ale poviem pravdu doteraz som platil ako sa dalo,radsej som nezaplatil nieco ine len aby som dal na maleho...tak isto vzdy ked pridem na SK prinesiem malemu veci na oblecenie,skolsku tasku a darceky...ja zijem v podnajme,nemam auto,nemam vlastne nic,moja manzelka nepracuje takze vsetko taham ja..zato moja ex sa vydala,dala priezvisko mojmu synovy po jej muzovy,kazdu zimu a leto ide na dovolenku,robi si vysoku skolu,odisla z prace aby si mohla robit skolu, takze je tiez nezamestana,maju svoj rodinny dom, 2 auta...no rozhodne ma lepsiu zivotnu situaciu ako ja a napriek tomu nechce pristupit nato aby som jej mohol daval len 120eu..myslite ze mam sancu ze mi schvalia znizenie?syna vidim raz za 2 mesiace a aj to vtedy ked ma ex naladu a da mi ho

guinevre
25. apr 2014

@otecko35 Jaaj, takze prosila ta aby ste mali dieta, tak preto si si ho spravil?? Hahah. Inak je to zla zena, a vtedy si nevedel, ze ma tolko deti a to kazde s inym muzom, len ti to teraz vadi, jasne, chapem :D

mirica
25. apr 2014

@otecko35 ...ja by som len trochu opravila tvoj názor na to , akým sposobom súd určuje výživné. Ak ti súd určí výživné 180 eur neznamená to , že uznal náklady na dieťa vo výške 360 eur. Súd pri určení toho, kolko nákladou na dieťa budeš hradiť ty , vychádza aj z toho , kto , a akom mierou sa o dieťa stará. Čiže zohľadní aj to , že matka dieťaťa sa o neho stará osobne, čiže varí, perie, žehlí, vodí ho do školy , vyberá ho odtial, učí sa s ním a podobne...a berie sa do toho aj to , že ak ochorie , tak sa o dieťa stará,zostáva s ním doma, a tým pádom aj príde o časť príjmu....podla môjho osobného názoru....ak by ti aj uznal súd náklady na bývanie 500, eur...tak pri príjme 1500,- eur...je 180 eur určite adekvátne výživné.....nehnevaj sa , ale ked si si zakladal novú rodinu , tak si o tom, že máš výživné 180 vedel a mal si s ním rátať, rovnako ako rátaš s nájomným vo výške 550 eur.......prečo teda neriešiš ako znížiť nájomné?.....a ako tu už pár báb písalo, ak požiadaš o zníženie, musíš rátať aj s tým , že matka, naopak bude súčasne žiadať o zvýšenie, kedže sa náklady na dieťa od septembra zvýšia.....na SK sa stále berie, že náklady na výživu dieťaťa majú prednosť pred ostatnýny výdavkami ....tak aby sa ti nestalo ešte , že ti z príjmu 1500,- eur určia výživné 250-300 eur.

A ešte jedna vec.....kolko čoho má tvoja bývalá ťa trápiť naozaj nemusí....rodičia prispievajú na dieťa podla toho, kolko môžu......a nemalo by sa to brať sposobom, že otec by mal len doplatiť to, čo už nezvláda vykryť matka...

miruska320
25. apr 2014

@otecko35 ,tak to je fajn,ze sa vam podarilo splodit spolu dietatko .Ale ako som pisala,vzdy pri urcovani vyzivneho sa rozobera financna stranka matky aj otca a teda aj ich partnerov.
Tvoja manzelka az napr.pobera Ocr alebo nejaky prijem aj to sa bude pocitat-pretoze sud vie,ze v tom byte co zijes byva teda aj sucastna partnerka a teda sa tiez financne podiela na chode,nie?A keby aj nie....no to uz nechaj teda vazne na posudenie sudu
Ide o dobro tvojho dietata,tak aby to prve nestratilo na ukor druheho,lebo sa ti to neskor lahko vypomsti,ked syn dorastie do takeho veku,ze ti to sam splechne do tvare

guinevre
25. apr 2014

@mirica Ja mam tu dost rozvedenych kolegov, zarabaju okolo 1800-1900 eur v cistom (BA), ale ziadny neplati na jedno dieta viac ako 200 eur. Aj inac, som pocula, ze aj pri tak vysokych prijmoch, neexistuje ze odklepnu viac ako 300 eur.

andrzey
25. apr 2014

Rodičia majú prispievať podľa toho , koľko môžu ,podľa svojich majetkových pomerov?.......to na Slovensku neplatí,lebo keď napr. pri príjme navrhovateľa s platom 350 eur ,ktorému neuznali zníženie výživného zo sumy 120 eur na nižšiu,pretože nemá prvé dieťa oberať o jeho štandard ,kvôli tomu,že sa mu narodí druhé ,...... k tomu matka prvého diaťaťa-odporkyňa opustí a odíde do zahraničia a nechá dieťa babke a ešte sa na súde vyhráža,že otec nemá o dieťa záujem.Ona sa stará len tak,že mu posiela drahé oblečenie,výlety ,cigarety,antikoncepciu predloží ako povinné náklady,ktoré mu platí z platu 2000 eur,že dieťa prechádza z ročníka na ročník na štvorkách,ktoré súd nezaujímal a vyčíta tomu,čo živý 3 člennú rodinu z 350 eur+platí úver a 120 výživné,že nekupuje darčeky,,čo sa z takej sumy ani na darčeky neostáva si myslím,že je nespravodlivé.No to sú Slovenské súdy.

guinevre
25. apr 2014

@miruska320 Takze do uvahy zoberu aj s kym byvala zena byva v domacnosti aj prijmy toho jej noveho muza?

guinevre
25. apr 2014

@andrzey Toto neverim, ze sud nezohladni ze sa mu narodilo druhe dieta, a ze prve ma prednost nad druhym, OBE deti by mali byt na tom rovnako co sa tyka podielani o standard rodica.

andrzey
25. apr 2014

@guinevre ,no tak to bolo povedané na súde,ale to že rozvod podala odporkyňa,lebo si našla novú známosť a otec nemá právo na novú rodinu? Má asi čakať , kým dieťa nevyrastie a až potom môže mať druhé,len aby to prvé neprišlo o svoj štandard,lebo otec má obdobie,kedy stratil prácu a prestalo sa mu dariť,,,no každý má iné skúsenosti a každý vidí,len svoju pravdu, s tým neurobíme nič.

gitag
25. apr 2014

@otecko35
Milý otecko...
Moje dieťa má 2,5 roka a mám sudom určené výživné 200 eur od jeho 2 rokov!
Prispevok na vyzivu nevydatej matky som mala sudom urceny 150 eur mesacne do 2r. veku dietata!
A to otec malej zaraba cca 1000 eur v cistom, popri tom sme na sude s pravnickou spomenuli ze ma caste sluzobne cesty vyplyvajuce z povahy jeho prace obchodnika. Pritom cestovna nahrada nie je zdanitelny prijem.Ale staci, ze tento fakt sa sudkyni spomenul....
A to zo svojich úspor doplácam na malinkú 100 eur kazdy mesaic.Ak mi niekto povie, ze 2,5 rocne dieta nemoze mesacne stat matku 300 eur, tak mu velmi rada vycislim mesacne naklady.
Nase dieta nema znackove oblecenie, nové kupujem len topánky a mesacne po 300 eur, ked rozpocitam oblecenie a topanky na kazde z rocnych období, som neklesla pod 300 eur mesacne. Je mi luto tych mamiciek, ktorym sud prizna vyzivne 30 eur, alebo 50 eur na skolakov.
Ja neviem ci nechodis do obchodu, ale dcérke som kupovala protetiky topanocky v marci jarne za 24,90 eur, k tomu gumaky, tenisky. Uz teraz su jej male.Cize mozem kupovat dalsie. Ked si spocitas len ked je dieta chore, lieky na sirupceky na kasel, kvapky do nosa, na teploty, imunoglukan, martankov, probiotika, nechas v lekarni cez 30 eur.A to skusas, ktory sirup na kasel dietatu sadne. O zimnom obleceni nehovorim, kup snehule a zimne topanky dietatu. Oteplovacky, bundy....nechas v zime cez 300 eur v obchode na zimne oblecenie, ktore dalsi rok nepouzijes.
Vyzivne sa urcuje podla financnych moznosti a schopnosti oboch rodicov. Podla sudkyne, ten rodic, ktoremu je dieta zverene, znasa 1/3 nakladov na dieta a druhy 2/3. Teda ten, ktoremu dieta zverene do opatery nie je logicky financuje vacsiu cast nakldov na dieta. Ked sud urci, ze vyzivne je 100 eur neznamena, ze naklady na dieta su 150 eur....Logika nie???
Zaroven prihliada sud na moznosti a schopnosti rodica. Je nefer ked ten rodic, ktory ma prispievat tomu, ktoremu je dieta zverene do opatery na to "nema". A matka poser sa....kuzli, caruj, je mi jedno, co das dietatu jest, do coho ho oblecies.
Chod do dracika, knihkupectva a pozri co stoja hracky....Len DVD, si ropravkove CD.
Knizky, edukativne a rozvojove hracky. Ci ma si Tvoje dieta listovat katalog Billy alebo Kauflandu?

180 eur nie je vobec mala suma na 5 rocne dieta.
A nefnukaj, ze dieta nevidis, len podla nalad matky.
Urcite mate v rozsudku urcene dni a podmienky stretavania.
Ja dieta davam otcovi v dni, urcene sudom, ked nemozem,dohodneme nahradny termin. Ked je dieta chore ,nahradny termin otcovi nedavam. Nie som povinna. Ja mam tiez v dni, kedy je dieta chore s nim program, mne nahradny termin neda nikto. Len otcovi poslem scan zaznamu od lekara, ze ma mat domacky rezim.

miruska320
25. apr 2014

@guinevre ano sud berie do uvahy aj prijmy partnerov .Pretoze otec bude na sude tvrdit ,ze narodenim babatka uz nebude schopny platit prvorodenemu take vyzivne,ibsze na sude vedia,ze matka bude poberat na novo narodene aj matersku....matka bude zase namietat,ze v pripade znizenia vyzivneho,uz malemu nebude vediwt dopriat to co doteraz,ale sud az bude vediet,ze ma noveho manzela (partner by sa asi vedel az nemaju spolocne dieta a spolocnu adresu vsetci traja...),tak logicky vyjdu z toho ,ze ten sa tiez podiela na chode domacnosti a teda matka konktetneho dietatka nie je na vsetko sama

mirica
25. apr 2014

@guinevre ..ak má taký príjem aj na papiery, odklepnú aj viac ....len treba žiadať nie ako výživné 500 eur napríklad....ale 250 výživné + 250 tvorba úspor........lebo neprihliada sa len na príjem, ale aj na potreby dieťaťa....takže na potreby netreba 500....treba žiadať správnym sposobom.....lebo z penazí na tvorbu úspor sa dá potom financovať napríklad zariadenie detskej izby,alebo jazykový pobyt v zahraničí ..apod ..použitie týchto prostriedkov odsúhlasuje súd.

a čo sa týka tých nižších príjmov?.....naozaj sa može stať , že priklepnú z 350 eur výživné 120.....ale berieš ohlad aj na dieťa?.....čo ak aj matka má len tolko?....zaplatí 200 nájom....a čo dieťa nebude jesť?....matka je s dieťaťom( ak je malé), nemože odísť večer brigádovať a nechať dieťa samé doma( zavrú ju za to)...ale otec brigádovať môže......je spravodlivé, že ked majú nízky príjem obaja rodičia...tak sa viac zaťaží aj otec.....či príde ti fér...že otec nemá a nemá ani matka...tak nech si to porieši len matka?

a ešte jedna vec z reality......je iné príjem 350 eur v lokalite, kde sú príjmy takéto , a je rozdiel ked to takto zdokladuje otecko vo vyššej pozícii v Ba ......ani sudcovia nie sú padlí na hlavu , a vedia aké sú reálne platy v Ba...
preto sa rozhoduje nielen z príjmu ale aj z možností otca.....lebo ak má 300 eur ako obchodník, a na profesii je 20 inzerátov na rovnakú pozíciuu s platom 800-1200 eur, tak ako je to v skutočnosti ? ( žeby platby pomimo na ruku?)

mirica
25. apr 2014

tu sa ale nerieši výživné 180 eur z príjmu 600 eur.......tu je príjem 1500,- eur......a podla mna také výživné z takého príjmu je plne adekvátne........

guinevre
25. apr 2014

@mirica OK,a teda, ked matke daju 250 vyzivne + 250 tvorba uspor, a chlapovi sa narodia dalsie dve deti, tak vsetkym trom detom nebude moct dopriat tie supory vo vyske 250eur. Dufam, ze v takom pripade sud neda prednost ani prvemu dietatu, ani tym dvom dalsim, a ze sa tie sumy zase upravia?

mirica
25. apr 2014

@guinevre tak by to malo byť...výživa má prednosť pred tvorbou úspor....ale ťažko povedať ako by súd rozhodol...kedže neexistuje nejaký vzorec na výpočet výživného, je to výlučne na sudcovi ako rozhodne..

adka.baby
25. apr 2014

@gitag krásne si to napisala,ja som v podobnej situácii,ako ty a úplne zdieľam tvoj názor o výške výživného.Len nech si to oteckovia skúsia žiť sami s tým, čo nám...teda dieťaťu dávajú.