Výživné pre stredoškoláka, keď matka žije v zahraničí

1inis1
15. sep 2014

Ahojte žienky, mám taký problém a rada by som vedela názor, resp. radu iných. Som vydatá a s manželom máme malé dieťa, s ktorým som ešte na RD. Môj muž má syna (stredoškoláka) z prvého manželstva, ktorého má v opatere (biolog. mama odišla do zahraničia, keď mal cca 3 roky). Zo začiatku, kým bol malý za ním ani nechodila, teraz príde cca 2x do roka. Neviem presne koľko na neho platí, ale donedávna to bolo 50€, teraz myslím, že je to cca tých 80 - 100€. Ona je v zahraničí vydatá, s novým manželom dieťa spolu nemajú, pracujúca. Aký máte názor na sumu výživného? Nechcem do toho doma zbytočne rýpať, spomenula som to možno 2 - 3x, ale zdá sa mi to dosť málo, nakoľko syn študuje a býva na internáte v hl.meste. Keď to spomeniem, dostanem odpoveď typu, že on to riešiť nebude, nebude sa s ňou naťahovať. Vraj aj tak podľa zákona stačí zaplatiť raz za tri mesiace nejakú časť z uloženého výživného.....Nechávam to tak, v podstate je to mužova vec.....ale byť na jeho mieste, tak s tým skúsim niečo robiť. Ďakujem za názory.

sissy27
15. sep 2014

@1inis1 nechceš do toho rýpať, ale rýpeš... na čo potrebuješ naše názory? virtuálne potľapkanie po pleci, že áno, máš pravdu, je to málo, je taká a onaká? uľaví sa ti? bude chlieb lacnejší? brala si si chlapa so záväzkom, rešpektuj to... on nemá potrebu to riešiť a ty na to nemáš právomoci, bodka... a čo by sme my robili na mieste tvojho muža? ja osobne by som ťa rýchlo uzemnila...

1inis1
autor
15. sep 2014

@sissy27 vďaka, aj to je názor

1inis1
autor
15. sep 2014

@sissy27 len som chcela vedieť v akých čiastkach sa asi pohybuje výživné v takomto prípade na stredoškoláka. To je všetko.

sissy27
15. sep 2014

@1inis1 výživné na dieťa sa určuje podľa úplne iných kritérií, než aké si uviedla ty... a rozhoduje o tom súd, nie porovnanie na MK... sú baby, ktoré dostávajú minimálne výživné (cca 26€) a sú aj také, kde sa výživné pohybuje rádovo v stovkách €, sú aj také, ktoré nedostávajú žiadne a nepomôže ani exekútor.. ale neexistujú na to žiadne tabuľky, nezohľadňujú sa žiadne porovnania, každý prípad je individuálny... hlavne to nechaj na manželovi a nevytváraj doma dusno, lebo sa to celé otočí proti tebe...

1inis1
autor
15. sep 2014

@sissy27 veď preto by som chcela, aby to manžel skúsil riešiť súdnou cestou. Aby to bolo objektívne.

sissy27
15. sep 2014

@1inis1 ale to musí chcieť tvoj manžel, nie ty... a pokiaľ nechce, tak nie je o čom... ako vidím, každý máte iné priority...

ukulela
15. sep 2014

@1inis1 zalezi od toho, kolko jeho matka zaraba. ak su to 3 ci 4 stovky, tak 100 je dost. ale ak zarobi 2500, tak vyzivne je male. vyzivne ma odzrkadlovat vysku prijmu rodica. dieta ma totiz pravo mat rovnako vysoky zivotny standard ako rodic. ak ma matka v chorvatskom pristave odparkovane dve jachty a v garazi ferari. mala by platit viac. ak je tam len upratovacka, tak synovi tazko zaplati kazdy rok dovolenku na bermudach ... ak to tvoj muz nechce tahat po sudch, tak keby mu matka aspon setrila na dospelost, alebo vysoku skolu ... ale je to medzi nim a ex.

1inis1
autor
15. sep 2014

@ukulela ten jej zárobok sa pohybuje v tej druhej sfére, čo si písala......chodí aj po dovolenkách. Veď ja nechcem tie peniaze pre seba. Mne je jedno, ak mu založí sporiaci účet alebo niečo podobné do života bude to v poriadku.

maminuska
15. sep 2014

@1inis1 ja by som až tak nepovedala že je to len a len jeho vec - teda vec tvojho manžela, pretože ak nemáte rozdelené BSM tak peniaze na jeho syna idu aj z tvojich peňazí , A mne sa zdá 100 EUR málo . Ale na druhej strane chápem aj tvojho muža , nechce videť exmanželku , ono to nie je nič príjemné a aj po rokoch sa vytahuje špina na sude , ja tiež ked som išla o zvýšenie výživného som mala nepríjemné pocity.

1inis1
autor
15. sep 2014

@maminuska vďaka za pochopenie, taký názor mám aj ja. Ako som už spomenula, mne by uplne stačilo ak by mu napr. sporila, proste aby do neho investovala ako do syna. Nie sa len raz do roka ukázať, urobiť vietor a hotovo......

maminuska
15. sep 2014

@1inis1 pozri ja mám toto s exmanželom , môj sa neukázal ani raz za tých 5 rokov , tolko ich nevidel , len posiela výživné , sporit im nesporí ani korunu , všetko čo má prepisuje na manželku a nevlastnu dcéru aby jeho deti nededili.
Ja však na rozdiel od tvojho manžela si podávam žiadosť o zvýšenie výživného , lebo exa by ani vo sne nenapadlo že treba dávať viac lebo deti su väčšie, maju iné potreby a tak .. tak to vytlkam z neho . Je zdravý , zarobí dobre, tak prečo by jeho deti mal živit môj druhý manžel ?

kaktusik007
16. sep 2014

@1inis1 ja v podstate z casti suhlasim aj so
@sissy27 -- ak to on nema potrebu riesit, tak ty iba zbytocne prilievas olej do ohna... a mozes sa na tom popalit. Na druhej strane, je to presne tak ako pise
@maminuska -- cize to, ze matka starsieho neprispieva adekvatne vysokym vyzivnym podla svojich schopnosti a moznosti, de facto ukracuje teba ako manzelku, a tvojho syna ako druheho... ALE - je to najma o financnej situacii vas ako rodiny. Ty si na RD, sama musis vediet, aku mate situaciu -- ak iba prezivate, tak zacat temu zvysenie vyzivneho na starsieho je na mieste.
No -- ty sama priznavas, ze vlastne ani NEVIES kolko ona plati... tym padom, mate poriesene financie trosku inym sposobom ako by som mala ja -- (kde by som vedela o kazdom cente) -- tak mi to skor pride ze na tych 50 eur mesacne, co by mozno ona platila viac, nie ste odkazani...

a zase je to proste o zvazeni -- ze ci to za tych 50 eur stoji....

Ja osobne -- by som zvysenie vyzivneho riesila. Kebyze mi aj tie peniaze nechybaju, a rovno to, co by som sudom vydupala viac, by som mu odkladala... Ale k tomuto rozhodnutiu musi prist tvoj manzel sam.

1inis1
autor
16. sep 2014

@kaktusik007 Veď to je to.....Ja nie som náročná, úprimne nie. Som doma ešte so synom , nie z vlastnej vôle.....ale proste mi ho nezobrali do škôlky a bohužial nemám nikoho, kto mi mi ho opatroval. Mužov chlapec je múdry, vyšiel ako najlepší žiak zo ZŠ, preto sme ho dali cca 100km od bydliska študovať - lebo na to má. Lenže to niečo stojíí.....a peniaze vložené do vzdelania sú veľmi dobrá investícia. On je úžasný chlapec, múdry, cittlivý, vzdelaný......a preto mi je to ľúto.....Ja s naším spoločný malým synčekom som ešte doma (kvôli tej škôlke), aj som sa presťahovala kvôli manželovi.......a vyžívame len tak -tak. Nechcem sa fakt sťažovať, zdravie je prvoradé - a to našťastie zatiaľ máme.......Lenže my sme ako rodina neboli už 3 roky ani na obyč. dovolenke ani na SK.....Dobre to sa dá pochopiť, malému kupujem len z druhej ruky, nevyčítam to mužovi, že to nechce riešiť. Asi má na to svoje dôvody, ktoré ja nepoznám......Len mi to príde nespravodlivé.....že žena, ktorá má takého úžasného syna, sa na neho s prepáčením vykašlala......a príde len vtedy, keď jej to vyhovuje. Ja by som mu dala, čo môžem.....ale bohužial......nemám na to teraz.....Len ma zaujímal názor, či by malo zmysel presvedčiť manžela, aby to riešil......

1inis1
autor
16. sep 2014

A v žiadnom prípade nechcem doma vytvárať dusno.....veď to ani nerobím.....len keď mi manžel vyčíta každé minuté euro - vtedy mi to nedá......

kaktusik007
16. sep 2014

@1inis1 aha takto... manzel vycita ze minas, ale zvysit vyzivne na syna nechce...

asi by som sa spytala na dovody, pre ktore to odmieta. NIekedy totiz rodic, co plati vyzivne, drzi druheho rodica v sachu strachom -- napriklad s tym, ze si on poda o zverenie dietata, alebo minimalne o striedavku... alebo ze zacne dietatu vymyvat mozog... tak mozno aj tvoj manzel ma takyto nejaky dovod, pre ktore to nechce riesit.

alebo je v tom iba chlapske ego typu -- preco by zena mala platit vyzivne.... nejako mu treba vysvetlit, ze raz je to matka dietata, tak sa hold starat musi a musi aj financne prispievat -- aby dieta malo rovnaku zivotnu uroven, ako ma aj ona....

1inis1
autor
16. sep 2014

@kaktusik007 Presne, stríedavku,,,,,,to ona nemá záujem -by ju to zaťažovalo.....Mne je len ľúto.,že žijeme z rúk do úst...ale v láske....lem ma trápi tá nespravodlivosť

maminuska
16. sep 2014

@1inis1 rodič ktorý sa nestará o dieta zvyčajne nechce - nevie ohodnotit kolko to dieta potrebuje, či je to matka alebo otec. Starostlviost druhého rodiča berie ako samozrejmost a jeho povinnost, pohoršuje sa nad tým že musí dávat "až 100 EUR " ved aj druhá strana by mala ale akosi zabuda že tá druhá strana sa stará a venuje predovšetkým čas.
S takými pocitmi ako ty sa bortí množstvo rodičov ktoré sa o dieta staraju .

fidorka7
16. sep 2014

@1inis1 v ktorom štáte žije, ak sa môžem opýtať? lebo by možno bolo zaujímavé požiadať tam tiež o prídavky, ak matka pracuje.

1inis1
autor
17. sep 2014

@fidorka7 V Nemecku

1inis1
autor
17. sep 2014

Ach jo, asi to nechám tak......

jasooom
19. sep 2014

Ahojj.
Môže niekto poradiť aj mne prosím?
Som rozvedená žena s jedným 15 ročným dieťaťom, ktoré začalo študovať na strednej škole v hlavnom meste.
Môj bývalý manžel pracuje v Nórsku a žije tam so svojou manželkou pol ročným dieťaťom/manželka je na materskej/. Doteraz platil výživne 80 eur, ale ako nastúpila dcéra na strednú školu, nevychádza nám to už vôbec finančne. Má niekto skúsenosti? /súdnou cestou to nechcem už riešiť, bolo to 2ročné trápenie 😒/
Dakujem za každé info 🙂

jasooom
11. okt 2014

Môže niekto poradiť aj mne prosím?
Som rozvedená žena s jedným 15 ročným dieťaťom, ktoré začalo študovať na strednej škole v hlavnom meste.
Môj bývalý manžel pracuje v Nórsku a žije tam so svojou manželkou pol ročným dieťaťom/manželka je na materskej/. Doteraz platil výživne 80 eur, ale ako nastúpila dcéra na strednú školu, nevychádza nám to už vôbec finančne. Má niekto skúsenosti? /súdnou cestou to nechcem už riešiť, bolo to 2ročné trápenie emoticon/
Dakujem za každé info emoticon

david1991
11. okt 2014

@1inis1 Velmi zalezi kde pracuje , ked pracuje v rakusku, tak minimalne by mala platit 200-250 Eur.. Ked v cesku tak je to dostacujuce.. Urcite by som na muza pritlacil, alebo sa porozpraval s jeho synom a peniaze ktore by mu zasielala by dostal ako vreckove naviac.. Mala by platit urcite viac , nie take smiesne vyzivne..

david1991
11. okt 2014

@jasooom Ahoj, taketo veci jedine sudom..Na tvojom mieste by som podal ziadost a zvysenie vyzivneho na 300-400 Eur mesacne.. Ked to bude trvat aj 2 roky, vyzivne ti bude musiet vyplatit spetne od podania navrhu..V norku sa velmi dbre zije, a tvoje dieta by nemalo byt o nic ukratene..

jasooom
12. okt 2014

@david1991
@david1991 Dakujem 🙂

1inis1
autor
13. okt 2014

@david1991 pracuje a žije v Nemecku s novým manželom (už dávno) a spolu deti nemajú a ani mať nebudú, pretože ju by to obťažovalo.

david1991
13. okt 2014

@1inis1 Tak tam by som isiel tvrdo do nej, na alimentoch.. poriadne ona si zije ako kralovna a neplati to co ma.. tlacit nanho, a na syna..