Zmena priezviska dieťaťa po svadbe s iným mužom

mrsbrown
9. apr 2014

Ahojte. Mam dceru z prveho vztahu,nie vsak manzelstva...priezvisko ma po otcovi. S novym partnerom chystame svadbu a chcela by som aby aj dcera mala rovake priezvisko s nami. Zijeme v Rakusku a uz teraz na mna pozeraju,ze preco ja mam ine priezvisko ako ona. Je mozne ho zmenit,alebo aspon pridat k jej terajsiemu priezvisku nove?
Vdaka za odpovede.

pstros33
18. feb 2015

@katrina18
@77silvia
Dievcata, treba sudne. Hlavne dobreho pravnika, bez pravnika to ani neskusajte. Je to dlha cesta, my sme tomu obetovali rok. Taktiez urcite zavazi povest otca, vztah s dietatom a ci je dieta z manzelskeho zvazku, alebo partnerstva. Kazdy sudca je individualny, kazdy pristupuje k tomu inac. Pripadov, kedy na Sr umoznili zmenu priezviska dietata je velmi malo, preto treba mat vyborneho pravnika a este lepsiu strategiu. No a samozrejme aj dostatok penazi, kedze si vsetko hradite sami. A v prvom rade, treba pocuvat dieta, co ono chce a ci chce zmenu. Vase emocie a pomsta bokom. Dufam, ze som pomohla. Drzim vam palce!

trulka999
3. mar 2015

@pstros33 ahoj, takže stačí ak sa vydám, zmením najskôr svoje priezvisko a potom požiadam na okresnom úrade o zmenu synovho priezviska? a čo ten súhlas otca?

pstros33
3. mar 2015

@trulka999 Ahoj. Pokial otec so zmenou suhlasi, tak ano, staci ist na obvodny urad. Ako som uz pisala - tam prebehne konanie, v kt. maju obe zucastnene strany 14 dni na vyjadrenie, resp. odvolanie. Pokial to prebehne bez odvolania, OU vyda povolenie na zmenu. Pokial vsak otec so zmenou nesuhlasi, treba najprv poziadat sud o udelenie suhlasu na zmenu priezviska za otca. Ak vam sud vyhovie a rozsudok nadobudne pravoplatnost, treba s rozsudkom prist na OU a postupovat ako som uz pisala. Sud totiz len udeluje suhlas na zmenu za otca dietata a OU povoluje zmenu na zaklade rozhodnutia sudu. Az po udeleni povolenia OU vam vydaju novy RL.

trulka999
3. mar 2015

@pstros33 vdaka za info

tina7729
5. mar 2015

@pstros33 poprosim aj ja ako si to dokazala,dakujem

pstros33
8. mar 2015

@tina7729 Cely priebeh som pisala v diskusii, citaj 😉

aniicka24
23. okt 2015

@pstros33 ahoj prosím ta mohla by si mi poradit zo zmenou priezviska dietata? mam dieta z preho manzelstva a teraz som sa vydala a chcem starsiemu synovi zmenit priezvisko aby sme sa vsetci volali rovnako ale neviem ako mam postupovat poradis mi prosim

pstros33
24. okt 2015

Ahoj, vsetko som tu uz napisala, precitaj si, prosim, moje prispevky. Pokial otec suhlasi, staci ist na OU. Ak vsak nie, treba zobrat dobreho pravnika a poziadat sud o udelenie suhlasu za otca. Treba predlozit relevantne dovody preco ziadate o zmenu priezviska. V pripade, ze je syn starsi a taktiez suhlasi so zmenou, treba pocitat s tym, ze bude vypocuty na sude. Je vsak na pravnikovi aku strategiu zahaji. Zmena priezviska u nas nie je nijakym sposobom legislativne osetrena, cize je to vyslovene o sudcovi ako k pripadu pristupi. Preto som pisala, treba vynikajuceho pravnika. Ten uz bude vediet ako na to.

lussy211
22. nov 2015

@evittam to mohli, lebo keby som vedela aj ja že sa to nedá vrátiť a aké sú s tým problémy tak by sa to inak riešilo!

melonka_ajuska
26. nov 2015

@pstros33 možeš prosim ta aj mne napisat aku žiadost treba podat alebo ako treba vybavit tu zmenu...dakujem...

pstros33
8. dec 2015

@melonka_ajuska citala si moje prispevky? Uviedla som cely postup