Zúženie BSM

dizzy1822
26. júl 2022

Dobrý večer. Prosím vás chcela by som sa spýtať. S manzelom sme zúžili BSM na byt a hypoteku je to len na neho. Ale do jeho bytu vrážam dosť peňazí. Ak by sme sa nedajbože rozviedli mala by som narok na časť veci ktoré som nadobudla počas manželstva do jeho bytu? Lebo sme zúžili BSM na byt a hypoteku nie na veci v byte.. ako sa to tam rieši po rozvode? Dakujem

hipuska
26. júl 2022

@dizzy1822 ako ste zúžili BSM? Tie peniaze, ktoré tam vražas sú aké? Čo zarobis? Tak tie spadajú do BSM. Takže nie su tvoje

dizzy1822
autor
26. júl 2022

@hipuska asi som zle položila otazku prepáč.. byt nepatrí do BSM ani hypoteka ale to co vrazam do bytu patrí do BSM? Ano su to moje peniaze ktoré som si setrila a pouzila ich do manzelovho bytu.. takze majetok ktorý nadobudame do bytu dvere skrine a všetko.. spadá to do BSM? BSM sme zúžili cez notára. Ja sa nepýtam ci su tie peniaze moje ale ked sme zuzili bsm na byt a byt je iba manzelov ci to zariadenie uz do BSM spada 🙂

patka06
26. júl 2022

mala by si nárok na 1/2 všetkého čo sa do bytu kúpilo a investovalo počas manželstva
Nevyplácal by ťa z bytu ako takého

dizzy1822
autor
26. júl 2022

@patka06 takze mam narok aspon na nieco ano? A este by som sa chcela jednu otázku spýtať. Manžel býval v dome kde som investovala tiež dosť peňazí ale este sme neboli zosobášení to zariadenie ktore som nadobudla do jeho domu pred manželstvom sa prenáša do bytu plus uz za manzelstva investujem ďalej. To sa potom ako zohľadňuje keď je tam zariadenie z pred manzelstva a po cas manželstva? Či to súd neskúma? Co bolo pred a co pocas proste vsetko ide do bsm?

Druhá vec ja som davala aj zalohu na byt 3000 eur ale išlo to z manzelovho účtu ta zaloha spada do hypotéky ako sa toto všetko zohľadňuje na súde?
Keďže je tam zúženie bsm ale dala som zálohu

patka06
26. júl 2022

čo si kupovala pred manželstvom je tvoje, ideálne ak máš od toho aj doklad o kúpe alebo to bolo platené z tvojho účtu.
čo nadobudnete po sobáši je spoločné t.j. každému patrí 1/2
3 000 Eur išlo z vašich peňazí, keďže ste manželia aj keď na byt, ktorý nie je v BSM. Mala by si nárok na 1500.
Pri vysporiadaní je vždy a všetko o dohode medzi oboma stranami, takže toto sú len teoretické rady.

ildiko36
26. júl 2022

@dizzy1822 musis mať bloceky ze si investovala

hipuska
26. júl 2022

Ešte takto, záleží na pôvode peňazí z ktorých to kupuješ Či boli tvoje (rozumej našetrené pred manželstvom) alebo boli zarobené a ušetrené už počas manželstva. Ak boli tvoje, zariadenie je celé tvoje. Toto je ale veľmi ťažké dokázať na súde. Bremeno dokazovania bude na tebe. Napríklad ak kúpiš nábytok v hodnote 5.000€, platíš so svojho účtu (na účte máš 10.000€ - 5.000€ z pred manželstva, 5.000€ našetrené počas manželstva) ako na súde dokážes, že ten nábytok si kúpila práve z tej tvojej sumy? Nie je to také jednoduché a toto dokazovanie bude na tebe.

Ideálne by bolo, mať peniaze - tvoje a peniaze patriace do BSM na dvoch účtoch. A robiť nakúp z toho jedného účtu. Tam to budes potom vedieť ľahšie dokázať. Ale toto asi nemáš

dizzy1822
autor
26. júl 2022

@hipuska no nemam nic a najhorsie je že všetko platim v hotovosti nie cez účet lebo peniaze som si setrila doma do sporkasky bločky mám ale nikde sa nepise kto to kupoval ťažké na dokazovanie. Dakujem velice pekne za odpoved. 🙂

patka06
27. júl 2022

@dizzy1822 šetrila si do sporkasy zo svojej výplaty počas manželstva, v tom prípade si našetrila zo spoločného a delíš sa s manželom - na tieto veci bloky nepotrebuješ, všetko nákúpené je vás oboch.

hipuska
27. júl 2022

@patka06 lenže, chápem tak, že peniaze mala našetrené pred manželstvom

hipuska
27. júl 2022

@dizzy1822 no, tak keď ste majetok ošetrili cez notára, daj si ošetriť aj peniaze. Že máš toľko a toľko, nepatria do BSM. Musis ale osterit aj to, že sa z nich kupujú veci do bytu. Lebo zase, peniaze "môžeš" minút aj na dovolenku. Čiže, tak to musí byť jasne uvedené

patka06
27. júl 2022

@hipuska uvidíme, možno napíše, ja som pochopila, že mala našetrené pred manželstvom a ďalej šetrila aj počas manželstva, ale možno sa mýlim

lesana25
27. júl 2022

Prečo ste zužovali to bsm keď tam aj tak "vrazas peniaze" a prečo to robíš ak ten byt nie je tvoj? Prečo ste vlastne manželia?

hipuska
27. júl 2022

@dizzy1822 ešte máš možnost, všetky tvoje nasporené peniaze vložiť na zvlášť účet (teraz je ich kopu zadarmo), dať si ošetriť, že tieto peniaze nepatria do BSM. A potom, všetko nakupovať z tohto účtu. Čo sa týka tých veci, čo si kupovala do starého domu, to už asi nijak nezachranis. Tvoj muž inak pekne si veci ošetruje. ..takže, malo by to platiť obojstranne. Aj keď, povedzme si narovinu.....hodnota takého majetku rapídne klesá. Ak kúpiš varnu dosku, nebudeš ju predsa chcieť pri rozvode späť. Ostane v byte, budeš chcieť iba peniaze. U nás to bolo...že po 5 rokoch išla hodnota týchto veci na 10% z kúpnej ceny. Takže som sa na to vykaslala.....

monro
27. júl 2022

My, keď sme sa rozvádzali sme spísali dve dohody. Jednu, ktorá sa týkala našich spoločných nehnuteľností a druhú, kde sme vyporiadavali peniaze na účtoch, vybavenie bytov a auto. Keďže byt nie je v BSM, ten vyporiadavať nemusíte. Budete sa dohadovať iba o jeho zariadení. Tam máte nárok na polovicu zo všetkého, čo ste nadobudli počas manželstva.

raffaella
27. júl 2022

inak toto vsetko ste mali riesit aj s pravnikom (neviem, ci ste prisli ku notarovi s hotovou poziadavkou na zuzenie BSM iba) - mala si byt riadne oboznamena so vsetkym a nie ze teraz si to zistujes, ked uz je vlastne po funuse. To neber prosim v zlom, ale je to celkom zavazna situacia do buducna, v pripade rozvodu, zvlast pre teba.
Celkovo ma uplne udivuje ako niekto moze investovat do majetku, ktory nie je jeho ani nikdy nebude a minimalne sa neist pravne poradit. Skus si najst pravnika a ist sa poradit, nech dostanes odbornu radu. Ludia su casto lakomi zaplatit za pravne sluzby a napokon ich to vyjde nasobne viac.

sashabb
27. júl 2022

A s tým zúžením BSM prišiel dúfam manžel 🙄
Aký to malo u vás zmysel keď mu daný byt financuješ? veď ukracuješ iba sama seba.

vetthy
28. júl 2022

@patka06 spravne.treba este pocitat S amortizaciou.dnes za 600 eur kupena skrina za pol roku ma polovicnu hodnotu, takze tebe pripada Z toho 150.asi tak.

vetthy
28. júl 2022

@dizzy1822 ja S terajsim rozumom (aj ja som sa popalila, neboj), by som platila polovicu energii a vydavkov na domacnost, ostatatne by som spolahlivo "schovala", samozrejme nie na ucet pod svojim menom, lebo polovica tych penazi po rozvode su tiez manzelove.(inac, ako ste S ostatnymi vydavkami?! Domacnost, energie, benzin?!) Co je tazko dokazatelne, ci si platila dnes v Tescu 80 alebo26 eur.nic ine Ti neostava.ake pozic, take vrat.on bude mat (aj)Z tvojich penazi kompletne zariadeny byt este aj ful servis a ked to padne za desat rokov, odchadzas S pár supami, Co ti bude akurat stacit na kauciu a dvojmesacny najom.lutujem, ale je to tak.
inac, K zuzeniu BSM vacsinou sa pristupuje vtedy, ked jeden Z manzelov ma vysoke dlhy, ráta sa S exekuciami, aby neprisli o majetok.v tejto situácii je to tazko pochopitelne.