Zvýšenie výživného

23. mar 2023

dievcience,po 12tich rokoch som sa odhodlala zaziadat o zvysenie vyzivneho. syn mi zacal chodit na strednu skolu. o bývalom nič neviem, za celu dobu sme ho nevideli. Do návrhu som spísala všetky výdavky strava,oblecenie,skola,kurzy,kruzky,zubny strojcek, celkove naklady 350 eur. Kolko ziadam som neuviedla, lebo neviem jeho prijem a tak som napisala, ze ziadam zvysit podla jeho moznosti a schopnosti. Tento navrh mu sud preposlal (alebo sa o nom dozvedel iným zahadnym sposobom) a vyjadril sa,že nevie ci suhlasi so zvysenim,lebo nevie kolko ziadam. V lehote 14 dni sa mam vyjadrit kolko ziadam. Myslela som si,že sa to určuje podľa jeho príjmu. Tak čo mám uviest? Polovicu nakladov?Len 175 eur? Alebo aku sumu?Kolko mate vyzivne vy na 16 rocne dieta?

adalmba
23. mar 2023

Ahoj a koľko platí teraz? Ja by som žiadala 300. Veď mu upravia podľa príjmov. Ak na to bude mať príjem, kľudne 300.

kate211
23. mar 2023

Celu sumu ti asi nedaju, ziadaj tak 70 az 80 percent nakladov, cize 240 az 280 eur.

tosomja
23. mar 2023

A koľko ti dáva teraz?

autor
23. mar 2023

teraz platí 100 eur

zafir01
23. mar 2023

Žiadaj 200 - 250 a uvidíš... Reálne mu zvýšia možno na 200.. Teda aj podka príjmu. Švagor živnostník robos platí na 4 ročnú, ktira do škôlky nechodí 150 eur.. A zvýšiť chcela ex na 300.. Zvýšili mu na 200, keďže veľa ppolotiek pýtala ex švagriná neoprávnene

ildiko36
23. mar 2023

Za každých 1000euro z vyplaty môžeš pitať 250euro.Aspoň mne tak poradil pravník.

tosomja
23. mar 2023

@ildiko36 čosi. 1000€ a on sa 250€ plus výdavky svoje a čo mu zostane? To len ja som taká ohľaduplná? 🙈🫢

tosomja
23. mar 2023

Ale asi nevieš ani jeho príjem.

zafir01
23. mar 2023

@tosomja aj v mojom okolí majú kamošky výživné cca 15 - 25 % z čistého príjmu ich ex 🤔 nič neobvyklé, okolo 200 na staršieho školáka pri chlapovi, čo robí vo fabrike je to v podstate polovica nákladov na to dieťa ( aspoň ma moje 12 ročne, keď sme si to s mužom rátali) ale teda vstupuje tam vuac faktorov, životná úroveň oboch rodičov, a aj dieťa, môže byť chorej sie, pripadne mat lepšiu školu, môže aktívne športovať v klube a pod...
Dieťa sa ma podieľať na životnej úrovni rodiča. Tak je to individuálne

autor
23. mar 2023

nie vôbec nepoznam jeho prijem,12 rokov som ho nevidela,výdavky som uviedla 350 eur,tak neviem ci mozem ziadat napriklad 300 eur alebo polovicu vydavkov

ildiko36
23. mar 2023

@tosomja neviem či si ma pochopila..Ja som platila právnikovi za radu, on mi povedal keď otec zarába 1000euro kludne môžem požiadať 250euro, možno z toho sud odsúhlasí 200 ale aj mozno 250euro.Ale do žiadosti za každých 1000euro mam 250euro pítať

zafir01
23. mar 2023

Závisí to aj od tvojho prijimu. Ak máš živ. Situáciu takú, že nemáš z čoho financovať synove potreby, tak vôbec to nemusí platiť 50:50...
Podieľať by ste sa mali obaja úmerne k svojim príjmom. Teda ak ty zarobíš 700 eur a on 1000 eur v čistom. A nemáte iné deti, Je spravodlivé, ak muž bude platiť povedzme 200 a ty zvyšných 150

tosomja
23. mar 2023

Môžeš žiadať koľko chceš. Čím viac, tým lepšie, on musí doložiť výdavky a príjmy. Podľa toho súd zváži koľko mu určia platiť. Ty sa staráš sama, on nemá žiaden záujem, tak aspoň nech platí 🙈

beata_k
23. mar 2023

@zafir01 15-25% na jedno dieta, ci na kazde? ( ak ich je viac)

kate211
23. mar 2023

@tosomja tak asi nemoze ziadat kolko chce, ked uviedla ze vydavky ma 350. Moze ziadat tych 350 a celu sumu jej podla mna nedaju.

tosomja
23. mar 2023

@ildiko36 ako ja ťa chápem. Len napríklad môj ex má 1000€ príjem, platí mi výživné, platí si nájom, šeky, a ešte aj jesť musí. Tak čo mu zostane 200€? To keby mi dal ešte viac. Asi by som nedokázala, keď viem, že ja mám príjem aj daňový bonus, prídavky a ešte aj výživné.

tosomja
23. mar 2023

@kate211 ale zase sa nechytajme za slovíčka, jasné, že nebude pýtať 600€.

zafir01
23. mar 2023

@beata_k na prvé.. Teda len jedna z okolia ma dve , vtedy sa to nenasobi, ale zvysuje nejakou umerou. Teda možno na 3 deti niekto platí 30 % netuším, ako je to právne. Samozrejme vždy sa musí prihliadať na príjmy oboch rodičov. Žiaľ vidím to všade. Muž má cez pásku 800 eur a ďalších 1tis eur na do ruky . Vtedy sú to boje. Nerozumiem tomu, ako sa nevedia dvaja ľudia dohodnúť na financovaní svojich detí, je to smutné...
Moja mama mala platiť podka súdu pred 20 rokmi na mojich mladších maloletých súrodencov 140 eur spolu, jej príjem predavačky bol cca 400 eur. Samozrejme nevideli sme ani cent, ale to už je o inom..

kaila1
23. mar 2023

Akých 50%? Veď on sa o nič nestará! Komplet full servis poskytuješ Ty. Nemáš tam zarátané náklady na podstatu bytia, ktorú synovi poskytuješ iba Ty. Plat kuchárky, upratovačky, animátorky, lekárky, psychologicky, učiteľky, atď...presahuje ďaleko viac sumu, ktorú si tu uviedla. Nehovoriac o tom, že chlapec ide do puberty, výrazne vzrastú náklady na stravu, okrem iného. Ja by som si pýtala 300 Eur.

kate211
23. mar 2023

@kaila1 To mozes pytat aj 10 000. Ale obhajovat na sude, preco robim 16 rocnemu animatorku, psychologicku upratovacku ci kucharku nonstop, tak to by som nechcela.

tosomja
23. mar 2023

@kate211 presne, že animatorku. Skôr by som povedala, že potrebujem na lieky na ukludnenie, keď sa nevráti do 22h domov a nie animátorku 😁

kaila1
23. mar 2023

@kate211 Samozrejme, že môžeš. Súd prihliadne na majetkové pomery povinného rodiča. Ona sa o to dieťa stará od narodenia bez pomoci druhého rodiča, takže nemôže byť ani reč o nejakom 50%tnom delení nákladov. Pretože život a starostlivosť o dieťa nie je iba o strave a oblečení. Na tom sa asi zhodneme mamičky, že? A samozrejme, iné potreby má malé dieťa, iné to väčšie. Ale stále je to dieťa a potrebuje podporu, starostlivosť a usmernenie. Mám pocit, že niektoré asi v 18ke vykopnú decko na ulicu, nech sa stará samo. Prípade budú tvrdiť, že sa im deti vychovali samé. By som sa teda pozrela na tie samorasty.

kate211
23. mar 2023

Autorka mas to blbe, prijem nepoznas. Kedze si vycislila naklady na 350, je asi divne ziadat viac. Ziadat celu sumu je tiez blbe, mozes pracovat, syn ma 16, nieco by si mala aj ty prispievat. Skus ziadat tych 300 eur, sud nerad dava celu sumu, dostanes tak 250.

kate211
23. mar 2023

@kaila1 ona nevie majetkove pomery a ma napisat konkretnu sumu. Co ak ma jej ex prijem 5000? To ma ziadat teraz 1500? Aj ked uviedla naklady 350?

tarvika
23. mar 2023

a mas v nakladoch uvedene aj tie na byvanie, energie, internet mobil, zdravotnu starostlivost, lieky, vitaminy atd? lebo 350 sa mi zdaju naklady na stredoskolaka malo. moja dcera ma 9r a pod 600 eur mesacne sa s nakladmi nikdy nedostanem.

tosomja
23. mar 2023

A ako máš dať ex vedieť koľko žiadaš? Písomne? On ti nenavrhol žiadnu sumu? Neviete sa dohodnúť? Aby ste to mali obaja ľahšie,m nebudete musieť nič vysvetľovať, len sa dohodnete, že on súhlasí so zvýšením na (napríklad 250€) a súd to odklepne.

autor
23. mar 2023

@tarvika energie som samozrejme vsetky spocitala,mobil,internet tiez. Lieky syn neberie.

victoriab
23. mar 2023

ty si cez kopirák so mnou, môj platila 13 rokov 100e, ani euro naviac, ani nebol ochotný, v živote s ním nebol u doktora, nekúpila hračku, ani oblečenie, raz mu dal na viancoe svoj dvojročný mobil celý chrontavý z kamióna. minulý rok som žiadala konečne zvýšenie, našla som si právnika. žiadala som 200e, spísala som, čo všetko platím, čo potrebuje, vychádzala som z toho, koľko mi platí teraz a že to nestačí. zarátaj si tam napr. aj poplatky za smetné a podobne, veď to všetko za neho platíš. teraz sa mu zvýšila strava do školy, dávala som robiť strojček za 1000e... no ale k veci - tá sociálna pracovníčka (ktorá háji dieťa), aj sudkyňa boli na mojej strane, sudkyňa ho zvozila pod čiernu zem, lebo tie drísty, čo tam dával, nemali obdoby a riadne ju teda vytočil. žiaľ, výživné vychádza z jeho platu, čiže keďže on zarába podľa papierov minimálku, 200e sama sudkyňa povedala, že je nereálne, radšej ale pýtať, samozrejme, viac, nech je z čoho zľavovať. nakoniec mi uznala 160e a každý mesiac mu musí nabiť kredit za 10e. plus musí doplatiť za mesiace, od kedy bol návrh podaný až do rozhodnutia súdu. to mi spláca v splátkach po 20e, keďže nebol schopný dať naraz 200e. sudkyňa mi ale na konic povedala, že keď syn pôjde na strednú, čo bude tento rok, tak si mám podať návrh na zvýšenie znova, lebo je to oprávnené a regulérne. takže o pár mesiacov dávam návrh zas. už nebudem veru čakať a odkladať, ako som to robila 13 rokov dovtedy. sú to peniaze pre decko, aj tak nepokryjú všetko, čo platím a aj čo neplatím, lebo moja fyzciká prítomnosť a zodpovednosť za neho sa vyčísliť nedajú. držím palce.

autor
23. mar 2023

@tosomja mám napísať odpoved súdu do 14 dni

kaila1
23. mar 2023

@kate211 Vieš o tom, že dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov? Tzn. že ak pán zarába 5000 Eur, tak môže žiadať výživné do výšky 30 % z jeho príjmu. Áno, tiež vnímam, že je na škodu veci, že nevie aký má reálny príjem. Aj tak si myslím, že pani je skromná na to, že darca spermie 16 rokov o dieťa ani nezakopol.