9 ročný syn kradne peniaze

lubikan
19. mar 2013

Koceny,zistila som,ze moj syn 9 rocny tajne bere z domu peniaze...takym sposobom,ze niezeby lasoval,isiel do penazenky...ale mame v kuchyni na policke nadobku,kam sem tam s muzom hodime drobne,ked najdem v bunde,gatoch...atd...vedela,som ze su tam aj "zlate",sla som si ich vziat,ale neboli tam...medenaky tam nechal....muz to nebol,tak som tam nachystala dalsie zlate,a na druhy den,ked som este rano spala,syn s tym strngotal,ked som sa ho pytala,ze co s tym robi,vraj iba rata...potom mi ukazal vacky,ze si chcel v stanku kupit sladkost....ok,to beriem,rastie,ma chut...

Ale obavam sa toho,ze sa bude chciet vyrovnat starsim kamaratom zo skoly,a drobne mu nebudu stacit,a zajde to do extremov...

prosim,poradte,ako sa tomu vyhnut...mam uz 9 rocnemu davat vreckove napr. v pondelok,1 € na tyzden,na zuvacky napr....alebo ako??

brumka
18. okt 2013

@lubikan treb a sa skusit s nim porozpravat ale 1E denne vreckove to jepodla mna moc ja som bola rada ked som d o skoly dostala na strednej skole k desiatej 20sk na salat a rohlik na obed aby som do vecera vydrzala. deti treba skusit naucit hospodarit. nie aby to brali ze peniaze rastu na strome. ved denne 1€x30dni to je 30€ co je slusna suma, ja v tom veku by som zgrlila a zgrlila ako skrecok. ved desaitu a obedy predsa ma. toto kebysom spravila ako dieta tak by som asi riadnu doma dostala...zatial su to drobne len aby casom neboli vadsie a v penazenke, takyto pripad som pocula. skoncilo to kradnutim banko kartya vyberom velkych sum :(

barcelona94901
18. okt 2013

@simca79 ☹ treba skusiť všetko,aj tu školu ,aspon budete vedieť
jáj z toho ja mám strach..a mám pocit,že táto doba je len horšia a náročnejšia nielen pre deti ,nás..celkovo..no držím palce aby ste sa mohli aj vy posunuť ,ale aspon viete,že niečo nie je v poriadku,že niečo sa deje..že vám neprišli takto policajti zaklopať..dnes človek už fakt nemože vedieť ,čo prinesie den 😕 nech tomu prídete na klb,možno sa vám časom tiež syn otvorí,ako známej tá dcéra,ale u nich to bolo teda..ešte stále je..ved to neni riešenie zo dna na den..

simca79
18. okt 2013

@barcelona94901 veď toto, je to strašne ťažké, vidím, že ho niečo ťaží a nechce sa otvoriť, je pravda, že už máme všeličo za sebou a dúfam, že sa to vyrieši... len neviem ako ☹

lili_mia
18. okt 2013

@simca79 Ahoj, pozerám, že doma budete mať tretie dieťa. Nechcem písať, že toto má byť nejaký problém, len doma pouvažovať, čo sa príchodom bábätka zmení. Ako majú podelené izby, či najstarší príde o svoje súkromie, pretože do izby dostane prostredného, či má obavy, že bude krik a plač. Alebo uvažuje až tak, že rodina príde o nejaké výhody, napr nedeľné obedy v Mekáči, to je len príklad. Možno ho vystrašil rozhovor o tom, že bude musieť pomáhať. Závisí od toho, či ste s mužom povedali chlapcom o pripravovaných zmenách a ako. Mohol by to byť pocit odstrčeného dieťaťa, ked ste mu napr sľúbili drahý horský bycikel, ale žiaľ, teraz vám treba na nový kočík.
Môže to byť aj obdobie, kedy má pocit, že vy ako rodičia dostávate na neho prídavky a sú to jeho peniaze. Má pocit, že má na ne nárok a tak si ich teda aj môže zobrať, ale vy zlí rodičia mu ich nechcete dať. Žiaľ, aj takto zmýšľajú deti.

simca79
18. okt 2013

@lili_mia neviem, myslím, že by to nemal byť problém, na malé sa teší, on je stredný, má ešte staršieho brata, ale aj to neučenie, lajdáčenie a klamanie pretrváva už dosť dlho, vlastne celú školskú dochádzku a to nebolo ani chýru po bábätku. A ešte aj to, že sa neprizná. Aj staršiemu bratovi sem tam ukradne nejaké drobáky... ale toto ma teda dorazilo, ani by ma nenapadlo, že peniaze nemôžem mať doma.. nežijeme nejaký luxusný život, ale dovolím si povedať, že im nič nechýba tak fakt neviem.... má len 10 rokov a už teraz riešime takéto problémy, mám obavy, čo bude ďalej ☹

erique12
18. okt 2013

no urcite dat vreckove, tu sa dava standardne od 6 roku uz, 1 Eur na tyzden. pri 9 je to uz 1.2 az 2 eur na tyzden.
deti sa tak naucia zaobchadzat s peniazmi a tiez setrit.
jednoznacne by som si s dietatom pohovorila na jeho vekovej urovni o peniazoch a tiez, ze ak nieco chceme, tak si na to musime najskor nasetrit.....

irriss
18. okt 2013

@simca79
Ja bych to tipovala na sikanu..i kdyz ten popis "duse" Tveho syna je spis identifikovatelny v chlapci, ktery sikanuje..
Takze ne obet..ale bohuzel "vinik"..(ale muzu se MYLIT!!!)= jen mluvim z vlastni zkusenosti!!Nemej strach!!Nechci Te strasit, i kdyz pokud dojde k sikane, je BOLEST na obou stranach, trpi maminka obou dvou stran☹
Sakra, ja Ti nepomuzu, my byli bv opacne pozici..tichy, pravdomluvny, zamilovany do nakupu denni potreby, zamilovany do fronty na poste, kterou odstal velmi rad i pro nekolik babicek😀..shanel nejlevnejsi vajicka po meste...miloval ZENSKE veci 😔 a to mu bylo osudne..
Jinak s penezma..nastraz nekde penize..schvalne a chytni ho..a "zmackni" 😉

simca79
18. okt 2013

@irriss vinník šikany určite nie, tiež som sa toho bála, ale v škole ma ubezpečili, že aj keď je lajdák, určite nie je zákerák a vždy si zastane mladšieho, len potrebuje byť v triede stredobod pozornosti. A to aj za cenu, že "rozbije" celú hodinu... je veeeeľmi ťažká povaha 😒

erique12
18. okt 2013

@digysa
podla mna je ten bodovy system divny.
tak si predstav, nenaucia sa deti potom ze budu robit nieco pre niekoho len kvoli tomu aby za to dostali odmenu?
podla mna je toto isty druh "nasilia" ... 😕

irriss
18. okt 2013

@simca79 Takze nekomu pomaha..je nekdo ve vasem okoli "slabsi financne"?
nekdo, kdo ma rodinu momentalne bez prostredku?
Nejaky kamarad, kde jeho rodice nepracuji? 😉
A NEBO:
Neco nekde rozbil a resi to takto, misto toho, aby se priznal!!!
To by mohlo byt..😉

p.s. Neverim, ze by uz nakupoval darky na Vanoce☹
Prohledala jsi mu skrine? Vis, v detske hlavicce se zrodi cokoliv..nekdy i v dobrem umyslu vsechno pokazi..protoze na to jdou zle...Neni neco, co TY sis prala treba pro miminko? No ja bych se podivala do skrini, zda to nemas nekde jako darecek, za ty penize, co ti vzal..muze to brat tak, ze ti je timto zpusobem vrati...ve forme darku...a splneneho prani..
mozna ti chce udelat radost a prekvapeni se preci neprozrazuje😉

simca79
18. okt 2013

@erique12 veď drobáky mu vždy dám, nechám mu výdavok z obchodu, ale vždy minie všetko do tla, nevie si ušetriť a už vôbec ho nezaujímajú reči o peniazoch, že na všetko čo majú, musíme my zarobiť, síce počúva, ale myseľ je niekde úplne niekde inde, už som fakt skúšala asi všetko, neviem, čo robiť ....

simca79
18. okt 2013

@irriss fu, tak to neviem... kamarátov takých asi nemá a to rozbite - neviem zatiaľ o ničom, uvidím, čo sa dozviem v škole, nejde mi to nejako všetko do hlavy, niečo ho trápi a neviem prísť na to, čo to je, nechce sa otvoriť za ten šíry svet....

erique12
18. okt 2013

@barcelona94901
no tazko sa vidi druhym do taniera....
jedna vec vec je, ze "doma maju vsetko"..... ale co vsetko dieta potrebuje???

potrebuje hlavne pozornost, porozumenie, lasku a cas rodicov, vsetko ostatne su len veci, cize to nema ziadnu hodnotu!

irriss
18. okt 2013

@simca79 kousek jsem dopsala..mrkni nahoru znovu😉

erique12
18. okt 2013

@simca79
no kazde dieta je ine. mozno pravidelnost a iste pravidla, vreckove raz do tyzdna - 1.5-2 eura.
s vekom sa zvysuje samozrejme.
moj muz napr s bratom jedna matka, dve rozne deti, muz si vsetko sporil, brat vsetko hned minul, tak to je aj teraz, muz si dva krat rozmysli a potom kona, brat bez rozmyslania minie aj to co este nezarobil....

irriss
18. okt 2013

@erique12 Moje deti jsou BEZ vreckoveho..ani nepytaju 😉

erique12
18. okt 2013

@irriss
ok, to su tvoje deti🙂
ked nepytaju, neznamena tiez, ze "nepotrebuju"...

irriss
18. okt 2013

@erique12
To praveze znamena, ze NEPOTREBUJU.. 😉

erique12
18. okt 2013

@irriss
ok, doslova nepotrebuju, maju vsetko. ok ok.

ja som myslela skor potrebuju na "vychovne" ucely....

selema
18. okt 2013

@simca79 ja si tiež myslím, že tam ide o šikanu ☹ a bojí sa vám povedať pravdu, lebo sa mu vyhrážajú ☹ určite to treba začať riešiť radikálne, aby nebolo neskoro ☹
Nechcem strašiť, ale často vidíme v telke, že deti spáchajú samovraždu, lebo sú šikanované ☹

irriss
18. okt 2013

@erique12 no u nas je to spis tak, ze BOHUZEL nepotrebuji, proto ty vychovne ucely bych brala i ja 😉
Jenze do skoly a ze skoly NESMI samy a jezdi autobusem skolnim..
Tady deti nesmi chodit ven samotne..😉 😠
Bydlime daleko od cukrovinek, zmrzlin a kancelarskych potreb, pod nama a pred nama jen same more a za nama hory 😒 , takze ven jedine s mamou ..a co se potrebuje to, se koupi spolecne....ale napr., dnes jde nejstarsi slecna do kina, takze dostane penizky..ale to neni kapesne v pravem slova smyslu 😉

irriss
18. okt 2013

@selema
Vim, o cem mluvis ☹
Nemusi se podarit spachat sebevrazdu, staci kdyz Te zabiji uvnitr...
Tzv. "Mrtve" zive dite..☹

barcelona94901
18. okt 2013

@erique12 áno presne ,,,lenže napriek tomu nevieš dopredu a už vobec nie zaručiť,že nám sa to nestane..to je to

digysa
18. okt 2013

@erique12 Nie, nenaucia......lebo som to uz v prispevku vysvetlila, ze nie za kazdu pracu dostanu body. A v takom malom veku (moje deti este 9-10 rokov nemaju) je im tento bodovy system najjednoduchsi.....

Ja sa skor obavam, ze deti nechapu co vsetko musi clovek urobit, aby zarobil 10 Euro za jednu hodinu.....

Ty neodmenujes svoje deti nikdy? Vsetko dostavaju len tak? Bez akehokolvek usilia?
Odmena je predsa taky stary trik a nemyslim si, ze deti vyrastu a budu za kazdy vyneseny smetny kos nadstavova ruku pre eura.... 😅

A co sa toho komentara tyka...ze je to isty druh nasilia........to bol zart, vsak? (to komentovat radsej nebudem)

erique12
18. okt 2013

@digysa
no hej, netreba hned brat vsetko osobne...
myslene nie v zlom, len ze to pride ako cvicenie opiciek. alebo zvieratiek... v takom kontexte potom. hovorim, netreba riesit kazde slovicko. ja som to nemyslela osobne na teba. ved ta nepoznam.

nuz kazdy si odmenuje deti alebo neodmenuje... ale tu je problematika sirsia, ze co sa rozumie pod odmenou a ako sa dava.... odporucam knihu "Unconditional parenting" od Affie Kohn...

digysa
18. okt 2013

@erique12 Pozriem tu knihu.... Ja to robim podla vzoru, ako som bola ja vychovana.....
Tiez som nedostavala vreckove IBA tak......musela som doma pomahat a sestra tiez. Neskor, ked som bola starsia, tak som robila mame uctovnictvo (ona mala firmu v ktorej som jej pomahala) inak by mi nedala peniaze na zabavu, benzin do auta a pod.......
A teraz.......mam vysoku skolu, pracu, dokaze sa o seba postarat a nepytam si od nikoho peniaze, lebo si zarobim svoje. 🙂

erique12
18. okt 2013

@digysa
ano, aj my sme boli takouto metodou vychovani..... len ta metoda ma aj svoje dane.....

digysa
18. okt 2013

@erique12 Pozeram si tu knihu, ale to je celkova vychova a ja osobne sa bavim iba a zasadne iba o tom, akym sposobom davam detom VRECKOVE....nie, ako ich vychovavam. Vreckove je iba mala cast z vychovy.
Ide tu o sposob, ako dostavaju deti peniaze:

-niekto neda ziadne
-niekto da iba na podnet dietata, ked potrebuje
-niekto dava kazdy tyzden vreckove
-niekto dava ako odmenu za skolske vysledky, slusne spravanie
-niekto da kedykolvek a kolkokolvek

Inak uplne suhlasim hned s nazvom knihy: Unconditional Parenting: Moving from Rewards and Punishments to Love and Reason

Reward and Punishments to Love and Rason- Ucim deti, aby sa spravali slusne a pomahali mi a dobre sa ucili nie preto, ze budu potrestane AKO to nesplnia ale robia to preto, lebo ma lubia a ked to neurobia, tak to bude mna "ich mamu" velmi trapit a boliet......
Toto je moje motto.............si dobry, aby si boli ludia okolo teba stastni a mali ta radi........nie si dobry za odmenu a za to, ze sa bojis trestu.

Ale PENIAZE na strome nerastu...........Nepamatam si, ze by clovek v dospelosti dostaval peniaze inak ako pracou- nejakou cinnostou- NIECO pre to musi urobit. NIKTO ti NIKDY neda peniaze len tak..... 😅

digysa
18. okt 2013

@simca79 Ja by som mu tie peniaze dala odrobit...........kazda domaca praca bude ohodnotena. Ak ich nestihne odpracovat, tak by som mu dala napisat zoznam, co si zela na Vianoce a zratala tie darceky. Odratal by som sumu, ktoru dlhuje od darcekov a dostal by iba zvysok.

Priklad: Odpracoval by 200 Euro a dlhuje este 100Euro
Na Vianoce si mu ochotna kupit darceky v hodnote 350 Euro. 350E - 100E co dlhuje = 250E za darceky na Vianoce.

Inak by som si tiez maximalne postriehla, kde tie peniaze mina...........to je obrovsky peniaz pre takeho maleho chlapca. Potrebuje ich na nieco velmi "nekale".......... Ja by som si ho odpozorovala.....zasla aj tajne do skoly, aj pred skolu...ci mu tam niekto nerobi zle.... 😢

erique12
19. okt 2013

@digysa my sme vreckove nedostavali, makali sme zadara. muz dostaval vreckove, plus za extra roboty ako umytie auta tiez nejake extra. uvidim ako toto poriesime, este mame dost casu, momentalne neviem si predstavit,co by deti mohli chciet za 300 eur na vianoce 😕 od tych 14 tich si mozu po vikendoch privyrobit...