Domáce práce školopovinných detí. Kedy začať?

junovka
25. jan 2008

Rada by som bola, keby skusenejsie maminy, ktore uz maju skolopovinne deti mi poradili, kedy by som mala zacat davat mojej 6 rocnej dcere neake domace prace.Mam na mysli neake drobnosti, umyt riad, poustielat postele......atd:?A kedy by som mala zacat, aby mi trocha pomohla pri mojich pracach, mam namysli napr.utriet riad, popratat stol po obede....atd?Dakujem za rady. 😉

titkovamiriam
26. sep 2009

tak moji su zvyknuty si navarit ,vyrastali len so mnou a ked nechceli cakat az ked pridem z prace tak michal uz ako 6r.varil cetoviny,vyprazal rybie prsty alebo upiekol pizzu-milan bol lenivsi ale naucil sa aj on a ked je teraz zo skoly mimo domu tak vyvara aj kamaratom na intraku ci na private 😀 😀 😀 ,ma este napadlo ked chcu prezliect pradlo si prezlecu sami a kopec malych blbosticiek ktore ja beriem ako samozrejmost a kamosky tisko zavidia 😀 😀

miroslava89
26. sep 2009

ja mam 6rocnu neterku-prvacku..a ked jej to zdravotny stav dovoli tak pomaha doma stale,,..ci uz utiera riad sama si uprace, pod dohladom svojho tatinka dokaze aj povysavat🙂

titkovamiriam
26. sep 2009

mirka ma zdravotne priblemi ☹ chudatko

maznacik007
26. sep 2009

mne sa obcas stane.. ze mala vstane skor ako my a nachysta nam vsetkym ranajky.. naleje nam mlieko odreze 😅 chlebik.. natre maslom.. a nakraja k tomu zeleninu a donesie nam do postele.. 😲 a musim povedat ze ak to zratam.. tak to urobila viackrat ako moj manzel.. 😀

dididi30
26. sep 2009

ahojte
tak moja dcera ma tiez 6 rokov, je to velky lenivec a vzdy nieco robi s okecavanim okolo toho 🙄 😅 ale inak si niekedy aj ustle, uprace v skrini, ale inak nic moc 😒 bordelarka, napominana non stop 😖 ale nevadi, snad na to pride 😎
no ale rada si pripravuje jedlo, len ten brodel pri tom 😝 samozrejma len chlebik, take rychlovecky 😉

dididi30
26. sep 2009

maznacik no tedaaa 😀 😵 sikulka malicka 😉

macka01
26. sep 2009

Môj má 7 a tie raňajky tiež rad robí v nedeľu,keď si chcem trochu dlhšie poležať,ale nôž má zakázané používať tak nachystá aspoň všetko na stôl.A to doslova tam povykladá takmer všetko z chladničky,že aby si každy vybral čo chce.Mne pribudne robota,lebo musím všetko popratať,no ale pochválim ho,že sa snažil 🙂

martinka79
26. sep 2009

moje dcera ráda dělala cokoliv do letošních prázdnin... teď u toho hází ksichty a kecá a beblá. ovšem jsme to matak semetrika takže dělá...... co řeknu. apotřebuji. musím říci, že pohlídat bráchu a tak není problém... 🙂 musím říci, že nevaří.... ale dokáže se obstarat a jdlo si přípraví sama a nám taktéž.
povinnost jsou květiny, pes, uklíd svého království a samo vyžehleného oblečení.
se těším až bude dělat vše za mě 😀 😀 asi si pořídím více dwěětí a ť mám takové malé praocvité skřítky doma. 🙂 si nemyslím, že by děti měli nějak moc pracovat jejich povinností je škola a pomoc když rodič řekne.

silvia07
27. sep 2009

moja dcera bude mat 6 si sama uklada hracky, ustiela postel, pomaha mi skladat pradlo, chysta taniere a pribory na stol..... syn, ten ma 16 raz do tyzdna povysava a ma kazdy vecer utriet riady a vyniest smeti, ale to mu musim aspon 5x pripomenut a aj to sa oduje, a bez poznamky "to musis mat vsetko hned" to ani neurobi 😠 ... uz sa stalo, ze som prisla domov a mala behala s vysavacom po byte a on sedel pri pc...ze jej slubil zato cukrik... a ona cela spokojna, ze aka dolezita, ked uz vysava 😉

macka01
27. sep 2009

chcieť niečo od pubertiakov je as ťažké ☹

tatolu
27. sep 2009

Ja tiež chcem aby mi pomáhali. 😒
Zatiaľ vedia vyhádzať skriňu s vecami, skriňu s topánkami (tie potom síce upracú, ale to je skôr nahádzané) a kuchynskú linku tiež musím strážiť 🤐

gtver
27. sep 2009

roztřídí prádlo do pračky (bílé/barevné), donese z pračky k sušáku, vysaje, odnese smítko do koše, zatím mi to stačí 😀 😀

katrin21
28. sep 2009

moja je tretiacka, ani neviem, co sa ucia..
ulohy si robi sama, odo mna pyta len veci napr. na pracovne( gombiky, a tak,.. 😀 ), ale inak vsetko sama... ani neviem, ze by sa nejak moc ucila, len ulohy... akurat ma informuje, kolko jednotiek dostala a tak.. asi mam stastie, lebo napr. priatelova dcera sa tak ucit nevie.. potrebuje vysvetlovanie( je tiez tretiacka) a doma ju mamjina k tomu nevedie , aby sa ucila sama a ona ju len skontrolovala... vcera si robila u nas ulohy, no s celou rodinou 😀 ... nevedela pochopit ako sa urcuju svet. strany podla tiena, ako to maju v knihe... 4X(!) si to precitala, ale nevedela to povedat vlastnymi slovami... ( inak ja som vystudovana ucitelka 1-4roč-) 😀 tak som sa nastvala a zobrala som ju na balkom a narozne jej to vysvetlila( bo akurat obed 🙂 ) a potom to uz hadam lepsie pochopila... vsetko trenba robit s nou...

Tak som strase stastna, ze ja mam doma " veget", ze s mojou toto nemusim absolvovat denno denne, lebo by ma asi .... porazilo. 🙂)

ale zase, poriadok sa jej robit nechce... nie ze by nevedela, ale ona sa tak hra, ze ma po celej izbe veci, este aj v obyvke a na to mam teda nervy...🙂, jedlo si vie tiez urobit, kakao, chlieb natriet, rozkrojit rohlik, aj riady parkrat umyvala, obcas povysava, vynasa smeti.. ked jej poviem, sama od seba nie, pravdaze 🙂) ale DU bezproblemov a o tom j etato tema, nie? 😉

nefertitiavi
22. dec 2013

nasa osemrocna, aj stvorrocna tiez sem tam umyje riad-pytaju sa same, same odnasaju taniere do drezu, alebo do umyvacky, vedia vyvesat pradlo aj vesat, robime to nenasilne, chcu to robit same-jasne ze sa im nechce zakazdym🙂))
ale chcem aby pomahali lebo nasa 15 rocna(nevlastna) to sama od seba neurobi, pripadam si nieekdy ako buzerant, umy to po sebe, daj to do umyvacky.....

blahova_andrea
22. dec 2013

no nechci být za rýpalku, ale práce, které popisuješ u nás dělají děti v rámci svých možností cca od 1,5 roku 😀 jako uklidit po sobě po jídle ze stolu, pomoct s nádobím nebo si ustlat postel...nevím proč s tak základními věcmi čekat až než půjde do školy? malého děsně baví nám u všeho asistovat a pomáhat. jasně, že zatím to nemá vyloženě za povinnost, není to tak, že by v úterý vysával, ve středu myl nádobí a v pátek skládal prádlo 😀 ale ty to popisuješ spíš jako pomoc při tvých činnostech než jí to dát rovnou jako pravidelnou povinnost, kterou bude vykonávat sama a na to už je stará dávno dost 😉

janulm
13. jan 2014

Čím dřív se to děti naučí, tím lépe!