Domáce práce v sobotu

anin_fo
17. dec 2022

Ahojte, čo robia Vaše deti v sobotu ?

Pýtam sa so zaujímavosti, išla som ráno do práce a dcére (13r.) som nechala sobotné upratovanie (vytrieť dlážku, utrieť prach, povysávať, riady). Frflala, že to spolužiačky nerobia a nemajú také povinnosti ako ona (venčia psíka, nakupujú). Dcéru zapájam od mala chtiac-nechtiac do všetkých prác a trošku som sa zarazila dnes či je to správne.

A čo vaše deti a domáce práce ?

kabinka11
17. dec 2022

@anin_fo pomáhajú obidve. Ci spolužiaci dostávajú domáce práce, to ma trápi tak najmenej. (neboj sa, tiež to počúvam). Keď poviem, takto ako ty, tak spravia. Samé od seba sa nehrnú 😄

vkatush
17. dec 2022

@anin_fo so sestrou sme to tiež neznášali, teraz som za to vďačná, že sme boli "nútené". Jednak sa naučí robiť tie veci (niektoré mladé baby ani po 20tke nevedia ako vyzerá mop, držať metlu či len umyť pohár poriadne), nebudeš mať z nej lenivca, za ktorého sa môžeš hanbiť a buduje to pracovnú morálku a hygienické návyky. V jej veku sme aj prali, žehlili, umývali auto...
Navyše u nás v rodine sa ani nedelí mužská ženská robota, každý sa zapája, stará o domácnosť. A takým spôsobom chcem vychovávať aj moje deti.

mata1001
17. dec 2022

Áno je to spravne, zapajam aj 12r syna...povysavat, utriet prach, vyprazdnit a naplniť umývacku, dat prat do pracky, vyvesí oprate oblecenie...pokosí travnik, uprace izby...prevlecie postelne pradlo (ale to spolu so mnou)...myslim, ze ho "netýram" a raz sa mi podakuje...aspon nebude úplne "ľavý"

riyadh
17. dec 2022

@anin_fo jasne, tiez pracujem aj vikendy a u nas ak polopate nepoviem, co chcem alebo nenapisem zoznam, tak aj cely vikend by prelezala. U nas sa osvedcilo jednoducho napisat zaznam na Dany den Co chcem aby bolo urobene, to sa snazia aj ked nie vzdy 100p.dcerka ma 10,syncek Bude mat 14 o mesiac. A jasne ze pohundru, atc ale zatial klop klop si nedovolia Dane ulohy neurobit.Uz su dost velki aby v domacnosti pomahali.A mna vobec nezaujima ako to maju spoluziaci spoluziacky.. Sluzku im robit nemienim. Aj teraz som po nocnej, manza v praci tak vianocne upratovanie, po Lopate ich "dirigujem" a pomaha ju. Akurat mame pauzu polhodinovu. 😊

stannkal
17. dec 2022

@anin_fo určite je to správne, naša filozofia je ze každý kto v domácnosti býva sa ma férovým dielom podieľať na jej chode. Teda jedno ci žena, muž alebo deti. Samozrejme primerane možnostiam a veku. Jedine co nechcem naučiť moje dieťa je ze sobota by mala byt "upratovaci" deň 😀

yoxinka
17. dec 2022

@anin_fo
Môj SYN si vysáva sám izbu, utiera prach, upratuje všetky veci, vždy si odkladá sám prádlo do skrine, vyvešá prádlo, vyberie umývačku, prezlieka si posteľné (on vyzlečie a potom navlečie plachtu a vankúš, ja mu pomôžem paplón navliecť), keď mu poviem, povysáva celý dom, vie spraviť sám praženicu, omeletu so šunkou, volské oká pre celú rodinu, natrieť chlieb sestrám, minule upiekol s mojou maličkou pomocou perník. Chalan má 10 rokov. Dcéry majú 6 a 3 roky, upracú si izbičku, odloži hračky, staršia povysáva, vyberajú spolu umývačku. Povinnosti budú u všetkých s vekom pribúdať. Ja osobne sa nepovažujem za upratovačku domu. Žijeme tu všetci, staráme sa všetci. Čo robia/nerobia ich spolužiaci, mňa osobne nezaujíma, u nás sú pravidlá také aké sú. Ale teda, nemáme upratovacie soboty. Upratujeme tak nejako priebežne, občas aj v sobotu, ale tam sa snažíme tráviť spolu čas von a tak …

deti95060810
17. dec 2022

keby som to nechala na moje dcéry tak neurobia asi nič...však je lepšie sedieť s mobilom v ruke...😉
Takže napr. umývajú okná už len ony - ja len skontrolujem. Ich izbu tak isto si upratujú len ony....kúpeľa, WC - to sú ich rajóny... v nedeľu ráno musia pomáhať variť a robiť pomocné práce...
vek dievčat približne ako tvoja...

evica17
17. dec 2022

To že pomáha je super ,to treba. Raz jeden kňaz vravel na spovedi,že pomáhať môžu rodičom tak deti do 12 rokov ,ale väčšie už sa majú starať tiež,že to nie je len domácnosť rodičov a už sú veľké na to aby vedeli čo urobiť a starať sa o poriadok,aj navariť. Jediné čo by ma asi štvalo,ak by som bola taká pubertiacka,že musím upratovať v soboty. Soboty majú byť oddychové dní (aspoň u nás). Čiže oraceme priebežne cez týždeň,aj prach a zmyvanie a také.
Môj chlap vraj keď boli malý celú sobotu pratali doma, a v nedele do kostola a na návštevu k babke,že mu chýbal taký deň len doma a nič nerobiť alebo na výlet ísť.

nerya
17. dec 2022

Nenávidela som soboty presne kvôli upratovaniu, snažím sa upratovať priebežne cez týždeň, ale súhlasím, ze by si ju mala zapájať, len možno nie všetko naraz v sobotu 🤷

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikto2234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pininka1
17. dec 2022

Mam dvoch starsich chlapcov a normalne v sobotu prataju. Ten najstarsi, kupelna cela umyt a povysavat horne poschodie, mladsi utriet prach a vyniest kose. Stari bezproblemov aj pozehli, pecie so mnou, vari si co chce. Ma 15. Mala ma este len 5, ale nadsene mi.pomaha.

zuzinka888
17. dec 2022

To tvrdia vsetci pubertaci- aj moji. Ale ja som ich prekukla a povedala nech netaraju, lebo mam ich rodicov v skupine a rada sa opytam. Hned stichnu a makaju.😂😜 Nech ziju socialne siete!!✌

vierka0508
17. dec 2022

Dobre robis, aj my sme ako deti pofrflali a to sme este aj v zahrade pomahali. Ale museli sme a zislo sa nam to. Aj chlapcov by mali mamky co to naucit. Lebo dnesna mládež je lava na vsetko okrem drzania mobilov. Moj syn ma 5 rokov a tiez ho uz zapajam do domacich prac, zatial ho to bavi, neskor mi mozno nada 😀 ale uz tam aspon nejake navyky budu.

ivangeline
17. dec 2022

My sme len vysavali a upratovali svoju izbu. Inac pomohli,ked nas poziadali.A nie,neublizilo mi to a nespravilo lenivca, niekto sa vie naucit aj z pozorovania. ;D

sashabb
17. dec 2022

Nikdy som toto nechápala, a nevidím dôvod aby som si konečne volný deň ničila upratovaním. Čiže taktiež ani deti v sobotu nič nerobia. Veď upratujeme priebežne keď treba, čiže sobota je normálny deň bez svinčíku, tak si môžeme robiť čo uznáme zrovna za vhodné. 🙊

terry658
17. dec 2022

@anin_fo je to normálne a správne. Musí sa naučiť pracovať. Ja zapájam zatiaľ malé deti (8,5) a vidím to ako veľký prínos. Oni sami v sebe cítia hrdosť, že sú za niečo zodpovední a že to zvládnu spraviť. Ak ďalšie neupratovali začali vymýšľať blbosti. Vyslovene potrebujú vedieť, že sú potrební a šikovní.
Ja som tiež nadávala v puberte ale naučila som sa veci robiť rýchlo a dobre. Teraz sa mi to hodí aj v práci aj keď nie som upratovačka.

sense
17. dec 2022

V sobotu zvyčajne nič ako aj ja resp ideme na nákup, alebo výlet, Kino, dnes mala vianočný koncert. Niečo sme na piekli doobeda a to bolo všetko. Minulú sobotu nerobila tiež nič lebo napadol sneh a bola vonku, plus nákupy.
Ako dieťa som neznášala soboty lebo sa muselo upratovať. Takze my upratovacie soboty nemáme.

zmrzlinka2021
17. dec 2022

@anin_fo

Skor by som jej to rozlozila pocas celeho tyzdna, ale urcite ju nezapajaj.

Mna a manzela nase mamicky chranili a vysledky teda bolo dost vidno 😀

marianarem
17. dec 2022

@anin_fo Ja to vidim podobne ako ty. My sme tiez mali doma v tomto veku rozne povinnosti a rovnako ako tvoja sme to nemali radi a aj sme obcas pofrflali. Ale spatne to hodnotim ako prinos, po vyske som prisla do svojho a jednoducho som vedela vsetko robit, vratane varenia. A nebola som sokovana z toho, ze co vsetko treba robit.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz