Dyslexia, dysortografia a cudzie jazyky

mawka
1. sep 2012

Moj prcek sa ide ucit prvy raz jazyk v ramci skoly /skolku do toho neratam/, sice je uz tretiak, ale riesime u neho "DYS" a neviem si predstavit, akym sposobom sa bude ucit jazyk. co sa tyka vyslovnosti, pochopenia, tam problem nevidim. skor vidim problem v pisani a citani. ved ma problem so slovencinou - cita a pise proste zle a teda netusim ako to bude s jazykom. a ako to bude do buducnosti. predsa len - jazyk je v dnesnej dobe nevyhnutne pouzivat, moze rozpravat, komunikovat perfektne, ale niekedy mu daju nieco napisat a nebude to vediet. Mate skusenost priamo s Vasimi detmi a s touto problematikou? Poprosim nie komentare typu "Moja suseda...moj znamy..." Potrebujem realne skusenosti realnych mamiciek. Dakujem za pochopenie.
Este doplnim, moje dieta je individualne integrovane, ma ADD, porucha pozornosti, intelekt nadpriemer, v niecom je absolutne vopred, v niecom je totalne pozadu... proste vzdy sa mi jezia chlpy pri niecom novom, co sa ma ucit 😅

rosinka
27. nov 2012

počkaj Kováčová, tá logopedička, má neurofeedback? to je divné, väčšinou ho majú len špecialný pedagógovia a nie logopedi. ale jej by som nešla aj keby to robila zadarmo
@mata2

mata2
27. nov 2012

@rosinka nie, logopedicka kovacova ma presviedcala,aby som na to chodila k pastorekovej..

rosinka
27. nov 2012

@mata2 no vidíš tak možno že ho má ale ho neponúka, niektoré doktorky sú divné, tak boli sme tam v júni a kázala nám prísť až o pol roka, načo tak dlho čakala? v TO chodíme skoro každý týždeň, mohla nás aj Pastoreková tak riešiť tak by som chodila aj k nej, ale keď to ani neponúkla ani nič nám nedala na pracovanie.

mata2
27. nov 2012

@rosinka k pastorekovej by som nesla,ani keby bola jedina na svete 😝

rosinka
27. nov 2012

@mata2 prečo? máš zlé skúsenosti?

briketa
19. dec 2012

@mawka moj manzel ma dyslexiu a najlepsi sposob na ucenie jazyka - Rosetta Stone serie. Pocut, vidiet a ucit sa zapamatanim si z opakovaneho, priamo. Nie najprv gramatiku, definicie...atd.
Musi sa ucit napriklad tak, ze mu vetu poviem "stokrat" podla pocutia. On nevie ako sa pise, nevie preco je tak gramatika. Vie tu vetu priamo povedat v spravnej situacii. Vlastne je to stylom akoby na Teba stale niekto rozpraval a Ty sa ten jazyk naucis z pocutia. MM je Anglican a tak sa uci kusky po slovensky.
Kup audio CD a nech sa uci z pocutia.
Rosetta Stone je kurz na pocitaci a su tam obrazky rozhovory a potom opakujes co pocujes a vidis.

mawka
autor
19. dec 2012

@briketa dakujem 🙂 🙂 idem to najst. presne takto to odporucala aj spec. ped. pre ucitelku v skole, ale tak skoda reci, samozrejme, ze ho nuti pisat a ucit sa gramatiku... co uz narobim, bojujem. ale toto pozriem a bude sa ucit tak. daaaaaaaaakujem 🙂

sakulecek
17. jan 2013

Tak pridám svoju trošku , syn sa narodil a mal poruchu dýchania . Do troch rokov sme chodili na neuro , na pozorovania a všetko bolo OK . Potom nastúpil do školky a zistili sme že reč je u neho ovela horšia ako u ostatných , začali sme chodiť na logo a pani doktorka nás časom upozornila že sa u neho pravdepodobne vyvynie porucha učenia . Tak aj je , v prvej triede mal triednu ktorá si všimla dvojité čítanie a pomalšie osvojovanie slovenčiny , a zlú grafomotoriku , úchop pera , úprava a pod . Kedže zvolila vhodný prístup syn nemal žiadny velký problém , ale musel sa učiť viac ako ostatní a NENÁVIDEL SJ . V druhej triede sa zmenila učitelka , a tým aj prístup , syn stále ako tak zvládal ale ku koncu roka sa rapídne zhoršil .Pri úlohách zo SJ už dopredu plakal . Ked som hovorila s pani učitelkou tak bola šokovaná o čom hovorím ,on žiadny problém nemá , pracuje ako ostatní .......Na konci školského roka som sa rozhodla že sa to musí cez prázdniny nejak doriešiť , lebo už som bola na nervy ja aj on . Najprv som kontaktovala logopedičku lebo som vedela že v ambulancii pracujú aj s deťmi staršími s nejakými poruchami a ona bola ochotná dať synovi povedzme minitestík a potom mi povedala že podla jej výsledkov syn jednoznačne má poruchu učenia a treba kontaktovať pedagogicko - psychologickú poradňu kde sa týmto deťom venujú . Výseldok dysgrafia , a podozrenia na dyslexiua a dysortografiu . A to najlepšie ma čakalo v škole : pani učitelka mi povedala že nevie ako som k posudku prišla lebo , môj syn nemá žiaden problém . Ale to už neriešim , a ked bude treba zasa ju obídem . Každopádne jedna mudr mi povedala : pani učitelka s tým bude mať určite problém , lebo je to pre nu vela práce navyše . Čo sa týka angliny , učíme sa tak že ja mu to čítam, vysvetlujem , hráme sa . Vela mu kreslím . Ale než to pochopí mám nervy v kýbli :D .

mawka
autor
21. jan 2013

@sakulecek hej, tu s tym maju problem velky. maly ma zakazane diktaty podla individ integracie a aj tak mu ich dava. ma "naordinovane" cudzie jazyky, ze ucit sa pocuvanim a ukazovanim-vizualne, aj tak mu dava pisat pisomky. a mohla by som pokraocvat. neznasa skolu a to je vysledok toho, ze ucitelke sa nechce "babrat" s dietatom s poruchou ucenia. totalne tie decka demotivuju a to ma IQ vysoko nadpriemer, ze inak velmi sikovny, mohol by s inym pristupom mat aj mega ine vysledky. nuz....
inak neozvala som sa, sorry, ale dohodneme stretko, len mam v praci uzavierky a som akasi k.o. na riesenie inych veci. mozno cez vikend.

arborka
17. mar 2013

Ahojte... Chcela by som vas velmi pekne poprosit, ak si najdete 10 min, mohli by ste mi vyplnit dotaznik na diplomovku... Zistujem nazory na ziakov s dyslexiou. Potrebujem aj ludi, co nevedia co je to dyslexia, aj tych co to vedia... Aj chlapov, aj zeny, aj mladi, aj stari, na veku nezalezi..

Dotaznik je miestami nelogicky - ale ma to tak byt 🙂 🙂 Dakujem vam, fakt mi to velmi pomoze...

https://docs.google.com/forms/d/1zK0xqJBG7eYwPx...

sabka
10. feb 2014

ahoj dievcata. Moj syn ma dysortografiu. Inteligenciu ma nadpriemer. Zatial je len druhak ale uz sme sa dost natrapili. Hlavne so SJ. Pani ucitelka ho zaskatulkovala za lajdaka ktory by to aj vedel keby sa snazil a mna za otravneho rodica lebo ma koli mne mnozstvo papierovaciek. Nastastie sme natrafili na dobreho specialneho pedagoga a skvelu psychologicku. Uz teraz sa bojim co bude na anglictine.

anega79
10. mar 2018

@sabka Ahoj uz tu dlho nikto neprispel. Prosim ta ako mu dysortografiu zistili? Dcera pocas diktatov stale zle skoro vsetko, vacsinou N zamiena za L, a L a R