Je to šikana?

anetka3333
13. sep 2016

Milé mamičky poprosím Vás o vyjadrenie názoru ..mám problém so synom štvrtákom.Od prvého ročníka ako nastúpil na žš ho v triede pravidelne s menšími prestávkami najprv slovne neskôr i útokom napádal spolužiak..Napr. uvediem pár príkladov na TV mu podkopával nohy ked ho obehol strkal ho začínal sa drgať až to skončilo vzájomnou bitkou .Syn je inteligentny avšak tiež si nedá skákať po hlave ale prvý nezačína sa biť to mám potvrdené aj od učiteľky..Avšak po týchto potýčkach viac menej sa to ako tak utriaslo riešilo sa to s učitelkou riaditelkou vychovávateľkou s rodičmi ktorí sa samozrejme svojho syna bránili a matka sa rozplakala to isté robí aj jej syn ked sa niečo rieši začne plakať pritom ten chlapec nastupoval do 1r.takmer 8r. mal 2x odloženú školskú dochádzku je vysoky silnejší..Podala som sťažnosť riaditeľka sa vyjadrila ,že zrejme chyba bude asi v mojom všetko prekrutila a samotného chlapca ,ktorí si začína ...urobili obeť ..vraj ak sa mi nepáči mám ho preložiť ale ja nevidím v tom riešenie nakoľko s ostatnými detmi vychadza v pohode i s dievčatami .Môj syn začal ešte v tretom ročníku sa zajakávať boli sme za psychologičkou kt. ho otestovala mala s ním sedenia a povedala že je to s tej šikany..Tretí deň v škole ho znova napadol ten spomínaný spolužiak načo som učitelke majú novu napísala e-mail kde som jej popísala všetky skutočnosti od prveho ročníka až po sučastne problemy s rečou..Na rodičovskom združení uplne spravili s môjho syna ,že za všetko je vinny on a z agresora obeť. tým že som arumentovala sychologičkou a šikoanou bola ku mne učitelka nepríjemna.. kričala ,že to všetko preháňam načo som ju rázne usmernila ....ako mám dalej postupovať prečo sa zakrýva vinník?Mám predsa vyjadrenie psychologa kde je precitlivelost a následna šikana zodpovedná za zajakavanie ..ako mám dalej postupovat ako to mám riešiť prekladať ho nebudem ...s ostatnými spolužiakmi problém nieje ...s jeho rodičmi sa nedá spolupracovať riaditeľka sa len vyhráža nech ho dám preložiť ...porosím o názor................................................................................................................................................................................................................

mawka
14. sep 2016

@eeffka ano, aj to sa da povazovat za sikanu rodicov 😀 sa smejem, ale skor je to na zaplakanie, lebo aj to sa deje.

akvi
14. sep 2016

@anetka3333 ak nemas podporu v skole, vezmi to do svojich ruk, resp. otec nech to vezme do svojich a odchyti si dotycneho a vytmavi mu, ze sa kludne moze popasovat s nim, a nie so synom. Mam tu skusenost, ze toto na takychto pomaha.. Ako nemalo by sa to asi takto riesit, ale kedze ucitelky zatvaraju oci a ty dosah na to, co sa deje cez vyucko nemas, tak aj toto je sposob..

A tiez je to tema na pracu so synom, nakolko je fakt aj to, ze niektore deti su obetami sikany len preto, ze existuju. A taha sa to vacsinou s nimi cely zivot..Takze popracovat aj na tom.. Mozno nejaka rodinna terapia, konstelacie a pod..

helmanka
14. sep 2016

@anetka3333 my sme mali podobný problém, ale nielen my aj ostatní rodičia s chlapcom, kt.pristúpil, je to nadlho, záver nič sme si neporadili pokiaľ rodičia nechcú u nás sa spisovala aj petícia, otecko sa vyhrážal že je policajt kto je viac, až, keď sme zistili, že niekde na dedine☺
Škola ho vylúčiť nemôže podľa zákona, tiež nedonútiš rodiča, aby to riešil s psychológom, tu by pomohol len postoj pedagógov, ale zrejme vôľa nie je
My sme to nejako prežili aj učiteľky, niektorí, ale dieťa okamžite zobrali tam boli aj vážne fyzické útoky a niektorí majú psychické následky dodnes
Osobne si myslím, že naučiť syna ukázať, že sa ho nebojí, lebo takto naozaj vyznievate ako problémoví Vy😦

eeffka
14. sep 2016

@mawka no jo.. ucitel je podla mna diagnoza sama o sebe...
napadla ma dalsia "normoperla" 😀 , na vytvarku treba doniest nasledovne: ABCDEFGH tak za 30e, a do druziny na tvorivu cinnost detto. Oboje prebieha v tej istej miestnosti a deti maju kazde svoju skrinku ( ktoru sme im kupili , teraz rozmyslam ze by som si ju asi mala ist vziat kedze sme odisli 🙂 )
sedim na rodicku dumam vsetci ticho a ja ze naco mam davat 2x 30e? no lebo jedno je na vytvarku a druhe na druzinu 😕 😕 😕 ok nadych/vydych a hovorim ze to nebudem kupovat dvojmo ale ked je to nutne tak mi to moze dat vedenie prikazom a poprosim aj odovodnenie naco mam minat peniaze navyse. Joooj tak to tak nemysleli jasne ze 1x staci.

danciacik
14. sep 2016

@cory áno deje sa to už od prvých dní školy. Syna mi prvý deň školy škrtili na záchode prváci, odvtedy nechcel v škole chodiť na WC a vydrž tak celé doobeda ☹ Liali mu kakao do tašky, zničili mu zošity a učebnice, spolužiak ho hodil cez plece o zem. Podotýkam môj syn je astmatik. A kopec ďalších vecí,... Každý druhý deň som bola za učiteľkou a nič neriešila, bola som aj za riaditeľom, tvrdil, že ma zviazané ruky. Vrcholom bolo keďže skrz tejto šikany začal mať problém učiť sa, tak sme začali chodiť k pedagogickému psychológovi a na začiatku druhého ročníka sa mu učiteľka angličtiny vysmiala, že má pomocné linajky napriek tomu, že som upozornila, že musí mať. Vysmiala sa mu pred celou triedou. Nabehla som tam a som jej to vytkla - všetko poprela. O pol hoďky na to mi zvonila známa doma, že mi musí povedať, že keď som odišla zo školy tak angličtinárka so synovou triednou sa na mne dobre bavili. To bol posledný deň kedy bol v tej škole, viac som ho tam nedala.

mawka
14. sep 2016

@eeffka rozumiem. tiez mi rozum stoji pri vela veciach. mna by zaujimalo, preco vzdy treba nove veci na vytvarku, ked za rok urcite neminuli vsetky farby. zvlast, ked maju obaja 1-2x do tyzdna vytvarku. malej sa krabica zahadne stratila s pomockami na konci roka. malemu som nabalila to z minuleho, len papier sa dokupoval. nie som onasis.
tiez mi dviha adrenalin zoznam zoositov, zvlast u syna, kde na etiku ziada ucitel hruby linajkovy zosit, pricom za cely rok vypisu z neho asi len 5 stran. naopak, na slovencinu ziada tenky linajkovy, kde ma potom spotrebu 5 zositov... a mohla by som pokracovat. hladam v tom logiku. minuly rok som malej dala do skoly sanon a cele balenie euroobalov, kde ich je xy, proste kvantum, sto kusov tusim, ktore neminuli, ale tento rok som musela opat doniest euroobaly do sanonu. si sna robia zo mna prdel. dalsia kategoria je zrps - prispevok. u malej je to formou o.z., prehladne, ok. ale u maleho? no neviem, ale stale nieco treba doplacat, kazdu jednu akciu. tak na ký oný sa to plati? jedine, co kvitujem, na wc maju u maleho v skole vlhcene utierky namiesto toaletaku. hygienickejsie, ale aj drahsie...

cory
14. sep 2016

@danciacik fuuu, tak to je smutne, ze tak male deti dokazu byt take zle...kde to vidia? Doma? Od koho si beru "vzor" ? Mozno si dovuju na slabsich a nesmelych spoluziakoch :(

danciacik
14. sep 2016

@cory môže byť, môj syn je nekonfliktná povaha, neháda sa, nie je drzý takže ideálny objekt na šikanu. Našťastie odkedy sme ho preložili máme s tým pokoj a konečne chodí do školy spokojný. Podarilo sa mu dobehnúť zameškané a aj keď má ešte stále určite medzery už je zaradený do normálnej triedy. Len smutné, že keď chcem mať človek spokojné dieťa, najlepším riešením dnešnej doby je zaplatiť si súkromnú školu.

mawka
14. sep 2016

@danciacik smutne, do neba volajuce je to, ze sikana sa u nas zvykne ututlat a obet je ta, ktora sa musi bud prisposobit alebo urobit zmenu. chore a postavene na hlavu.
drzim palce, aby bol maly v pohode a aj vy. museli ste si zazit vsetci peklo.

danciacik
14. sep 2016

@mawka ďakujeme 🙂 áno podvedome sa stále bojím čo sa stane, ale naozaj je teraz v skvelej škole, jeho učiteľka o všetkom vie a pristupuje k nemu ako kamarátka, takže sa pomaly osmeľuje, má tam aj kamarátov, dokonca začal hrať futbal, takže pre nás sú to veľmi veľké kroky a pevne verím, že si viac na ten rok čo zažil nebude chcieť ani spomenúť, aj keď výsledok tejto šikany sa predpokladám s ním potiahne celú školu, pretože nedokáže sa teraz tak rýchlo učiť a nie je až taký šikovný ako jeho rovesníci ale maximálne sa snaží a pomáha aj učiteľka aj vychovávateľka.

mawka
14. sep 2016

@danciacik je super, ze na to vsetko beru ohlad. bude to dobre, uvidis. nauci sa znovu doverovat, uz ked hra futbal, uz to je krok, ako pises. uz sa prestava bat. ked bude mat v skole zazemie - vybornych ucitelov, empatickych a fajn kamosov, tak sa vsetko vrati do normalu. a ze je pomalsi v uceni, aj to sa zmeni. a nie kazdy musi byt uplne sikovny, mozno je tvoj maly sikovny alebo bude v niecom, co este pride. cas to zahoji. ked budu prevazovat pozitiva, tak to zle pojde do uzadia, spomienky vyblednu. a mozno sa uplne v pohode s tym vysporiada, co aj zelam z celeho srdca. lebo viem, co je to mat dieta, ktore ma strach a nedoveruje. doslova piplava praca krok za krokom a budovanie vsetkeho nanovo.

danciacik
14. sep 2016

@mawka Ďakujem ti krásne. Presne si to vystihla 🙂

akvi
14. sep 2016

@cory je to uplne prirodzene spravanie v svorke. Sikana tu vzdy bola a bude. Obzvlast v tak uzavretej skupine, ako je trieda. Kde su deti donutene byt spolu, ci sa im to paci, alebo nie.. Hierarchia v skupine sa vzdy vytvara, vodcovia bojuju o vodcovstvo, ritopichovia sa im pchaju do zadku, lebo sa ich boja a na druhej strane su deti, co su obetami.. Obete si to niekedy sposobuju aj svojim prilis submisivnym spravanim, alebo inakostou.. Ulohou ucitela je "precitat" tu svoju svorku a pracovat jednak s obetami a jednak s vodcami, ktori su vacsinou aj agresormi, alebo podnecuju svojich ritolezov, aby agresiu pachali oni.. Je to velmi narocna praca, ale velmi potrebna.. na drvivej vacsine skol ale ucitelia netusia, co maju vlastne robit. A preto to ostava neriesene.. Paky ziadne nemaju, resp. su este tlaceni k tomu, aby ustupovali.. Aj na tomto priklade vidno, ze nase skolstvo je na tom velmi zle a speje, dufam, do zahuby 😀

bets
14. sep 2016

My sme si tiež prešli šikanou, resp. zárodkom šikany. Našťastie škola mojich detí je výberová a môže si dovoliť problémové deti vyradiť. Tiež istý čas trvalo, kým si škola priznala, že aj na ich škole vzniká šikana. Vedenie pochopilo, že nie je pre nich dobrá vizitka, keď najlepší žiaci odchádzajú. Môj syn skončil so zlomenou rukou, stalo sa to na TV, čo sa samozrejme prezentovalo akonehoda . Bol to však neprimeraný zásah pri hre, lebo ten chlapec mal celkovo zanietene namojho syna. Riešili sme to cez triedneho učiteľa a mal naozaj snahu, lebo daní agresori mali celkovo problém so správaním. Nakoniec to poriesili zmenou triednej učiteľky, ktorá zdá sa nastavuje hneď tvrdé pravidlá. Snáď u nás už bude pokoj.
Ale bežná škola nevie vylúčiť žiaka bez súhlasu rodičov, veľa som okolo počúvala rodičov, čo riešia v ich školách, snáď v každej triede je niečo. V jednom prípade, čo som počula, pomohlo až keď 2/3 rodičov podali žiadosť o prestup ich dieťaťa, potom sa hladalo riešenie, asi nie úplne koser, ale pritlačili na rodičov daného žiaka a ten pod tlakom nakoniec preradil problémové dieťa do inej školy.

akvi
14. sep 2016

@bets hej..len toto co opisujes nie je riesenie.. Na tej inej skole zase dotycny bude skusat na inych svoje tahy.. Takto sa problem len posuva, nie riesi..

petkavka
14. sep 2016

Ahoj @anetka3333.
No ja ti neviem, syn sa ti zajakava, psychologicke musi chodit....akoze naco cakas, az sa ti v tom lepsom pripade vnoci pocikavat bude, v tom horsom moze zacat sebaublizovanie :(

A to vsetko len aby si si dokazala, ze to ten druhy je na vine? To skor vyzera, ze aj ty si nieco dokazujes. Okamzite prelozit

ramone_666
14. sep 2016

Jedna z možností, prečo ho zastávajú je, že jeho rodičia sú zrejme nejakí podnikatelia a sponzori školy. A takých si oni nepustia.

le4
14. sep 2016

Neviem ktorej z nas by sa pacilo kazdy den chodit do prace s tym, ze by sme nevedeli co zas nejaka hnusna kolegyna vymysli, kedy si zmysli ustedrit facku, alebo obliat nas atd. Ako sa musi citit take dieta? Podla mna to sikana je. Ak sa ucitelka/vedenie nema k zmene, treba bud syna okamzite prelozit inam alebo nech to ide vysvetlit Tvoj manzel s dotycnemu chlapcovi.

bets
14. sep 2016

@akvi áno máš pravdu, len ako to riešiť. U nas na začiatku roka podpisujeme informovaný suhlas aj na prípadné riešenie nejakeho problému (nielen šikana) psychológom. Lenže bežne toto školy nerobia a vacsinou rodič problémového žiaka nedá súhlas na pohovor dieťaťa so psychológom. Poznám prípad sikany aj zo strany triednej učiteľky, ktorá chcela riešiť, len vedenie školy sa tvárilo, že nič sa nedeje, dokonca si užila aj vyhrážky zo strany rodiča, pretože mala indície, že bud chlapec alebo jeho matka je doma tyrany a otec mal celkovo problém že sa o probléme v skole s chlapcom rozpráva a v slabej chvíľke chlapec niečo povedal, čo sa dostalo do uší otcovi.

alana1
14. sep 2016

Okamžite prelozenie syna na inú školu...mysli na jeho zdravie

elvi7
14. sep 2016

@anetka3333 urcite to nenechavaj tak,chod si za svojim aj "cez mrtvoly" .Ak to nepojde s vedenim skoly,treba ist riesit to na skolsku spravu alebo na socialku.Sikana moze mat hrozne nasledky,ktore si ani pedagogovia neuvedomuju.Viem to z vlastnej skusenosti,dcera sa takto trapila 2 roky v skole,triedna nas len odbila,ze nasa dcera je vzťahovacna a vsetko si pripusta.Az ked sa nam psychicky zrutila sme vedeli ze je zle a preradili sme ju na druhu skolu.Napriek tomu bola jej psychika dlhodobou sikanou v takom stave,ze zacala odpadavat,chcela spachat samovrazdu a vysledok? diagnostikovana maniodepresia ,udajne vyvolana dlhodobym stresom,4 mesacna liecba na psychiatrii :( Je mi zle z toho,ako ucitelia podcenuju sikanu na skole,niekedy mi to pripada ako keby chceli dat ruky prec od toho.Neboj sa riesit to radikalne,staznostami aj vyssie ako len v skole.Ja som to riesila tiez len v skole a dnes to strasne lutujem ,pretoze bude trvat dlho,kym moja dcera bude zase v pohode.Drzim palce.

cobhan
15. sep 2016

ja som nieco podobne riesila s malou este v skolke a povedala som je, ze keby bolo velmi zle, tak nech agresorovi jednu slahne, co to da. Rovnaku vec som povedala aj ucitelkam, ze nech na nich dozru, lebo ked bude mala nutena sa branit, pretoze oni nic nerobia, tak so chalan nerozchodi a bude to ich vina a pri najblizsiej prilezitosti som sa v skolke otocila aj na daneho chalana a vysvetlila som mu zase to iste. Ked neprestanes, Mia sa bude branit a potom budes plakat ty, ked ti jednu treskne...a zrazu bol klud. Ucitelky ako na ihlach cely den sledovali, co sa deje, mala chodila domov usmiata a u nas to bol koniec postrkovania, stipania, hadzania hraciek, odstrkovania a podobnych radosti

hamlet
15. nov 2016

Rozum sa mi zastavuje,co citam,prilozim nase,nie tak davno vyrobene,tak som stale ako na ihlach.Len dokedy...Minule mi prislo dieta domov zo skoly placom a lapal po dychu,ze ho zbil cigan spoluziak.Volala som hned triednej,ta ma vypla.Uffff,rano letim do skoly a hrom do mna,najprv za ucitelom,ktory deti odlepil,cestou pri skrinkach som stretla to decko nepodarene a razne som mu povedala svoje a isla som za triednou,ale ma stopne moje dieta,ze decko nepodarene sa mu vyhrazalo,ak sa to dozvie jeho otec,len vtedy pociti kopance do hlavy.To do mna 100hromov a miesto triednej za nim do triedy,nebol tam,tak za triednou nasrata ako brok,samozrejme ta ista omacka ako u kazdeho dietata,co ja nehovorim,ze mam anjela,ale agresor nie je,ze to bude riesit.Mala to riesit este teple,ked tam dobehla aj ona a deti boli od seba odlepene.Dieta mi doma vsetko povie a normalne fakt chranene medvede.Ten,co zbije dieta,je menovite zdrobnenikou menovany a to,co je zbite,je vyvolane po priezvisku,samozrejme len bla bla,ospravedlnit a podat si ruky,koniec.Dodatok,ze v skole sa nezaluje,doma sa nezaluje a ako mam potom vediet pikosky 😀 ,ked to riesia povrchne?Dietatu nabehli aj modriny na ruke a jasne,ze sa boji.A to este nie je ani tyzden,ako sa to stalo.A to nie je vsetko,je tam toho viac.A naj na tom je,ze z tej skoly sa pomaly stava Specialna skola,same integrovane dieta a samy cigan.

katka253111
16. nov 2016

@hamlet to dnes vsade... kazde druhe dieta je uz s diagnozou a integrovane...

emilia25
16. nov 2016

Co to za generaciu deti vyrasta v dnesnej dobe co s tych deti bude ked vyrastu.clovek fakt uvazuje ze za 20rokov ked tie deti vyrastu aby svet nebol hore nohami este viac ako dnes.jadna cast bude ta co sa boji a druha ta co robi zle.och zle spejeme ako ludtstvo.

pragmaticka
16. nov 2016

nooo nechapem co si ty v tej skole potrebujes dokazat.uz sa ti syn zacal zajakavat.?ako dlho chces este cakat.?moj by bol uz davno v inej skole ak je pravda to co pises ako skola zareagovala!

hamlet
16. nov 2016

@emilia25 mame Ameriku,"demokracia"jak 3svine,pomaly sa bude v skolach aj strielat.Kedysi nas ucitel potrestal inak,ale bol respekt.Dnes?Dnes ti v skole povie dieta vynada,posle ta do p...prec a este sa aj rehoce?

hamlet
16. nov 2016

@katka253111 nie je integrovane ako integrovane,su aj integrovane s mentalnym postihom.Co robia take v normalnej skole?

emilia25
16. nov 2016

@hamlet presne tak.minule som tak sla pre syna do skoly a jak si dieta teda viac deti ale najvacsii majster pcha bicykel na strom tak ho tam pcha.vravim mu ze preco ho takto nici ved rodicia musia na to pracovat a potom som este dodala a ze dufam ze je to tvoj bicykel.dieta zaskocene isli na tv a v pozadi som zapocula.co ti pic...no strasne chovanie maju deti.fakt to bude o par rokov ako v amerike sa budeme bat aj ist na ulicu.

katka253111
16. nov 2016

@hamlet osobne neviem... na druhej strane je to preto, lebo po 1.rodicia chcu svoje dieta davat do klasickych skol (podla mna je to skor take nepriznanie si diagnozy, aj ked ju ma) a na 2.stane skola za integrovane dieta dostane od statu viac peniazkov...ako asi za 1.5zdraveho neintegrovaneho... aj ked je s nim omnoho viac problemov, potrebuje asistentov a celkovo narusa vyucovanie... nevravim, ze sa musia nejako separovat tie deti od zdravych, to by ziaden rodic takeho dietata nechcel, ale spolocne vyucovanie hlavne takych predmetov ako slovencina, matematika, jazyky mi pride nelogicke... tie deti napreduju pomalym tempom, na 2stupni zs sa ucia zvacsa to, co ini na prvom... jazyky maju vypustene... a ucitel sa moze i rozkrajat...