Kedy dať júnové dieťa do školy?

kvaka
25. sep 2013

Ahojte, chcem sa spytat, aky mate nazor a hlavne skusenosti, co sa tyka junovych deti a ich nastupu do skoly. Dat dieta do skoly normalne ako 6-rocne alebo mu nechat rok odklad? Osobne nie som velmi za odklad, i ked je dnes taka moda, ci trend. Dakujem vam za vsetky nazory a hlavne za skusenosti najma mamiciek s letnymi detmi.
Diskusia sa netyka septembrovych a mladsich deticiek.
Dakujem 🙂

makimakimaki
20. okt 2013

@mirkine Urcite ho dajte uz do skoly, aj nas ma spoluziaka, ktory je az septembrovy, ale presne ako vas - velmi sikovny, v skolke by sa unudil....

bronia13
20. okt 2013

no ja mam deti narodene v january a v maji, no najradsej by som ich oboch dala naraz do skoly, sice drobec by bol rok a pol neskor keby tak len rok tak ho dam, no uvidim mozno sa porzravam s nejakou detskou psychologickou co by na to povedala... pre mna by to bolo ovela lahsie, do jednej triedy, rovnake ulohy, rovnake kruzky... ja osm z dvojcat a sme spolu boli v skole do 20 rokov a v jednej lavici 😉 a vobec to nebanujem... tak neviem mate niektora s tym skusenost ci to je az moc casu?

astonka
20. okt 2013

@kvaka ja mam dceru narodenu v auguste...odklad som jej dala a nelutujem...v ničom nezaostavala, v škole sa nenudila....

verulka
20. okt 2013

@bronia13 no popravde neviem, ci je to az tak vyhodne..dvojicky su ina vec..predsa len syn je starsi a rozhodne o rok a stvrt mladsia segra v triede asi velku radost neurobi..ja mam taky rozdiel s bratom a neviem si to predstavit..dalsia vec je, ze ked je januarovy a v pohode, preco mu davat odklad? a rovnake kruzky? to je asi trochu scifi, nie? a ak su rovnaki, tak potom aj ked bude dcera o rok neskor, tak sa na kruzkoch stretnu..praveze to podla mna nebude nejako vyrazne jednoduchsie- deti mozu viac superit (co pre "slabsieho" nie je urcite prijemne) a ty budes mat tiez lahsie venovat sa najprv jednemu a potom druhemu...uvidis ako sa to vyvrbi, ale mne sa tvoj plan rozhodne nezda jednoduchsi 😉

lealujzaleo
20. okt 2013

@alenah31 tiež sa čudujem, že si maminky myslia, že je to úchylné. jedna dcéra mala v septembri 7 keď nastúpila do školy a druhá je narodená koncom augusta a presne je tiež maličká, drobná, veľmi hravá a tiež jej dám odklad. nevidím nič úchylné na tom keď nepotrebujem uponáhľať povinnosti, lebo tie keď začnú, už budú navždy. tak prečo by som jej nemala predĺžiť hranie sa s bábikami a ranné ležkanie v posteli keď môžem? kľudne si môžu o mne ľudia myslieť čo chcú, ale každá mama chce pre svoje dieťa to najlepšie a keď si myslím, že je to práve toto tak nech si všetci trhnú nohou. 😝

lubina
20. okt 2013

Nasa starsia dcerka je az koncom augusta narodena a dali sme ju do skoly normalne, ako mala ist, teda ked mala 6 rokov, hned po 6-tych narodeninach nastupila. Zvladla to normalne, je vyborna ziacka a uz je tretiacka. Ja by som dietatu odklad nedavala, iba ak by bol skutocn eniecim serioznym a vaznym podlozeny. Ale ak ide o to, ze predlzit dietatu detstvo je to blbost. Ten jeden rok sa dieta vyslovene nudi v skolke.....skusenost s kamaratom mojej dcerky. Nedali ho do skoly a v skolke sa uz ten rok co cakal na skolu nudil, je junovy.Teda ja som za normalny nastup do skoly.

bronia13
20. okt 2013

@verulka prave ze ona by nesuperira lebo ona ho uz teraz sekiruje nie on ju... 😒 a bude ovela priebojnejsia ako on tak by ho sa ona skor zastala pred detmi a branila ho...a preco kruzky scifi? nechapem

verulka
20. okt 2013

@bronia13 lebo sanca ze budu mat dve deti rozneho pohlavia v skole rovnaku zaujmy mi pride uplne divna..napr dcera- tanecna, gymnastika, chalan pohybovky ci nejaky sport..okrem toho podla mna deti sa velmi radi "zbavia" surodencov...okrem toho, ak by sa ho v triede zastavala mladsia sestra mi tiez nepride ako vhodne- nebude ju mat pri sebe vzdy a myslim, ze by mu to spoluziaci mohli dat vyzrat...
a s tym superenim- to je prirodzene, medzi surodencami je to podla mna vzdy..jasne ze je otazne ako to davaju najavi..ale napr ak jeden surodenec v niecom vycnieva, tak druhy hlada nieco ine v com by vynikal( ak sa mu nepodari ho porazit)
ale to je len moj pohlad...aj tak najlepsie to vie posudit matka, kedze kazda jedna pozna svoje dieta/deti najlepsie a ce pre ne to najlepsie 😉

elenita
28. nov 2013

Ahojte, ja mam dvojicky junove 5-rocne 🙂 Velmi by som chcela, aby sli do skoly "normalne". t.j. bud. rok ako 6-rocni. Myslim si, ze su velmi sikovni. Matematika - syncek zratuva a odpocitava v ramci 100, dcerka 20, kreslenie slabsie, ale bojujeme 😅 , meno napisat vedia, rozumeju vela veciam, vedia dni v tydni, hodiny, rocne obdobia, mesiace, ako idu za sebou...ale nasim problemom je vysokanska chorobnost ☹ , a je pravda, ze sa mi zdaju, hlavne syncek, taki nepriebojni, tichi, kym sa oblecie a vychysta, tak to trva vecnost 😅 a papa tak hodinu, on proste v priebehu toho, ako si dava to susto do ust, aj zabudne, ze papa 😀 a potom zo seba vyblafne nieco typu: Mami, a ked sa narodil Filipko v roku 2007, to ma teraz 6 rokov?? Apodobne 😀 Takze on proste podla mna rozmysla nad tolkymi vecami sucasne, ze potom zabuda robit take tie prozaicke veci 😅 . Co mu potom ale asi bude prekazat, lebo potom je pri cinnostiach ako jedenie a obliekanie velmi pomaly 😒

saska112
28. nov 2013

podla mna pri junovom dietati nie je co riesit pokial netvrdi inak psycholog alebo ucitelky v skolke. U nas v triede su deti aj Julove, aj augustove. A Ide im to.

gabka333
15. mar 2014

aj ja som bola za názor žiadny odklad, ale po mojich skúsenostiach môžem poradiť s letnými deťmi veľmi opatrne. Moja dcéra je narodená 30. augusta je mimoriadne nadaná, testy urobila už ako 5 ročná do nadanej triedy takže aj školku odmietala preto sme boli u psychologičky ktorá nám doporučila školu čím skôr. Rok už chodila do základnej umeleckej školy výtvarnej a tanečnej ako škôlkárka, keďže škôlku sme predčasne ukončili a chcela som pre ňu nejaký kolektív čo mi poradila aj psychologička. Hneď ako 6 ročná nastúpila tento rok do školy. Všetko bolo v úplnom poriadku, samé jednotky na školu sa veľmi tešila až do dňa kým jej spolusediaca po presadení fyzicky aj psychycky ublížila vo februári. Týždeň sme to ešte vydržali s ranným napínaním na vracanie po príchode do školy a plačom bez mamy. Potom som to vzdala a znova riešim psychologičku, a lekárku ktorá mi znova doporučuje testy emočnej a sociálnej zrelosti aj keď rozum je na veľmi vysokej úrovni po predbežných vyšetreniach aj emócie sú veľmi vysoké takéto deti sú veľmi citlivé. Ja som to ani netušila, že v triede bude úplne sama taká malá. /nadanú tiedu v meste nemáme/ Takmer všetci sú jesenní a maximálne marcoví, dokonca jedno dievčatko malo vo februári 8 rokov. Takže ešte raz by som túto chybu neurobila. Deti sú arogantnejšie, agresívnejšie a preto sociálna zrelosť je veľmi dôležitá, je to veľká psychycká záťaž. Sama neviem ako to idem riešiť lebo dcéra veľmi do tej školy chce ísť, ale zároveň sa bojí. Toto je chyba celého školského systému že nikoho nezaujíma sociálna zrelosť detí len rozumové schopnosti a zrejme v tejto spoločnosti je dôležitejšia arogancia ako rozum. Takže radím citlivé dieťa určite nie nech je šikovné akokoľvek. Uvítam každú radu čo ďalej robiť, zatiaľ riešim len tie testy a nasadili sme homeopatiká po konzultácii u lekárky.

kristina14
15. mar 2014

Moja nastupila minuly rok do prvej triedy ako 7 rocna. Je septembrova a tak mala automaticky odklad. Teraz v septembri mi mal ist syn, je junovy ale nechcem aby isiel a vlastne aj psychologicka odporucila odklad. Teraz vo stvrtok mame ist k nej aby povedala ci ozaj treba. Kedze dcera isla ako sedem rocna a syn by mal ist ako sest tak vidim ten rozdiel a viem to porovnat a myslim si ze je to lepsie ked ide o rok neskor. Dcera je sice aj inou povahou, vie si na seba dat pozor, skola jej ide a bala som sa ked nastupila do skoly.syna si vobec neviem predstavit, je tichi, hamblivi a zatial ani nejak nejavi zaujem o skolu....takze z mojho pohladu ten rok pomoze dietatu urcite zase az tak o nic nepride 🙂

jolinka
17. mar 2014

@gabka333 ak dcera nadalej ma strach...asi jej v tej skole nadalej deti ublizuju...na vasom mieste bud razne riesim sikanu alebo ak to nechcete riesit...tak zmena skoly.

Ja mam inak zo styroch deti 2 augustove... najstarsej som tiez neplanovala odklad, ze nech ide 6rocna, ale ako sa vyvijala jej povaha, citliva a narocna na seba, plus jej malicka vyska {sme s manzelom malej postavy}...rozhodli sme sa dat odklad..aby ju tie decka v skole neubili...je vela odkladov mali sme obavu ze bude kazdemu po plecia, malicka, bojazliva... A paradoxne...dostala sa do triedy kde prevazuju letne deti bez odkladu, plus mila ucitelka a maly dobry kolektiv.. ale i tak odklad nelutujem.

o 3 roky riesim augustoveho syna, on je ale tak dominantny, energicky, priebojny, ...ze sa zase obavam, ak mu dam odklad...ze on tych krpcov v skolke prevalcuje 😨 😨

radkatt
21. mar 2014

tak jedna vec je schopnost dietata co vsetko uz dokaze kym ide do skoly... a druha vec je skolska vyzretost....som ucitelka prvakov a druhakov a vidim to jasne v skole...junove,julove aj augustove deti, nemusia mat problem s ucenim, maju v triede jednotky tak ako tie deti skor narodene....ale po tyzdni ucenia v prvom rocniku som jasne videla kto je v triede starsi /teda aj vyzretejsi/ a kto mladsi...jun,jul,august. mam julovu dceru, 4-roky, po slabikach cita, pise tlacenym diktovany text, matiku si vypocita...ale do skoly ju dam urcite o rok neskor

susik77
24. mar 2014

@radkatt : co si myslis o septembrovych detoch? dcera je velmi sikovna, ma 4,5 roku, napise tlacenym pismom co jej nadiktujem, vie naspamat kopec basniciek, pesniciek, nauci sa vsetko hned v ten den v skolke naspamat, rada kresli, tancuje, cvici, ma vela kamaratok v skolke...je smela a stale v pohybe. Ja uvazujem dat ju do skolky od jej 6 rokov, manzel yase protestuje, aby sla radsej v 7 kvoli tomu, ze v lete mozme este vyuzit 3 tyzdne skolku. A skolku ma velmi dobru, vela akcii, kruzkov, vylety, bude mat buduci rok plavanie, lyzovanie...
Zase ale vsetky mamy jej septembrovych kamaratok zo skolky chcu dat deti od cerstvych 6 rokov, tak sa bojim,aby jej to nebolo luto, ze pojde az dalsi rok...

radkatt
25. mar 2014

susik77 tak to mame asi podobne deti, aj moja ma 4,5 roka, a jak pises ty, tlacenym pise, nieco precita, pamat ma taku ze ja som oproti nej nic, pohybovo nadana od 3 rokov hrava tenis....6 bude mat posledny julovy den ,...ale urcite ju nedam hned do skoly...Nie je to o mojej "lenivosti" ako si mozo niekto povie, ze este si rok uzijem bez povinnosti,ale jednoducho viem preco to robim. NIC JEJ NEUTECIE. V triede mam takych septembrovych co ich dali rodicia hned do skoly....ale po polroku sa mi priznali ze aj ked maju deti jednotky, viac by taku chybu neurobili.... podla mna nepozeraj na to ze pojdu kamarati uz do skoly , im sa neprisposobuj, to byva casty argument rodica co chce dat dieta skor do skoly, ze idu kamarati,tak pojde aj moje...druhy argument som pocula uz aj taky, ved ide, co ked uz Jezisko priniesol skolsku tasku 🙂) Luto to dcerke nebude, neboj, deti su prisposobive, kamaratov si najdu v kazdom kolektive. A Ak by jej to bolo luto,tak ver ze nie dlho. A ked si spominala ze mate aj taku super skolku, ja by som na tvojom mieste vobec nerozmyslala 🙂 !

susik77
25. mar 2014

@radkatt : asi hej, tiez som rozmyslala, ze niektore kamaradky zostanu. A ona sa hra velmi rada, ked sa jej spytam, povie mi, ze chce chodit do skolky...len mi pride, ze chce viac aktivit, obcas spomenie, ze tam nechce ist, ze sa tam nudi...alebo, ze chce mat kazdy den kruzok, zatial ma v pondelok anglictinu, v utorok keramiku a v stredu tanecnu pripravku. Buduci rok jej chcem pridat logopedicke hry a ak bude flauta...
Ucitelky hovoria, ze jej asi vadi to poobedne spani, i ked ona zaspi kaydz den, len sa tomu dost brani 🙂

gogolienka
13. apr 2014

Podľa mňa veľmi závisí od povahy dieťaťa.Moja dcérka je narodená koncom mája,testom školskej zrelosti prešla bez problémov,bola šikovná,ale hravá a žila svoj svet kdesi v rozprávke...Do školy nastúpila v septembri tento školský rok.Veľmi sa tešila.Ale po 2 týždňoch ju radosť prešla.Nechce sa jej vôbec učiť,hoci,keď sa prinúti tak napíše krásne úlohu.Denne sedíme pri úlohách 2 hodiny a ja nemám na to nervy,veľakrát mi prasknú nervy...Keby som to tušila,určite by som jej dala odklad.

susik77
24. apr 2014

Terezka je tiez velmi hrava a vzdy, ked sa jej spytam, ci by chcela ist do skoly mi hovori, ze nie, ze chce do skolky...

simjak
14. máj 2014

Mm

Ja by som dala do školy,aby tak povediac nezlenivel.Ale sú centra kde sa pani psychologicka na hodinku zavrie s dieťaťom, rozpráva sa s ním,kresli... a nakoniec poradi čo je pre dieťa vhodnejšie.V škôlke také centrum isto vedia odporučiť

argentina10
28. feb 2015

ahoj, prosim poznate niekto taku situaciu, ked dieta ide skor do skoly a to vo veku 5 a pol rocne ? je to vobec mozne ??? moj syn zacne skolu vo velkej britanii ako 4 a pol rocny a potom na rok sa stahujeme spat na slovensko. neviem ci bude lepsie ci by mal absolvovat rok predskolsku aby spoznal deti z okolia a dat ho do skoly ako sestrocneho a pol rocneho...hmmm dakujem michaela 🙂

h2
1. mar 2015

@argentina10 Určite odporúčam do škôlky, aj kvôli adaptácii na nové prostredie. 6 a pol roka je na prváka u nás úplne normálny vek, dokonca mnohí nastupujú až ako sedemroční, ako si sa tu iste dočítala. Ja osobne nepochybujem, že zvládne školu aj ako 5 a pol ročný, ide skôr o to, aby nebol oveľa mladší od ostatných detí, čo by ho mohlo v mnohom znevýhodňovať. (Kvôli tomu neodporúčam ani odklad a dávanie detí do školy až v 7 rokoch, tie by zase boli o rok staršie od spolužiakov.) V takom nízkom veku je rozdiel 1 roka veľmi veľa.
A či poznám 5 ročné deti, či išli do školy? Áno, moja neter išla týždeň po piatych narodeninách, moja sestra s rodinou žije v Írsku. A pred 60 rokmi išla tu na Slovensku moja mama do školy ako 5 ročná, 6 mala až koncom októbra. Školu zvládli bez problémov obidve. 😉

asimama
22. mar 2017

@gabka333 Ahoj zaujímalo by ma,ako si dopadla S tvojou dcérkou.malý má teraz V uguste 6 rokov .testy u psychologicky spravil,ale že sociálne ešte nedozrel.on je taký citlivý..neni priebojny..skôr si nechá ublížiť,ako by mal ublížiť on..Tak by ma to zaujímalo..

biba2014
26. apr 2017

@asimama ahoj,dali ste odklad?

asimama
1. máj 2017

@biba2014 ahoj..nie..v septembri nastupuje.rozhodli sme sa tak po zapise..a hlavne koli tomu,ze ho chceme dat od 5r.na sportovu,kedze hrava hokej..a tam by mal problem potom so zapasmi..lebo by mu nesedeli rocniky..tak hlavne koli tomu.