Kedy dať júnové dieťa do školy?

kvaka
25. sep 2013

Ahojte, chcem sa spytat, aky mate nazor a hlavne skusenosti, co sa tyka junovych deti a ich nastupu do skoly. Dat dieta do skoly normalne ako 6-rocne alebo mu nechat rok odklad? Osobne nie som velmi za odklad, i ked je dnes taka moda, ci trend. Dakujem vam za vsetky nazory a hlavne za skusenosti najma mamiciek s letnymi detmi.
Diskusia sa netyka septembrovych a mladsich deticiek.
Dakujem 🙂

h2
26. sep 2013

Nechápem, čo je to za divná móda s tými odkladmi. Môj syn je augustový, síce má ešte len dva roky, ale vôbec neuvažujem nad tým, že ho nedám do školy v riadnom termíne len preto, že bude možno najmladší z celej triedy. Za našich čias niečo také nebolo možné, kto mal 6 rokov do 31.8., išiel v tom toku a basta. (Moja mama je narodená 24.10. a išla do školy ako 5 ročná, maturovala, keď mala 17 a pol.)

zaza218
26. sep 2013

Ja som augustova a isla som do skoly 6 - rocna......na zapis musis ist tak ci tak, uvidis co ti povedia

sticker
26. sep 2013

@kvaka Tak ja mám doma oba prípady - jedna mala odklad, druhá nie... Mladšia je 1.júna a šla teraz normálne ako 6.ročná. Staršia je júlová a mala odklad. A vidím rozdiel aj pri učení. Kým staršia moc nad všetkým premýšľala, všetko chcela mať super, tak mladšia to berie tak "zdravo" 🙂 Aj mám pocit, že sa rýchlejšie učí 🙂 Ale určite v tom zohrávajú rolu aj ich povahy 🙂 Takže ak máš pochybnosti, kľudne sa objednaj v predškolskom veku do poradne a budeš kľudnejšia 🙂 U nás v škôlke robili všetkým, ale mamičky nadávali, lebo doslova 95% deťom povedala, že by odporučila poradňu. Tak nám to prišlo, že si naháňajú klientelu. 😉

dai
26. sep 2013

@kvaka ahoj. asi zalezi od toho ci je tvoje dieta na skolu pripravene - to lahko zistis od uciteliek v skolke a nasledne na teste zrelosti v skolach kde dieta prihlasis...
moja mala je junova a tento rok v 6tich zacala chodit do skoly - je fakt ze jej najkamoska - tiez junova ma odklad... my sme neboli na ziadnych posudkoch - ucitelky mi cel predskolu hovorili ze mala je na skolu viac nez pripravena a ze by jej odklad ublizil - na teste zrelosti podla vysledkov letne deti bud odporucili na preverenie u psychologa alebo dali odpprucenie do skoly - my dme boli na 3och skolach a viac menej so mnou nikto nehovoril, vsade ju pochvalili a povedali ze budu radi ked sa rozhodneme pre ich skolu😉
par faktov - moja dcera ma 90% spoluziakov deti s odkladom ( ide ale o skolu s vyucovacim jazykom cudzim cize mnohe deti ho mali kvoli jazyku) - cize vaecsina jej spoluziakov ma 7 rokov pripadne ich oslavuje - je tam teda tocny rozdiel k nasej malej...
- jej naj kamoske padaju zle roky plus odklad kvoli reci🙂 cize teraz v oktobri oslavuje 8 - skoro 2 rocny a 15cm vyskovy rozdie🙂
- nasa malinka skolu miluje - vcera si citala vsetky napisy v knihach a cez vikend mi na tabulu pisala foneticky slova - do skoly isla pritom ako nepisuce a necitajuce dieta... ja fakt neviem co by v tej skolkw este rok robila☹ co sa socialnych kontaktov tyka - ona rozdielnost nikdy neriesila, deti v skole ma rada a oni maju radi ju... vcelky patri medzi priemerne vysoke deti😉

mam 2 rocneho syna este - juloveho - je ale predcasniatko, cize realne je mladsi - javi sa mi momentalne pohodlnejsu a deckejsi ako dcera - takze pri nom uvidime - mame ale este 3 roky cas - vselico sa moze zmenit😉 ak bude na skolu pripraveny tak nevidim dovod preco by som mala riesit odklad😉

martina28p
26. sep 2013

@kvaka ahoj,môj je júlový a budúci rok má ísťdo 1 triedy,tiež som mala dilemu ako to poriešiť,najlepšieje nech ti povedia v škôlke,aký je,väčšinou sa hovorí,žeak neobsedí,je nesústredený a chce sa hrať,nie nič zlé na tom,že by mal odklad,tu unás maloo odklad asi 5 detí,hlavne chlapcov...ale mne riaditelka povedala,aby som to ešte neriešila,lebo dieťa sa aj za 3 mesiace môže rapídne zmeniť a niekedy vidím uneho rozdiel,napr.minule prišiel za mnou do kuchyne a ukázal mi papier,na ktorom mal napísaných asi 8x písmeno R....u nás to bol pokrok,nakolko je bojazlivý...no ale to nie je podstatné,bol hrdý a šťastný že to vie,mení sa mi pred očami a zatial to neriešim,je čas...neboj rozhodneš sa správne,nenechávaj sa nikým odradiť,či sa rozhodneš tak alebo tak....

sticker
26. sep 2013

@dai Moja staršia je tiež júlové predčasniatko 🙂 Tam som aj preto uvažovala nad odkladom a aj som ho dala 🙂 A napr. mala v triede dvojičky chlapcov májových a tiež mali odklad - lebo jeden bol pomalší ako druhý. No ten šikovnejší sa veru aj nudil v 7 rokoch ako prvák 😒 Ale tam zase beriem, že mama ich nechcela rozdeliť...

anjelicek26
26. sep 2013

@kvaka - je to skutocne cudna moda davat detom odklad. Potom idu do skoly uz sedem, niektore dokonca takmer 8 rocne a nerobi to v skole dobru krv, ano tebe to moze byt jedno, ale to cerstvo 6 rocne dieta je tym padom znevyhodnene, lebo predsalen starsie dieta je vnimanim a motorikou uplne niekde inde. Tak su niektore deti hrave a nezrele, ved sa naucia.... ved nie su vsetky deti rovnake... a niektore ani po tom roku nebudu... niektore veci su totiz povaha a charakter dietata. V skolke sa budu nudit, velkostne tam uz nezapadnu, prihliada na toto niekto?

Nasa zabka je narodena 26.6., teda tiez konco junova, o odklade sme ani nezauvazovali, kedze v anglicku uz mala dva roky skoly za sebou 😝 Takze v nemecku nastupila normalne do prvej triedy ako cerstvo 6 rocna. A drobna a hrava bola tiez, mala len 107cm... to ma byt argument? Podla mna nie.

prasiatko30
26. sep 2013

@dadulienka tou testovou bateriou ma na mysli kusok papiera na ktorom boli linky na pisanie a ktore som cela nasrdena odmietla pisat? Tiez som z konca augusta a dodnes si pamatam ze na zapise odo mna chceli aby som pisala a aby som sa rozpravala s uckou - mozem ti zodpovedne prehlasit ze som nenakreslila ani bodku a z ust som nevypustila ani hlasku a aj napriek tomu som nastupila do prvej triedy vtedy ked mi vychadzali roky a mala som aj mladsich spoluziakov takze az take bezne tie odklady v socializme neboli. A pridavam sa k @sisaka spoluziaka s odkladom som za mojich cias nepoznala

prasiatko30
26. sep 2013

@anjelicek26 presne mimo sk zvladnu pisanie a citanie aj 4-5r deti a na sk ani 8r 😨

sissmiss
26. sep 2013

ci je zrele znamena ci ma zrelu nervovu sustavu. Nie ci sa rado hra. Ak dieta nema zrelu nervovu sustavu tak urcite veci nema sancu zvladnut, a to sa odrazi pri pisani, citani. Jednoducho to nepojde. Dieta by sa malo porovnavat same so sebou a nie so spoluziakmi, tak ake znevyhodnenie. Ucivo je jedno, ak ho zvladne tak ok, ak ho zvladne a aj spoluziak co ma o rok viac to ako sa ma ako na to pozerat ze jeho "vyhra" je o to mensia? Neskor sa dostane do kolektivu v praci kde kazdy ma nejaku specializaciu, a vzdy sa najde niekto kto bude v niecom sikovnejsi. Takze podla mna to je dobry start. Je ine ak nieco nezvladne kvoli veku, to sa urychlit ani preskocit neda. Ale ine je ak to zvladne a ma jej vadit ze to zvladol aj spoluziak. Na zakladnej som sa nudila, do skoly som prisla ako citajuca knihy, uz som aj nieco vedela pisat, bolo to hrozne. Ale nie preto ze ostatni nevedeli. Bolo to zle pre mna. Nebolo to individualne posudene, ze mozem ist do skoly skor. Zial. A rovnako moze ublizit aj nedat ten odklad. Moj syn mal zase odklad lebo nervova sustava nebola este zrela, bol u psychologicky aj sukromnej aj skolskej, predsa ho nevystavim psych.tyraniu len preto aby deti co tu nervovu sustavu maju zrelu mali v triede handicapovaneho aby si zdvihli sebavedomie 🙄 A ano, prihliada na to niekto aby deti boli zaradene spravne, vola sa to psychologicka.

sticker
26. sep 2013

No mne pri staršej v poradni povedali že je hravá. To bol ich dôvod odkladu. Bola vnímavá, poznala tlačenú abecedu, čísla, farby, jednoducho všetko čo by malo dieťa predškolského veku aj viac, ale bola hravá.... A toto spojenie - hravé dieťa povedali viacerým..... Naozaj je to aj na zvážení rodiča, ktorý si to svoje dieťa pozná, čo je pre neho lepšie.

molka
26. sep 2013

Moja dcéra je augustová a nikdy som o odklade neuvažovala, normálne pôjde od bud. roka do školy. Možno sú prípady, kedy je pre dieťa vhodnejší odklad, ale mám pocit, že v dnešnej dobe mamičky žiadajú o odklad aj bezdôvodne, aby ich dieťa neskôr v škole vynikalo.

kvaka
autor
26. sep 2013

Suhlasim so vsetkymi, co vravite, ze odklad zacina byt modou.... Tiez s nim nesuhlasim a pevne dufam, ze nas sa tykat nebude. Planujem dat malu do skolky normalne, zatial nevidim ziadny dovod na pripadny odklad. Len mi je fakt luto, ze kvoli trendu odkladat sk. dochadzku su potom mladsie deti v skole znevyhodnovane. Nevravim o odklade, ked je odovodneny, co v mnochych pripadoch urcite nie je.... Vidim to aj na svojom okoli.

tenerifka
26. sep 2013

Na doplnenie-cim mensie dieta, tym lahsie nasava nove vedomosti, detsky mozocek je ako spongia,preto vobec nie je odveci, ked sa dieta uci citat/pisat skor, ak ho to bavi.Ked sa budu ine deti ucit v 1.triede pismenka, ono si uz moze precitat knihu a urcite mu to nebude na skodu.

rikarika
26. sep 2013

ahoj, ja len opíšem moju neter, ktorá mala teraz na začiatku septembra 25 rokov a momentálne sa nachádza v piatom ročníku VŠ. Narodila sa na začiatku septembra - 5.9, takže nikto neriešil, kedy pojde - šla už prakticky v siedmich rokoch do prvého ročníka. bola ročník kedy sa lámali osme a deviate triedy, vela detí šlo vtedy na strednú už z osmej ale bolo už aj vela detí ktoré šli do deviatej, ona šla do deviatej ved kam sa má ponáhlať a to mala 9 rokov na ZŠ nonstop samé jednotky, potom šla na bilingválne gymn., ktoré trvalo 5 rokov a teraz chodí posledný rok na VŠ. Lenže už má 25 rokov a ešte ročník pred sebou, studuje mimo SVK, kde ma aj chlapca a uvedomujú si že potrebuju riešiť bytovú otázku, takže chodí aj do práce, ale nezarobi tolko ako keby sa práci venovala na plný uvazok, jednoducho už má školy plné zuby, potrebuje sa venovať práci, budovaniu vzťahu, možno rodiny, života....Ked skončí VŠ bude mať takmer 26. Myslím si že pre dievča je odklad vyslovene nevhodný pokial nie je sorry za výrau úplne "mešuge". Uplne inac to vidím u chlapcov - tí majú celý život na všetko času dosť a možno sa tak nejak podvedome - dlhú dobu hraví - správajú prirodzene.

jedina30
26. sep 2013

zdravim...necitala som predchadzajuce prispevky,ale ak myslite,ze mate "hlupe-sproste" dieta,tak si ho doma nechajte.. 😖 jeho kamosky uz davno do skoly pojdu a ono bude este v skole..moj syn mal 6 rokov koncom jula a v septembri nastupil riadne do skoly...nie je mudry-ved sa v skole nauci,ale zvlada to v pohode..ani som nepremysla,ze dam odklad 😉

dai
26. sep 2013

no, netreba zase ist do extremov, su naozaj deti ktorym nastup do skoly uskodi - nezvladaju skolu, su prehadzovane do specialnych skol etc. ... mozno by pritom naozaj stacilo ten rok pockat... takze netreba hadzat vsetky deti do jedneho vreca😉 predpokladam ze vaecsina z nas ktori o odklade vobec neuvazovali si uvedomuju ze maju doma sikovne dieta, ze to v pohode zvladne... osobne mi je uplne ukradnute ze mala ma spoluziakov 7-8rocnych, mam pocit ze ju v niektorych veciach skor tahaju - cize ja to vnimam ako vyhodu pre nu, ako som spominala, absolutne nema problemy co sa vztahov tyka, bola oblubena v skolke, je oblubena v skole, nikto sa jej neposmieva ( a to pritom aj okuliare nosi😀 ) ze je mala alebo nieco take ( uprimne poviem ze nemam ani pocit zeby bola nejak zvlast mala - ma okolo 120cm a patri fakt k tomu priemeru... maju tam aj chlapca 145cm - 6rocneho🙂 aj to dievcatko asi 140cm - zachvilu 8rocne... vyska sa tam absolutne neriesi)

a ano, aj ja to v mnohych pripadoch vnimam ako modu - mnohe matky aj povedia ze chcu predlzit detstvo svojich deti - nie ze nie su pripravene, ale ze na vsetko este maju cas ( moja pediatricka je nato velmi nahnevana, casto hovori ze su to rodicia co maju vela prace a vlastne ten cas chcu pre seba, kedze so skolou prichadzaju nove povinnosti aj pre rodica - co teda mozem len potvrdit😉 )... su ale pripady naozaj odovodnene a tieto treba takto aj brat - ziadne urazky , nadavanie do sprostych a pod. tu nie je na mieste...

inak ja som tiez nemala ani jedneho spoluziaka s odkladom😉 ale viac ako polke triedy zle padali roky takze som aj tak patrila medzi najmladsich...
a na zaver - moj muz je julovy ako syn ( rovnaky den narodenia😉 ) - vzdy bol v triede najmladsi - je srandovne ked sa o tom bavia na stretavkach a podobne - moj muz suverenne najvyssi a najmocnejsi zo vsetkych a niektore dievcatka ako ja - krpate , utlucke a rozpravaju mu aky bol krpec a ako ho vnimali ako takeho sopliaka v puberte 😀

evabb35
26. sep 2013

@kvaka ono to už v tých 3-4 rokoch sa dá predpokladať, či dieťaťu bude treba odklad... ako sa rozbehla reč, výslovnosť, slovná zásoba, vyjadrovanie...ono to postupne bude ešte dozrievať, ale mne už keď malo dieťa 3. roky vedeli predbežne povedať. Jasné, že keď sa dieťaťu venuješ a pripravuješ ho na školu - do škôlky chodí, grafomotorické cvičenia robíte, rôzne cvičenia na pozornosť, na vytváranie matematických predstáv, čítate si spolu knižky...tak aj sama vidíš ako postupne dozrieva a ako je na tom s pripravenosťou na školu.

billam
26. sep 2013

@kvaka pokial je ok, tak absolútne nevidím dôvod na odklad...mam fakt dost z mamiciek, ktore davaju odklal len kvoli tomu, že dieťa je hrave....totálna blbosť!!! Je to len dočasný trend a móda...a tiež pohodlie nechať dieťa další rok v škôlke.

sorciera24
26. sep 2013

ja mam julove dieta a pokial nebude nejaky zavazny problem, urcite ho chcem dat do skoly, odklad mam pocit, ze je dnes akousi modou (aspon prevazne)...dovody by malo byt na odklad ozaj objektivne......ak enbudu, pojde do skoly, a to mam chlapca.....ma sice teraz 4 roky, ale napr. uz teraz mi riaditelka v skolke vravi (je im triedna)...ze sa vie sustredit ....jasne, moze sa to zmenit, mozu tam byt dovtedy ine veci...ale ak nebudu, nevidim dovod ho dat do skoly ako 7rocneho..... (inak ani neskor na SS to moc dobre nie je....som ucitelkou na SS...a bezne nam koncia 19-20rocne deti...teda uz dospeli....a vidim, ze je to neswkoro, taky clovek uz ma byt mimo SS a este ked ma odklad.....ked bola 8icka a koncili 18roc. to bolo akurat....cize ani tu ten odklad potom prospech neurobi...)

ottka
26. sep 2013

Môj syn sa narodil 9.8. a išiel do školy normálne. Tiež ma nahovárali na odklad, ale nedali sme mu ho. V škôlke sa už nudil, on má rád povinnosti ( ale neviem po kom to má ).
Moja sestra sa narodila 30.8. a mama ju tiež dala normálne do školy. Síce jej trvalo 3-4 mesiace kým si zvykne, bola pomalšia , ale myslím že to nebolo tým vekom.
A ešte k tomu " R " . Môj syn ešte na zápise vo februári keď mal 5,5 roka nevedel povedať R. Doma sme začali namiesto R používať D ( nie trnka , ale tdnka ). 1-2 krát denne sme to doma cvičili a do mesiaca mu to R nabehlo.
Takže nemaj z toho stres, to R určite nabehne.
Moja dcérka má tiež 4 roky a R ešte nevie.

verulka
27. sep 2013

baby, podla mna to netreba takto moc dopredu riesit..treba ist pekne na zapis(to sa musi) a potom maj/jun ak si stale nebudete iste, co dalej, ist do ped.psych.poradni a nechat dietatu spravit testy sk. zrelosti..ciatskove sa robia aj v mnohych skolkach..treba brat do uvahy konkretne dieta, nie rady a nazory okoia...ja amm 2deti letne- dcera je zac.augusta a sla do skoly- prvy rocnik si uzila, vsetko na paradu..tretie dieta- chalan je koniec jula a tiez siel, obaja to dali v pohode...ale deti vokoli zas emali odklad a dobre maminky urobili..proste neriesit to teraz ,potom sa spolahnut na vlastny instinkt, pocuvat co vravi dieta a ked si stale nebudeme vediet rady, treba poriesit tie testy 😉

tretiastvrta
27. sep 2013

@kvaka normálne v septembri, žiadny odklad, totiž do decembra sa to zdá v pohode, dieťa sa zahrá v škôlke ale potom je do ďalšieho septembra este veľa času a bolo by škoda nedať dieťa do školy, každé si zvykne. Moji synovia - prvý narodený 2. 6. 🙂 Išiel normálne, druhý narodený 22. 7. 🙂 tiez normálne, nikdy by som im nedala odklad. 🙂

simonova815
2. okt 2013

@kvaka vrelo ODPURUCAM absolvovat psychologa, aby posudil zrelost dietata. U nas skolke to nerobili, ani nam psychologa neodporucali, ucitelky mi povedali, ze je mala zrela a tym ze chodili uz 4 rok do skolky, som na odkladom ani neuvazovala. Jedine moja mama ma na to nahovarala, ale to som razne odmietla, lebo presne ako to niekto pisal, teraz je to moda......Dodnes lutujem, ze som ju dala, lebo moje dieta ajked ma same jednotky je aj teraz v 8 rokoch na skolu jednoducho nezrela!!!!! Trapime sa aj ja aj ona, vela musime robit doma, lebo jednoducho ona sa na skolske povinnosti pozera inak... Je bistra, ma dobru pamat, ale mala nerozpisanu ruku, nema dobre vyvinutu vizualnu-graficku motoriku, takze teraz musime doma dohanat....
V inych krajinach chodia deti od 7 rokov do skoly, co mne pride prirodzenejsie, aj na Slovensku mali namiesto 9. triedy posunut vek nastupu do skoly, tolko moj nazor...

danielita111
2. okt 2013

Ja mam junoveho a dala som odklad nie preto ze to niekto povazuje za modu,ale preto ze som na nom videla ze je este nesustredeny,,pozornost kratkodoba a grafomotorika tiez slaba nakolko je lavak.Za ten dalsi rok v skolke sa uplne zmenil hlavne v druhom polroku ked uz sam povedal ze ho skolka uz nebavi a tesi sa do skoly.Teraz je uz druhak a zatial sme nemali problem.Niektori jeho spoluziaci plakavali kazde rano v satni dost dlhu dobu a mali problem aj cez vyucovanie napr.ked pani ucitelka niektoreho vyvolala tak sa rozplakal a nic nepovedal.Nehovorim o problemoch s ulohami.Ja urcite nelutujem odklad.

mirkine
3. okt 2013

ja mam septembrového (16.9. 2008) do školy by 16.dní chodil ako 5r. (keby sme ho dali ŠR 2014) ...nevieme čo máme robiť,je šikovný učenlivý,zapamätá si basničku aj dlhu na tretí štvrtý krát ratat vie sám do 200,abecedu vie celú,čítat slovíčka už vie,a dokonca i písať vety... školku má rád no len maximálne do 12:30 spať tam nechce ani za svet, koli spaniu tam chodiť nechce 🙂 dalšia vec je že na 5r. ma výšku 126,5cm a aký by bol o 2roky,aby sa mu deti nesmiali, preto zvažujeme dať ho skor...

zuzana8
3. okt 2013

moja je 1.10. - teraz mala 5rokov a na budúci rok ide do školy. Samozrejme, že v máji absolvujeme tie testy, je šikovná, učiteľka ju hneď dala na predškolskú a nevidím dôvod kvôli jednému mesiacu ju nechávať rok v škôlke. Možno bude najmladšia, ale verím, že to zvládne veľmi dobre🙂 ja nepočítam s tým, že by sa do školy nedostala.

mirkine
3. okt 2013

@zuzana8 neviete čo sa pýtaju v tých testoch? 🙂

zuzana8
17. okt 2013

@mirkine vôbec netuším🙂

makimakimaki
20. okt 2013

Nas syn je junovy, isiel normalne, zvlada to bez problemov - je uz druhak. Ale on bol vyslovene uz na skolu zrely. Bratov je dokonca augustovy a tiez isiel normalne, uz je stvrtak a ma same jednotky 😉 A to si oni teda neboli isti, ci ho dat, ale boli sa poradit a odporucili ho do skoly 😉 Nic neboj, daj na to, ako sa javi dieta a ak mas pochybnosti, nechaj si poradit odbornikmi...