Maturita: učiteľ nechce dať témy

monikatrideti
21. sep 2019

Syn je študent gymnázia. Učitelia mi nechcú dať okruhy tém na ústnu maturitu. Existuje na to nejaký zákon alebo nariadenie, vyhláška?

luxus10
22. sep 2019

@barbellka no vidis, toto uz je nazor, to sa da aj citat...

hettinka
22. sep 2019

Inak, je dosť možné, že učiteľ tie “otázky” ani sám nemá. Ja ich vždy robím cez jarne prázdniny, podpisovať ich dávame ešte predsedovi z inej školy v marci. Niekedy môže tento predseda zadania pripomienkovat a ešte sa to prerába.
Je to tak týždeň roboty viacerych ľudí, takze aj preto to len tak z ruky nedám.

vevesh
22. sep 2019

Tak je rozdiel medzi otazkami a tematickymi celkami. Nam na zaciatku skolskeho roka z kazdeho predmetu dali jednu A4 s 30 tematickymi okruhmi. Nechapem, kde je problem, dat taku listinu ziakom, aby sa zbytocne nezapodievali vecami, ktore na maturitach ani nebudu. A s "ucte sa vsetko, co sme mali" by teda u nas nezmaturoval takmer nikto (lebo toho bolo velmi vela a maturovalo sa z 8 predmetov pisomne aj ustne a "znamky neboli zadarmo", ako na mnohych inych skolach). Na vyske to bolo to iste, zoznam temtickych celkov sa daval na kazdom premete...

hettinka
22. sep 2019

@vevesh ja som písala, kde tematické celky nájdu, priamy link. Aj žiakom dávam len tento link.
A nemôžem si dovoliť tam niečo z cieľových požiadaviek nedať, neprebrat. A opačne, preberať nejako extra veľa navyse.
Dcéra chodí na iné gymnázium, kde majú veľa hodín matematiky a to, čo preberajú “navyse” im rovno učiteľ hovorí pri tom, keď to preberajú, že to na maturite nebude.
Riešení je viacero, nemusí to byt len A4 do ruky na začiatku 4. ročníka, aby aj mama doma videla, že už majú otázky.

thoughtfulweirdo
22. sep 2019

Schvalne som si pozrela ten link, co sem @hettinka dala a nerozumiem, co viac by este kto chcel. Ved tam je vsetko vypisane este podrobnejsie, nez som si myslela. Hadam doslovne znenie otazky maturanti nepotrebuju vediet vopred, aby ju dokazali pochopit. Ja som maturovala pred 4 rokmi, este si teda svoju maturitu celkom dobre pamatam a pride mi velmi zvlastne, aby sa o obsah skusky zaujimal rodic. To je predsa povinnost ziaka. Myslim, ze ich az tak vela nema, predpokladam, ze nemusi zarabat peniaze, opatrovat celu rodinu ani nic podobne, takze jedinou vaznou povinnostou je skola.
@monikatrideti myslim to v dobrom, som len o par rokov starsia od tvojho syna a z vlastnej skusenosti viem, samostatnost bude do zivota velmi potrebovat. Taketo vodenie za rucicku z tvojho pohladu vyzera ako pomoc, ale prave naopak mu to do buducna ublizuje, lebo ked sa nenauci prebrat zodpovednost a postarat sa o svoje povinnosti pri malych veciach, bude raz pri vacsich vydeseny a bezradny. A ano, maturita je drobnost, hoci to tak nijakemu maturantovi nepripada 🙂

barbellka
22. sep 2019

A inak je velka pravda co napisala @hettinka a ktoru si treba uvedomit, konkretne otazky na matury sa robia v marci. Cize ucitel moze tak akurat dat minulorocne otazky (aj ked je to risk a je na ucitelovi ci to podstupi), kde aj tak dochadza k nejakym zmenam....

monnesss
23. sep 2019

Nic take veru nemusia

kvetinka75
23. sep 2019

ani na našich gymploch sa nedávajú otázky. Každý sa pripravuje sám. Vedia približné okruhy a je na každom, koľko času tomu bude venovať. A myslím, že ke´d niekto na gymply dostane okruhy, čo asi majú, tak by to mal zvládnuť.

monikatrideti
autor
22. okt 2019

@adrianebrooks Ďakuijem pekne za názor, stále si myslím, že si máme pomáhať ak sa dá, ak nie, tak aspoň takto podporiť, držím palce...

ludka1402
22. okt 2019

@monikatrideti
ja si myslím, že takáto "pomoc" je medveďou službou pre syna
Rodičia takto "pomáhali" a ešte stále "pomáhajú" 40 ročnému bratovi a čím je starší tým je mu to viac na škodu.
a nemyslím si, že tam bol preklep na začiatku
ale to je len môj názor

monikatrideti
autor
22. okt 2019

@ludka1402 dobrý deň. Ďakujem za názor. Na začiatku ja naozaj preklep. Pri troche pochopenia by ste vydedukovali...IM....pekny deň orajem

kvetinka75
22. okt 2019

moja dcéra maturuje tento rok ale všetko si zháňa sama. Ja nemám ani predstavu o témach. Nie že by ma to nezaujímalo ale povedala som jej, že keď bude potrebovať pomoc, pomôžem. Povedala, že to dá aj sama. Tiež nemajú témy iba nejaké okruhy, tak si vypracováva odpovede sama. Neviem si predstaviť, že by som sedela za PC a hľadala jej odpovede a ona by sa iba učila. Čo sa týka jej, tak si kopu vecí vybavuje sama a nepotrebuje ma k tomu. samozrejme, keď niečo nevie spýta sa, rozprávame sa, ale aby som za ňu riešila veci , za ktoré je ona zodpovedná, tak to nie. A v mojom okolí tiež nepoznám rodiča, čo by dieťaťu zháňal maturitné témy a pod.

kvetinka75
22. okt 2019

@monikatrideti pomáhať áno ale niekedy sa to už preháňa