Moja 9-ročná dcéra je spomalená/zasnená

pajdab
23. okt 2022

Moja dcéra (9r) je tretiačka a je strašne pomalá. To, že nechce jesť riešim aktuálne výživovými doplnkami, lebo sedí nad tanierom pol hodinu a v polovoci tradične "nevládze", no ona je pomalá pri všetkom. Niekam sa ponáhľame /chystá sa do školy alebo ju pošlem pre 2 veci do izby, vráti sa po 20min keď nalieham, že čakám už pri dverách, ona príde a jednu z tých 2 vecí zabudne... Úlohy tiež trvajú celú večnosť a v triede na ňu všetci čakajú. Stále len chodím ako roztlieskavačka a papagáj v jednom. Veľa vecí musím robiť za ňu, lebo aj po dlhom čakaní a napomínaní by som niekam napríklad meškala... Keby ju zobudím aj o pol hodinu skôr, tak ona je schopná ísť na wc a sedieť tam 20min. Bývajú aj svetlé momenty, ale s týmto bojujeme už od predškolského veku.. Najviac som to začala pociťovať, keď nastúpila do školy. Prvý rok som si myslela, že je len hravá.. No už to začína byť problém. Dá sa to nejak riešiť? Máte niekto doma podobné dieťa? Zmení sa to niekedy, alebo dá sa s tým pracovať / nejak ju časovo trénovať? Neviem už akú metódu /motiváciu mám zvoliť... Musím stále kontrolovať či je oblečená, či si niečo nezabudla obliecť, či má všetko v taške, či si odniesla ten tanier a papier o ktorom som jej 3x povedala,...

didamt
26. okt 2022

@summer23456 tiež som ten typ človek čo má vždy všetko pod kontrolou, nenadarmo už 20 rokov robím logistiku, u mna všetko hrá, 5 vecí naraz a všetky poriadne a doma toto. To je ťažká skúška, viem presne o čom hovoríš, snažím sa aj ja polepšiť, viac chápať ten jej chaos, ale ako píšeš, už som jej aj povedala, opakujem len 5x, po piatom raze ti capnem.....keby som toto praktizovala tak má zadok ja tenký vyklepaný viedenský rízek

katika85
26. okt 2022

@summer23456
napriklad ja som bola s dcerou u psycholog. pred nastupom do skoly kedze ucitelka v skolke ma zneistila. spravila testy a bolo- vyjadrenie? sup sup fo skoly.
v skole pomala niektore veci robi rychlejsie lebo asi jej ak vadi ze nestiha. cize ona to vie aj rychlejsie ale ak by bola sama dokaze si davat ponozky dole aj 20min.
u nas vikendy? ak nikam nejdeme sme doma rano vstaneme a ona je schopna sa obliect do legin tricka a ponoziek okolo obeda….. aj ju upozornujem aby sa prezliekla a aj ju upozornujem ze uz jje to viac nebudem pripominat…🤷‍♀️ ma na salame…
napisat ulohu sama? nemyslitelne.. uloha znie prepis vety pisanym pismom - spolu si ich precitame a poziadam ju aby to dokoncila ze ja idem napr navarit alebo do sprchy.. vratim sa a ona ani ciarka… co tam robi netusim ci cumi do blba alebo co. ulohy musime preto robit aj v sobotu aj v nedelu aby sme to stihli.

summer23456
26. okt 2022

@katika85 no presne, my sa už cez víkend musíme učiť aj predmety na utorok stredu, lebo v pondelok im pribudnú ďalšie a potom by sme nestíhali. Ja zas nechcem aby sa učila do ôsmej večera a potom rovno spať, chcem aby aj vypla trochu, preto furt ju surim, ale ja tiež nerozumiem kde sa ona zamotá, čo robí, nás čím rozmýšľa, tiež minulé bola sama doma, to prídem o jedenástej cez prestávku ju skontrolovať, už prezlečená, ale strapatá, výbuch na hlave, hovorím láskavo sa učeš, jasné prídem i druhej z roboty a neucesana do druhej. Ježiš s tými ponožkami to isté, ja ani nechápem ako sa dajú tak dlho vyzývať ponožky, ja jej ráno radšej pomôžem aj s obliekaním, cesanim, raňajky hotové, desiata na stole alebo v taške, stačí zjesť rozok, čo jej trva pol hodiny aj tak ho celý nedoje.
@didamt no máme len jedny nervy, veľmi sa toto prejavilo s nástupom do školy, lebo v školke povinnosti neboli žiadne, ale už keď treba úlohy, učiť sa, človek musí aj navariť,nakúpiť, so psom von atď, povinnosti aj iné. Proste je to niekedy o držku, večer už keď sedím pred telkou, hovorím si, čo som to za matku, zas som vybuchla, ale ja nerozumiem že každý deň dokážeme to isté riešiť, hovorím si,že už aj blbec by si to snáď zapamätal keď mu to tisíc krát niekto povie. Vidím, že tie naše deti sú ako cez kopirak... Doteraz som si myslela,že je to unikat jediný na svete. Niekedy mi je už z toho do revu a hovorím si, ešte že mám len jedno dieťa, lebo by mi snáď preplo 😂😂😂

ejbyk
26. okt 2022

Ja zanášam inak aj pravidelne diesatu do skoly na vrátnicu, lebo "ved zabudla"
skolské pomôcky ked majú doniesť kružidlo, ja vzdy kúpim aspon 3, rovnako perá, gumy, pravítka....

Ja vas maminy tak chapem....

a presne to že kazdý jeden boží deň hovorím to isté (z tohoto som najviac psych. vyčerpaná)
u nás sa napríklad umyjú zuby, ale oči už nie....do porazenie!

jamabe
26. okt 2022

@didamt áno, čítam a bavím sa.. 😂 Máme doma to istéééé..
@pajdab ako keby som o mojej 10 ročnej čítala... Ale aspoň v škole sa to trochu zlepšilo. V 3. triede sa mi triedna stále sťažovala, že všetci musia na ňu stále čakať. Ona bola schopná sa začať prezúvať na vonka do topánok, a počas toho si odrazu začala naspäť obúvať papuče.. 😒 Ale ako hovorím, je to lepšie, doma stále zatiahnutá ručná brzda a ešte aj cúva..

lucinka013
26. okt 2022

@summer23456 ešte nie má ďalšie sedenia len to dlho trvá dostaneme sa tam raz za 4-6 týždňov.

slavomira236
9. nov 2022

@pajdab tiež mám takého doma 3tiaka

kika18tomi
9. nov 2022

Ďakujem za túto tému. Tiež to práve riešim s mojou 4,5r. dcérkou. Presne som si predstavila, čo bude, keď začne chodiť do školy. Zatiaľ som na rodičovskej ešte s mladšou takže času máme na prípravu do MŠ viac, ale keď už nástupim do práce...ja neviem ako to budeme stíhať. Mladšia 2,5 ročná ju už teraz predbieha vo všetkých samoobslužných činnostiach, tak mi tiež napadlo, či za tým nebude aj niečo iné ako len " lenivosť. " Inak mi príde tiež bystrá, veľa tém ju zaujíma, pokojne bude sledovať celý deň dokumentárne filmy, ale je nemotorná.

tehula2016
9. nov 2022

Aj moj syn je taky..prisaham, ze uz nam 100 rokov zo zivota zobral..v zakladnych veciach spomaleny, myslou uplne inde, rozgajdany, polamane ceruzky, pera, bordel na lavici taky, ze musi sediet sam..desiatu nachadzam v peracniku, na telesnej permanentne posledny prezleceny ale zato ziska vsetky informacie od spoluziakov za ten cas 😄..inteligencne bol v 7 rokoch ucitelmi hodnoteny ako na urovni cca 7. rocnika 😆..ale doteraz ma problem dokladne si utriet zadok 🤣

kika18tomi
9. nov 2022

A najhoršie sa cítim pred svokrovcami a švagrovcami, ktorí si myslia, že nevie okolo seba nič urobiť preto lebo ju k tomu nevediem a všetko robím miesto nej. Nemyslím si, že je to tak. Keď máme čas, naozaj trvám na tom, aby robila všetko sama aj keď to trvá veľmi dlho.

aamanda
9. nov 2022

@pajdab skus ROPRATEM. su to take harky. kazdy den jeden harok. je to urcene na zrychelnie pracovneho tempa. malo by to kusok pomoct, ale ako sa uz viacere zhodli, je to taka povaha a moc sa s tym spravit neda.

katika85
10. nov 2022

moja najnovsie dosla domov ze nedopisala pisomku z matiky no nechapacka. pisem ucitelke ze aka to bola pisomka ake priklady. hned reagovala a poslala pisomky A/B boli dve skupiny. moja mala speci skupinu 🤦🏽‍♀️ na dalsi den dopisovala. a doma jej to dam vypocitat - stojim nad nou a stale jej pripominam ze “pocitaj nepozeraj do luftu” a nejakym zazrakom doma zbuchala obe skupiny raz dva a nic tazke…

summer23456
10. nov 2022

@katika85 toto večne pripomínanie a surenie poznám... Na nervy...

ddanike
10. nov 2022

tak to je pecka, ja mám doma presne to isté, s obidvoma dievčatami 🙂 napríklad keď im cez víkend ráno nevymenujem, že sa majú obliecť, umyť si zuby a učesať sa, tak im to ani nenapadne. Mladšej toť nedávno tento proces zabral vyše hodiny! Ale ony sú obidve dosť introvertné a celkom im to páli, takže ten ich bohatý vnútorný svet ich asi zdržuje 🙂 skrátka sú veľmi vnímavé a kým všetky tie dojmy spracujú...
Dobrá správa je, že u staršej 10 r. sa to pomaly ale isto zlepšuje... Ja som bola ako dieťa dosť podobná, hlavne jedenie mi trvalo večnosť. Teraz sa skôr stále ponáhľam 🙂 ale nesústredená som stále, takže ono to možno celkom nevymizne, treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou (a čo ty vieš, možno z tej tvojej raz bude veľká mysliteľka a objaví niečo prevratné!)

jamabe
10. nov 2022

@katika85 toto mi ucitelka na 1. stupni stale vypisovala o dcere: Stala som nad nou a napominala ju, nech pise.. 🤷‍♀️