Môže učiteľka hodnotiť inak ako je priemer?

lenkaviki48
16. feb 2021

Dobrý deň. Chcem sa spýtať či môže učiteľka hodnotiť inak ako je priemer. Dcére vychádzal priemer 2.14 a dostala 3 na pol roka so SJ. Učiteľka mi to odôvodnila vraj pravopis pritom dcéra pekne píše.

mondolina
16. feb 2021

@lenkaviki48
Môže, nakoľko každá známka má inú váhu. Keď dostane napr. 1 za domácu úlohu, alebo 3 za polročnú písomku.
A pravopis neznamená krasopis.

lucik194
16. feb 2021

@lenkaviki48 vychadzal jej aritmeticky priemer 2,14? lebo napr edupage prave rozdeluje aka je to znamka a taku ma vahu, domaca ma mensiu vahu, ako pisomka ci odpoved.....

mondolina
16. feb 2021
lenkaviki48
autor
16. feb 2021

@lucik194 áno známky spolu s rátane sú 30 a delenie počet známok 14 mne vyšlo 2

dskjhfdlkdjhl
16. feb 2021

@lenkaviki48 ak pocitas aritemticky priemer a vazeny priemer, tak Ti zvycajne vyjdu rozne vysledky, lebo nie kazda znamka ma rovnaku vahu. Ty zrejme pocitas aritmeticky a ten v podstate nikoho nezaujima.

ivkazba
16. feb 2021

@lenkaviki48 ale to je aritmetický priemer. Váha jednotlivých známok môže byť rozdielna. Treba sa zamerať na to, aby dieťa malo celkovo viac lepších známok a menej trojek a potom nebude potrebné riešiť učiteľku, či náhodou nevyhodnocuje zle.

sorciera24
16. feb 2021

ano, samozrejme, ja ako ucitelka SJL, na to vzdy upozornujem, ze nech sa nik nedrzi priemeru na eduapge, kt. aj tak zle rata, jednak maju znamky roznu vahu a prihliadame aj an ine veci...aktivitu, odovzdavanie uloh, atd. ...cize ano, moze sa stat, ze vidis 2,14 a iak dostane 3 alebo naopak... mna vzdy fascinuje ako sa stale pridrza priemeru (hlavne rodicia).....

dskjhfdlkdjhl
16. feb 2021

@sorciera24 mna fascinuje, ako sa rodicia drzia znamok a je uplne jedno, ci dieta nieco ovlada, hlavne nech ma dobre znamky🙊

sorciera24
16. feb 2021

@dskjhfdlkdjhl ano, to uz ide ruka v ruke s tym....presne, znamky, priemre, hlavne nech ma 1tku, ale nevadi, že nic nevie napr. ....ale stala sa mi aj pekna vec v uvedomeni....som prisla nova na skolu a zacala ucit predmet (nie SJL) a dala som veru aj 3ky.....dovtedy mali vsetci ziaci z toho predmetu same 1tky (nejakym zazrakom).....a ked odchadzali prave ti 9taci, co mali tie trojky, tak mi podakovali, ze doteraz sme mali jednotky a nic sme nevedeli a u vas 3ku,a le konecne aj nieco vieme a pamatame si🙂 .....to su take pekne momenty sebareflexie🙂

dskjhfdlkdjhl
16. feb 2021

@sorciera24 otazka je, ci to takto rozumne vnimaju aj ich rodicia, tam by som si nebola uplne ista (aspon podla toho, co sledujem na MK).

zuju2
16. feb 2021

@sorciera24 Niektorym rodicom velmi zalezi na znankach a je im jedno ci dieta ma patricne vedomosti. Zivot nie je o znamkach.

sorciera24
16. feb 2021

@dskjhfdlkdjhl hej, s nimi byva vacsi problem, deti si mnohokrat uvedomuju na co maju a az co su hodnoteni tak ako su.......vela z nich to doma vysvetli a rodicia uznaju, len trend je skor taky, ze hoci je tomu takto, rodicia tlacia na dieta, ze to tak nema byt (z nejakeho prapodivneho dovodu).....a tam je problem.....

rebellefleur
16. feb 2021

@dskjhfdlkdjhl - ja som príklad rodiča, čo nebaziruje na tom, aby malo dieťa samé 1ky, podstatnejšie mi je, čo diéte vie/nevie. Takisto je jasne, ze váha známok z testu napr. je podstatnejšia ako známka za projekt. Osobne si ale myslím, že samozrejme aj dištančne vyučovanie ma svoje muchy. Áno, hodnotí sa samozrejme aj aktivita, mne sa dieťa hlasievalo zo začiatku skoro stále, nikdy ho však p. Učiteľka nevyvolala, lebo budis, má svojich oblubencov a dieťa mi stratilo napr úplne motiváciu, hlásiť sa. Povie mi, ved načo sa mam stále hlásiť, keď ma aj tak nikdy nevyvola. Takisto skúšanie žiakov (robím HO pri synovi keď on ma vyučovanie, takže to cele počujem), neskutočne rozdiely robí učiteľka medzi nimi. Syn slovo napísal správne y/i, len nevedel z rukáva vysypať rozbor slova. Dostal 2ku, spravodlivo, lebo nevedel to 100percentne. Za ním vyvolá spolužiaka a dá mu povedať abecedu (sú 3tiaci prosím pekne a abecedu mi vie povedať aj mladší škôlkar), samozrejme povie dobre a ten dostane podčiarknutu 1s*. A môj syn sa skoro od znechutenia odpojil.. Áno, vysvetlila som mu, že podstatne je vedieť napísať slovo gramaticky správne, čo aj vedel a to je podstatné, ale to znechutenie v ňom bohužiaľ ostalo.

sorciera24
16. feb 2021

@rebellefleur toto chapem a mna by to tiez znechutilo (aj ako mamu, aj keby som bola žiak).....mne je fakt luto, ze stale niekto može skatulkovat......nie som dokonala, ale hnusi sa mi skatulkovanie, ze ty si jednotkar, musis mat len 1tky...no nie, nemusi, velakrat moji "jednotkari" podostavali 4ky, lebo neboli pripraveni na hodinu, nenaucili sa,a j to priznali, alebo naopak pocas distancneho minuly sk. rok sa mi azs stalo, že chalan tichy, nepriebojy, najk to tahal vzdy na 2ke.....bol zrazu aktivny, hlasil sa, odovzdaval ulohy a pytal sa, ci dobre pochopil!......wau, že 1tku mal na vysvedcku....(typ, kt. distancne vzdelavanie vyhovuje).....hodnotit je narocne,a le nech uz to dopadne akokolvek, malo by byt vzdy spravodlive, vzdy!!! - lebo z mojcih skusensoti, hoci sa anm to nezda, deti velmi vnimaju nespravodlivost (a prepac, ze ragujem ja, aj ked si to adresovala @dskjhfdlkdjhl)

cookie29
16. feb 2021

@sorciera24 prepáč ale hodnotenie nikdy nie je spravodlivé. Pretože nie je väčšinou objektívne
Ja sú pamätám prihlášky na VS. Šla som z bilingvalneho lýcea. Z jazyka som mala 2. Nikto u nás jednotku nemal, hodnotili to zahraniční lektori. A ubezpečujem Ta že aj 3kar od nás ten jazyk ovládal lepšie ako 1kar z gymka. Ale na VS sa to bralo len ako známka absolútnej hodnoty... ale koniec koncov život sám o sebe nie je spravodlivý

rebellefleur
16. feb 2021

@sorciera24 - no môžeš mi veriť, bola som riadne znechutená a ponadavat som si šla na balkón 😁😁 syn je typ, ktorému učenie nejde ľahko, som si toho vedomá a aj keď je 3tiak, všetko učenie, úlohy, musím robiť s nim a vysvetľovať, vysvetľovať a tie 1 a 2ky ma ozaj vydrete, ja som mu aj veľakrát povedala, nikdy sa nebudem hnevať za známky, keď vidím, že sa ozaj snaží, každému ide lepšie predsa niečo iné.. Jedine kedy sa nahnevám, keby to ma úplne na háku a serie na to. Spravodlivá horšia známka posunie však žiaka ďaleko viac. Môj názor (a áno, na ZŠ som mala najprísnejšiu učiteľku postrach celej skoly a som za to nesmierne vďačná)

sorciera24
16. feb 2021

@cookie29 pozor! ty hovoris o znamkovani! ja o hodnoteni ako takom, nie ej hodnotenie len znamkou.....ak uz je znamka, tak zaik by mal pochopit za co a aku znamku dostal a preco nei inu....ale hlavne ,a by chapal, v com je vyborny a v com ma nedostatky, kt. moze zlepsovat (takze skor narazm na taketo hdonotenei) a v ramci jednej skoly, resp. hodnotenie 1 ucitela voci vsetkym svojim ziakom.... to, co uvadzas, je ine, jasne, ze sa neda porovnat vedomost zaika hodnoteneho na 2 (a pritom s top vedmostami, elbo skola spiskova, ) a pride ziak z hronej-dolnej (bez urazky), kde sa znamkuje ina uroven.....ano, s tymto suhlasim,a le ono sa potom dalej ukaze ako to je naozaj....zaik s tou 2kou sa udrzi lepsie na svojej a vyssej urovni ako ten , co prisiel s tou 1tkou (odniekal) zadarmo...ano, toto je nespravodlive, rpave preto sa aspon ten 1 ucitel voci svojim ziakom mal snazit byt co naojbjektivnejsi (tazke, ale da sa a ziaci pristup ocenia)

ruzasipova
16. feb 2021

@sorciera24 Ja ked som nastupila na skolu, tak zrazu aj 5ky boli na pol roku. :D

cookie29
16. feb 2021

@sorciera24 ja rozumiem čo chceš povedať ale to hodnotenie sa prelína so známkovanim. Osobne mi to bolo jedno, aj keď som kvôli tej 2ke musela ísť na prijímačky zatiaľ čo jednotkari z hornej dolnej nemuseli. Ja som nemala pocit že ta dvojka je nespravodlivá... momentálne žijem v zahraničí a tu sa hodnotí aj známkou ale aj slovne...

rebellefleur
16. feb 2021

@cookie29 - toto mi pripomenulo príhodu z VŠ, kt. stala za tým, že som sa na celú VŠ vyprdla 😁 ekonomický predmet, tí, čo na zápočte odrapotali poučky z knihy, prešli.. Ja s kamošom sme odpovedali vlastnými slovami, smola, čakali sme na opravný termín.
A potom na prednáške prišla pamätná otázka profesorky: aká je daň Slovensku??? (VŠ Ekonomická) a jediní, ktorí vedeli odpovedať som bola ja s tým kamošom. Co ti budem vravieť, bolo mi trápne nielen za spolužiakov, ale hlavne za profesorku, lebo to bol totalny trapas. Krátko na to som z VŠ odisla

stanulienkat
16. feb 2021

No neviem. Nie som ucitelka,ale tiez to vidim na 3. Urcite ucitelka berie do uvahy aj aktivitu na hodinach.

dskjhfdlkdjhl
16. feb 2021

@rebellefleur chapem, toto sa stava. Bohuzial, nie vsetci ucitelia su ludia na spravnom mieste. Ale ver mi, ze hodnotenie je narocne aj pre ucitelov (pokial to beru svedomito). A bohuzial, ked dieta natrafi na takeho, ktory ho takto demotivuje, tak to moze byt aj navzdy. Potom je to vo velkej miere na rodicoch, ako to spolu s dietatom spracuju. Zazila som kadeco aj ako rodic, aj ako ucitel. V oboch pripadoch treba byt dobry psycholog. Ale to som uz asi hodne odbocila od aritmetickeho priemeru 😉

deti95060810
16. feb 2021

áno tiež som sa s tým stretla... učiteľka môže prihliadať aj ako žiak - študent pracuje na hodinách, ako si plní svoje povinnosti, ako odpovedá na hodine - nemyslím na známky...

martul
16. feb 2021

@lenkaviki48 pravopis neznamená pekné písanie, takisto nemusí brať priemer do úvahy, je rozdiel 1 za aktivitu a 1 z polročnej písomky

lenkaviki48
autor
16. feb 2021

Ďakujem všetkým za odpovede 🙂 dcére to bolo ľúto aj mne že 3 svieti vo vysvedčení. Takže pridá v učení a na hodinách bude smelsia 🙂

rebeka7501
16. feb 2021

K tejto téme ma napadá moja skúsenosť zo ZŠ, spolužiačka samé jednotky, učila sa, dostala sa na gympel i na VŠ, no nedokončila ju. Spravila si kozmetický kurz. Na druhej strane spolužiak známky 3 - 4, zo správania 2 (neubližoval, bol taký šašo, ešte pred r 1989, súčasné deti by museli mať zo správania aspoň 15 🙊) urobil si učňovku, kde bol vyznamenaný, v súčasnej dobe podniká vo svojom fachu a je spokojný, finančne nezávislý.
Nie je všetko o známkach, ale ako sa vie človek v živote uplatniť.......

rebellefleur
16. feb 2021

@dskjhfdlkdjhl - ver mi, že väčšinu učiteľov obdivujem a to naozaj, za ten ich plat, popasovať sa s toľkými deťmi, klobúk dolu naozaj, mam dvoch a občas rozmýšľam, ze ich prizabijem 😂😂 Ja osobne, okrem blbej skúsenosti na výške, som mala učiteľov neskutočných a na školy spomínam veľmi rada 😊

poloprudska
16. feb 2021

@lenkaviki48 áno , nám vychádzala 1 priemer bol 1,42 a dala jej na vysvedčenie 2

jankapepe
16. feb 2021

@lenkaviki48 pravopis s ,,pekne písať,, je rozdiel 😁

sidicek
17. feb 2021

@zuju2 ja sa ani nečudujem, že rodičia sledujú známky, keď sú to často oni, co robia za deti úlohy a projekty 🙂