Návrat deti do škôl

vivincek
11. jan 2021

Ahojte,viem,ze sa to tu uz riesilo,chcem sa spytat na vas nazor vzhladom na aktulanu situaciu,aky mate nazor na navrat deti do skoly?Mame zaslat skole vyplneny dotaznik do 12-teho...Jedna sa mi o druhy stupen ZS a stredoskolakov. Pretestovat nemam problem sa dat,ani dieta,len vaham,ci je vhodne ich vratit do skol,ked je tolko pribudajucich pozitivnych ludi....

darkswan
11. jan 2021

tato situacia tu bude este velmi dlho, zial ludia si robia co chcu a musime za to niest nasledky, pokial viem nejake brutal sirenie covidu v ramci skoly zaznamenane nebolo...podla mna deti uz v tej skole maju normalne sediet....

sandrasofia
11. jan 2021

Dcéra práve telefonuje s triedou a tiež sa pýtala či máme záujem vrátiť sa do školy, s neg testom. Zaujímavé,keďže včera minister vravel úplne inak

vivincek
autor
11. jan 2021

paradox je,ze prave ministerstvo skolstva to ma na stranke tiez,ze do 12-teho maju skoly zisti zaujem....ja by som ich vratila,urcite im chyba prezencne vzdelavanie,len sa bojim napr.cestovania autobusmi,dochadzania....

emmi101
11. jan 2021

Podľa mňa ešte ani oni sami poriadne nevedia či by to malo byť alebo nemalo. Ťažko povedať, každý rodič sa asi môže teda rozhodnúť za seba a vlastne za dieťa či ho dá do školy alebo nie. Je ale pravda, že nikto nevie ako dlho toto ešte bude trvať a deťom to neprospieva toto dištančné vzdelanie, povedzme si pravdu, nemajú z toho toľko ako keď chodia do školy. A stredoškoláci napríklad viem, že veľa z nich majú na háku tie online hodiny, síce im to dávajú ako neospravedlnené hodiny ale oni sa spoliehajú na to, že tento rok to bude zase tak isto ako minulý, že nenechajú nikoho prepadnúť. Je to ťažká situácia no

ibrunova
11. jan 2021

@vivincek Ale ak bude zlá situácia, do školy nepôjdu. Len zisťujú záujem ohľadom testovania.

makova333
11. jan 2021

Igor povedal, ze deti 2 mesiace mozu o navrate do skoly snivat. Ale tak Igor toho uz nakecal...

vivincek
autor
11. jan 2021

u nas je skolka momentalne zavreta,ZS prvy stupen by mal nastupit od buduceho pondelka bez testovania....tito nasi starsi neviem....mam piataka a dvaja starsi dochadzaju do mesta autobusom.....cize momentalne je vsetko online doma. Velmi rada by som bola,keby sa do skoly vratili,len sa bojim,aby to nebolo na tyzden a dost....

petka_3
11. jan 2021

Ten anglický vírus sa dobre šíri medzi deťmi a taktiež deťom robí väčšie problémy ako ten starý..... Takže v.anglicku sú minimálne do konca.februara deti doma.
Toto mám od kamošky z anglicka.
Takže nerátam, že deti pôjdu skoro do školy.

luccija
11. jan 2021

@makova333 a ja s nim suhlasim aj, ked je to na nervy.Este v decembri som pisala, ze chcem, aby isli odvtedy nam tolko znamycg aj s detmi ochorelo, ze radsej nech sa ucia z domu.mojej dcere to vyhovuje, ale ona je uz 2 stupen

makova333
11. jan 2021

@luccija nemam problem, aby sme zostali doma, aj ked pri prvacikoch a druhacikoch ZS je to fakt zahul. Mali sme to v marci a len vdaka mne nie je dieta analfabet, elbo my sme nemali ani online vyucovanie. S cim mam problem je Igor a jeho vyjadrenia (a menenie veci za pochodu ako sa vyspi), ale to je mimo temu.

luccija
11. jan 2021

@petka_3 tiez si myslim kazdu chvilu bude niekto pozitivny naco ich stresovat?u nas velmi obmedzili autobusy vela soferov v karantene...ja to vidim tak na jar.Najviac utrpia prvaci, druhaci ostatne deti su zzbehnute a vela zalezi od rodicov ako k tomu pristupuju

luccija
11. jan 2021

@makova333 ano zrovna som podobne pisala...vies on len reprodukuje od inych, ale niekto musi byt posol zlych sprav ved to nie su veci z jeho hlavy, ale od hygienikov a inych

makova333
11. jan 2021

@luccija to su veci z jeho hlavy, hygienikov (ne)pocuva ako mu to vyhovuje. On je ten co rozhoduje (plosne testovanie, nevesticky a podobne). Pri svadbach si presadil svoje napriek varovaniu hygienikov, akoze locdown zaviedol na Silvestra aj ked odborna verejnost (hygienici, lekari, analyticky doslova kricali, ze preboha zavrite to skor, neotvarajme lyziarske strediska, kostoly...).

zuzkalujza
11. jan 2021

Dištančné vzdelávanie je aspoň u nás veľmi slabé a absolútne nedostačujúce (5 ročník), no vzhľadom na aktuálnu situáciu dúfam, že bude pokračovať naďalej. Ja osobne si neviem predstaviť návrat dcéry do školy z rôznych dôvodov. Vidím ako sa ľudia správajú, aký sú nezodpovedný a chodia širinu marinu, stretávajú sa a podobne. Kto mi zaručí, že žiaci, ich rodičia a aj samotný učitelia sa právali pred nástupom do školy zodpovedne? AG testy nezachytia ani z ďaleka všetkých pozitívnych to dobre vieme. Naviac ešte len teraz začnú pribúdať chorý - následok porušovania "bublín" počas sviatkov. Ak sa do toho vrátia ešte aj deti do škôl neviem neviem či to naše zdravotníctvo nepoloží...... Vzdelanie detí je nesmierne dôležité to áno, ale životy ľudí by mali byť na prvom mieste. Nie je to prvý krát v histórii ľudstva, kedy nemôžu deti navštevovať školy. Prežili to vtedy a prežijeme to aj teraz. Takže za mňa dúfam, že sa do škôl ešte nevrátia.

lucia147852
11. jan 2021

@darkswan no ja poznám blízko 3 rodiny čo deti doniesli zo školy covid a nakazila sa cela rodina. A takých čo ich nepoznam, ale počula som o nich omnoho viac.

jana_eyre_2
11. jan 2021

Podľa mňa je strašne zle že deti zo škôl stiahli keď bola situácia lepšia a teraz keď je fakt zlá, tak sa ideme hrať na to, že už musia ísť.. malo to byť naopak.. osobne si myslím, že teraz by nikto do školy ísť nemal aspoň mesiac, mal by byť naozaj tvrdý lockdown a po jeho ukončení by sa mali otvoriť školy pre všetkých s opatreniami, aj s pretestovanim.. to, že SKD a škôlky fungujú pre tých čo situáciu nevedia inak vyriešiť je podľa mňa dobre riešenie.. viem, že distancne vyučovanie nie je ideálne riešenie, chápem že toho deti a mladí majú plné zuby a vôbec sa im nečudujem.. ale je to najlepšie nemožné riesenie v tejto situácii. preto vravím že to malo byť naopak, ale tak čo už s tým.. len pri tejto situácii bude návrat do školy veľké riziko.. je to môj názor, nemusí z neho nikoho porážať, neviem ovplyvnit nič, ale mám svoje pohľady na vec..

luccija
11. jan 2021

@makova333 az tak detailne nesledujem politiku.Lockdown mal byt v novembri po pretestovani a nie neskor a takyto..co uz....zamestnavatel mojho muza nedovolil HO pritom mohli pracovat z domu, ale on ich chce mat pod kontrolou🙂Moja svokra dnes isla do skolky uz maju otvorene aj pre ine deti ako rodicov z kritickej infrastruktury tak aky lockdown?a ma blizko k 60 tke nikto deti netestuje a su velka hrozba

luccija
11. jan 2021

@jana_eyre_2 tiez si myslim a je to vsade na svete tak...co narobime?bude to mat obrovsky dopad na psychiku deti, rodicov vsetci ziju v napati a strese

hettinka
11. jan 2021

@vivincek to je zasa akcia Žilinského VUC. Aj mne to prišlo. My vozíme autom, ak by mal chodiť vlakom a MHD, jednoznačne ho nepustím.
Mladý nás do školy ist chce. Ale ešte váham stále s vyplnením dotazníka. Ostatní dme totiž doma.

mogaa
11. jan 2021

@darkswan ale už máme na Slovenksu britskú mutácia a tá je problém....tá je o 60%nfekčnejšia a šíri sa hlavne medzi deťmi, preto tie školy budú problém

vivincek
autor
11. jan 2021

@hettinka ja uvazujem,ze vyplnim nie a doplnim vysvetlenie,ze nie som proti otestovaniu,len vzhladom na situaciu sa mi nastup do skol nezda vhodny. My v danom meste nepracujeme,vozit autom u nas neprichadza do uvahy (mozno vynimocne)

miminka91
11. jan 2021

Ono ja osobne si myslim, ze sa len tak do skol nedostanu. Viem,ze im to hrozne moc chyba bo toto online vyucovanie je nic oproti klasickemu vyucovaniu v skole

darkswan
11. jan 2021

@mogaa ja som len hodnotila na zaklade priamych skusenosti, nasa skola v ba nemala ziaden problem, od dnes tam aj su deti kritickej infrastruktury a tych co nemaju HO, pri spravani ludi virus nevymizne a donekonecna skoly byt zatvorene nemozu

mogaa
11. jan 2021

Včera sa Matovič vyjadroval jasne a aj minister školstva......tým že máme potvrdenú britskú mutácie v NR(preto je tam situácia taká zlá), je potvrdená aj v BA a Michalovciach - to potvrdili len z náhodných vzoriek, takže situácia so školami sa uplne zmenila.....čiže určite teraz nehrozí že 2.stupeň a stredoškoláci a vysokoškoláci pôjde do škôl......bude sa riešiť v prvom rade prvý stupeň a to ešte nevedia či vytvoria menšie skupinky detí alebo sa ročníky budú striedať.....určite sa musia otvoriť deti pre deti rodičov z prevej línie a pre ne sa musia otvoriť aj školské kluby a jedálne....

hettinka
11. jan 2021

@vivincek ved toto už je tretí prieskum a odpovede od rodičov majú. Takze nechápem, načo sa dookola vypytuju na to iste. Nech pošlú prieskum vtedy, keď bude daný jasný termín a forma testovania. Lebo toto je pre mna smerodajne, kde, kedy a čím sa bude testovať. Bez toho sa rozhodnúť neviem
Teraz neviním riaditeľov, ti len chudáci plnia príkazy VUC.

mogaa
11. jan 2021

@darkswan to je jasné ale zase si teraz nenahovárajme že všetky deti teraz musia ísť do školy, keď je tu britská mutácia....teraz je situácia uplne iná ako bola v decembri keď netušili že tu britskú mutáciu máme....toto je mutácia ktorá sa šíri hlavne medzi deťmi a to je problém.....čo som pozerala predikcie, situácia pri terajších opatreniach sa bude postupne zhoršovať, lebo obmedzenie kontaktov funguje na mutácie čo sme tu mali doteraz ale nie na tú britskú, tá je o 60%infekčnejšia a stačí polovičná dávka vírusu aby sa človek nakazil......preto teraz budú všetkých testovať, aby mohli fungovať podniky a firmy ako doteraz.....najhoršia situácia má byť v marci, keď sa tá britská mutácia zažne prevládať, postupne vytlačí pôvodné mutácie.....z tohto nám už naozaj pomôže len očkovanie a teplá slnečná jar/leto.....do leta sa z toho určite nevyhrabeme...

darkswan
11. jan 2021

@mogaa ano podla nejakych studii uz mame aj irsku mutaciu a mutacie budu pribudat, to je zial fakt...len zavriet do jaskyne sa neda...a musim spomenut nepopularne slovo, ekonomika dlhe vypadky neprezije...plne by stacilo keby ludia vedeli dodrziavat zakladne veci, zial na sk nemozna vec...a antigenove testovanie nevyriesi ale ze vobec nic...

hettinka
11. jan 2021

@mogaa medzi deťmi sa bude sirit hociaka mutácia. ROR oni v živote dodržiavať nebudú. Hlavne, keď sa teraz 3 mesiace nevideli. Cez prestávky sú na kope, oblapaju sa a polka bez rusok, lebo “pijú”.

katkakatka7971
11. jan 2021

Do skoly sa musi ist.Ved deti budu sproste.Co teraz ked je tu choroba sa budeme naveky ucit z domu ci co?Tato vlada je dost tupa skoly sa maju zatvarat ako posledne a otavrat ako prve.

mogaa
11. jan 2021

@darkswan no veď to mi je jasné....už len tu na MK človek vidí ako ľudia hľadajú cestičky ako opatrenia nedodržať napr.ísť mimo okres....u nás dnes v obchode som zaplatila, predavačka si dala dole rúško a začala telefonovať, ja na meter od nej som spratávala nákup....len som písala že pri súčasnej situácii v nemocniciach a pri tom že tu je tá britská mutácia momentálne deti do škôl nedajú....max.deti ľudí z prvej línie a kritická infraštruktúra a 1.a 2.ročník......minimálne do doby kým sa zaočkujú seniori aby nám naozaj neskolabovalo zdravotníctvo.....čiže teoreticky ak budú zaočkovaní seniori a rizikové skupiny a nebude predpoklad že budú rapídne narastať počty v nemocniciach, tak môžu otvoriť aj ostatné stupne, dovtedy môžeme snívať.....