Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

maticap.
4. feb 2018

@hettinka @mia551 dakujem dievcata je mi jasne, ze na toto sa pripravit neda, len dufam, ze ta psychologicky alebo kto to vedie, patricne vysvetli dietatu, co sa od neho ocakava. Pretoze ten nas budulinko sa nie vzdy prizna, ze niecomu nerozumie a "zamrzne" = zastavi sa a uz sa nepohne sa dalej. Ja som si skusala kedysi davno IQ testy cez internet a v urcitiych castiach som sa nevedela pohnut dalej - je pravdepodobne, ze som na to skratka nemala 🙂. Uvazovala som o triede pre nadane deti, no zase som dost kriticka, aby som videla, ze uplny "genius" to nie je 😀. no je sikovny, tak som si to IQ chcela zistit ako keby pre vlastnu potrebu. Dufam, ze ak by sa v skole nudil (dame ho na ZS Kubranska v TN kde je aj APROGEN), tak budu ucitelky v ostatnych prvackych triedach vediet odhadnut, ze preco 😀.

hettinka
4. feb 2018

@maticap. za otestovanie nič nedáš, ja by som to skúsila

v našom prípade, ja som si vôbec nevšimla a nemyslela, že syn je nadaný
my sme šli na testovanie preto, že mal v škole problémy a nevedela som s tým pracovať

mia551
4. feb 2018

@maticap. urcite by som to vyskusala, deti to vacsinou neberu ako nejaky test, skor ako hru, aspon moja dcera teda... ja musim povedat, ze som bola asi velmi kriticka k nej, tiez by som ju nedavala testovat, zdalo sa mi, ze vynika iba v matike, ale mala problemy v skolke, az mi odporucili ist s nou k psychologicke (normalnej) a ta hned po 15 min. povedala, ze jej mame dat otestovat intelekt... inak to samotne testovanie, mala som pocit, ze psychologicka si velmi vsimala celkovy prejav a spravanie, nielen samotny test, tiez bola jedna oblast, kde dcera nevedela ako, tak psychologicka sama povedal, ze skusala jej to vysvetlit, takze urcite je to ine, ako ked si my dospeli robime testy....

maticap.
4. feb 2018

Dakujem baby, asi to vyskusame. Zavolam do CPPaP a uvidim co mi povedia - kedy, ako a zaco 😀.

traffic
5. feb 2018

Môžem sa opýtať, či existujú nejaké materiály na stiahnutie pre tieto deti?

koralinka
5. feb 2018

Ahojte, moja dcéra navštevuje prvý ročník pre nadane deti. K testom:

Vôbec žiadne testy neodporúčam ,,prípravu doma,,- psychologička si všíma, či sa dieťa vie cca tú hodinu sústrediť, či nie je zlaknute, či je očný kontakt, či premýšla atd celkovo - aj ked vedomosti su samozrejme dôležité.
Otázka bola napr či dieťa vie čo je ostrov - opísať ho, potom mala nakresliť čo chce ale aby tam bola aj nejaka osoba.
A napr bolo tam 1 dievčatko ktoré síce bolo múdre ale na tom 1 teste psychologička ,,vytiahla,, že ju poslali na testy len preto, že jej staršia ,,uzasna dokonala sestra,, je uspesna a chcu aby aj ona bola taka - nakoniec z toho vyplynulo, že mama aj babka aj zvlást to dievčatko museli chodit psychologovi, pretože v tom dieťati to proste bolo, že stále jej mama a babka dávali sestru za vzor a ona to negatívne vnímala - aj ked možno mama a babka to zle nemysleli, ale to dievčatko neprešlo testami.
Otázky boli tak zamerane aby dieťa rozprávalo - či má dobrú slovnu zásobu a potom testy na logiku či premysla a potom testy že mala skladat nejakú stavebnicu či čo - tiež logická záležitosť, ja som moju absolutne nepripravovala - išli sme že uvidime čo je tam .
Priemerne IQ 6 ročného dieťata je 100, nad cca 120 je nadane a moja mala skoro 130 ale napr. hned povedala, že logika je len na hrane tej nadanosti.
Taktiež má teraz spolužiačku, ktorá doteraz pol roka vyučovania číta po slabikách - proste jej ide zas matematika a čítanie a písane pokryvkáva.

čo sa týka už vyučovaia: navyše maju od 1 ročníka informatiku, angličtinu a predmet obohatenie. Každé ráno maju 15 min ,,sedenie,, kde sa rozprávaju v akom su psychickom rozpoložení a potom sa učia - väčšinou všetko formou hry. Prvý pol roka píšu paličkovým (pretože väčšina detí už píše paličkovym pred nastupom do školy) teraz začali písať písaným. Obohatenie - teraz sa učia o dinosauroch, pozeraju filmy, čítaju knihy a každý ,nosí nejaké poznatok čo vedia o dinoch. Taktiež od 1 ročníka robia projekty - napr. na velký papier si spravia projekt o hviezdach alebo o mačke (napr.) nalepia tam svoje fotky kde boli čo videli, dokreslia, dopišu a prezentuju pred celkoum triedou - aby sa učili od prvaku a zvykali si na prezentacie atd 🙂

annaanna
5. feb 2018

na testy iq sa nedá pripraviť. Buď má človek vyššie iq alebo ho nemá,.,, to príprava neexistuje. Inteligencia je vrodená

mia551
5. feb 2018

@maticap. tak som tera pohladala spravu z testovania a testuje sa v tychto 14 oblastiach:
verbálne subtesty:
 miera informovanosti o bežných udalostiach a javoch
 jazyková zrelosť po obsahovej stránke reči (popis pojmov)
 schopnosť získavať informácie a zapamätať si ich
 porozumenie sociálnym pravidlám
 úlohy odrážajúce abstrakciu a generalizáciu myslenia (tvorba analógií)
 krátkodobá sluchová pamäť
 aritmetické schopnosti, numerický úsudok
performačné subtesty:
 kompozícia príbehov podľa časovej následnosti
 priestorová predstavivosť
 vizuomotorická koordinácia
 vizuálna pamäť a postreh
 rýchlosť asociačného učenia a spracovania podnetov
 neverbálny sociálny úsudok
 praktický úsudok

hettinka
5. feb 2018

@koralinka kam chodí dcéra, na ktorú APROGEN školu?
ten prvý očník bol aj u nás podobný, syn však písal písaným, pretože začal na klasickej ZŠ a potom už bolo škoda to "zabudnúť". celý ten 1. ročník bol dosť individuálny, čo sa týkalo písania, čítania, matematiky, ale potom sa už deti celkom "zladili" a dorovnali a pokračovali spoločne.
Ja so,m myslela, že ked prestupuje, bude pozadu, ale nebol, teda nikde sme to tak nepociťovali a nedávalos a deťom najavo, že niekde "meškajú", skôr sa podporovalo to, v čom boli dobrí.

Moj mal v testoch veľmi vyrovnané skóre vo všetkých oblastiach, vyšla mu zle operatívna pamäť, čo sa v bežnom živote prejavuje ako taká roztržitosť. Počíta príklad dobre, ale v polke zabudne, s akými číslami vlastne počíta. V krúžkovacích testoch myslí dobre (povie mi odpoveď) a zakrúžkuje vedľa ... a takéto veci.

Inak na testoch "vynadal" psychologičke, že čo mu to dáva za príklady (bolo to niečo na násobenie), ked to preberá jeho sestra v 5. triede 😀 Tak mi hovorila, že vidí, že tie matematické predstavy má super, že vie, aké operácie treba použiť, ale chýba mu zatiaľ ten matematický aparát k tomu - že nevie násobiť, ale vie, že to treba vynásobiť.

maticap.
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maticap.
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maticap.
6. feb 2018

@koralinka
@hettinka Vďaka za info, toto som potrebovala vedieť. No aj tak stále váham, nechcem "tlačiť na pílu ", no nerada by som ho pripravila o šancu rozvinúť čo sa dá. Manžel je proti, že načo špekulujem....
Opakujem, že viem, že sa nedá na testy pripraviť, bud na to človek má alebo nie.

annaanna
6. feb 2018

@maticap. ja len toľko, že sa nevieš rozhodnúť.
U nás to bolo opačne, dcéra nadaná, testy vysoko...., manžel chcel a ja nie. Presadil si to. Ja jej robím taxikárku 🙂, nie on
po 2,5 rokoch hodnotím ako správne rozhodnutie.
🙂
tak sa rozhodni, aby si nič neoľutovala. Uvidíš, keď ho pretestujú. Ja som pred testovaním vyhlásila, ak bude mať 135 nejde tam, ak 136 a vyššie tak pôjde. Nepovedali nám to číslo presne, ale bolo to o hodne viac.

hettinka
6. feb 2018

@maticap. aj u nás to bolo tak, že manžel bol proti. U nás bol problém aj vozenie, museli sme preto kupiť druhé auto, dovtedy sa dalo existovať s jedným (ale však využijem aj inak ako na taxikárčenie 😃 ). Ale hlavne manžel mal argument, že bude "vyčlenený", nebude mať tu v meste kamarátov, že budeme z neho robiť akože niečo extra...
Lenže potom videl, že v bežnej škole to nejde, že decko vyslovene trpí, tak privolil ... taxikárčim najmä ja a moj otec, tiež som neolutovala. Je to náročné, ale zaťažuje ma to menej, ako riešenie problémov v bežnej ZŠ, čo sme mali naozaj na dennej báze a len sa to stupňovalo. Kamaráto aj tak nemal, teraz má, síce bývajú v inom meste, ale podrastie a prejde aj vlakom za nimi...

annaanna
6. feb 2018

@hettinka vy kam chodíte do aprogenu... myslím, že si spomínala raz že BA.....

futasova
6. feb 2018

Ahojte mamicky, nadviazem na otazku od @hettinka prosim vas kde v BA su APROGEN triedy?

hettinka
6. feb 2018

@annaanna máš IP

hettinka
6. feb 2018

@futasova na Teplickej
a potom sú ešte súkromné školy pre nadaných, CENADA napríklad

futasova
6. feb 2018

@hettinka Dakujem 🙂 v Cenade sme u boli, ja som si myslela, ze mozno nejake triedy v klasickych statnych skolach, preto som sa pytala 🙂

nanervy_2
6. feb 2018

viete aj o skolach, kde sa takto vyucuju aj "bezne" deti? Velka skoda, keby mali taky program vo bacsine skol, aj bezne deti by ovela lepsie napredovali :/

annaanna
6. feb 2018

@futasova ucitelia musia byt skoleni na tieto deti. Preto to nejde na beznych skolach. Nadanie je spojene s roznym spravanim sa... ukocirovat ich byva fakt narocne.

mooonika1975
8. feb 2018

@futasova jasne že sú triedy nadaných detí v bežných školách👍 funguje to úplne normálne, učitelia sú skoleni

mooonika1975
8. feb 2018

@annaanna učiť deti v nadanej triede je radosť, učiteľ musí byť veľmi kreatívny

mia551
8. feb 2018

@mooonika1975 jasne, ze existuju, ale nie v BA 😉

mooonika1975
8. feb 2018

@mia551 pýta sa či existujú, ja neviem odkiaľ je, nepýta sa že či v ba.....

annaanna
8. feb 2018

@mooonika1975 no ja nie som učiteľka, tak ja neviem, ale čo mi občas dcéra povie, že čo tam riešia..... neviem neviem. Ako učiť to isto, lebo tie deti sú šikovné, učia sa radi, ale to správanie.... ja by som neučila ani v nadanej ani v osobitnej 🙂 ani v žiadnej
ale s dcérou sa rada niečo učím, vyrábam... atď

annaanna
8. feb 2018

@mooonika1975 ja nepoznám takú školu, kde je jedna trieda nadaných a ostatné normálne, okrem tých čo má špmndag vytvorené ... aprogen.

mooonika1975
8. feb 2018

@annaanna jasne že existujú, po celom Slovensku , od nás z triedy chlapec vyhral 1.miesto na súťaži nadaných detí , tam boli deti len z projektu od lanzibartovej...

mooonika1975
8. feb 2018

@annaanna správanie? No neviem... Deti sú hlučné, sú sebaiste, takže možno len v tom, ale to si učiteľka poriesi

mia551
8. feb 2018

@mooonika1975 praveze sa pytala vyslovene na BA 🙂