Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

hettinka
19. mar 2018

@moni73 ja myslím že existuje, viem porovnať totiž s klasickou školou. Ale má význam na 1. stupni a na druhom už je to taky kompromis medzi klasickým a alternatívnym vzdelávaním. Nám to takto vyhovuje.

moni73
19. mar 2018

@hettinka nehovorim, ze pristup a myslienka nie je ina. Ja len, ze vypracovany program/dokument neexistuje. My sme ho viackrat pytali a dostali sme raz na rodicku pozriet nejaku 6-8 strankovu vytlacenu pdf prezentaciu. Ale nepoznam nikoho kto by videl vzdelavaci program.

barbora21
19. mar 2018

@moni73 no pri mojom hľadaní som naozaj taký pocit nadobudla, ak sa mýlim, rada si celý program prečítam...

barbora21
19. mar 2018

@hettinka presne ako píše @moni73 bavíme sa o vypracovanom dokumente, ak prebiehalo experimentálne overovanie na MŠ SR musí byť vypracovaný záverečný projekt, školy mimo BA ho musia mať k dispozícii kedže podľa neho idú a malo by byť teda aj na ministerstve. Ale ako hovorím, ak mi ho niekto ukáže veľmi rada si ho prečítam a zmením svoj názor.

moni73
19. mar 2018

@hettinka ja tu nechcem byt za tu uplne najhorsiu... toto nie je aprogen. Autorkou aprogenu by mala byt laznibatka, ale.... hovorilo sa, ze to nie je "patentovane" (alebo ako sa tomu hovori v takychto pripadoch) a kadeco... ved je tu milion rodicov, co ma deti v aprogene. Nech sa prihlasi, kto ho videl.

moni73
19. mar 2018

Ps: pytala som aj od zriadovatela skoly. Nic. Ja mam na skolu rozpisanu staznost (dokonca s pozehnanim zriadovatela), len mam teraz kopec ineho, takze to nejako nedavam.

barbora21
19. mar 2018

@hettinka toto je vzdel. program podľa takého ide Cenada, Bajkalská a pod. - jednoducho všetky školy a triedy pre intel. nadaných, kt. nie sú Aprogen. A dôležitá veta v tom dokumente je na poslednej strane: V školách a triedach pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním možno ako školský vzdelávací program použiť program APROGEN, ktorý bol overený experimentálnym overovaním v rokoch 1993-2007.

hettinka
19. mar 2018

@barbora21
@moni73
ja takéto papierovačky neriešim, napriek tomu, že som učka ... lebo viem, ako to je, papier znesie všeličo. Mňa vždy viac zaujímalo, ako to funguje v praxi a či sa dieťa cíti dobre a napreduje. A to bolo v našom prípade vyhovujúce.
Myslím, že pôvodný experiment na niektorých školách nevyšiel veľmi dobre, stretla soms a aj s učiteľkami na gymnáziu, kam tieto deti po APROGENE prešli a kritizovali to, že deti prišli "zdivočené" a nevedeli ani to, čo vedeli bežné deti z bežnej školy. Nechali ich príliš navoľno a tým, že okrem BA Teplickej na SK neexistuje štátna stredná škola, ktorá by v APROGENE (alebo v niečom tomu podobnom) pokračovala, je to ťažké ... preto sa mi páči na našom 2. stupni, že tie deti postupne prispôsobujú bežnému systému, ale teda s tým, že ich je menej v triede a funguje to ako výberová trieda.
Na súkromnú SŠ ja osobne nemám ani peniaze, ani náladu ...

sofia17
28. mar 2018

@hettinka V Banskej Bystrici je Gymnázium Andreja Sládkoviča, ktoré má otvorenú triedu pre deti so všeobecným intelektovým nadaním.
https://gasbb.edupage.org/text10/?

lucikan
4. apr 2018

Kocky, chodi niekomu dieta do ZS Intelekt v Petrzalke? Ako ste spokojni? Prosim pekne nejake recenzie, zatial co som citala, tak temer nikto nic pozitivne. Ale zas nasla som toho malinko, tak to ani nechcem brat akoze zle a hotovo. Len zaujima ma teda viac nazorov / skusenosti.

nitkan
10. apr 2018

Dievčatá, ja mam skúsenosť a pozitívnu s integráciou v bežnej skole, dcéra je mimoriadne nadaná z matematiky, chodí do svojej bežnej triedy, ale na matematiku chodí s deťmi o ročník vyššie. Ťažšie si zvyká na nový kolektív a zmeny, preto sme volili toto riešenie. Navyše jej pridali angličtinu, ktorá sa inak na našej ZŠ učí až od tretej triedy a všetci sme spokojní, najmä dcérka. Nenudí sa, napreduje a nemusela čeliť príliš veľkým zmenám. Takže aj individuálny plán je určite riešenie.

dasade
11. apr 2018

@nitkan ahoj,prosim ta,ktory rocnik dcerka navstevuje? A nadanie z matematiky ste zistili na testoch na poradni a nasledne s vysledkami ste riesili integraciu? Dakujem za info...

nitkan
11. apr 2018

@dasade ahoj, od druhého ročníka sme začali, testy navrhla na konci prvého jej triedna učiteľka a postup bol taky ako píšeš, plus tam bola aj okamžitá konzultácia so špecialnou pedagogickou, čo majú priamo v skole. Ale testovali ju v cppap.

ella_smella
16. apr 2018

Ahojte, votriem sa sem znova s mojimi materinskými otázkami... Malý bude mať v novembri 6, takže do školy pôjde až v septembri 2019... Bavia ho čísla, momentálne rieši "čítanie" 6-8 miestnych čísel (milióny - tisícky), sčitovanie mu ide, sám sa naučil nejaké násobenie (2x3, 5x3 a pod).. Rád konštruuje (lego, seva a pod), zaujíma sa o vesmír a bežné chalanské veci... Na Helen Doron sa nudí, lebo sa tma vraj nič neučia, len hrajú... Je výrečný...
Bojím sa, že naša spádová škola (hneď pri BA, kde kvantita vysoko prevláda nad kvalitou, každý rok otvoria cca 7 prvých tried) nie je pre neho... Uvažujem nad testovaním a Teplickou, ale nejako to asi s dochádzaním pri 3 deťoch (a každé v inej škole) nedám.. Hlavne, ak ja robím v našej obci a muž na Zlatých pieskoch... Najstaršia chodí do BA na Trnávku (už dokáže cestovať poobede domov sama, ráno ju muž s frflaním vozí cez ranné zápchy), prostredná chodí sem do spádovej školy (jej tento systém vyhovuje) a najmenší kam??? Škoda, že Cenada je tak ďaleko...

nitkan
16. apr 2018

@ella_smella ak to inak logistický nedate, môže ešte skúsiť predčasne zaškolenie v spadovej skole ak sa vám zdá taky vyspelý, ze by to zvládol, musel by predtým absolvovať testy v cppap a tento rok už aj zápis v ZŠ ak to ešte stihate.

ella_smella
16. apr 2018

@nitkan to práveže nechcem, predsalen nech si užije detstvo, dotrénuje grafomotoriku (je ľavák) 🙂 a zápis u nás už bol..

nitkan
16. apr 2018

@ella_smella v predchádzajúcom príspevku ste vymenovali ostatne možnosti plus je ešte možná integrácia o ktorej som vyššie písala ja. Vrámci nej sa dajú aj neskor spraviť dva ročníky naraz (ideálne prvý druhy alebo druhý treti) , ak by sa ukázalo, že je ozaj nadaný a učivo daného ročníka mu nestaci. Držím palce k dobrému rozhodnutiu.

hettinka
16. apr 2018

@ella_smella podľa toho, čo píšeš, sú tam náznaky vysokého intelektu, presne takto sa nadané deti prejavujú, majú netradičné záujmy - hrajú sa s číslami napr. ... klasické klišé, že ich baví vesmír a dinosaury už neplatí, to už baví skoro každé dieťa. Nudia sa pri klasickom učení, resp. nevyhľadávajú hravé formy učenia, keďže majú dojem, že tam sa "nič nerobí", vadí im opakovanie dookola, kým sa to naučia ostatné deti, keďže oni to už dávno vedia ... Radi konštruujú, sú kreatívni a inovatívni, napr. neskladajú skladačky podľa návodu, ale hľadajú vždy nejakú "nadstavbu". V tom, čo ich baví, sú až "otravní" a precízni. Vidíš syna v tomto opise? tak jednoznačne daj testovať a uvidíte. Predčasné zaškolenie tiež nevidím ako riešenie. V sociálnej oblasti je aký?

ella_smella
16. apr 2018

@hettinka Dakujem, uplne si ho opisala.. Lego postavi podla navodu tak prvykrat a ostatne uz stavia podla seba (laserove polia, robotickych dinosaurov podla seba, auta s tryskami a pod...)... V socialnej oblasti si rozumie so starsimi chalanmi (tak o rok-dva viac), alebo ma jedneho-dvoch oblubenych kamosov v triede v skolke a hotovo... (prelozila som ho v septembri zo skolky, kde bola jednotriedka do statnej skolky, kde ma vela rovesnikov a predskolakov a hlavne vyse polovica triedy su chlapci). dnes mi rozpraval, ako sa vyraba usb kluc v korkovej zatke (vraj to videl na youtube)...
trosku ma trapi jeho spravanie - ked sa mu nedari alebo nie je uplne podla neho, tak robi dost zurivostne sceny, kedy krici a dokonca aj nas s manzelom bije... ale vie byt aj zlaticko maly zajko, ktory sa prituli... ale v skolke si to voci ucitelkam nedovoli... dokonca dokaze obranovat slabsich...

ella_smella
16. apr 2018

Dnesny rozhovor: Ja: Aďko, ešte 10 minút...
A: Napočítam do desať a hotovo..
Ja: Nie, to musíš napočítať desaťkrát do šesťdesiat alebo raz do šesťsto..
A: Aha, dobre, tak napočítam dvakrát do tristo..

Pred 10 dnami: "Mami a vieš, že trojka je nepárne číslo? Ale keď odrátaš jednotku, tak ti ostane dva a to je už párne číslo.."

Pred 2 tyzdnami: "Mama a kolko je 102 plus 102?"
"No to je ako sto plus sto a dva plus dva a vsetko to spocitas"..
Viki (prvacka): "styristo?"
Adko: "Mama, je to dvestostyri?"

Januar: Adko: Tato a preco gravitacia netaha lietadlo dolu?
A tato uz vysvetluje teorie podtlaku pri kridlach a aerodynamiky...

hettinka
16. apr 2018

@ella_smella šikovný 👍
nás v tom veku chápal mínusové hodnoty a vedel s nimi počítať, ale násobiť nie. V bežnej škole ale počítali do 10 a to bolo hrozné pre neho. Keď prešiel do APROGEN, tak aspoň počítali hneď do 1000 a cez desiatku. Aj zo bolo pre neho ľahké, ale aspoň trosku zaujímavé.

futasova
17. apr 2018

@ella_smella Ked som citala tvoj opis mala som pocit akoby si opisovala mojho syna, vekovo je len o par mesiacov mladsi ale vsetko ostatne aj co sa tyka zaujmov, vedomosti (pisanie, pocitanie, logicke myslenie a usudok) uplne rovnake, ak ta to trosku povzbudi, tak aj to spravanie ☹ ano aj nas je dost "zurivy" ked sa mu nieco nepodari, ako pises krici a niekedy ma aj tendenciu bil, ale to mu nedovolime a jasne mu povieme, ze ma pravo sa hnevat, ak mu nieco neide, ale nesmie nikomu (ani sebe) ulizovat, na toto nam aj dets. spychologicka a aj psychologicka z Teplickej povedala, ze pri nadanych detoch je to prejam perfekcionalizmu a velmi tazko prechadzaju tym, ak sa im nieco nedari, treba len byt trpezlivy a vysvetlovat, vyvojom sa to upravi 🙂 drzim vam palce 🙂))

mia551
17. apr 2018

@ella_smella tvoj syn mi velmi pripomina moju dceru, naozaj akoby si o nej pisala 🙂 len teda moja dcera je prvacka na teplickej, teda je starsia... a som rada, ze sme ju tam dali, nemenila by som za spadovu skolu urcite. aj ked mamicky tu pisali, ze maju dobre skusenosti aj s integraciou, ale predsa len sposob vyucby, typ prikladov (napr. na tej matike) je tak odlisny... aj keby isla na normalnej skole hned do vyssieho rocnika, ci robila dva rocniky naraz, tak to stale bude asi malo. teraz bola dcera 2 tyzdne doma chora, tak som konecne dostala nafotene listy z prac. zositov, co sme mali spolu s nou robit doma, a s manzelom sme nechapali, ake zaujimave a tazke ulohy zaroven riesia na matike. nad jednou ulohou sme sa s muzom aj povadili, ako to ma byt (a to sme obaja matematici) a netere o 4 roky starsie ju vobec nevedeli urobit... nejde o to, naucit dieta v prvej triede nasobilku, ale naucit ho rozmyslat v sirsich suvislostiach. na beznej skole robia vacsinou len to prve, druhe len zriedka... drzim päste, nech najdete dobre riesenie a nech sa synovi dari 🙂

mooonika1975
18. apr 2018

@ella_smella dievčatá, stále tu pozerám, čo všetko dokáže vaše dieťa ale verte mi, nadanie nieje o vedomostiach, mám dve deti, obidve v naďanej triede, ani jedno dieťa nemalo žiadne akademické vedomosti, nemali radi encyklopédie, ani nebazili po poznatkoch, ako som teda vedela o nadaní? V bežnom živote sa dokázali na problém, prekážku, hru pozrieť inak ako ostatné deti, tak tvorivo pristupovali ku všetkému. Starší čítal pred vstupom do školy ale nikto to nevedel, ani v škôlke za dva roky nezistili, menší nevedel nič, možno počítať...

moni73
18. apr 2018

@mooonika1975 kedysi by som s tebou suhlasila na 100%. Teraz si myslim, ze bez nadania by tie deti nemali taku chut a schopnost absorbovat to mnozstvo vedomosti (teda pokial nemaju snazivych rodicov😉). Mam dceru, co je na tom asi rovnako ako tvoji chalani.

mooonika1975
18. apr 2018

@moni73 každé dieťa je šikovne. Každé dieťa pri nejakej snahe je schopné absorbovať, niektoré menej, niektoré viac, my sme mali dve rôzne učiteľky, jedna tip učiteľky veľa veľa strašne viac, pracovné listy, tisíc pracovných listov, milión úloh . Druhá tvorivé učenie, prístup k deťom úžasný, na každú tému sa pozreli zo všetkých strán, ziadne úlohy, fakt žiadne od 1-4 ročníka,, hádaj ktora bola úspešná? A ktoré dieťa v 5 rocniku bez problémov? Tá druhá, a bolo to presne tým prístupom, žiadne absorbovať kgmilión informácií, nebolo treba. Stačil úplný základ, ale vyobracaný zo všetkých stran.... Takže pre mňa nadanie nie sú vedomosti, vidím to aj v škôlke u deti, krásne to tam vidieť. Ukážeš hračku, lego, dieťa v tomto vidí kocky z ktorých postaví niečo, nadané dieťa to posunie vyššie, postaví niečo co je len prevhodne k nejakej inej hre, aby som to upresnila, ešte neboli tie lego spoločenské hry a naši si už vymysleli tie hry z Lega sami, postavili si ich sami, potom o štyri roky vyšli aj z Lega origos 😍

moni73
18. apr 2018

@mooonika1975 ale ved o tomto sa nehadam. Tak ako moze byt nadanie bez vedomosti, tak aj vedomosti bez nadania. Kim peek mal iq pokial sa spravne pamatam 73, ale pamatal si 98% precitaneho (a ze toho precital dost). No ale nejake nadanie predsa len mal - abnormalnu pamat.

mooonika1975
18. apr 2018

@moni73 tiež sa nehadam ani nenútim svoj názor, je to len k tomu ako sa tu prezentuje nadané dieta...často krát sa zamenuje nadané za nezvládnuté, tým že je tam menej detí, dávajú sa tam aj problematické deti

zitaje
18. apr 2018

@mooonika1975 nadanie urcite nie je len o vedomostiach, a uz vobec nie o citani. Moja nadana nevedela poriadne citat ani na konci 2.rocnika... ale zato mala svojske riesenia a ona sice ma aj more vedomosti, ale takych neskolskych, takze napr. V skole ju vobec neodhalili, prejavovala sa ako priemerne dieta s lahkou poruchou ucenia. Nakoniec z toho nie je ani porucha ucenia a nadanie k tomu, len to chcelo radikalne zmenit pristup... ono to nadanie je niekedy take schovane pre povrchneho pozorovatela. Chce to hlbsi a hlavne individualny pohlad na dieta.