Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

dskjhfdlkdjhl
8. okt 2018

@m.i.r.i A s mladsou dcerou sme riesili (mam dojem, ze aj so starsou bolo nieco podobne, ale to je uz fakt davno), ze ona vynadala nejakemu spoluziakovi, ze zle cita-proste jej to uz islo na nervy, tak sa ozvala-to bolo v tretom rocniku (mozno take bolo aj skor, ale sme sa nedozvedeli, lebo ako ju poznam, tak ona je taky maly nervak). Ucitelka ju ale nejako velmi rozumne sprdla a uz bol klud. Ale teda oni maju ucitelku, ze jej ju zavidim-ta vie uplne presne, ako na ktore dieta, aby neurazila, ale bola uplne presna. Prve dva roky mali inu, to mi obcas tiez trhalo kutiky, ked som videla ako napr. znamkuje matiku, ale pred dcerou som bola ticho, lebo ta by bola schopna ucitelke vynadat. A to by potom uz bol iny cirkus😉

dijefcatko
9. okt 2018

Ahojte, nenájde sa medzi vami mamina, ktorej dieťa preskakovalo ročník?

maticap.
4. dec 2018

Ahojte, pisala som sem predtym. Teraz len kratke zhrnutie a prosba o radu, nasmerovanie. Viem, ze to sem nepatri, no mozno sa najde niekto, kto ma posunie spravnym smerom. Syna (7 r.. prvak) sme nakoniec dali otestovat na IQ testy v CPPPaP. Myslela som si, ze hranica na Aprogen je 130, pani v CPPPaP povedala, ze 125. Ale syn mal aj tak "len" 116-122. cize na Aprogen to nie je. Ale kedze je neustaly problem so spravanim v skole a aj v druzine, zacali sme riesit aj mimo CPPPaP psychologicku. Vraj sme si mali dat este v CPPPaP vysetrit poruchy spravania, no o tom som sa dozvedela az teraz, co uz. Zial, jeho spravanie je agresivne, s detmi ma problem riesit konflikty, s dospelymi nema problem vyjst, no ked je - nazvime to v amoku - tak ho nevie ukludnit ani dospely clovek a atd, o tom potom... Doma fungujeme normalne. A ja potrebujem poradit, kde a ako je mozne riesit (okrem psychologicky) nevhodne a neovladatelne spravanie. Na Aspergerov syndrom to predbezne nevyzera, ADHD vo vseobecnosti sa mi tiez nezda, no nie som odbornik, no sme v stadiu, ze ho "vylucili" z druziny a ja neviem ako pomoct jemu, ucitelke v skole (ktora je velmi ustretova)... Dakujem za precitanie...

samika
11. dec 2018

@ella_smella prosím čo je to to KORY ? Ďakujem

mia551
11. dec 2018

@samika sukromne CPPPaP http://kory.sk/cms/

samika
11. dec 2018

@mia551 ďakujem😉

hettinka
12. dec 2018

@maticap. asi sa porozprávaj s učiteľkou, prípadne výchovnou poradkyňou, ako to (zatiaľ) riešiť a pochodiť tie vyšetrenia, vrátane neurológie. A so synom sa rozprávaj, rozprávaj a rozprávaj.
Moj syn mal tiež problémy v komunikačnej oblasti, nebol agresívny, skôr zostane ticho ako ryba, ak niečo vyvedie. A potom plače, ked už je zle.
Pri každom probléme som s ním vždy rozobrala situáciu, čo urobil a ako to mohol riešiť inak, čo mohol urobiť, povedať. Ale bol to problém, lebo často len dopracovať sa k tomu, čo sa stalo a ako reagoval, bolo umenie.
Dosť nám pomáhala triedna, lebo ak mal nejaké problémové obdobie, tak sme sa stretli a dohodli sa, ako budeme postupovať, aby to bolo jednotné.

naja94
19. dec 2018

Ahojte maminy detí na Teplickej... Mám prváčku a asi budeme musieť riešiť prvý problém... Dnes keď som prišla po dcéru, bolo mi povedané, že sa pocikala... Našla som ju bezradnú v kúte šatne... Chcela sa prezliecť, ale tým, že bola na chodbe trma-vrma kvôli vianočnémy trhu a nemala žiadne súkromie, nevedela čo robiť - či sa vyzliecť z pocikaného, či ako túto chúlostivú vec riešiť... Našťastie som prišla v pravú chvíľu a dala som ju do poriadku...
V aute som samozrejme zisťovala, ako sa to pocikanie sa prihodilo... a veci mi začali do seba zapadať... Totiž tak mesiac dozadu sa mi sťažovala, že jej tretiačky na wc-ku nasilu otvárali dvere a smiali sa na nej... Začiatkom tohto týždňa to boli zasa chlapci z jej triedy, ktorí robili to isté... Takže dnes radšej na wc-ko nešla a zadržiavala cikanie tak dlho, až to nevydržala a pocikala sa...
Možno si poviete, že je to úplná prkotina a mám len precitlivelé dieťa, ale.... Chodenie na wc-ko je pre ňu aj doma diskrétna záležitosť... Konieckoncov, kto nie je na wc-ku rád sám?

Teraz s mužom uvažujeme, ako sa k veci postaviť... Riešiť to s triednou alebo vychovávateľkou?
Netrúfam si povedať, či išlo o ojedinelý nevinný detský "žartík", alebo sa "prepadovka" na wc-ku čoskoro zopakuje... Každopádne, vidno na nej, že má z toho stres... čo ma celkom mrzí, lebo v škole sa jej inak páči... Včera ráno utrúsila, že si myslela, že na túto školu chodia len slušné deti 😏 Snažíme sa jej s mužom vysvetliť, že v každom kolektíve sú a vždy budú aj takí trocha nezbedníci... Ja som jej tiež poradila, aby na si na wc-ko vždy volala nejakú kamošku, ktorá jej podrží dvere... Dnes vraj zrovna nebola žiadna po ruke...
Tak neviem... Ako to riešiť? Bojím sa, aby aj naďalej nebojkotovala chodenie na wc v rámci času v škole...

dskjhfdlkdjhl
19. dec 2018

@naja94 Toto teda nie je ziadna prkotina, chod za triednou. Toto je uz sikana a netreba pred nou zatvarat oci.

mia551
19. dec 2018

@naja94 ahoj, juj, to je neprijemne a urcite si nemyslim, ze dcera je precitlivela. isto by som to riesila, asi aj s triednou aj vychovavatelkou, co mam ja skusenosti s pedagogmi v nasom rocniku, tak citlivo pristupuju ku kazdemu problemu a snazia sa ho vyriesit... co som dokonca pocula, tak riaditelka riesi taketo pripady velmi prisne a tvrdo, netoleruje ziadnu sikanu ani nic podobne...

lilke
19. dec 2018

@naja94 Okamžite za triednou aj za vychovávateľkou, najlepšie hneď zajtra. Minimálne triednej hneď napísať mail a informovať ju o tomto incidente. Ráno majú komunitu, ako trieda si to hneď môžu prebrať. Veď dcérka môže z toho mať poriadne traumy.

naja94
19. dec 2018

@dskjhfdlkdjhl
@mia551
@lilke
Ďakujem Vám, baby, za názor... Idem to riešiť hneď zajtra...

kvet5
20. dec 2018

@naja94
tiez mame prvacku a spominala, ze chalani chodievaju na wc...v ich triede to pani ucitelka riesila...myslim, ze to je skola, kde sa naozaj snazia veci riesit, takze by som to tiez urcite dala vediet p.ucitelke i vychovavatelke...zatial ma napada ponuknut dcerke chodenie na iny zachod, na ine poschodie...a prebrat zalozny plan, keby sa znova nahodou pocikala, mat veci na prezlecenie, prezliect sa na wc, poprosit vychovatelku (alebo zorku) o pomoc...

veroro
21. dec 2018

Moja prvacka o nicom nevedela.

mechurik
24. jan 2019

@naja94 riesit priamo s riaditelkou.ucitelka nic neporiesi.

naja94
24. jan 2019

@mechurik
Riešila som to s triednou a bez dcerinho vedomia a myslím, že účel to splnilo... Ja to nechcem hneď hrotiť... Ale som preventívne v strehu, samozrejme...

ingeborgnicol
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mia551
2. feb 2019

@ingeborgnicol uau, mas moj obdiv, ze si ochotna sa aj prestahovat kvoli skole dcery, klobuk dole 🙂 moja dcera sice chodi na teplicku, ale vobec si netrufam ti radit... nepoznam totiz zs krosnianska, takze to nemozem porovnat... a na teplicku je dost velky natresk, takze nemas iste, ze dceru zoberu, aj ked testy dopadnu dobre... je to sice pravdepodobne, ale detí, ktore su "extremny nadpriemer", teda iq nad 140, sa na teplicku hlasi viac, ako su schopni prijat. zaroven my rodicia sme momentalne dost v neistote, lebo ministerstvo skolstva znizilo pocet tried na 8-rocnom gymnaziu, ktore je "pokracovatelom" zs na teplickej, takze teraz je stav taky, ze nie vsetky deti v rocniku sa dostanu aj na gymnazium... skola to riesi a snazi sa dosiahnut zvysenie poctu ziakov, no nikto nevie, ako to dopadne... v kazdom pripade za vyskusanie nic nedas 🙂 gratulujem k sikovnej dcerke a zelam, nech vsetko dopadne pre vas co najlepsie!

kvet5
2. feb 2019

vyhoda teplickej oproti 1 triede na normalnej skole je v tom, ze deti su vramci rocnika (60 deti) rozdelene do skupin podla urovne citania, ratania a Aj, cize na tychto predmetoch pracuju v 12 clenej skupine zhruba vyrovnanych deti a v roznych skupinach idu inym tempom (deti, ktore necitaju zacinaju slabikarom, deti, ktore citaju, citankou...). no nazdavam sa, ze aj v 1 triede si s tym nejako vie pani ucitelka poradit...asi by som viac zvazovala, ci mate vazby v kosiciach, dcerka kamosky, ci by to nebol pre nu moc stres aj stahovanie, aj skola...akokovek, nie je zla ani jedna moznost🙂 drzim palce...

silviad
3. feb 2019

@ingeborgnicol program ktorým sa na teplickej učia je Aprogen a ten istý program je aj niekoľkých školách po celom slovensku teda aj v košičiach. Ak spomínaš, že tá vaša ZŠ má triedu pre nadané deti tak to je rovnaký "spôsob alebo teda program" aký uplatnuje teplická. https://hnporadna.hnonline.sk/vzdelavanie-1/204...
Mne sa dcéra na teplickú nedostala, pretože sme to zistili až v druhom ročníku a presne som si vravela, že keby sme boli v menšom meste nemusel by byť až taký problém s kapacitou ako je tu 🙂 takže treba sa popýtať
držím palce 🙂

hettinka
4. feb 2019

@ingeborgnicol ja mám skúsenosť so školou v ZA, kde je v rámci ročníka 1-2 triedy, ktoré idú podľa programu APROGEN a okrem toho 1-2 triedy bežné. Má to svoje výhody aj nevýhody. Na vyučovaní sa naši nedelili na skupiny, ale pracovali individuálnym tempom v 1. triede, postupne sa zosúladli. Výhodou podľa mňa je, že na takejto "zmiešanej" škole dieťa nevyrastá v bubline, len medzi svojimi, s vedomím, že chodí na nejakú špeciálnu školu (pokiaľ to v ňom rodičia nepestujú), stretáva sa aj s bežnými deťmi. To bolo vždy pre mňa dôležité, aby syn vyrastal takpovediac v realite. Nevýhoda bola, že na 2. stupni už mali učiteľov, ktorí učili v bežných aj v APROGENových triedach a niekedy mali sklon bud používať rovnaké metódy, alebo si chodili do APROGENovej triedy "oddýchnuť". Ako piatak chodil syn občas domov rozladený, že nič nerobia, že stále len opakujú. Už ho to tak nebavilo ... po 5. triede prešiel na 8-ročné gymnázium, vzali jeho aj spolužiakov, ktorí sa hlásili bez problémov, bez akéhokoľvek doučovania urobil prijímačky výborne. Bála som sa, ako zvládne prechod na klasickú školu, ale on to zvláda napodiv dobre, cíti sa dobre, škola ho zasa baví, nevadí mu ani veľký kolektív skoro 30 detí (predtým ich bolo 13).

Ja vnímam na mojom synovi, že to, že je nadaný sa najviac prejavovalo v tých 5-7 rokoch, vtedy fakt išiel raketovým tempom, veľa sa naučil sám bez pomoci mňa alebo učiteľa (čítať, počítať, aj rôzne zaujímavosti). Potom sa to akoby spomalilo a dnes medzi ním a šikovným dieťaťom nie je veľký rozdiel, čo sa týka školy. Snáď len, že mal na polroka jednotky a jednu 2 bez toho, aby sa doma pozrel do kníh, všetko stíjha v škole, pamätá si zo školy, ešte aj úlohy napíše tam. Skôr sa nadanie prejavuje v mimoškolských veciach, doma, stále má isté špecifické záujmy (momentálne 2. svetová vojna napríklad), stále rýchlo chápe, stále má väčší rozhľad napr. v geografii, stále občas svojsky komunikuje ... ale nie je to typický vedátor, kde si to všimne človek na prvý pohľad.

ingeborgnicol
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana814
12. mar 2019

@lubkaj ahoj lienockaaa, prepac,ze vstupujem do tejto starsej debaty, ake typy otazok su na tom beznom teste v CPPPaP, neviem, ci mam vobec svojho prihlasit, ke d mal 1,5 roka az 3 roky ovladal abc/du aj pocitanie do 20, kladol otazky o vselicom,, zaujimal sa o mapy, mal velmi dobru pamat,no potom, ako sa anrodil mladsi a manzel ochorel a ostal lezat na posteli, sa to zacalo postupne akoby spomalovat, a skor zacal zapasit o moju pozornost a napodobnovat mladdsieho surodenca. Nenapreduje tak rychlo, ako predtym,Teraz ho caka skola,a neviem, ci ma zmysel ho vobec davat cestovat. Od tej zmeny zacal byt aj velmi nekludne, precitlivene, nepokojne, uplakane dieta.

lubkaj
13. mar 2019

@zuzana814 Ahoj, ja by som ho testovat urcite dala. Podla toho, co pises, je syncek velmi sikovny, ale mam pocit, akoby to nechcel dat najavo, aby si si ho viac vsimala. Bohuzial, s otazkami Ti velmi nepomozem, bolo to uz davno... Ale za pokus nic nedas.

lubkaj
13. mar 2019

@dijefcatko Ahoj, moja dcerka robila naraz 8. a 9. rocnik - v prvom polroku spravila 8. a v druhom 9.

zuzana814
13. mar 2019

@lubkaj dakujem za odpoved, uvidime teda 🙂

mary75
15. mar 2019

@m.i.r.i Chcem sa opýtať či bol váš syn integrovaný?

zuzuliak1981
1. apr 2019

@zuzana814 ahoj, u nas to prebiehalo velmi podobne. Dali sme dcerku otestovat a vyslo jej nadpriemerne IQ.

zuzana814
1. apr 2019

@zuzuliak1981 dakujem za info, stale vahame, tak mozno skusime , a chodi do triedy pre nadane deti?

zuzuliak1981
1. apr 2019

@zuzana814 zatial nie, otestovana bola len nedavno, zvazujeme predskolky rocnik.