Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

bets
8. apr 2011

@lienockaa
a preco si dufala, ze zabudne abecedu, zdalo sa ti to skoro?
dietatu treba dat, to co si vyzaduje, inak sa moze citit frustrovane, nespokojne, moze sa to prejavit v negativnom spravani alebo inych negativnych prejavoch. nemusis toho vela robit, staci, ze si dieta vypocujes, odpovies na otazky a ked nevies, tak si spolocne vyberiete knizky, kde mu to ukazes a ked sa nauci citat, uz si mnohe odpovede bude hladat sam, zacne veselo googlit...
moj tiez vedel skoro abecedu, v podstate hra s pismenkami bolo jedine, cim so ho ako tak udrzala spokojneho, tiez som netusila, ze kam dospejeme, nevidela som na tom nic zvlastne. az ako u predskolaka sa mi predsa nezdalo, ze asi nie je ako bezne deti v skolke. nezabudnem ako ma pri prichode do skolky zaskocil tym, ze nakreslil vlajku ostrovneho statu Tonga a ja som si doma ten ostrovcek musela vyhladat, ci fakt existuje....
teraz to, ze chodi do skoly pre nadane deti vidim u neho ako velky prinos.. aj ked nie vsetky deti su tu rovnake, nie vsetky maju rovnake zaujmy, lebo aj tu ma problem najst dieta, ktore by bolo ochotne s nim debatovat na nejake temy, ktore jeho zaujimaju..

stardust
8. apr 2011

@lienockaa zbieras aj vedomosti z psychologie, ked mas doma nadane dieta? Tak by ma zaujimalo, do akej miery ide u niektorych deti, ktore maju doma privelmi ambicioznych rodicov, o kondicionovanie.

atrami
8. apr 2011

@stardust , pri takýchto deťoch treba mať veľký rozhľad. My sme s najstarším synom teraz preberali vyvoj písma a knihtlač.Takže máme naštudované. U nás v knižnici prevažujú rozne encyklopedie, chemické tabulky a podobne.
Psychologiu tiež treba. Moj syn je citlivý, všetko si berie osobne, takže trocha treba aj psychologie.

@bets , vlajky máme aj my pokreslené, už aj hlavné mestá pomaly viem.

stardust
8. apr 2011

@atrami neporozumela si otazke.

atrami
8. apr 2011

@stardust , že by? No čo už 😉

lienockaa
8. apr 2011

@bets -ano, zdalo sa mi to skoro..myslela som si, ze inde pismena nebude hladat..ze sa naucil naspamat len tu jednu "hracku", ktorou klavesnica bola, lebo ma dobru pamat..mylila som sa..a aj okolie mi vycitalo, ze naco ho v tom podporujem, ze co bude robit v skole a pod...tak som skusila ho v tom nepodporovat..ale to sa neda..ako mozes odpovedat dietatu, ktore sa pyta, co je tu napisane?..ze neviem?alebo ze ma na to cas?..a on sa neda len tak odbit..takze uz nic take neskusam.. 😉

@stardust-ja nie som psychologicka, k tomu odboru mam dost daleko..a ani nadane deti neucim, ani s nimi nepracujem..nedokazem hodnotit, ci existuju deti, ktore umelo ambiciozni rodicia tlacia medzi nadane..ak ano, asi ti rodicia nie su celkom v poriadku..a pred nastupom do takej skoly su predsa psychologicke testy, kde sa na to velmi lahko pride, ci je dieta skutocne nadane, alebo nadrilovane..aj tak predpokladam, ze nadrilovat do takej miery, aby dieta robilo dojem nadaneho sa neda, to dieta tomu nikdy nebude stacit, keby aj neviemako rodic chcel..ci ja neviem..myslela si este nieco ine?
v psychologii su pre mna uzitocne info take, ktore mi pomozu pochopit, preco je moje dieta take, ake je..aby sme sa navzajom netrapili..

stardust
8. apr 2011

@lienockaa myslela som na tu reportaz, o ktorej som tu uz raz cosi spominala...matka ukazovala jednorocnemu chlapcovi karticky s podstatnymi menami a ono to malo vsetko citat. Chlapec "precital" vsetko, len na konci si pomylil slova Lampe a Licht a tak ma napadlo, ci ho jeho rodicia nekondicionuju, ci nejde o ten isty mechanizmus, aky pozname z vycviku psov, v cirkusoch a ZOO parkoch, kde cvicitelia naucia vsetko mozne, na co maju mozgy zvierat potencial.

atrami
8. apr 2011

@lienockaa presne takto som to myslela keď som odpisovala @stardust. Tiež čítam psychologiu len ako laik, aby som dokázala pochopiť syna. Rovnako ako encyklopédie slúžia ako zdroj informácii, lebo na niektoré otázky nepoznám odpoveď alebo len z časti a syna nechcem zavádzať klamlivými informáciami.
Rovnako si nemyslim, že sa nadanie ,,naučiť" Nadané dieťa si samo žiada informácie a zo začiatku slúži ako zdroj informácii rodič alebo školka. Neskor škola, literatúra, internet. To znamená, že nadané dieťa chce informácie samo získavať.Kým u ambicioznych rodičov je to ich snaha, aby dieťa vedelo viac a viac.
Veľký vplyv rodičov je možno dobrý pri nejakom hudobnom nadaní, to ale neviem posúdiť.

Čo sa týka písmen rovnako to bola klávesnica na počítači, kde sa naučil písmena, neskor ich poznal na ulici, v knižkach.

stardust
8. apr 2011

@atrami,
@lienockaa a tiez treba vediet dieta spravne motivovat, lebo ich niekedy pricvikne nezaujem rodicov, blbe poznamky ucitelov atd. Tak vam prajem vela stastia!

atrami
8. apr 2011

@stardust Ďakujem. Motivujeme ako sa dá.

hajanka
9. apr 2011

Dakujem adminovi za upravenie prispevku a ospravedlnujem sa za porusenie pravidla fora 😉

Btw.... preco tu nie je nejaka moznost rozlisenia quotes a vlastnych prispevkov? Mne sa to vidi dost neprehladne ak chcem citovat viacere osoby, reagovat alebo odpovedat na ich otazky.

Btw 2.... (aspon viem po kom to to moje dieta ma) syn takisto nema rad neporiadok, vsetko je vzdy poukladane na polickach, podla poradia, knihy podla velkosti, projekty do skoly musia byt uhladne.... 😀 doraz kaldie na odseky a rozlisenie tematickych celkov...

hajanka
9. apr 2011

@lienockaa
vidis, a moj sa naucil pisemnka z krizoviek, pre mna bolo zaujimave ho sledovat ako v 1,5r opakoval vsetky slova co pocul a rozpraval. Teraz viem, ze niektorym detickam to trva podstatne dlhsie a dlhsie sa to aj ucia, postupne, najprv poznaju dajme tomu 5 slov, tie si neustale opakuju, potom 10, potom 20 a tak... On ich v 1.5r doslova sypal jedno za druhym. Niekde na odlozenom cd by som mala mat aj video ako nam priblizne tom veku podarene rozpraval rozpravku 🙂
Podobne ako tu niekto pisal, ja som to brala ako samozrejmost, kedze bol (a je) moje prve dieta. V tom case som nemala moznost porovnavat s inymi detmi v jeho veku, kamaratky deti nemali a internet sme vtedy este tiez nemali. Takze ani nejake ukryvanie krizoviek sa nekonalo. Pre neho ako aj pre mna to bolo automaticke. Ved, ako sa dietatu da zabranit ked "slinta" po vedomostiach?

atrami
10. apr 2011

@hajanka , my tiež krížovky, videl písmenka, a začal napodobnovať. Len som sa divila, kto mi tam popísal tie bludy 😀
Ono sú zdá sa v tomto deti podobné. Mňa dosť prekvapilo ako rodičia svoje deti ukazujú v TV, že pozná zančky aut, cestovné poriadky a podobne. Ja by som to v živote neurobila. Syn je trémista, tak by len trpel.

hajanka
10. apr 2011

@atrami ja taktiez nie, je to sice pekne ze to deti dokazu, ale treba si davat pozor, lebo to dietatu vie aj pekne ublizit.
Ja som zvedava ako si moj drobec ku koncu roka obhaji projekt, s vypracovanim nebude mat problem, ale ako ho prednesie som zvedava, dufam, ze to zvladne (fingers crossed)! On je prvacik. Temu si vybral Biosfera (ale to som mu musela vyhovorit lebo je to velmi obsirna tema) potom chcel ze Tropicke dazdove pralesy a ich vyuzitie, ale nakoniec sa sam rozhodol pre temu Plazy rozsirene v tropickych oblastiach alebo tak nejak, este to nema konecny nazov, ale obsah temy uz je jasny. 😕
Ked robili minule tyzdnovy projekt na temu "Zvieratko" vybral si netopiera 😖 no a teraz sa opat rozhodol ze bude pisat o zvieratach.

atrami
10. apr 2011

@hajanka , držím palce, nech všetko dopadne čo najlepšie. Na akú školu chodí syn? Na normálnu ZŠ?. My normálne premýšlame ho preložiť na inú školu. On sa nudí. Doma číta, veľa momentálne fyziku, ale nemá to kde využiť, nakoľko je 2. a o nejakých projektoch ani nechyrujú.

hajanka
10. apr 2011

@atrami, dakujem pekne. Syn chodi na normalnu ZS do triedy zaradenej do programu Aprogen a je tam velmi velmi spokojny. Ma kamaratov s ktorymi si ma co povedat, kazdy den nove zaujimave informacie, vyucovaci proces je prisposobeny ziakom, ak napr. ucitelka vidi, ze ich nejaka momentalne preberana tematika velmi zaujima, hodinu si predlzia, cize velakrat sa neriadia zvoncekom, neskor si daju dlhsiu prestavku, alebo popresuvaju hodiny, vela sa ucia zazitkovym ucenim, t.j. nepouzivaju knihy, naopak, maju hodinu, kde si stale iny ziak moze priniest z domu knizku ktora ho zaujima a o nej sa spolu rozpravaju v triede na koberci. Na vyucovani postupuju podla ich tempa. Atmosfera je velmi priatelska, vobec nie prisna, maju dovolene ist na wc ak treba, napit sa, vystriet pocas hodiny, povedat svoj nazor, ktory bude vypocuty, nemaju znamkovanie (po novom uz sice musia, ale upravili si na bodovanie A, B, C, D a aj to znamkuju minimalne), pravazuju pochvaly a slovne hodnotenia s odovodnenim, dostavaju aj zrnka (cicerove zrnka) ktore sluzia ako pochvaly za napr. dobre spravanie, dobre odvedenu pracu, projekt, nepovinnu domacu ulohu, ale kto sa nevie zmestit do koze 🙂 tomu zrnka pani ucitelka odobera, na konci roka budu mat vyhodnotenie a ceny, a vela ineho....

Atrami, a vy ste nerozmyslali ste o inej skole uz skor? Alebo sa zacal prejavovat az teraz? Ja si myslim, ze take vyskusanie stoji za to. Ved stratit nemoze nic. Iba ziskat.

atrami
10. apr 2011

@hajanka , vieš problém je v tom, že škola, kde by sme ho chceli dať je od nás 25 km aj rozšírené vyučovanie majú až od 5, ročníka. To znamená, prisposobiť dochádzku aj ďalším deťom. On sa začal nudiť až teraz.V 1. ročníku mal dosť starostí s písaním, čítaním, to len čítal, bolo jedno čo. Teraz sa to prejavuje tak, že začal byť nepozorný, nemá záujem o vyučovanie, vyslovene lieta v oblakoch. On je fixovaný na spolužiakov a veľmi zle si zvyká na nový kolektív. Takže až od 5. ročníka, by prestúpil na novú školu.

hajanka
10. apr 2011

A este, co ja velmi ocenujem, ze je to klasicka bezna zakladna skola, ktora ma zriadene triedy pre MND (Aprogen) a aj v tychto triedach su deti su deti z roznych vrtiev ale rovnakych schopnosti, velmi priatelske prostredie, venuju sa im nadstandardne, a ako na kazdej inej statnej skole, je to zadarmo.

@atrami ako vysite! Nepozorny a "neposlusny" sa javi preto, lebo sa nudi, tieto deti vacsinou neuznavaju autority, ucitel musi vediet ako k nim pristupovat, potrebuju specialnych pedagovov rovnako ako specialnu metodiku vyucovania.
My sme tiez obetovali "rannu pohodku" na ukor "dobrej skoly" pre syna. Tiez dochadzame busom kazde rano 25-30min do skoly v ktorej je spokojny a stastny. Tiez som mala na zaciatku zle pocity z toho ako to budeme stihat, ako budeme musiet rano velmi skoro kvoli tomu vsatavat, ako budeme dochadzat, ako sa tomu vsetci budeme musiet prisposobit, aj ostatni rodicia tu z okolia sa cuduju preco so synom dochadzame ked tu mame sidliskovu skolu ktora je 3 min. od panelaku, ale teraz som stastna ze sme sa takto rozhodli. To skore ranne vstavanie stoji za to. Aj to ostatne.
Co znamena ze maju rozsirene vyucovanie az od 5. rocnika?

atrami
10. apr 2011

@hajanka , je to vlastne 8. ročné gymnázium.
On je vlastne v terajšej škole spokojný. Má veľa krúžkov, a tých sa nechce vzdať. Chodí na ZUŠ- výtvarný odbor- a modelársky krúžok. To ho baví. Najviac mu ide matematika, prírodoveda,vlastiveda, informatika. Práve toto gymnázium má tieto predmety rozšírené.
Nechcem ho do ničoho nútiť, vlastne , nech si ešte užije bezstarostné detstvo.

hajanka
10. apr 2011

@atrami, aha, rozumiem. Ale nemyslim, ze tym ze by ste chceli pre neho lepsiu skolu, lepsie podmienky na ucenie a rozvoj, by ste ho do niecoho nutili. Z toho co pises v poslednych prispevkoch som pochopila, ze si to vyzaduje sam, ze je v uplne inej rovine ako jeho spoluziaci, ze bachti po informaciach, ktore sa mu v skole nedostavaju. A tiez si nemyslim, ze deti ktore navstevuju ci uz skoly pre nadanych, alebo triedy pre MND, ze by nejakym sposobom stracali detstvo, alebo mali viac starosti. Prave naopak. Menej starosti maju v prostedi seberovnych. Maju rovnako bezstarostne detstvo ako ine deti. Skor naopak by som povedala, ze viac starosti maju ti, ktory ocividne vykukaju z radu priemernych na beznych skolach. Su to prave oni ktori su nepochopeni, ktori su oznacovani ako nesustredeni na vyucovani, neposlusni, neposedni a nudiaci sa na hodinach. Urcite im take neustale oznacovanie neprospieva, mozno niektori dokonca v tych malych hlavickach aj nakoniec uveria tomu ze taki naozaj su :( a to sa moze potom zvrtnut do uplne inej roviny.
Ale tak, treba si najprv ujasnit co vlastne chceme a tomu sa naplno venovat. Lebo teraz neviem ze o co vlastne ide... na jednej strane premyslas o prelozeni na inu skolu, lebo vidis ze toto mu nestaci, ze je uplnej inej rovine, na druhej strane pises ze ho chces nechat, aby si uzil bezstarostne detstvo. To su dve uplne odlisne skutocnosti.
A nemate niekde v blizkosti skolu konkretne pre nadanych, alebo tie triedy pre MND? Mozno by ste sa tam mohli ist spolu pozriet, vidiet ako deti pracuju, co a ako sa ucia, ako prebieha vyucovanie, mozno by sa mu tam zapacilo a urcite by si aj nasiel kamaratov.

hajanka
10. apr 2011

Este k tym starostiam chcem dodat. Denne vidim kolko domacich uloh, pisania a precvicovania, ucenia, prikladov a vsetkeho mozneho si nosia domov deti z vedlajsich bezneych tried ☹ min. z kazdeho predmetu po jednu a ake su v poobednajsich hodinach utrapene, sedia doma lebo si musia pisat ulohy.
U nas je to tak, ze ja velakrat ani len netusim co v skole robia, co uz prebrali, co preberaju, o com sa ucia a co vsetko uz vedia (a vedia toho dost)... zosity ani knihy si domov nenosia, ani pracovne zosity, to proste zo skoly von nesmie. Ak maju nieco, tak si to spravia hned na hodine, alebo fakt len raz za cas domov prinesie nejaky list, ktory si ma vypracovat, to je skor zabava ako uloha. Oni to fakt vsetko stihnu v skole. Za tych 45 min. stihnu prebrat tolko co v beznej triede za niekolko hodin. Ide im to tak akosi samo. Dovodom je, ze najvyssie vykony sa dosahuju v dopoludnajsich hodinach, cize plati, ze od tazsieho k lahsiemu. Tym ako su tieto deti v intelektovej oblasti motivovane, nie je pre nich upevnovanie, opakovanie, precvicovanie potrebne, pretoze maju zrychleny sposom myslenia. Predpisane ucivo zvladaju skor, lahsie, rychlejsie a efektivnejsie. Na svoj rozvoj nepotrebuju opakovanie ci precicovanie, ale neustaly prisun novych informacii. Ulohy zvladaju povacsine v ramci vyucby v skole, nepotrebuju preto doma pisat klasicke domace ulohy. Naopak poobednajsie hodiny maju vyzit co najpokojne, oddychom alebo hrami. Ked sa my ideme vonku hrat, ostatne deti sedia doma a pisu ulohy...
Ak dostanu ulohy na doma, tak su vacsinou vo forme spominanych projektov, referatov a roznych kreativnych cinnosti, ktore tieto deti dokazu zabavit a motivovat, nie odradit formou precvicovania a opakovanie vo forme domacich uloh.
...takze v tomto pripade by som o bezstarostnosti trochu viac pouvazovala.

atrami
10. apr 2011

@hajanka , práveže nieje nikde v okolí nieje takáto trieda a škola už vobec nie. Bola pred pár rokmi a nakoniec sa zrušila, lebo deti pribúdalo skor sa školy rušili ako otvárali a nakoniec aj v tejto triede bolo veľa detí, tak zanikla. Mňa to dosť mrzí, ale jemu hrozne dlho trvalo, kým si vlastne zvykol na školu, učiteľov spolužiakov a dávať ho niekam na 2 roky a potom znova inam, by pre neho bolo skor utrpením.
On chce byť lekárom, a myslím, že gymnázium by bolo najrozumnejšie riešenie aj krúžky, ktoré organizuje táto škola, sú dosť pestré.
http://www.gmrsnm.edu.sk/studium/kruzky.html
Veľa sa rozprávame, hľadáme informácie, túto školu si dokonca našiel sám, tak dúfam, že sme sa rozhodli dobre.

hajanka
10. apr 2011

@atrami tak z toho co pises musi byt velmi rozumny a sikovny! Skoda ze nemate tu skolu po blizku niekde.
Nechapem tomu ako mozu zrusit triedu pre nadane deti ked je o nu vlastne zaujem!? preco neotvoria viac rocnikov a neumoznia detom sa rozvijat?
V nasej skole mame pokoj od tried 1-8 maju vypracovane postupy, a potom sa uvidi. Mozno sa este tiez rozhodne ist na 8r gym. Lebo uz tiez o tom rozpraval. Ale ja by som radsej aby ostal v tomto programe. Predsa takto bude aj pod dohladom psychologa a specialne vyskolenych pedagogov. Ved sa uvidi. Aj vam drzim palce, nech je z neho ten lekar!

hajanka
10. apr 2011

Pekna ponuka kruzkov! 🙂

atrami
10. apr 2011

@hajanka , ďakujem, potom pošlem vizitku. On je už teraz ,,vyčúraný"- vraj obvoďák, lebo ten sa nenarobí 😀
My ho nenútime. Jedine na čo musí chodiť je výtvarný krúžok, moc ho to zo začiatku nebavilo, ale keď vyhral 1. miesto v rámci ČR a SR, tak ho to posunulo ďalej. Na to má fakt talent, tak by bolo škoda ak by to zanedbal.

cairka
10. apr 2011

@hajanka , máte dobrú učiteľku. Mne práve o triede pre nadané deti pokazila mienku neterina učiteľka, ktorá im práve váľala úloh viac, jak v normálnych triedach, presvedčovala ich o tom, akí sú výnimoční, keď bol v triede problém, tak nič nebolo treba riešiť, lebo oni sú nadaní a môžu mať poruchy správania (takže sa im tam rozbehla šikana v pomerne nízkom ročníku-3.4. trieda) a proste des. Neter je už šiestačka, teraz chce prejsť na gympeľ, ale proste jej trieda pre nadané deti moc "lepšieho" nedala. Uznávam, že to čo viem od nej a čo čítam tu je dosť odlišný prístup učiteľov k deťom.

Nás čakajú testy koncom tohto roka kalendárneho, malá bude predškoláčka od septembra, ale ako tu ktosi písal sa tiež radím k tým, čo by boli radšej, keby testy dopadli priemerne 😅 Malej pred 2 rokmi tiež vyšiel mentálny vek o dosť vyšší ako biologický, ale v podstate okrem toho, že počíta z hlavy do 20 (teda sčítanie) a píše, ale nečíta ( počuté slovo si vie rozložiť na písmenka a napísať tlačenými, ale prečítané písmenká (tie pozná už dávno všetky tlačené, veľké aj malé) nevie zložiť do slova/slabiky ) by som povedala, že je ako väčšina detí, nemá nejaké extra záujmy ani očividné nadanie. Tak akurát na koniny 😅 No a po neteriných skúsenostiach by bolo najjednoduchšie, aby bola priemerná, lebo predstava, že by mala ísť k tej učiteľke, u ktorej bola neter, to radšej na normálnu školu a zapĺňať hlavu po poobediach 😝 Ale teda v čom sa na vašich nepodobá, je zručná 😀 už si vie zaviazať šnúrky a kreslí už skoro lepšie ako ja 😀 ale keby si niekedy v škôlke aj hlavu zabudla by som sa ani veľmi nedivila 😅

atrami
10. apr 2011

@cairka , no šikulka, moj ma 8,5 roka a minulý týždeň si zaviazal prvýkrát šnúrky, a to si skoro prsty zauzlil.

cairka
10. apr 2011

@atrami , ona je strašne cieľavedomá a možno aj len preto je v niektorých veciach šikovnejšia, ako iné deti, bez nejakého výrazného nadania. Ona keď sa rozhodne, že sa chce niečo naučiť, tak sa to naučí 😎 šnúrky viaže už cca pol roka, od 4apol roka. Ale fakt je to o tom, že sa rozhodla sa to naučiť, rovnako ako sa rozhodla naučiť rátať do 100, všetky športy sa učí sama viacmenej, že skúša, kým to nejde...proste tá cieľavedomosť je u nej asi najväčším nadaním 😝

alure
10. apr 2011

ahojte maminy,ak dovolíte rada sa k vám pridám.Máme doma tiež nadané dieťa,chodí do školy pre tieto deti a ako píše @hajanka je fakt že knihy a zošity ani nevidíme,len keď je dlhšie chorý tak nám ich učiteľka pošle domov nech prejdeme čo preberali v škole.
@atrami my máme do dnes topánky na suchý zips 😀

hajanka
10. apr 2011

@cairka dakujem, ano, mame vynikajucu ucitelku aj vychovavatelku, obe, pretoze pracuju viacmenej spolocne. Niekedy sa nestacim cudovat, ako to zvladnu tolko vela pre tych 13 deti robit. Vsetkym sa venovat podla vlastneho tempa, stale nove a nove napady, inspiracie, motivacie, pripravit kazdu hodinu tak aby ich zaujala, aby sa na nej vzdy dozvedeli nieco nove, neustale odpovedat na otazky, mat tolko trpezlivosti, je to strasne vela keby som to mala vymenovat...
V triede sa nikdy nespomina "nadanie", nehovori sa o tom, ze su ini ako ostatni ziaci na skole, beru sa rovnako ako vsetci ziaci, lisia sa iba vyucovacim procesom a hodnotenim (a tak trochu aj vybavenim triedy).
My sme z maleho mesta na vychode, preto som bola velmi milo prekvapena ked som natrafila na tuto skolu, s takymto pristupom, takouto ochotou pedagogov, stale sa vzdelavat a pritom vzdelavat aj nase deti, a som velmi rada, ze tu mame taku skolu. To bolo presne to, na co sme boli zvyknuti zo zahranicia. Ani neviem preco, ale ja som si totizto myslela, ze taketo nieco sa vidi len na zapade, v inych krajinach, v BA a podobne, ale tam je teraz uz tusim viac sukromnych skol ako statnych. Kto chce dat svojmu dietatu lepsie podmienky na ucenie, musi si za to zaplatit. Rovnako ako kupene nadanie, rozne elity na skolach a pod.
Vsetci pedagogovia, ktori ucia tieto deti (apon v nasom programe) musia byt specialne vyskoleni, preto sa cudujem ako moze jedna ucitelka pristupovat k detom tak ako to opisujes 😕