Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

syslica
21. júl 2011

No teda, ako tak čítam vašu diskusiu - netušila som, že nadané deti sú takíto problémoví jedáci - veľmi sa mi to všetko podobá na Jergušíka, ktorý má 122 cm a váhu 20 kg (taká dlhá ohybná tyčka) a doteraz mi nenapadlo hľadať súvislosť s intelektom 😉 Fakt je, že odmieta aj veci, ktoré deti bežne zbožňujú, napr. všetko s džemom, nutela, dukátové buchtičky, detské výživy a pod... a raňajkuje najradšej cereálie, ktoré zapíja konkrétnym druhom ochuteného mlieka alebo grankom 🙂 .

bebel
21. júl 2011

@syslica cereálie má rád aj Bruno, ale úplne samé bez ničoho / na sucho.
Dosť ma naštvalo, že prestali predávať v Bille Nougat bits (obohatené o nejaké stopové prvky a vitamíny), pretože to bola kedysi 1 zo základných zložiek jeho jedálnička. 😠

syslica
21. júl 2011

@bebel No veď práve, že nasucho! Ja si do obyčajných vločiek hodím ríbezle či maliny alebo višne aj so šťavou, aby som im šla príkladom, ale sysle nič - jediný kompromis bol zapíjať cereálie. Na mokro nehrozia... preferencie majú tiež rozdielne: jeden medové krúžky a druhý teraz objavil čosi, čo sa volá Traja kamaráti / tesco.

bebel
21. júl 2011

@syslica v tom musí byť nejaký metabolický základ (nejaká odlišnosť spracovania metabolitov, keďže mnohé tieto deti majú podobné preferencie, resp. obmedzenia- poznám v okolí ešte 3 takéto iné deti s podobným chudobným jedálničkom), asi si z toho spravím doktorantskú tému. 😎

syslica
21. júl 2011

@bebel Zaujímavé je to naozaj! Ale aj na porazenie... lebo moji obidvaja si vystačia s detskou porciou (75 g + mini príloha) rozdelenou na polovicu.... alebo si dajú bryndzové halušky 5 dní v týždni za sebou .... a všetko tak pár hltov, ostatné musím po nich dojedať ja, rodinné prasiatko 😅. Keď sme boli v Štiavnici, čašníci na mňa len pozerali, prečo si objednávam len prílohový šalát alebo polievku 😀 .

hajanka
21. júl 2011

@lienocka @syslica @bebel @jeeeejda co to tu citam, to som netusila 🙂 moj syn je v jedeni uplne ale uplne navlas rovnaky!!! Problemovy, vyberavy... sladke jedla nezje vobec, palacinku max. jednu aj to za pol roka za rok. Nic co je sladke, dukatove buchticky, rezance s makom, ryzovy nakyp, zemlovka, ani sladke granko alebo kakao nevypije... takze vsetky piatky v skole nic neje, max. polievku (ktore tiez mimiochodmo neznasa) zje polku, lebo musi 😉 zjest z obedu aspon nieco. Z ovocia zje len jablko, banan, hrusku len niekedy, vobec nezje jahody, maliny, marhule, slivky, broskyne... zeleninu tiez nechce, zje len mrkvu, uhorku, kukuricu... je mi to luto, ze to odmieta, ale nemozem ho donutit...:(
Miiiiiluje ceralie! 😀 😀 😀 s mliekom, aj bez, rozne druhy! Miluje bryndzove halusky (tie by mohol jest kazdy den), rezance s tvarohom a pirohy.

bebel
21. júl 2011

@syslica našťastie u nás to zachraňuje malá Bibina, tá je mäsožrútka, vďaka nej som zatiaľ nestratila úplne motiváciu variť 😅 U nás detto. Dokonca aj s palacinkami sa musíme doťahovať a dohadovať o tom, koľko súst ešte zje, pokým bude môcť odísť od stola.Inak ako ste na tom s vôňami?
Bruna napína na zvracanie z francúzskych plesňových syrov asi z 10 metrov, detto kapustnica alebo segedín, alebo údené mäso.

hajanka
21. júl 2011

@bebel ano ano, mohla by si spravit nejaku studiu 🙂 ja by som si isto velmi rada precitala, urcite by ma to zaujimalo!

bebel
21. júl 2011

@hajanka uhorku jedol kedysi u svokry ...doma nikdy.
Detto máme s polievkami v škôlke. Bryndzové halušky nikdy neochutnal-smrdia mu.
Ani tvaroh zatiaľ. Paradajku zjedol ako maličký u svokry, keď si ju odtrhol v záhrade, akonáhle bola umytá a nakrájaná...ani ochutnať!

hajanka
21. júl 2011

@bebel sranda 🙂 toto je pre mna uplne nove... co sa clovek nedozvie... 🙂

kaja73
21. júl 2011

a ja som si myslela, že je to moja chyba-ta jeho prieberčivost v jedle a ako vidim títo nasi sikulkovia su v tomto dost podobni-to som netušila,ale som rada že to viem. 😉 Ml. syn podla toho bude asi "bežne" dieta -on okrem sladkeho pečiva zje vsetko co nezje jeho. 🙂

hajanka
21. júl 2011

@kaja73 a prave toto napr. moj mm dava za vinu mne, ze ja som ho tomu naucila 😨
@bebel ak spravi tu studiu 😉 tak mu to potom dam tiez precitat 🙂

... ale teraz vazne, on je taky priebercivy od malicka, take nieco sa neda "naucit" ze toto len jedz, toto nejedz...

kaja73
21. júl 2011

@hajanka Presne, aj moj s tym začal od prveho prikrmu a ma to dodnes.Bože ako ma to stve,ale nasilim sa to neda vyriešit.Preto mame u nas tu dohodu-že jedno nove jedlo za mesiac a nech sa potom rozhodne ci mu chuti-vačšinou je to sice pre neho bleee,ale par jedal nam už takto pribudlo. 😉

bebel
21. júl 2011

A žiaden zo psychológov mi s týmto problémom doteraz nepomohol. Odporúčanie znelo asi takto: Keďže to nie je mentálne postihnuté dieťa, ak ho nechám vyhladovieť naje sa čohokoľvek. Po 3 dňoch suchého rožku na raňajky a potom pôstu , som to vzdala 4. eň som mu dovolila aj sladké, len aby niečo zjedol 😖 .
Btw: ako ste na tom so spánkom? Bruno spáva minimum a má energie za 3 deti.
Je takmer neunaviteľný.Snažíme sa viesť ho k športom, nie vždy s úspechom 😝 . Tak sa snažíme nenásilnou formou. Má rád športové hry v isc, miluje vodu, ale nerád robí veci podľa pokynov trénera, takže na plávaní bolo dosť konfliktných situácií. Z 1 hodiny sme odišli s vreskom a výpraskom, lebo tam chytil nejaký šábes a začal útočiť fyzicky na trénera, že on nebude a nebude robiť, to čo mu káže. On sa chce potápať a skákať a basta.
btw: problém posledného obdobia....pre mňa infarktové stavy. Bavíme sa o niečom, on si niečo vezme do hlavy a nenápadne sa vytratí, proste odíde ...napríklad domov zo Seneckých jazier....z domu, ku kamoške....v Auparku, lebo sme sa bavili o tom, že bude môcť ísť do kina na Harryho Pottera, tak sa v tú sekundu otočil a odišiel do neznáma s tým, že si myslel, že ide do kina na Harryho Pottera- ja som sa len otočila k Bibane v kočíku a niečo som tam balila. Priviedli mi ho SBSkári potom podľa opisu na informácie. 🙄
a pod. Aj keď mu to vysvetlím, on sa dokáže proste pozabudnúť a neoznámi mi to kam ide.

eliska13
21. júl 2011

@bebel
podľa toho čo čítam ľahké to nemáš 😉 môj nie je nadaný ja som len náhodou čítala Vašu diskusiu.Mne to pripomína, že je dobrý manipulátor a vie si vydobiť svoje.Podľa tých hier je rád vodcom skupiny a "dôležitý" 😉
aj môj je taký, ale len doma to na mňa skúša vonku s deťmi je ako anjelik.Niekedy sa hrozím jeho panovačnosti, ale má veľa z mojej povahy nastavuje mi zrkadlo ja som taký typ povahy ☹
Bebel rešpektuje nejakú autoritu?manžela, dedka, kamarátku...

jannuulik
22. júl 2011

Aj moj maly je taky isty 🙂 Doma uplny general, vsetci v pozore okolo neho a v skolke najposlusnejsie dieta 😠 ale to je asi dost bezne

hajanka
22. júl 2011

@bebel moj rad vedie, ale nastastie len v hrach, napr. on vymysli pravidla a ostatni musia podla nich hrat. Zaujimave je, ze spoluziaci sa mu prisposobia a tiez su nadani. Ale pomimo hier bezne vodovsky nie je. Naopak je velmi poslusny, nikdy som s nim nemala take problemy ked bol mensi ze by sa mi hadzal o zem ak nieco chcel, aby bol vyslovene neposlusny ci doma ci vonku, alebo vystrajal-vrieskal na verejnosti (ako deti v jeho veku), ked chcel hracku, nechal si vzdy poradit, alebo vysvetlit, pochopil vyznam teraz ti to nemozem kupit, alebo to ti netreba, netrebalo mu to opakovat 10x. Skratka taky rozumny a poslusny, od malicka so mnou pekne kracal za rucku, neutekal, drzal sa pri mne. Zili sme v Londyne a tam si to nedovolil, lebo vedel ze ak sa raz odo mna pohne, uz ma nemusi nikdy vidiet (ani ja jeho) a doteraz je v tomto opatrny. Opat toto mi vycital mm ze som ho tomu naucila, ze je taky az prilis rozumny, ze by mal byt ako ostatne deti (chlapci) vystrajat, behat, nebat sa cudzich.... on sa sice neboji, ale ma respekt, nedovoli si to....

bebel
22. júl 2011

@eliska13 rešpektuje, väčšinou mužov, starších chlapcov- rovesníkov viac menej ignoruje. K malým dievčatám, bábätkám je milý a neuveriteľne jemný bez toho, aby sme to nejak ovplyvňovali. A priestor na manipuláciu nemá...som na to alergická.Mám vyštudovanú psychológu a pedagogiku . Bruno chápe, že v domácej hierarchii si na mňa vyskakovať nemôže, že existujú hranice a že ma musí rešpektovať hoci cez zuby. Ale tatino aj dedo je pre neho veľký vzor a ideál, doslova v superlatívoch.Všetko, čo ho zaujíma si overuje u tatina, lebo citujem"ten je najmúdrejší a ja sa len starám doma o Bibinu. "
Doma nie je vôbec generál, práve to sa po narodení Bibiany zmenilo a po tom, čo sme kúpili psa.....nie je stredobodom vesmíru(u starých rodičov to tak bolo a stále to tam tak funguje- jediný vnuk, a jediný dedov vytúžený chlapec - sme 3 sestry).
Nikdy sme ho nepodporovali v jeho vyhláseniach, ani manipuláciach, práve naopak.....to je to, čo potláčame, čo mu vyvraciame argumentami...(lebo tie na neho platia oveľa účinnejšie ako akékoľvek represie, či tresty)
ON je vodca v skupinke, väčšinou so sebou strhne na blbosti aj ostatných chalanov a dievčatá provokuje, zatiaľ takým detským spôsobom sa snaží zaujať ich pozornosť.(páčia sa mu, chvalabohu, lebo pri jeho šperkovej kleptománii a slabosti pre parfémy a maľovátka sme si neboli istí jeho budúcou orientáciou 😝) Našťastie moje prstene nakoniec použil ako obojky pre svoje dinosaury a pod.
@hajanka Bruno si je sebou tak istý, že aj napriek tomu, že som ho už niekoľko krát varovala, že ho niekto môže uniesť, alebo mu inak ublížiť, neberie to vážne. Je si skôr sebaistý, že vie kde je a kde som ja, že je dosť veľký , aby sa vrátil.Z tohto som fakt na nervy. Toto sú záležitosti tohto leta, pred tým sa nám také nestávalo, neodchádzal nikam bez nás. Ako menší mával často hysterické záchvaty kvôli všetkému možnému, nikdy tým nič nedosiahol, akurát odchod domov. 😝

syslica
22. júl 2011

Som si zas mnoho zaujímavého od vás prečítala a v mnohom Jergušíka vidím. Vrátim sa pol slovom ešte k jedlu, lebo to u nás mm riešil minule tak, že chlapcom doslova naaranžoval na taniere tváričky z kúskov zeleniny, šunky, vajíčok, dal si ozaj záležať. Ondrík zjedol a Jergušík chytil záchvat ľútosti, že jemu je ľúto takého pekného panáčika zjesť...ozaj sa mi rozum zastavuje... to, že plače nad zabitou muchou a rozpučeným pavúkom (Maminka, a pozrieš prosím v knižke, či to toho pavúka nebolelo, keď ho Ondrík rozpučil?! - No čo mu mám na to odpovedať?) - to som si už zvykla, ale aby tak hysterčil nad jedlom?

Inak jeho takmer presný popis je v hajankinom príspevku vyššie, pričom syslík, hoci má pred cudzími rešpekt, nemá problém osloviť hoci bezdomovca a nepovie len to, čo nevie... a to, čo nevie, si vymyslí 😝 Niektoré chúlostivé veci, týkajúce sa napr. rodiny alebo kolegov riešime tak, že hovoríme anglicky alebo nemecky, ale to nám dlho nevydrží, lebo syslík má aj výrazný jazykový talent. Možností na komunikáciu bez prítomnosti detí máme bohužiaľ veľmi málo....
A čo sa týka toho výsadného postavenia a manipulátorstva - zažili sme tiež: prvé vnúča v rodine, svokrovci sysle rozmaznávajú dodnes, s narodením Ondríka sa situácia trochu zmenila, teraz mentoruje a komanduje hlavne jeho, pokiaľ sa mladší dá. My rodičia sa na jeho snahy nechytáme, presne vie, pokiaľ môže ísť a kde už prestrelil 😉 . V škôlke vyhľadával prítomnosť starších, dokázal ich strhnúť svojimi nápadmi, ale nehrnul sa bezpodmienečne do popredia, čo sa mi celkom pozdávalo.
Spánok? Čo to je? Dnes vyliezol o pol siedmej z postele a zahlásil: mamina včera si nám sľúbila, že budeme hneď ráno cvičiť 😝 akurát, že mne ešte doznieva nočná migréna a som dnes úplne nemožná. Dni, keď prší a nemôžem sysle vyhnať na záhradu sú ozaj zaťažkávajúcou skúškou...

lienockaa
22. júl 2011

babule, spanok..od 2 rokov nespi popoludni..zaspava o 21:00, aj to s problemami a 6:30 je hore..ako na koni..a cez vikendy a sviatky aj skor-to ako naschval.. 😀 ked pospi viacej, tak rozmyslam, ci nie je chory.. 😕 😅

v nakupnom centre od nas odchadza..ked zbada nieco, co jeho zaujima, zdrha..tento problem mame od malicka, nosili sme so sebou na nakupy kocik, aby nemohol utekat..ale uz nenosime, lebo z neho vyrastol..ale zase take, ze hodil sa o zem, lebo chce hracku, tak to sa nam este nestalo..
autority mu vela nehovoria, on kazdemu okamzite tyka a mysli si, ze je na jeho urovni..myslim dospelakov..s detmi sa hra pekne iba so starsimi, tam aj vacsinou respektuje pravidla hry, rovesnikov vacsinou ignoruje, pripadne im polozi nejaku "zakernu" otazku, na ktoru ked nevedia odpoved, tak skratka nie je o com a uz sa s nimi nehra..a ak, tak je "veduci", poucuje, rozkazuje, rozhoduje, kto aku hracku bude mat a ako bude hra vyzerat..zatial trafil len na takych, ktori jeho pravidla respektovali, mozno si ich nejako podvedome vybera, alebo co.. 😕
doma generalovat nemoze, pretoze ho neposluchame, ma z toho obcas nervy, ale tak neda sa, hranice su hranice.. 😉

@bebel-vyhladovanie nepomaha ani u nas..on nebude jest vobec..a ani sa nepostazuje, ze je hladny..

a cerealie aj u nas idu, ale len suche..a najradsej ma obycajne cornflakesy..bez prichute..

atrami
22. júl 2011

@lienockaa , nepotrebu spať poznám. Najstarší ak raz od 2. rokov prespal cez obed to bol rekord. Dokonca ani v školke to neriešili. Väačšinu času ležal, alebo čítal. Jednie, respektíve nejedenie som prestala riešiť po narodení syna. Teraz pojde do 3. triedy a je super aj školské obedy, dokonca chodí na prídavok. Je veľmi štíhly. Nám takéto problémy prešli po narodení ďalšieho dieťaťa. Nebolo tolko času riešieť jeho výstupy, tak s nimi prestal.
Jeho nadpriemerná šikovnosť nám pomáha. Veľa vecí sa od neho naučia ďalší synovia.
Čo sa týka jednia, varím jednoduché jedlá, išlo ma poraziť, ak som sa s jedlom bavila 2 hodiny a oni sa toho ani nechytili.

syslica
22. júl 2011

@atrami Nám problémy s jedením ani po narodení mladšieho neprešli a s učením sa od staršieho máš 100 % pravdu - mladší sa naučil: preberať v jedle, nespať, po anglicky, počítať, používať zložité slová a argumentáciu a dokonca aj nejaké logopedické cvičenia 😀 .
Čítala som tvoju veľmi pozitívnu správu v téme Moje dieťa nerozpráva - gratulujem! Ondrík bol tvojmu synčekovi veľmi podobný, dlho komunikoval len gestami a citoslovcami, doma sa pri totálne ukecanom staršom bráškovi jednoducho nedostal k slovu, ale teraz im to už ide jedna radosť. Ešte stále - podľa mňa - nemá prejav na úrovni trojročného dieťaťa (napr. namiesto Ako sa máš? používa Ako máš? Ako volá ten dievčatko? ap.) ale niekedy ma dorazí použitým výrazivom či argumentáciou. Má aj problém, že je neskutočný introvert, veľmi plachý, aj u logopedičky mi musí sedieť na kolenách, ale dohadovať sa s ňu bude, že LEV nepovie, lebo také zviera doma nemáme to žije len v Afrike 😀 Pri Jergušíkovi bolo asi od začiatku jasné, že je "iný", len sme si to nepripúšťali či nám to nedochádzalo. Čo sa vykľuje z Ondríka, to veru neviem, nechám sa prekvapiť, pozorujem a dobre sa bavím 😉 .

atrami
22. júl 2011

@syslica , ani nášho nemožem porovnať s inými deťmi, ale on urobil za tých 5. mesiacov obrovský pokrok, aj čo sa týka výslovnosti, tak sa tešíme. Už spája aj vety. Jeho posledná- ,,Tato šihaj, idem cikat"
My k logopedičke nechodíme. Do školky, kam od septembra pojde, dochádza logopedička.
Moji chalani, majú každý svoj režim. Len chodia pravidelne spať do 21:00 a to je všetko. Jedia čo majú radi a občas im dám niečo nové. Postupne sa naučili jesť aj jedlá, na ktoré sa ani nepozreli.

indiankaindi
22. júl 2011

@bebel ako čítam tvoje peripetie s jedením drobca a teda aj ostatných mamičiek, tak len pritakávam. Naša Bambula je tiež len pár jedál a iné ani za svet.
Napríklad raňajnkuje iba suchý chlieb alebo bagetku, občas si dá maslo, ale fakt len tak raz za mesiac a niekedy smotanovú pomazánku alebo paštéku, ale aj to len jeden druh. Iné ani za nič. Polievky má rada ale nesmú byť strukoviny. No a na obed zje zemiaky, ryžu, mleté mäso, parené buchty a dovidenia. A šťavu z oečeného alebo vareného mäsa, ale také že pečené kura, alebo podobne, to nie, Vysmažené kuracie prsia a dovidenia. A samozrejme hranolky 😠 Nič hladké nezje, hrášok, čerešne, nektarinky, ani vodový melón a samozrejme ani cestoviny. Ak má z niečoho pocit, že to nie je vhodné na jedenie, tak to do ust nedá. Ak ju prehovoríme a nakoniec to dá do úst, tak sa v momente povracia. A pamätá si to, pred takmer rokom vyvrátila chlieb natretý syrom (dala si do úst takú štipku) a dodnes mi to oplieskava o hlavu, že syr nemôže, lebo bude grckať 🙄 No a cerealie to môže, to miluje, s mliekom alebo s jogurtom. Takže s jedením máme trable a s varením ani nehovorím, varím väčšinou na 2x. Aj francúzske zemiaky som jej vyberala pol hodinu, aby tam nebolo bielko z vajíčka, ale nakoniec sa jej nepozdávalo ani žĺtko, takže vyjedla zemiaky a žĺtka zostali na taniery 🙄

bebel
22. júl 2011

@syslica sranda s tými zvieratkami to máme doma tiež....on je skoro vegetarián- a ešte keď zistil, že ten rezník je z prasiatka alebo kuriatka...tak bol úplne otrasený. Nenávidí Japoncov veľrybárov, lebo videl dokument na animal planet alebo spektre o veľrybárskych lodiach ako kynožia kitovce (jčo sú jedni z jeho najobľúbenejších zvierat). A keď sa hrá niekde, tak potápa vždy veľrybárske japonské lode. 😅

Pozvracal sa len v škôlke, kde mali pokus nanútiť mu niečo, čo nechcel jesť.
Inak aj Bibi zaostáva vo verbálnom prejave oproti Brunovi a asi aj voči rovesníkom, ale nedávala som si to doteraz do súvisu s Brunovým hlučným sólom. 😎

modra1
22. júl 2011

@bebel posledná veta sedí aj na moju dcéru, môžeš napísať koľko má Bibi mesiacov?

syslica
22. júl 2011

@atrami 😀 Šikulka chlapec! Ondrík v podobnom prípade kričí: Záchod obsadený je, idem cikať ako Suota (Slota = t.j. z terasy) 😀 Klobúk dolu, ak ich dokážeš dostať do postelí do 21.00. Mne sa to darí len vo výnimočných prípadoch, keď nie sú vo svojej koži. Pred chvíľou ešte Jergušík hral šach proti počítaču, Ondrík hľadal rozdiely obrázkov, potom mali logopedické cvičenia (všetko dobrovoľne, nestíham žasnúť), Jerguš aj druhú večeru, dojedal Ondríkove cestoviny s mäsom od obeda (ešte väčší úžas) a teraz by konečne mali upratovať a roztiahnuť posteľ... lenže najprv musia ešte fotograficky zdokumentovať svoje veľdielo na koberci, skôr než ho zničia 🙂 Dnes to bol arabský púštny hrad, včera štôlňa Bartolomej a predvčerom kláštor v Hronskom Beňadiku...

syslica
22. júl 2011

@bebel 🙂 🙂 Brunčo má moje sympatie. K mojím najobľúbenejším zvieratám patria jednoznačne veľryby a vlci - no a posledných 10 rokov ešte aj sysle. 😉

bebel
22. júl 2011

@modra1 Bibi má rovnako ako tvoja dcéra 1 a pol. Je januárová 2010.
Viac menej na všetko, čo si chce vypýtať, ukáže a kričí mama! Jej celý slovník pozostáva z: Mňam, tata, Brrrno(ako Bruno), Aaaf (to je náš pes ALF a ešte všetky ostatné zvery od sliepky až po koňa), baba(babka aj bábätko), neni, toto, mňam, kkafko (kakao), hojda, nieee. Inak na všetko ostatné povie max. eh!

bebel
22. júl 2011

Bruno už v tomto veku normálne komunikoval v jednoduchých vetách. 😅 pamätám si to preto, lebo som ho nechala od 20. mesiaca cez deň u svokry a nastúpila som do práce, pretože mi prišiel úplne samostatný a svojprávny, tým, že si vedel, všetko vypýtať a oznámiť. Aj keď paradoxne Bibi je oveľa samostatnejšia v manuálnych bežných sebaobslužných úkonoch, chce napríklad od mala sama jesť, pomáha mi s obliekaním, umývaním, vyzliekaním...a Bruno by bol schopný pomaly donedávna sa nechať kŕmiť, obliekať, obúvať 😅 .