Nedostatočná výučba na doma zo strany školy

tamina1980
29. mar 2020

Ahojte, ako zvladate domace ucenie? Ja som dost nastvana na nasu skolu. Ucitelia a riaditelka dost kaslu na domace vzdelavanie. Mam prvacku a davaju ulohy na tyzden pre vsetky 3 prvacke triedy dokopy 3 ucitelky. Poslu iba cisla stran na citanie, pisanie a matematiku a link na pracovny list na dany den v tyzdni. Ten link je z nejakej online stranky. Spatna vazba nie je, nik decka nekontroluje, ci a co spravili. Pride mi to nefer, ze beru plny plat a len posielaju link...A to vyjde na 1 ucitelku vykonat tuto ulohu raz za 3 tyzdne.
Kamoska ma na tejto skole okrem prvaka aj siestaka a je zufala. Tam sa uz preberaju aj fyzika, chemia a pod.. tazsia matematika a ona , ani jej muz s tym nevedia pohnut. Tiez nevedia po anglicky a anglictinarka tiez len zadava cisla stran v ucebnici a pracovny list.
Riaditelka na stranke skoly len vyvesila oznam, ze budu pokracovat v takomto rezime, online ani inu formu nezvazuju, nakolko vraj nechcu diskriminovat deti , ktore nemaju pocitac.... Takto to dalej ani nepojde, nakolko do skoly deti nepojdu aspon mesiac.
PS: Skola ani nevyuziva ani Edupage. Vraj je to zbytocne.
Na koho sa obratit? Co si o tom myslite? je to OK?
Vdaka

berenika39
29. mar 2020

Tak jasně že se obrátit na školu, kdo jiný by to měl řešit? Nejprve bych to konzultovala s vaší paní učitelkou, pokud nepomůže, tak s ředitelstvím školy. Jestli je to ok nebo ne - to je otázka, je to pro všechny nové, nemyslím, že by učitelé měli málo práce....

lusinda1989
29. mar 2020

My to mame podobne tak isto nám pani učiteľka v pondelok rozpošle mail s úlohami pre prvákov strana šlabikár, čo majú napísať pripadne prepísať, z matematiky číslo strany v pracovnom zosite a z angličtiny tak isto len stranu učebnice... keď som jej písala či jej treba posielať úlohy na kontrolu tak vraj nie je potrebné... tak sa môžem na to vyprdnut a bude... chodím popri vareniu a učeniu sa so staršou vymýšľania programu mladšej ešte aj na polovičný uvazok do prace... začo berú 100%plat? Za jeden mail týždenne??? Dakujem pekne

tamina1980
autor
29. mar 2020

@berenika39 len oni pchaju hlavu do piesku, riaditelka, ze sa mame obratit na ucitelov, ucitelia, ze si svoje splnili... kamoske odkazal fyzikar, ze sa moze prihlasit na online doucovanie, za ktore sa plati, co mi pride vrchol

eliska13
29. mar 2020

@tamina1980 Edupage je výborná vec neviem prečo ju nevyužívate.Ak zadaniu nerozumieme môžeme sa opýtať, sama učiteľka píše, že poradí.Pri prvacke nemusíš ešte nič extra riešiť nie?Nás kontrolujú za všetko syn je v 7 r dostane úlohy a do pár dní všetko oscanovat poslať spať, detto poznámky z Geo, Bio.dostal už aj známky za testy zo SJ, ale je toho všetkého veľa:(
Ak nevedia anglicky ako ich deti robili doteraz úlohy?treba napísať triednej, že chcú, aby to kontrolovali spatne.Ja sa málokedy sťažujem či vypisujem, ale dostali sme 7 testov zo SJ a od učiteľky prišlo, že skontrolujeme si to, keď prídeme do školy?tak to som už napísala, že ak robí 3 strankovy test chcem ho opraviť a nečakať na aleluja.

mtsl
29. mar 2020

obrátiť sa síce môžeš ale nepomôže ti to, lebo škola si svoju povinnosť splnila - zadáva úlohy. Navyše, aj v telke, neviem presne kto, ale vyzýval nezaťažovať príliš rodičov a deti úlohami. T.j. ak tam učitelia nahasia 1-2 prezentácie, tak je to vlastne OK.
Ty ako rodič (nie škola) si zodpovedná za výchovu a vzdelanie svojho dieťaťa, to je v zákone.
Či je prístup školy OK - nie, nie je.

mogaa
29. mar 2020

@tamina1980 je to ok.....tento rok by malo byť slovné hodnotenie a učivo sa doberie v ďaľšom ročníku....teda učitelia budú zisťovať či podstatné učivo vedia a čo nie dovysvetľujú....nie je žiadne usmernenie akou formou má učiteľ viesť výučbu, takže ano sú učitelia ktorí pošlú čo sa treba naučiť, učitelia ktorí látku vysvetlia cez video ale online sa naozaj nedá realizovať keďže 20detí z rôznych domácností a do toho učiteľ aby sa ich niečo pýtal(samozrejme deti majú doma aj súrodencov a tí ticho asi nebudú), takže je to dosť nereálne....+ treba si uvedomiť že v škole majú aj prváci vyučovanie denne min.3-4hodiny a dieťa sa doma učí možno cca 2 hodiny denne...ale naozaj pri prvákovi nevidím problém

tamina1980
autor
29. mar 2020

@eliska13 aj podla mna je Edupage dobra vec , aj podla ostatnych rodicov, ale riaditelka a ucitelky nas ignoruju, ze oni to nechcu
Kolegynina prvacka ma online hovor s ucitelkou po skupinkacj pomaly kazdy den, prejdu si otazky, ulohy a pod. U nas ani obraz, ani zvuk

gelifil
29. mar 2020

do skoly sa nepojde uz tento sk.rok vobec.....takze nie mesiac

anka2015
29. mar 2020

Dúfam , že sa veľa vecí zmení po tomto "prúsere" a zavedie sa jednotný systém diaľkového vzdelávania. Nielen vtedy, keď sú všetci doma /napr. chrípkové,koronové/ ale aj pre deti, ktoré sú choré /častejšie/ a presne ako píšeš , bohužiaľ do toho vstupuje tzv. ľudský faktor, keď jeden učiteľ , jedna škola pracuje perfektne a druhý to nebere že je v práci ale systémom, rýchlo niečo popísať a mať pokoj. Domnievam sa že sú to väčšinou dedinské školy.

tamina1980
autor
29. mar 2020

@anka2015 Dufam aj ja, Edupage povinne, nejaky online portal alebo sposob vzdelavania. Inak my sme okresne mesto, skola , do ktorej moja chodi , je vraj jedna z najlespich, ale to asi byvalo volakedy, zaspali dobu. Som strasne sklamana. Dedinske skoly tuna v okoli ficia omnoho lepsie ako nase mestske , riaditelia sa snazia, bojuju o eurofondy a o ziakov ... daktori sa spoliehaju na neviem co a kaslu na to. najma , ked je riaditelkin kamarat primator...
vsetko je o ludoch

anka2015
29. mar 2020

@tamina1980 Súdila som podľa seba, ale asi je to jedno , len ten ľudský faktor ostáva.

tilko
29. mar 2020

@tamina1980 mne z tvojho príspevku príde jedine to, že ťa asi najviac hnevá, že učiteľka berie v tejto situácii plný plat...pretože mať doma prváka nie je až taká veda...skontrolovať jeho úlohy by nemal byť žiadny problém...
Ja mám doma 5taka, u nás sa zadávajú úlohy každý deň cez bezkriedy a to podľa rozvrhu, tiež sú to cvičenia z učebnice, pracovného zošita (veď my rodičia sme za tieto zošity zaplatili nemalé peniaze), napísať poznámky...a ani ma nenapadlo pozastavovať sa nad tým, že musím niečo synovi vysvetliť alebo odkontrolovať...

matus7030
29. mar 2020

@tamina1980 nemôžete kontaktovať priamo pani učiteľku? Celá táto situácia je predsa o ľuďoch a ich prístupe. Ja som učiteľka prvákov. A som sklamaná, keď čítam takéto negatíva už 2 týždne po internete.
Každý deň presne ráno o 8:00 odošlem ulohy (cez edupage) presne podľa rozvrhu. Ale podrobne, nie len čísla strán. Vyjadrím sa k úloham, vysvetlím... Nahrávam videa, kde deťom vysvetľujem učivo (posielam rodičom cez messenger). Potom sa celé doobedie chystám na ďalší deň...vyrábam prezentacie, pracovné listy, videa. A čakám ako mi žiaci posielajú úlohy späť. Na každú jednu správu vždy odpoviem a okomentujem poslané úlohy, keď treba upozornim na chyby. Okrem toho sa so žiakmi 2x tyzdenne vidíme cez skype - neučíme sa, len sa rozpravame, socializujeme, decká sa tešia🙂
Odozva od rodičov je tak 90% a je mi ľúto že zbytok sa nezapaja a beru to ako prázdniny zjavne. Ale nebudem teraz davat týmto žiakom zle znamky, lebo oni za to nemôžu. Ale ja robím čo môžem a robim to kvôli tým mojím deťom v triede a kvôli rodičom, ktorých sa snažím čo najmenej zaťažovať.
Takže odporúčam len komunikovať, navrhnúť pani učiteľke riešenia s chladnou hlavou. Držím palce. Hlavne buďme všetci zdraví.

jaroe
29. mar 2020

@tamina1980 tak ja mám tiež aj prváka, dostávame úlohy denne, ale nevadilo by mi ani, keby to poslala naraz za celý týždeň. To, že nežiada posielať niečo naspäť, mi vyhovuje, o to menej práce s tým ako rodič mám. Zadania, úlohy poctivo robíme, to že učiteľka nepožaduje zasielať vypracovanie rozhodne neberiem tak, že sa na to môžem vykaslat. Tiež mám toho plné zuby, zaberá mi to čas, dozerať na tri deti pri úlohách, takže konkrétne pri prvákov mi vôbec nevadí, že nemusím nieco posielať učiteľke....
@lusinda1989

elaela23
30. mar 2020

A co ti brani im poslat foto,ze to mamte hotove?
Ja 2x do tyzdna vsetko naskenujem,su tam oznacene strany podla datumov a poslem. neopravujem,posielam aj s chybami.a tak nas oznamkuju?

ebbi
30. mar 2020

@matus7030 Takych ucitelov ako ste Vy ale nie je vela. Takych ucitelov si vazim👍
U nas to je tiez tak, ze skoro kazdy ucitel posle 2-3 vety na dalsi tyzden, co mame robit. Mne to ale vyhovuje, lebo si viem dieta naucit co potrebujem, aj ked sme na 2.stupni. Nehovorim, ze cely rok ale 1-2 mesiace to vydrzime. Ale tiez mi vadi, ze uz zopar ucitelskych emailov som zachytila s poznamkou ako toho maju strasne vela. Poznamka mi pride nemiestna a akurat ma naviedla seriozne na myslienku, co naozaj taky ucitel ZS moze cca 8 hodin denne robit homeoffice, ked namiesto oducenia niekolkych hodin denne posle kratky email za cely tyzden? To nemyslim v zlom.
Cita si pracovne predpisy?😁 Prechadza na online vyucovanie? Kolko mesiacov taky prechod asi trva? Kludne aj uplne konkretne. Lebo osobne poznam pracu na plny uvazok cez homeoffice a nie je to zabava.
To len tak na margo zvyku sa stazovat😉 Budme vsetci zdravi a kazdy nech robi, co vie a co ho bavi🙏

matapo
30. mar 2020

...k comu je kontrola beznych lahkych uloh zameranych na precvicovanie. Neucme deti ze musia robit nieco len preto lebo to bude skontrolovane. Ze sa ucia len preto lebo pride odmena v podobe jednotky,....Vysvetlite im ze to precvicuju samy pre seba, ze musia, pretoze nie su prazdniny, len nechodia do skoly. Rodic je tu od toho aby dohliadol na to dieta ze sa venuje aj skole. Urcite nik od tejto situacie neocakava to ze sa stihne prebrat vsetko ako za normalnych okolnosti...Kladie sa doraz na opakovanie, a ak nove ucivo tak to jednoduchsie s ktorym by nemali mat ziaci problem v pripade potreby ani rodicia. Ved nezabudajte ze aj ti ucitelia maju svoje rodiny, deti ktore tiez nemozu chodit do skolok, skol.

kopytko03
30. mar 2020

Naša matematikárka vyučuje deti cez skype. Má triedu podelenú na tri skupiny a každá skupina má dvakrát do týždňa hodinu, normálne im vysvetľuje novú látku, vyvoláva ich a učí. Vďaka bohu za ňu, lebo aj čo som sa bavila s kamoškami tak je to veľmi ojedinelý prípad. Ale učí len matiku. Všetko ostatné musíme deti učiť sami. Napríklad druhá dcéra dostáva každý deň niekoľko pracovných listov ktoré treba tlačiť, ja tlačiareň nemám, tak jej všetko obkresľujem z monitora na papier.

tamina1980
autor
30. mar 2020

@matus7030 Dakujem, takto by som si to predstavovala, je uzasne, ako sa venujete detom. Bohuzial, nase ucitelky si poslanim linkov splnili ulohu a koniec. Ako kto vypracuje ulohu ich nezaujima. telefon zdvihnu a vysvetlia, ak nechapeme, ale to je vsetko. Ich stanovisko aj riaditelky ostava nezmenene, nebudu robit inak. Online vobec. edupage nemaju. Vsetko nahrava vraj riaditelka na stranku skoly... Pride mi to nefer, aj svokra je ucitelka a robi s detmi online, aj cez skype.
Ulohy nam inak zadali pred hodinou dnes na cely tyzden a to je vsetko... este sme museli kontaktovat riaditelku, ze nenahrala prilohy - pracovne listy...

tamina1980
autor
30. mar 2020

@matapo je mi jasne, za mnohi ucitelia maju rodiny, ale beru plny plat a nie OCR alebo neplatene volno a pod.. manzel robi 8 hodin z domu kazdy den a naozaj programuje a ma telekonferencie, ja chodim do prace na plny uvazok a potom robim s dcerkou ulohy. Nam posle 1 ucitelka cisla stran na tyzden v pondelok a vybavene, ma fajront na 3 tyzdne... je to nefer voci ostatnym ucitelom a aj neucta voci rodicom. Hadze to zle svetlo na poctivych ucitelov. Ale s nasou skolou sa neda komunikovat. jednoducho si stoja za svojim. Preto si myslim, ze by mal byt dany nejaky jednotny "povel" zhora, aby si ucitelia plnili povinnosti adekvatne a cca rovnakou mierou. Akym pravom odkaze fyzikar, ze on nebude online, ani nevysvetli, ze nech si zaplatia teraz doucovanie?

ovaaa
30. mar 2020

U nas funguje online ucenie aj rodicko cez aplikaciu meet people+komunikacia ucitel- ziak- rodic cez watch app. Hodiny su skratene podla potreby ucitelov, ulohy sa fotia a posielaju spat ucitelom na kontrolu.Moj je v 4tr a okrem TV, PV, Vv maju vsetky predmety.

jankapepe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kenzom
31. mar 2020

Patris medzi rodičov, ktorí sa dožadujú online vyučovania. Druhá polovica protestuje a je z toho úplne na dne, lebo doma len jeden počítač a deti viac, žiaden internet a pod. A úloh priveľa... Každý učiteľ pracuje podľa svojich možností... väčšina nemá počítač zo školy, aj dáta si platí sám... A musí sa prispôsobiť väčšine rodičov. Neexistuje žiadny univerzálny návod.
Treba sa len dožadovať a pýtať...

dskjhfdlkdjhl
5. apr 2020

@tamina1980 so skolou treba komunikovat. Mozno niektorym rodicom toto vyhovuje a pisu jej, ze su spokojni. Ak spokojna nie si, tak jej napis/zavolaj a daj spatnu vazbu.

andiee89
5. máj 2020

Som učiteľka na 2.stupni. Ako všetci aj ja evidujem tú čoraz sa stupňujúcu nenávisť voči nám. Je pravda, že veľa z nás nie je ukážkových (ako v každom inom zamestnaní). Keď si však čítam, ako sa máme dobre, že máme toľko prázdnin, o druhej doma - tak mám chuť dať výpoveď. Pretože to tak nie je. Čo písala pani v úvode príspevku, tak to môže byť chyba školy. Treba to odkomunikovať. Možno učiteľky ani inak nemôžu, lebo robia to, čo im prikážu zhora. Tak isto fungujem aj ja a moji kolegovia. Riadim sa tým, čo mi prikáže zamestnávateľ. A zamestnávateľ sa riadi tým, čo mu prikáže zriaďovateľ. A verte mi, občas sú to riadne bludy, čo po nás chcú. 🙂 Nechcem sa však navážať do rodičov ani iných ľudí. Nechcem sa povyšovať ani znevažovať iné povolania, aj keď nás neustále niekto znevažuje. Nejdem tu vyťahovať, že učiteľ musí mať titul 2.stupňa a že minimálne 6hodín denne pracuje v neustálom hluku. Ja som ešte aj triedna. Za celý deň sa niekedy nestihnem ani vycikať, nieto ešte napiť alebo najesť, lebo stále niečo riešim alebo som na dozoroch. A verte mi, na dozoroch sa jesť nedá (s plnými ústami asi nebudete kričať na deti, nech nelezú do okien). Voľné hodiny nemávam, lebo stále suplujem za kolegov, čo chýbajú. A prázdniny sú nútená dovolenka. Bohužiaľ nemôžem prísť cez leto do školy a hľadieť na stenu. 🙂 A čo sa týka terajšej situácie? Všetci sme v tom noví. Všetci tápame. Nám prikázali používať aplikácie a formáty, o ktorých nemáme ani tušenia, väčšina je bez manuálov. Aká som bola šťastná, keď sa mi po dvoch týždňoch trápenia podarilo vytvoriť na edupage test! :D Nie som ITčkár. Navyše, nemám na to ani dobrý notebook. To je vec, na ktorú sa pozabudlo - že učitelia a rodičia nemusia mať doma prvotriedne vybavenie. Odkedy som doma na home office, môj PC sa prehrieva a čoskoro sa mi zničí kvôli všetkým tým aplikáciam, čo musím používať. 🙂 A to posielanie...zo začiatku som chcela, nech mi posielajú odfotené úlohy. Nuž, za 1.) veľakrát sa to nedá prečítať a za 2)väčšina rodičov na to nemala čas a decká na to kašľali. Tak som im začala zadávať úlohy s tým, že im pošlem aj správne odpovede na skontrolovanie. To sa rodičom páči. A keď si chcem overiť, či to vedia, dám online cvičenie cez edupage, kde vidím výsledky. A nie, nie som za PC 8 hodín. Veľakrát som tam od rána do večera, lebo stále odpovedám na správy od rodičov, detí, vedenia. Vytváram materiály, snažím sa zorientovať v edupage a MS Teams a iných platformách. Verte mi, že to nie je malina ani pre nás. Nechcem nič iné, len trochu pochopenia 🙂 A pardon za taký dlhý príspevok.Veľa sily prajem aj rodičom, aj učiteľom. Musíme si pomáhať a nie si navzájom podrážať nohy. 🙂