Neustály plač 9 ročného syna počas učenia

oroska
26. sep 2012

Ahojte. Mám problém so svojím 9ročným synom, štvrtákom, ktorého škola vobec nebaví a počas každého učenia doma narieka 😒 Napr. má sa naučiť na novú hodinu vlastivedy či prírodovedy. Dám si tú námahu a urobím mu z toho poznámky /kedže z dnešných kníh sa fakt normálne nedá učiť/. A problém nastáva, keď mu to dám naučiť. Začne plač, že je toho veľa hoci je to zhruba na A5ťkovú stranu. Po 10minutách ked sa vynarieka, tak sa to s ním učím takým štýlom, že mu to najprv prečítam...potom si to spolu zopakujeme a nakoniec sa naučí jeden odstavec pridá druhý atď... až sa to naučíme. Neviem si už rady a som už z neho psychicky na dne. Nemá záujem nič si preopakovať, čo nieje na úlohu akoby ani nebolo to my hodí 300 výhovoriek prečo by sa to nemal učiť, hoci viem že tam ma nedostatky lebo doniesol z rovnakej veci zlú známku. Tieto jeho plače trvajú už od 1 vej triedy, ked ma niečo dlhé prečítať či napísať....Pritom sa neučí nejako zle je dvojkár, ale keby som ho nechala tak ktovie aké známky by nosil. Máte doma niekto podobné dieťa? Čo zaberá? Čo by ste poradili...vďaka.

jolinka
16. nov 2012

@oroska este som chcela dodat ze ty synovi vlasntne nepomahas...ale ucis ho byt zavisly na druhych a oberas ho o radost z uspechu ktory dosiahne sam 😕 😕 😕

Ja mam podobneho synceka, zatial skolkara a s vychovou na smeleho zodpovedneho cloviecika zacinam uz teraz...aj on knuci pri obliekani ci vyzliekani, ci upratovani hraciek...ako je vsetko tazke, ako mu nejde to a to. Necham mu kopku siat a idem si robit svoje, v skolke zo satne odchadzam na chodbu .. ked vidi ze nema obecenstvo, pride zachvilu komplet obleceny a stastny ako leco 😀 😀

evabb35
16. nov 2012

@jolinka v tejto diskusii už bol príspevok, kde diskutujúca, učiteľka na ZŠ navrhuje dieťa motivovať nemalou finančnou odmenou. Mne osobne sa takýto spôsob motivácie nepozdáva....sama ako dieťa som vreckové nepoznala, nechýbalo mi ...potom keď som začala pracovať pre mňa nerobilo problém robiť niečo aj zadarmo bez vopred stanovenej odmeny...nepracovala som kvôli vidine zisku, ale kvôli zmyslu práce samotnej....jasné, že takýto pracovníci sú v práci často aj zneužívaní...ale keď si uvedomím, koľko dôležitých činností - napríklad starostlivosť o vlastné deti - to všetko robíme niektorí zadarmo....a zase sú medzi nami tí, čo už v detstve dostávali nemalé finančné odmeny, vreckové a potom v dospelosti nič neurobia zadarmo...starostlivosť o vlastné deti považujú za stratený čas, keďže im za to nikto nezaplatí...Ako vidíš takéto motivovanie finančnou odmenou ty?

jolinka
16. nov 2012

@evabb35 no ja neodmenujem vobec...ani peniazmi ani nicim inym 😉 😉 😉 😉

Motivacia sladkostami, bodikmi, nalepkami, darcekami, peniazmi atd.... laka ludi ako jednoduche riesenie, myslia si ako super dieta "namotivovali" ked urobi nieco za slubenu odmenu. Pripadne odoberu odmenu pri zlom spravani...co je vlastne tiez motivacia odmenou len z opacneho konca. 😉 😉 😉 ALEEEE

ma to hacik, vlastne viac hacikov...odmeny sa musia stupnovat, lebo motivacia postupne klesa a jedneho dna sa moze stat ze dieta ci teeneger vyhlasi "Neurobim to, a nechcem ani odmenu" 😝 😝 😝 😝
dalej sa stane to ze dieta sa nenauci robit vec pre nu samu ale len za vidinu odmeny.

Inak v knihe RABR som citala pribeh ako v jednej skole dali 2 skupinkam starsich deti na starost mladsie. Mali sa im nejaku dobu venovat a starat sa o ne. Jednej skupine slubili za to odmenu, druha skupina to robila zadarmo....Po nejakom case sa prislo na to, ze deti motivovane odmenou sa venovali mladsim daleko menej ako tie co nemali slubenu odmenu 😉 😉 😉 🙂 🙂 Toto vypoveda za vsetko.

elmelpel
16. nov 2012

@oroska ahojky, ja napisem moju skusenost so synom. Syn je teraz piatak, ale v stvrtom rocniku to bolo hrozne, najma ak mal viacej ucenia = uloh, tak s placom tvrdil, ze ich maju vela, ze sa to neda, ze je unaveny a pod. Stale sa snazil odlozit ulohy a robil by hocico, len aby sa nemusel do toho pustit. My sme boli aj u psychologa, ktory diagnostikoval dysgrafiu a dysortografiu, ale nie celkovu. Zistila som, ze ak ma syn ulohy, pri ktorych musi dlho citat zadanie, o chvilku zacne zivat, je unaveny a podrazdeni a potom u neho prepukne hnev a plac. Ak sa jednalo len o matematiku, nejake priklady (nie slovne), to mal hotove jedna dve. Nastavili sme doma nasledovny rezim, po prichode zo skoly si oddychol a potom si isiel sam urobit ulohy. Samozrejme, ze by bol najradsej, aby pri nom niekto sustavne sedel, ba ak by to niekto urobil za neho, ale nie. Posielala som take ulohy (aj chybne) do skoly, pokial mi ucitelka dorazne nepovedala, ze preco ho nekontrolujem, (tj.nenosi ulohy bez chyby, ja som mu chyby len vyznacila, ako v diktate) co sa mi zdalo dost nelogicke, lebo takto vedela, ze si to robil sam a snazil sa. Postupne sa naucil systemu, aj ked niekedy to neplati, ze sa musi pripravit sam, jedine ak si ozaj nevie s niecim rady, aj za podmienky, ze to musi opatovne prepisat (vtedy nastupuju slzicky, ale musi), tak mu pomozem a vysvetlim. Teraz je piatak a je samostatnejsi, som rada, ze som ten stvrty rocnik "vydrzala" a ze sa aj syn nastartoval. U nas odmeny nie su, ale ked je zla znamka, je zakaz na pc, a pod. To celkom funguje 🙂 Drzim palceky a doporucujem skusit psychologa. Urcite to nie je nic zle a zahanbujuce, synovi to velmi pomoze. Pekny vecer.

sakulecek
25. jan 2013

zuzuj má úplnú pravdu , mali sme rovnaký problém so synom , k tomu plaču ešte dostával krč do hrdla a klepal sa . A to nebol dvojkár ale JEDNOTKÁR . V prvej triede si učivo vydrel , rovnako ako ty aj ja som s ním sedela (na materskej sa to dalo) a krok za krokom sme sa učili to čo v škole jednoducho nevedel . V druhej triede na konci školského roka sa to vystupňovalo a mne bolo jasné že treba niečo robiť . Jedna milá pani doktorka nám povedala aby sme išli rovno do PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKEJ poradne . Po 2 hodinách "skúšania" zistili že máme problém a jedná sa o grafomotorickú oblasť a teda nás predvolajú k pani doktorke ktorá nás preskúša detailnejšie v tejto oblasti . O mesiac sme išli k nej a po ďalších dvoch hodinách sme odchádzali s diagnozou ,dysgrafia , dysortografia a dyslexia . A to opakujem má jednotky a zo SJ 2 . Ale viem že keby nemal "papier " topíme sa v problémoch . Takže ak sa ti zdá že syn sa trápi NEVÁHAJ . Lekárka povedala že pri vhodnom prístupe dieťa bude v poriadku pracovať a je možné že sa vo vyšších triedach táto "dys" upraví u niektorých detí môže byť že sa dieťatko zlepší natolko že bude úplne v pohode ale v prípade že sa s takýmto dieťaťom vhodne nepracuje jeho problém sa zväčší a zafixuje a od piatej triedy sa s takýmito deťmi pracuje už veľmi ťažko . Dokonca nás pochválila že sme prišli sami z vlastnej vôle , lebo triedna nás v tomto nepodporovala nakolko je malý jednotkár . Ale čo bolo za tými známkami , kolko plaču to netuší . Ešte som zabudla , psychologička dá do školy zoznam odporúčaní a rovnako aj vám ako s dieťatkom pracovať aby bolo v pohode , preto sme tam vlastne išli , nejde o známky ale o to aby bol chlapec v poriadku . Neverila by som kolko chýb som pri ňom robila , teraz robí úlohy sám , slovenčinu má radšej ako matematiku a tomu by som pred rokom neverila .

tinkax
4. nov 2013

@oroska ahoj, nasla som tuto diskusiu ,moj syn je presne taky isty, uz som z toho na nervy, nic na nho nezabera, ani zakazy pc atd .On jednoducho vzdy hlada cesticky ako sa neucit. Napr ma precitat z citanky a uz listuje ze toto nie lebo to je dlhe a hlada co najkratsi text. Inac ma poruchu pozornosti aj dysortografiu, ucitelka v skole to vobec neakceptuje,stale ma poznamky. Je to rok dozadu co si pisala, nieco na nho uz zabralo ? ako ste na tom teraz ?

oroska
autor
4. nov 2013

@tinkax ahoj no stále rovnako :/ tiež samé výhovorky...inak akože neakceptuje? Treba si vypýtať papier z toho vyšetrenia moj krstný syn má a má uľavy...treba s tým papierom ísť za riaditeľkou a bude zaradený ako "integrovaný" ja sa inak chystám do školy za špec.pedagogičkou čo je pre druhý stupeň...a porozprávam sa s nou...nechala som to tak, že možno tento rok...ale nie zase všetko rovnako...známky nemá zlé ale stojí ma to neskutočné nervy...žalúdok už mam v keli...nervy tiež 😖 Moj syn nemá poruchu pozornosti..ale mam podozrenie tiež na tu disortografiu...neviem používať napr. vybrané slová hoci ich ovláda...ale vobec ich nevie použiť...atd...

tinkax
4. nov 2013

@oroska on je uz integrovany, ale tento rok dostali taku furiu ucitelku a on stale vyrusuje, potom nepracuje ze nevie co ma robit a furt dokola, teraz skolska pedagogicka ho zacala bravat na hodinu tyzdenne, tam napr pise obcas pisomku alebo robia nejake cvicenie, vraj aj doma by sa mal hodinu venovat uceniu a trenovat si pozornost, no to je na infarkt uz od prvej triedy, tiez nevie casto zaradit vybrane slova aj ked ich vie vymenovat, znamky nema najhorsie, aj jednotky nosi aj trojky, to ze ma byt samostatny to neviem ako urobit, sam sa pripravuje a ma chaos v kabeli, len sem tam mu to upracem ale nechavam vsetko na nom a nic, jemu to je jedno, ulohy nema skoro stale ani poznacene, uz si zvykol ze aj na cirkusy a zakazy, skusam to uz po dobrom teraz ale casto opat nakricim po nom a vtedy je to este horsie, uz si pripadam total neschopna, ja ho aj malo chvalim si myslim , nemam to v sebe tak dane lebo ani mna nejak nechvalili, musim aj moj pristup asi trochu zmenit a menej kritizovat,lebo na nho to neplati 😒

tretulka
4. nov 2013

@oroska urcite by som zasla za psychologom

mima789
26. nov 2013

@oroska Ahoj. Ja mam tiež 9.roč. syna a mame to iste. Nechce a nechce.. Riešila si to aj s nejakym odborníkom? ja to riešim ak, že ho motivujem a snažim sa vynajsť situáciu, kedy je v pohode. napr. Šimon vieš rozmýšľala som trebalo by Ti napr. knihu, zošit.... on večinov odpovie ano a ja to využijem ak poď rychle sa naučime a ideme do obchodu. Takto to môžeš využiť aj s varenim ak ma nejake obľubene jedlo a pod. Možno Ti nepomôžem, ale ja to tak riešim už, keď som zúfala. Chápem ťa čo prežívaš. ☹

mima789
26. nov 2013

@oroska všimla som si že asi to rozbiehaš cez odborníkov. My sme odabsolvovali psychologa, ušne, očne, špecialno pedagogické vyš. Samozrejme na podnet učiteľky, kt. mam pocit stale niečo zhaňa a tlači nas do integracie. Mne sa do toho nechce. Ma to aj svoje nevýhody. V budúcnosti vo výbere SŠ. Diagnosikovali mu ADD- nesustredenosť. A s tým súvisia všetky ťažkosti. Psychologička zistila nadpriemernu úroveň inteligencie, špec. pedagog žiadny problém, ušne je vporiadku a na očnom nam dali okuliare. Nemyslím, že je to take zlé. Ono je to aj o akceptacii učiteľa a pristupu. naša učiteľka sa sale oháňa tým, že potrebuje papier na to aby mal zohľadnenie problému. 🙄

oroska
autor
26. nov 2013

zatial nie...chcela som ísť za špeci pedagogičkou...ale ked som bola na rodičku tak sa všetci tvárili, že niet lepšieho žiaka...je to dokonca triednej "miláčik" ved by mi ani neuverili :( inak je to čo si všímam o tom napr. minule sa učili básničku no za 5 minut ju vedel lebo "chcel" a problém je podla mna skor že sa mu nechce. A tým že sa mu nechce tak nieje "naučený" sa učiť...nečíta si...tým padom nemá slovnu zásobu...atd...menší syn je šikovnejší...ale žial odkukáva štýl staršieho a nič mi neurobí navyše...nechce cvičiť do zošita...atd...ale ked píšu písomku a tak...tak ma všetko správne počíta rýchlo /je prvák/ čítať už vie po večeroch číta knižku už min.rok vedel čítať...tak to tam je jednoduchšie...zatial...asi mu to aj troška rýchlejšie páli...U nas je aj chyba u muža...že kašle na to...mi povie nech ho nenutím že zatial ma dobré známky...no a potom sa dlhšie neučí prinesie štvorku a muž jáj občianska náuka a mávne rukou...proste nemam v tom podporu...začínam si myslieť že je to aj o jeho lenivosti /synovej/ keby trocha viac chcel šlo by to...muž mi povie ani jeho nebavil dejepis a bla bla...a má vysoku školu... 😖 že tiež sa neučil praskol tašku do kuta...len neviem či si uvedomuje že vychová tak akurát človeka bez zodpovednosti, lebo škola je u mna prvý krok k zodpovednosti k životu...a moj syn má to že dostane zlu známku ťažko v paži 😠

mima789
26. nov 2013

@tinkax Ahoj. Už som tu pisala, že aj my so synom mame problém. Chodili sme súkromne za špecialnou pedagogičkou a ta tiež povedala ne raz:" Chváliť, chváliť........." . Je to ťažke ho pochváliť ak donesie poznámku, ale ja to už riešim tak, že porozprávam sa s ním a už neriešim tie poznámky. Tiež sme to mali radene od tej špec. pedagogičky. Tiež povedala nekričať, tresty nie lebo sa stane to že si na to zvikne a nikam to nevedie. Dať zaroveň mu zotpovednosť za niečo. Nám doporučila psa, ale neviem si to predstaviť chodiť ho venčiť a to okolo... .

mima789
26. nov 2013

@oroska Viem o čom hovoríš. My s manželom mame obaja vyšku a neviem si predstaviť, že by syn bol niekde inde. Brala by som to ako osobne zlýhanie. Tiež sa neuči zle občas 3., ale nechce sa mu. Ak chce tak to ide suprovo. No ale my máme ADD.

oroska
autor
26. nov 2013

@mima789 u nas nieje ta porucha pozornosti..on je trpezlivý...ale na veci, ktoré ho bavia. Učenie ho nebaví...ja som začala chodiť k psychologičke...lenže potom do toho prišla moja práca a ja som sa nevedela na termíny dostaviť...slubila mi že ho vyšetrí priamo v škole no a tým to haslo...a po rodičku čo bolo teraz v novembri ked mi učiteľka povedala, že on je užasný a bla bla...tak som to ísť za špeci...pedag. vzdala...ked učiteľky s ním nemaju žiadny problém...len horšie je to so mnou...je v depresii zo všetkého čo ma urobiť sám...min. napr. nech mu pomožem urobiť rodokmen v AJ...vravím nie chod hore a sprav si ho...a veru najprv plač cirkus...a zvládol to nakoniec uplne sám...a super...dostal jednotku...proste on by najradšej aby som to zanho vymyslela urobila...možno bola chyba že som sa s ním tak poctivo učila robila mu poznámky...aby som mu to ulahčila...vlastne som to robila koli jeho plačom tak som sa učila s ním...ale asi som to pokazila ... 😖 neviem čo je to dnes za dobu...ale len telka tablety a čojaviem aké somariny...ostatné je bokom taška nahádzaná...pozabudané zošity...atd...a dalšia vec je že som už rezignovala...zničila si nervy...a viac už nemám silu ...teraz už ide ja do puberty a papuluje...no proste nezvládam tie stresy tak ich niekedy ignorujem a priznám sa aj ja sa vykašlem na to tak nech sa nenaučí... 😕

dai
26. nov 2013

@oroska ahoj, necitala som diskusiu, len moja skusenost kedy som sa ja vela naucila...
ja som studovala historiu - cize strasne vela dat, mien, datumov etc. ... najlepsie som sa naucila vzdy cez rozhovory - mala som nastastie spoluziacku s ktorou sme si velmi rozumeli a jednoducho sme spolu o nejakej teme vzdy hovorili - to bolo super😉 ale teda ja mam ucenie rada...
co sa tyka ucenia deti - moja dcera ma teraz 6 a teda so skolou len zacina - tiez sa jej ucit moc nechce... ja sa ju snazim motivovat - vie ze ked budu ulohy hotove tak moze sa hrat, pozriet si rozpravku, precitame knizku etc. - sproste podplacam da sa povedat🙂 ked jej nieco neide, snazim sa jej tie veci prerozpravat v nejakom pribehu - prirodopis, dejepis - tieto predmety idu bez problemov - pripadne pozri nejaky film na danu temu a skus mu ho pustit, detto zemepis - neviem, mne pride ze vsetko sa da prerozpravat, fyzika a chemia vysvetlit na prikladoch zaujimavych pre deti etc.
cize neideme sa ucit ale sa rozpravat...

oroska
autor
26. nov 2013

@mima789 u nas je zase hyperaktívny ten menší...ale učitelka povedala /učí ho našťastie špec.pedagogička-v normálnej škole/ že je neposedný a tak...ale že zatial čo sa učenia týka nemá s ničím problém...matiku spraví bez chybičky...minule na rodičku ukázala opis že výborné že to bolo dosť ťažké...ale zas tam to správanie "pokulháva" stale pobehuje atd...
No a presne ja síce nemám výšku...ale mám Obchodnú akadémiu...nikdy sa so mnou rodičia neučili...učila som sa zodpovedne sama pre seba...takže ako hovoríš tiež sa s tým neviem stotožniť...že by to malo dopadnuť nejako inak ako u nás rodičov... 🤐

dai
26. nov 2013

@mima789 neblazni, to ze nebude mat VS este neznamena ze nebude uspesny ci stastny😉
ako ja aj muz mame VS vzdelanie , muz uz nejake tituly pred aj za menom... ale takuto motivaciu absolutne nemame. Ja chcem hlavne malej ponuknut co najvaecsi vyber aktivit - aby si nasla nieco fyzicke co ju bude bavit a co najsirsi zaber znalosti aby si nasla oblast ktorej sa bude chciet venovat...
podla mna je sikovna a motivovana kadernicka milionkrat lepsia ako unudena a zdeptana lekarka ci ucitelka😉

oroska
autor
26. nov 2013

@dai ano chápem...ako to myslíš...len ja sa bojím toho, že proste ta neochota robiť čokolvek čo ho nebaví sa prejaví k prístupu k životu k práci...moj brat sa neučil dobre...ledva prechádzal...nechcelo sa mu a žial prenieslo sa to aj do života v dospelosti nemá poriadnu prácu...nieje ochotný robiť niekde na smeny....ja nehovorím ked na niečo nemá tak nemá...ale snažiť sa to je pre mna to najpodstatnejšie...ale ja vidím že ma aj na viac...jeho baví kreslenie chodí na výtvarnu...tak aspon nejaku graficku školu čo by spojil príjemné s užitočným...len všade sa treba učiť...ale zas nekreslí tak aby mohol byť nejaký akademický maliar 😉 a ja sa hrozne desím čo bude neskor...ked jemu sa proste nechce... 😕

dai
26. nov 2013

@oroska rozvijaj ten jeho talent... pozri, jeden z mojich bratov je genius - teda IQ ma take🙂 vzdy chodil na vyberove skoly, absolutne sa pritom neucil - mal vzdy same jednotky, vyhraval vsetky sutaze, prijali ho na vsetky VS ktore si vybral, vystudoval bez problemov, na statnice sa neucil a aj tak mal same jednotky...
moj druhy brat celu ZS prepadaval, na gympel isiel po tlaku mojej mamy, na VS ho nevzali, az na druhykrat aj to len na taku kde brali bez prijimaciek😉
ten prvy brat - genius nema ziadnu motivaciu, nikdy sa nemusel ucit a tak trosku je z neho lajdak - ano, je manazer - nepytaj sa ma ale naco ma mozog, co vsetko by mohol robit keby chcel...
moj druhy brat je teraz generalnym riaditelom nadnarodnej velkej spolocnosti - on si kazdu svoju trojku odreval a odmakal, ale hlavne mal ciel ktory chcel dosiahnut - a ten aj dosiahol...
cize pri nich dvoch, co sa skol tyka by som povedala ze pre ten pracovny uspech omnoho viac zavazila motivacia a chcenie, ako uspech v skole samotnej... ( moja mama sa kvoli mojmu starsiemu bratovi naplakala, nachodila do skoly, 2x mu hrozilo prepadnutie, prace som za enho pisala ja, este aj na vyske😀 )

a co sa tyka stastia - tak to zase absolutne nema nic s tym co moji bratia, ja a myslim ze kazdy z nas robime - ja myslim ze stastni sme vsetci svojim sposobom ( ale hlavne preto lebo mame spokojne vztahy😉 nie kvoli praci )

hameeda
26. nov 2013

@oroska : no keď som uvidela tvoju diskusiu normálne som sa potešila, pretože presne to isté mám doma, no keď som potom prečítala diskusiu tak som zistila že bez urážky ale ak niekto nemá také niečo doma tak všetky tieto rady sú na nič, ako aspoň u mňa, pretože chválenie, vysvetľovanie dôležitosti učenia, motivácia, vyhrážky, prísnosť atď. tým všetkým sme si už prešli,,,a aj tak to nezabralo,,,to pochopí asi len ten kto to má doma
moja dcera je piatačka, zatiaľ sme na čistých jedničkách, no sú to vydreté a vyplakané jedničky, u nás to ani nie že by nechcela, skôr taká lenivosť alebo niečo také,,,,pretože chce mať dobre známky no najradšej by bola ak by jej učivo do hlavy naskákalo samé 😀,,a hlavne ak má opakovanie, že ma viac látok tak je to hrozné, pol hodiny najskôr prefňuká, potom sa dve hoviny učí, ju skúšam a zasa plač lebo to už aj mne dojdú nervy že dve hodiny tam nad tým sedí a vôbec nevie o čom rozpráva...........a to nemáme žiadnu poruchu, ani problémi.....no ja stále skúšam triky, tipy, ako by sme to učenie zvládli lepšie,,,,,,,,u nás najviac zaberá to že jej poviem aby sa láku naučila a potom mi ju vysvetlila,,,,,hra na učiteľa a žiaka kedy ja som žiak a ona učiteľ,,,nie že by ju byvilo sa hrať,,,ale vie že nedám pokoj pokiaľ mi tu látku nevysvetli tak sa snaži,,,aj tak jej to potom ešte vysvetľujem ja ale hovorím to zaberá najviac,,,,skúšam ďalej tak ak budem mať niečo nové čo zaberá tak dám vedieť
😀

tinkax
27. nov 2013

@mima789 my mame macky, maznat sa to ano ale nasypat im granule to musim tiez sto krat zopakovat 🙂 radila ti psa ale to bude potom skor tvoja starost to chodenie von, no podla mna pes je jak male dieta a len kopec starosti, nekupila by som kvoli tomu psa, staci aj skrecok 😀

simib
14. jan 2014

No ja mám podobný problém.Dcéra má 11 a chodí do 5 ročníka.U psychologa sme boli a poruchu nezistili,takže je lajdáčka.Baví ju iba Slovenčina,tam má 1 ale ostatné aj 4.Učiť sa jednoducho nebude a motivovať ju môžeme hocičím.všetko sme skúsili.ona nemá záujmy,ani nič čo by sme jej zatrhli.ked jej vysvetlím že dopadne zle,že môže byť aj bezdomovec,nebude mať robotu ani peniaze,tak len kývne plecom.ani po dobrom,ani po zlom.čo ďalej??????????????????????????? ☹ ☹ ☹ ☹

lucia20
14. jan 2014

@oroska u vas place len syn? lebo u nas od nervov obcas aj ja. 😀

syringa
26. nov 2014

@simib ja mám dvoch chalanov 11 ročných a rovnaký problém, ja už neviem čo s nimi, tiež im vysvetľujem že keď sa nebudú snažiť ich budúcnosť nebude ružová a my sa o nich nemôžeme tarať donekonečna, ale asi si to nevedia predstaviť, veď majú len 11 😒 nič nepomáha, jednu dobu som im sľúbila za každú jednotku 1euro, nesnažili sa o nič viac, keď náhodou tú jednotku dostali, euro vypýtali, ale nesnažili sa viac aby dostávali viac jednotiek..... potom som začala dávať zákazy, máte zlé známky -nebudete sa hrať na PC, nebudete pozerať telku,..... ja už im nemám ani čo zakázať, nechodia von, lebo im trvá niekoľko hodín než si urobia dve úlohy, každá je tak na 15-20 min., nehrajú sa na PC, nepozerajú telku, zobrala som im tablet...... a žiadna snaha 😢 snažila som sa ich motivovať, keď z každého predmetu dostanú aspo 3 dobré známky - teda jednotky alebo dvojky, tak im niečo kúpim podľa ich výberu za určitú samozrejme, nie tisícový dar, buď smarfón, alebo také niečo, no stále žiadna snaha 😒 ja už nevládzem, som na konci s nervami, rozumu majú dosť a keby chceli aj známky by mohli mať dobré, ale ja fakt neviem ako ich dotlačiť do učenia, a rýchleho robenia úloh, keď majú 6 hodín, učia sa tak na jeden predmet, lebo na ostatné nie je treba a nemajú sa čo, údajne, a potom prídu zo zlou známkou ☹ ako písala @lucia20 aj ja od nervou niekedy plačem 😢 @simib podarilo sa ti to nejako vyriešiť??? prosím vás poraďte niekto, kto niečo podobné prekonal a úspešne.... ja sa bojím že z nich skončím na psychiatrii